Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Mimo wczesnej pory – sprzedający handlują raptem cztery godziny od 6 rano – zabrakło miejsc na parkingach wokół rolnego bazaru na ul. Podgórze w Chełmie. Kupujących przyciągnął „swojski” asortyment i niewygórowane ceny. A kupić można było wszystko: od tylnej opony do ciągnika „sześćdziesiątki” za 200 zł, do kur niosek po 20 zł za sztukę.
Rolników i plantatorów martwi wyjątkowo sucha gleba. Ich spostrzeżenia potwierdzają naukowcy z Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
Nad to jezioro uciekają ci, którzy mają dość zgiełku Okuninki i tłumu plażowiczów nad Białym. Ale już niedługo okazji do wypoczynku nad jeziorem Świętym może nie być. Wszystko przez suszę.
80 tysięcy złotych na zakup respiratora dla Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie od Lubelskiej Izby Rolniczej i Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. W piątek w obecności mediów został przekazany symboliczny czek.
Z Adamem Droździelem, producentem „Filomelos - cydr z Roztocza” rozmawiamy o tym, czy Polacy pokochali cydr.
Koszty transportu, kwarantanny i dwóch testów w kierunku koronawirusa będzie musiał pokryć rolnik lub sadownik, który zechce zatrudnić pracownika sezonowego z zagranicy. – Same testy to nawet 1100 zł! – alarmują lubelscy plantatorzy.
Wiejskie jaja, szparagi, miód czy ogórki kiszone – w poszukiwaniu klientów rolnicy ogłaszają się w internecie. By pomóc producentom żywności Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli uruchomił Lubelską e-spiżarnię. Ale dzisiaj była tam oferta zaledwie jednego producenta.
W najbliższych dniach czekają nas duże wahania temperatury. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że możemy spodziewać się również przymrozków.
Po publikacji Ministerstwa Rolnictwa „czarnej listy” zakładów, które importują z zagranicy mleko lub sery, w branży zawrzało. – Zestawienia zostały opatrzone stronniczym i nieprzyjaznym komentarzem– uważa Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka. Z kolei, resort odpowiada, że celem publikacji „była chęć wyczulenia podmiotów przetwórczych na potrzebę zakupu surowca mlecznego przede wszystkim od krajowych dostawców”.
– Ostatnie pięć lat to osłabianie pozycji Polski w Unii Europejskiej – mówił podczas wizyty w Rykach kandydat w nadchodzących wyborach prezydenckich Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego winą za taki stan rzeczy obarczył urzędującego prezydenta.
Sposób na suszę? Znalazła go gmina Drelów w powiecie bialskim. Do nawadniania gruntów posłuży woda z kanału Wieprz–Krzna.
To była zima kalendarzowa praktycznie bez tzw. termicznej zimy. Nie mieliśmy wielu dni z temperaturą poniżej zera, więc rośliny korzystały z wody w glebie, która normalnie miała być wykorzystana na wiosnę - rozmowa z dr hab. Jerzym Kozyrą z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa-Państwowy Instytut Badawczy w Puławach
Wczoraj, na prośbę producentów rolnych, wznowiono handel na placu przy ul. Dęblińskiej w Puławach.
Część lokalnych producentów rolnych z powiatu puławskiego narzeka na zamknięte, lokalne targowiska. Rolnicy o pomoc w ich otwarciu proszą radnych. Pomóc próbuje im Mariusz Wicik. Samorządowiec napisał już w tej sprawie do wszystkich wójtów i burmistrzów.
Jest dopiero początek kwietnia a na części gleb już widać suszę. – Jeśli taka pogoda jak dzisiaj, utrzyma się dłużej, to będzie tragedia – oceniają szkółkarze z Końskowoli.
Nie zamykajmy targowisk i bazarów! – zaapelował do samorządów minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Podobnego zdania jest Lubelska Izba Rolnicza, która wcześniej wystąpiła już z takim samym postulatem.
Muzeum Rolnictwa w gminie Radzyń Podlaski? Plany stworzenia takiej placówki ma wójt Wiesław Mazurek.
Nie osobiście, a wyłącznie telefonicznie lub za pośrednictwem poczty – elektronicznej lub tradycyjnej. Tylko w taki sposób rolnicy i inne osoby mogą kontaktować się z pracownikami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Podjęte przez ARiMR działania mają charakter prewencyjny w związku z zagrożeniem koronawirusem.
W Polsce rynek konopi stopniowo się rozwija. W ubiegłym roku areał upraw zgłoszonych do dopłat z ARiMR zwiększył się prawie dwukrotnie (o 1,5 tys. ha). Konopie są wydajne i można je uprawiać – pod pewnymi warunkami – na niemal każdej glebie, ale co istotne znajdują zastosowanie w wielu branżach przemysłu.
Około 180 tysięcy gospodarstw rolnych w Lubelskiem zostanie objętych zaplanowanym na jesień w całej Polsce powszechny spisem rolnym. Za dwa miesiące ruszy nabór kandydatów na rachmistrzów, którzy będą rozmawiać z rolnikami.
Rolnicy mogą się starać o unijne wsparcie na budowę studni i urządzeń do poboru wody. O premię w wysokości do 250 tysięcy złotych mogą ubiegać się też hodowcy świń z terenów ASF, którzy postanowili zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, by zająć się działalnością pozarolniczą.
Rozmowa z Danutą Kulik, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Garbowie (powiat lubelski), które obchodzi jubileusz 85-lecia istnienia i jest najstarszym spośród dziesięciu KGW działających w gminie.
Do niedzieli w Targach Lublin trwają 13. Targi Rolnicze AGRO-PARK. Tym razem miłośnikom rolnictwa prezentuje się ponad 200 wystawców.
Od 28 lutego do 28 marca rolnicy prowadzący gospodarstwa na terenach objętych afrykańskim pomorem świń, którzy planują zrezygnować z hodowli trzody chlewnej, mogą składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej na „Restrukturyzację małych gospodarstw”. Wsparcie finansowane jest z PROW 2014–2020.
Tegoroczna edycja Targów Rolniczych Agro-Park zapowiada się rekordowo – przewidują organizatorzy tej rolniczej imprezy w Targach Lublin. Podczas dwudniowego wydarzenia będzie można zapoznać się z rynkowymi nowinkami, uzyskać poradę ekspertów, a także wziąć udział w szkoleniu.