Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Puławy

17 maja 2023 r.
12:06

Stara hala sportowa zabytkiem? Radni zaniepokojeni

(fot. rs (archiwum))

Czy otwarta w 1974 roku hala sportowa przy al. Partyzantów to zabytek? Budynkiem zainteresował się wojewódzki konserwator, który dysponuje już kartą ewidencyjną tej nieruchomości. Według stowarzyszenia "Puławianie" hala powinna podlegać ochronie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Halę przy al. Partyzantów zaprojektował nieżyjący już architekt, Wojciech Zabłocki. W budynku znajduje się jedyna, miejska, kryta pływalnia (nie licząc obiektów szkolnych), a także sala gier i siłownia. Stan techniczny obiektu, zgodnie z opublikowanymi wynikami kontroli, nie jest najlepszy. Do wymiany zakwalifikowano dach, okna, schody wejściowe oraz instalację elektryczną. Tylko dzięki doraźnym poprawkom, budynek został warunkowo dopuszczony do użytkowania.

Przyszłość starej hali jest niepewna. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji zakłada kilka możliwych wariantów, od kapitalnego remontu budynku (np. z powiększeniem części basenowej o SPA) przez sprzedaż nieruchomości, aż po jej rozbiórkę. O tej ostatniej opcji nie chce słyszeć miłośnik modernizmu oraz prezes stowarzyszenia "Puławianie", Szymon Karczewski.

- Ta hala posiada cały szereg elementów, które w moim przekonaniu powinny podlegać ochronie. Cenna jest choćby jej bryła, a także unikatowa w skali kraju konstrukcja dachu typu "lina-łuk", która była zastosowana w warszawskim Supersamie. Oczywiście wartościowo są również zdobiące wnętrza obiektu mozaiki - wymienia nasz rozmówca.

"Puławianie" na początku roku zostali poproszeni przez konserwatora zabytków o przygotowanie karty ewidencyjnej dla starej hali. Dokument zawiera opis nieruchomości wraz z jego najcenniejszymi elementami. Jego powstanie to krok w stronę ujęcia budynku w wojewódzkiej ewidencji zabytków (nie mylić z rejestrem).

Konserwatorskie działania dotyczące hali niepokoją puławskich radnych. Kamil Zięcina wystosował w tej sprawie interpelację do prezydenta, Pawła Maja. Samorządowiec pyta o działania podejmowane przez miasto w tym ocenę ewentualnych konsekwencji ochrony konserwatorskiej z punktu widzenia zamierzeń inwestycyjnych Puław.

- Prezydent dotychczas nie informował radnych o postępowaniu wojewódzkiego konserwatora w sprawie hali. W mojej ocenie nałożenie ochrony na ten budynek przyniosłoby dla miasta daleko idące skutki, także finansowe. Byłoby to dla nas poważne ograniczenie w sposobie rozporządzania tym mieniem - mówi Kamil Zięcina.

Objęcie hali ochroną pozbawiłoby lokalne władze możliwości swobodnego decydowania o jej przyszłości, ewentualne remonty wymagałyby zgody konserwatora, a rozbiórka - jeden z przedstawionych pomysłów - najpewniej stałaby się niemożliwa. Gdyby jednak lokalne władze zamierzały iść w kierunku likwidacji obiektu, "Puławianie" zapowiadają reakcję w postaci wniosku o wpis hali do rejestru. - Na razie tego nie rozważamy. Liczymy na refleksję ze strony władz - przyznaje Szymon Karczewski.

Dopóki decyzja konserwatora nie zapadła, puławski Ratusz może jeszcze apelować o niewciąganie starej hali do ewidencji. Z nieoficjalnych informacji, które do nas docierają wynika, że pomiędzy Urzędem Miasta, a LWKZ od pewnego czasu trwa "wymiana korespondencji" w tej sprawie. Jednym z argumentów przeciwko ochronie konserwatorskiej są zakończone remonty i przebudowy, które zmodyfikowały oryginalną tkankę budynku.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła i poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła i poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium