Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Rolnictwo

6 lipca 2020 r.
21:33

Dlaczego tony truskawek zostały na polach? Lubelscy plantatorzy liczą straty

33 10 A A
Tyle na początku czerwca kosztowały truskawki na targu w Lublinie. Potem ceny spadły do 5 zł. Skupy płaciły rolnikom znacznie mniej – nawet 1,4 zł za kilogram
Tyle na początku czerwca kosztowały truskawki na targu w Lublinie. Potem ceny spadły do 5 zł. Skupy płaciły rolnikom znacznie mniej – nawet 1,4 zł za kilogram (fot. Maciej Kaczanowski)

Tuż przed sezonem największym zmartwieniem była susza i brak pracowników sezonowych. Potem przyszły ulewy i w efekcie znaczna część owoców została na polach. – A do tego ceny na skupie dwa razy niższe niż rok wcześniej – zżyma się jeden z rolników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To był marny sezon, jakieś 60 proc. owoców zostało na polu – szacuje Grzegorz Rusiecki z Leokadiowa za Puławami, właściciel 7-hektarowej plantacji. – Zgniły z powodu deszczy i mgieł. Pokryła je szara pleśń. Przemysł też w tym roku płacił marnie, więc jeśli dalej będzie to tak wyglądać, to nie ma to sensu.

Jak zapowiada, w przyszłym roku, żeby ograniczyć koszty, zlikwiduje połowę swojej plantacji.

Daleka od zadowolenia jest także Iwona Bachanek z Polesia (gm. Puławy).

– Z suszą jakoś sobie radziliśmy, ale z taką ilością opadów, jaka spadła w ostatnich miesiącach nie mogliśmy już nic zrobić. Próbowaliśmy ją wypompowywać, ale starszych odmian nie udało się uratować. Na polu zostawiliśmy 60 ton owoców. W tym sezonie ponieśliśmy więc ogromne straty. Tym bardziej, że przemysł zaoferował bardzo niskie ceny, w ostatnim okresie to było 1,40 za kilogram. To znacznie poniżej jakiejkolwiek opłacalności.

Damian z Baranowa: – Taka cena to jest żart, katastrofa. Tyle to płacili 20 lat temu. Nawet nie wiem jak mam to skomentować. Żeby utrzymać plantację, trzeba pracować cały rok, plewić, opryskiwać, dbać o. Potem zatrudnić pracowników, zapłacić im, co roku więcej – dodaje właściciel 4-hektarowej plantacji. 

Niektórym udało się uratować swoje zbiory przed zgniciem.

– Od szarej pleśni są specjalne środki. Ja zapobiegawczo popryskałem i jestem zadowolony – mówi Paweł Sierhej z Wólki Krzymowskiej koło Międzyrzeca Podlaskiego. – Deszcze te zbiory utrudniały, ale ja tego sezonu na straty nie spiszę. Jedyne, na co mogę narzekać, to niskie ceny skupu.

– Jeśli ktoś miał małe poletko, z dobrą odmianą i zawczasu opryskał, to nie stracił. Ale ci więksi mieli w tym roku duży problem. Na polu robiła się marmolada, było tak mokro, że nie dało się wjechać. A ceny dwa razy niższe, niż w tamtym roku – dodaje Janusz Iganciak z wioski Cełujki (powiat bialski).

Skąd tak niskie ceny? – To nie jest jakieś widzimisię odbiorców, właścicieli chłodni. Mamy globalny rynek, który dyktuje ceny. A te związane są także z jakością truskawki, która w tym roku jest fatalna. Potwierdzają to badania mikrobiologiczne, np. na zawartość drożdży. W największym stopniu zawiniła pogoda, na którą nie mamy wpływu – tłumaczy Dorota Kołodyńska-Wójcik, kierownik chłodni „Klementynka” w Klementowicach.

Rolnikom z regionu merytorycznie stara się pomagać Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

– Ten sezon faktycznie trudny z uwagi na obfite opady. Dlatego zachęcamy do stosowania środków ochrony roślin. Ale przy takich pogodowych anomaliach nawet to nie daje stuprocentowej gwarancji powodzenia – przyznaje Alicja Pawlak-Zdziechowska z LODR.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
adamczuk / 6 lipca 2020 r. o 22:25
+46
Generalnie w rolnictwie to albo przymrozki, albo susza, albo brak słońca, a jak już w końcu jest ok i wszystko obrodzi jak powinno to ceny na skupie za niskie. I tak co roku jest powód do narzekania.....
Avatar
___K___ / 6 lipca 2020 r. o 21:44
+5
A PiS wam nic nie pomógł? Głosujcie dalej na JarKacza i spółkę - oni wykażą dla was zrozumienie... Zapowiadali cuda na kiju rolnikom, a teraz widzicie, gdzie was mają.
Avatar
PISFAN / 7 lipca 2020 r. o 10:05
+4
Tiaa rolnikom nikt nigdy nie dogodził a to za sucho a to za mokro a to ceny na skupie za niskie a to jak już sobie cenę dopasował pojechał na rynek to nie chcieli od niego kupować a on przecież nie jest matką Teresą czy instytucją charytatywną i nie będzie nikomu za friko rozdawał bo jemu też nikt nic za darmo nie daje
Avatar
___K___ / 7 lipca 2020 r. o 08:00
+4
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuacji. I tutaj o dziwo, popieram takie działanie. Każdy może się ubezpieczyć. To dlaczego inni mają robić zrzutę na beztroskie dusze? Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
PiSowska zajadłość zalewa ci oczy i nie rozumiesz przekazu. Mi chodzi o to, że PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. A wieś dalej na tych nieudaczników głosuje! Zapowiedziami nic nie osiągniesz. A za PO/PSL owszem, pomoc była. Może niewystarczająca, ale była. Słyszałeś np. o kredytach klęskowych? I też uważam, że powinno się ubezpieczać, co nie zmienia faktu, że PiS znowu okłamał rolników.
PiSowska zajadłość zalewa ci oczy i nie rozumiesz przekazu. Mi chodzi o to, że PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. A wieś dalej na tych nieudaczników głosuje! Zapowiedziami nic nie osiągniesz. A za PO/PSL owszem, pomoc była. Może niewystarczająca, ale była. Słyszałeś np. o ... rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 7 lipca 2020 r. o 20:35
+1
A TECZOWA zaraza dalej dzielnie maszeruje do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła gimnastyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upadającej, państwowej stoczni GRYFIA za stępkę promu Morawieckiego 12.000.000 na zabawę na lotnisku w "lądowanie Antonowa" 17.000.000 na testy które "uległy” zniszczeniu w transporcie LOTu 20.000.000 na testy które okazały się nieskuteczne 25.000.000 łącznych dotacji na biznes męża „naszej Beatki”, prywatna szkoła 27.000.000 przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie 30.000.000 stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg 40.000.000 na łapówki dla KNF za przejęcie banku „za złotówkę” 50.000.000 na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry 65.000.000 wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK 70.000.000 na nielegalny druk kart wyborczych 100.000.000 na jachty i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej 115.000.000 poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego 140.000.000 na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego 165.000.000 dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy 200.000.000 na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), 3x drożej niż na rynku 500.000.000 dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada 1.000.000.000 straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka 1.200.000.000 znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack 1.300.000.000 promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego „Srebrna” na dwie wieże 1.500.000.000 na roczne wynagrodzenia katechetów 2.000.000.000 na nową planszę pogody w TVP, 5.000.000.000 wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK 90.770.000.000 (prawie STO MILIARDÓW ZŁOTYCH) PUSTYCH I BEZ POKRYCIA wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020) 112.000.000.000 dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa 124.000.000.000 o tyle wzrosło zadłużenie państwa od lutego do kwietnia. Ktoś musi tych gangsterów rozliczyć! !! Jeśli nie teraz - to w przyszłości takie "numery" nigdy nie ujrzą światła dziennego!!!
A TECZOWA zaraza dalej dzielnie maszeruje do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła gimnastyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upad... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 lipca 2020 r. o 20:28
+1
Według badania Ipsos wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda - zagłosowało na niego 70,9 proc. wyborców z tej grupy
Avatar
___K___ / 7 lipca 2020 r. o 21:05
0
Według badania Ipsos wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda - zagłosowało na niego 70,9 proc. wyborców z tej grupy
PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. Niestety mieszkańcy wsi często mają słabe wykształcenie i jednocześnie nie mają czasu na czytanie i oglądanie czegokolwiek, poza włączoną całyi dniami TVPropagandą, więc łykają bzdury nie widząc, jak PiS ich dyma.
PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. Niestety mieszkańcy wsi często mają słabe wykształcenie i jednocześnie nie mają czasu na czytanie i oglądanie czegokolwiek, poza włączoną całyi dniami TVPropagandą, więc łykają bzdury nie widząc, jak PiS ich dyma. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 7 lipca 2020 r. o 15:42
0
Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
I dalej bredzisz jak potłuczony? To chyba Ty miałeś stłuczkę - łba ze ścianą. Kto kogo olewał? A gdzie szumnie zapowiadana pomoc, odszkodowania, bezzwrotne zapomogi, wsparcie dla ofiar zeszłorocznej suszy, a potem zalań i powodzi? Jak to mówiła pewna kuracjuszka w sanatorium: "tydzień mija, ja niczyja" To samo tu. Rok już minął, "a talarów ani dudu" - jak w bajce "Stoliczku, nakryj się" A stoliczek pusty... Gdzie świnki, krówki, kurki, burki, dopłaty na poziomie europejskim z Unii? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
I dalej bredzisz jak potłuczony? To chyba Ty miałeś stłuczkę - łba ze ścianą. Kto kogo olewał? A gdzie szumnie zapowiadana pomoc, odszkodowania, bezzwrotne zapomogi, wsparcie dla ofiar zeszłorocznej suszy, a potem zalań i powodzi? Jak to mówiła pewna kuracjuszka w sanatorium: "tydzień mija, ja niczyja" To samo tu. Rok już minął, "a talarów ani dudu" - jak w bajce "Stoliczku, nakryj się" A stoliczek pusty... Gdzie świnki, krówki, kurki, burki, dopłaty na poziomie europejskim z Unii? Ktokolwiek widzi... rozwiń
Avatar
fillip75 / 6 lipca 2020 r. o 22:16
-11
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuacji. I tutaj o dziwo, popieram takie działanie. Każdy może się ubezpieczyć. To dlaczego inni mają robić zrzutę na beztroskie dusze? Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuac... rozwiń
Avatar
Jaromir / 6 lipca 2020 r. o 22:23
-27
No wiadomo, że od JarKa lepszy może być tylko DonAld ze swoimi kukiełkami.
Avatar
___K___ / 7 lipca 2020 r. o 21:05
0
Według badania Ipsos wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda - zagłosowało na niego 70,9 proc. wyborców z tej grupy
PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. Niestety mieszkańcy wsi często mają słabe wykształcenie i jednocześnie nie mają czasu na czytanie i oglądanie czegokolwiek, poza włączoną całyi dniami TVPropagandą, więc łykają bzdury nie widząc, jak PiS ich dyma.
PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. Niestety mieszkańcy wsi często mają słabe wykształcenie i jednocześnie nie mają czasu na czytanie i oglądanie czegokolwiek, poza włączoną całyi dniami TVPropagandą, więc łykają bzdury nie widząc, jak PiS ich dyma. rozwiń
Avatar
Zgredek Edek / 7 lipca 2020 r. o 20:35
+1
A TECZOWA zaraza dalej dzielnie maszeruje do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła gimnastyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upadającej, państwowej stoczni GRYFIA za stępkę promu Morawieckiego 12.000.000 na zabawę na lotnisku w "lądowanie Antonowa" 17.000.000 na testy które "uległy” zniszczeniu w transporcie LOTu 20.000.000 na testy które okazały się nieskuteczne 25.000.000 łącznych dotacji na biznes męża „naszej Beatki”, prywatna szkoła 27.000.000 przepłacone firmie znajomego Macierewicza za testy z Turcji, 6x drożej niż polskie 30.000.000 stracił szumnie upaństwowiony, konający Autosan za 20 min spóźnienia na przetarg 40.000.000 na łapówki dla KNF za przejęcie banku „za złotówkę” 50.000.000 na projekt księdza egzorcysty, od resortu Ziobry 65.000.000 wyprowadzone przez senatora PiS z fundacji SKOK 70.000.000 na nielegalny druk kart wyborczych 100.000.000 na jachty i wydatki Polskiej Fundacji Narodowej 115.000.000 poszło wg. raportu NIK na lewe przetargi w służbie więziennej Patryka Jakiego 140.000.000 na biznes brata i żonki ministra $zumowskiego 165.000.000 dotacji z budżetu państwa na prywatne muzeum Tadeusza Rydzyka i jego biznesy 200.000.000 na respiratory od handlarza bronią (dane lista ONZ), 3x drożej niż na rynku 500.000.000 dla książąt Czartoryskich od Glińskiego, pieniądze znikły, fundacja upada 1.000.000.000 straciły łącznie państwowe Enea i Energa na budowie elektrowni Ostrołęka 1.200.000.000 znikło w GetBack, to państwowe banki czyściły portfele z długów na koszt GetBack 1.300.000.000 promesy kredytowej PKO dla spółki Kaczyńskiego „Srebrna” na dwie wieże 1.500.000.000 na roczne wynagrodzenia katechetów 2.000.000.000 na nową planszę pogody w TVP, 5.000.000.000 wypłacił Bankowy Fundusz Gwarancyjny klientom 13 upadłych kas SKOK 90.770.000.000 (prawie STO MILIARDÓW ZŁOTYCH) PUSTYCH I BEZ POKRYCIA wydrukował pan Glapiński w NBP na wykup obligacji rządowych (dane samego NBP na początek 06.2020) 112.000.000.000 dziura w VAT za rządów Banasia i Morawieckiego 2016-2019, dane ministerstwa 124.000.000.000 o tyle wzrosło zadłużenie państwa od lutego do kwietnia. Ktoś musi tych gangsterów rozliczyć! !! Jeśli nie teraz - to w przyszłości takie "numery" nigdy nie ujrzą światła dziennego!!!
A TECZOWA zaraza dalej dzielnie maszeruje do przodu, z głową odwróconą do tyłu. Niezła gimnastyka!!!! A to - przemawia do wyobraźni takich TECZOWYCH jełopów? 4.800.000 na straty stadniny w Janowie za 2018 i 2017, za 2019 rząd uparcie milczy 5.000.000 wyniosła w reklamówce sekretarka z CBA 5.500.000 na trefne maseczki od kumpla, instruktora narciarstwa 7.500.000 cena zakupu trzech rozbitych limuzyn Dudy, Szydło i Macierewicza 10.000.000 na komisję Macierewicza, badanie parówek, puszek 10.000.000 znikło w upad... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 7 lipca 2020 r. o 20:28
+1
Według badania Ipsos wśród rolników zdecydowanie wygrał Andrzej Duda - zagłosowało na niego 70,9 proc. wyborców z tej grupy
Avatar
Zgredek Edek / 7 lipca 2020 r. o 15:42
0
Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
I dalej bredzisz jak potłuczony? To chyba Ty miałeś stłuczkę - łba ze ścianą. Kto kogo olewał? A gdzie szumnie zapowiadana pomoc, odszkodowania, bezzwrotne zapomogi, wsparcie dla ofiar zeszłorocznej suszy, a potem zalań i powodzi? Jak to mówiła pewna kuracjuszka w sanatorium: "tydzień mija, ja niczyja" To samo tu. Rok już minął, "a talarów ani dudu" - jak w bajce "Stoliczku, nakryj się" A stoliczek pusty... Gdzie świnki, krówki, kurki, burki, dopłaty na poziomie europejskim z Unii? Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie?
I dalej bredzisz jak potłuczony? To chyba Ty miałeś stłuczkę - łba ze ścianą. Kto kogo olewał? A gdzie szumnie zapowiadana pomoc, odszkodowania, bezzwrotne zapomogi, wsparcie dla ofiar zeszłorocznej suszy, a potem zalań i powodzi? Jak to mówiła pewna kuracjuszka w sanatorium: "tydzień mija, ja niczyja" To samo tu. Rok już minął, "a talarów ani dudu" - jak w bajce "Stoliczku, nakryj się" A stoliczek pusty... Gdzie świnki, krówki, kurki, burki, dopłaty na poziomie europejskim z Unii? Ktokolwiek widzi... rozwiń
Avatar
PISFAN / 7 lipca 2020 r. o 10:05
+4
Tiaa rolnikom nikt nigdy nie dogodził a to za sucho a to za mokro a to ceny na skupie za niskie a to jak już sobie cenę dopasował pojechał na rynek to nie chcieli od niego kupować a on przecież nie jest matką Teresą czy instytucją charytatywną i nie będzie nikomu za friko rozdawał bo jemu też nikt nic za darmo nie daje
Avatar
___K___ / 7 lipca 2020 r. o 08:00
+4
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuacji. I tutaj o dziwo, popieram takie działanie. Każdy może się ubezpieczyć. To dlaczego inni mają robić zrzutę na beztroskie dusze? Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
PiSowska zajadłość zalewa ci oczy i nie rozumiesz przekazu. Mi chodzi o to, że PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. A wieś dalej na tych nieudaczników głosuje! Zapowiedziami nic nie osiągniesz. A za PO/PSL owszem, pomoc była. Może niewystarczająca, ale była. Słyszałeś np. o kredytach klęskowych? I też uważam, że powinno się ubezpieczać, co nie zmienia faktu, że PiS znowu okłamał rolników.
PiSowska zajadłość zalewa ci oczy i nie rozumiesz przekazu. Mi chodzi o to, że PiS tak krytykował poprzedników, a realnie dla rolników, ogrodników, plantatorów nie zrobił NIC. Pokaż jakieś regulacje prawne, jakieś działania mające na celu zapewnienie minimalnych cen skupu płodów rolnych itp. Zapowiadali masę rozwiązań w kampaniach wyborczych, ale kompletnie temat olali. A wieś dalej na tych nieudaczników głosuje! Zapowiedziami nic nie osiągniesz. A za PO/PSL owszem, pomoc była. Może niewystarczająca, ale była. Słyszałeś np. o ... rozwiń
Avatar
adamczuk / 6 lipca 2020 r. o 22:25
+46
Generalnie w rolnictwie to albo przymrozki, albo susza, albo brak słońca, a jak już w końcu jest ok i wszystko obrodzi jak powinno to ceny na skupie za niskie. I tak co roku jest powód do narzekania.....
Avatar
Jaromir / 6 lipca 2020 r. o 22:23
-27
No wiadomo, że od JarKa lepszy może być tylko DonAld ze swoimi kukiełkami.
Avatar
fillip75 / 6 lipca 2020 r. o 22:16
-11
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuacji. I tutaj o dziwo, popieram takie działanie. Każdy może się ubezpieczyć. To dlaczego inni mają robić zrzutę na beztroskie dusze? Czy ci biedni plantatorzy podzielili się zeszłorocznym zyskiem z ofiarami słuczek bez znanego sprawcy?
Te kolega @K... Miałem stłuczkę parkingową. Jakaś łajza skasowała mi bok. Kiedyś nie było mnie stać na AC, to i nie opłaciłem jego. I wiesz, że ten Rudy z PO nie chciał mi podszykować auta? Normalnie gnojek nic, a nic nie wziął się do roboty. Widzisz debilizm w tej i w swojej wypowiedzi? Co rolnicy nie wiedzą, że może dotknąć ich susza, czy opady? Wszystko zależy od skali. Jak dotknęło to olbrzymiego obszaru, to rząd MOŻE pomóc. Przy innych uprawach rzad ZP pomógł, to i tu może pomoże. Za PO-ZSL olewano calkowicie plantatorów w takiej sytuac... rozwiń
Avatar
___K___ / 6 lipca 2020 r. o 21:44
+5
A PiS wam nic nie pomógł? Głosujcie dalej na JarKacza i spółkę - oni wykażą dla was zrozumienie... Zapowiadali cuda na kiju rolnikom, a teraz widzicie, gdzie was mają.
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Podhale Nowy Targ – Avia 2:0. Tracą tylko z karnych

Po pierwszej połowie meczu w nowym Targu Avia powinna mieć na koncie przynajmniej jednego gola. Niestety, żółto-niebiescy zmarnowali kilka dobrych okazji. Po przerwie gospodarze wykorzystali dwa rzuty karne i wygrali 2:0.

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Chełmianka – KS Wiązownica 1:2. Nadal bez punktu

Niespodzianka w Chełmie. Drużyna Jana Konojackiego doznała drugiej porażki z rzędu. W sobotę biało-zieloni przegrali na swoim stadionie z KS Wiązownica 1:2.

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Orlęta Spomlek gorsze od KSZO

Zasłużona porażka Orląt Spomlek w Ostrowcu Świętokrzyskim. Drużyna z Radzynia Podlaskiego nie potrafiła na poważnie zagrozić bramce rywali i przegrała z tamtejszym KSZO 0:2.

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Hetman Zamość – Stal Kraśnik 0:1. Przerwali złą passę

Piłkarze Bohdana Bławackiego po serii porażek wreszcie mogli cieszyć się ze zwycięstwa. I to w pełni zasłużonego. W sobotę Stal pokonała w Zamościu Hetmana 1:0, ale mogła strzelić więcej goli.

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt
10 sierpnia 2020, 7:30

Zamość napełnia miski! Potrzebne wsparcie dla opiekunów bezdomnych zwierząt

Potrafią zabiedzonego podrzutka zmienić w ukochanego członka rodziny. Już wiele psów i kotów dzięki nim znalazło domy. Ale bywa, że mają do wykarmienia i zaopiekowania kogoś na dłużej. Od poniedziałku można wspierać grupę Adopcje-Zamość, która pomaga zwierzętom

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Lewart – Siarka 0:0. Nie wykorzystali gry w przewadze

Tuż przed startem nowego sezonu piłkarze Tomasza Bednaruka zremisowali w Tarnobrzegu z Siarką 0:0. W sobotę te same drużyny walczyły już o punkty, ale w Lubartowie. Ponownie żadnemu z klubów nie udało się zdobyć gola. To Lewart był jednak bliżej zwycięstwa.

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!
Plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Najpiękniejsze ogródki Lubelszczyzny? W tym roku w Łęcznej!

Najpiękniejszy Rodzinny Ogród Działkowy to ROD „Relaks” Łęczna. Na jego terenie znajduje się też najpiękniejsza działka uprawiana przez Danutę i Jana Radko - to wyniki naszego konkursu Działkowiec Roku 2020

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podlasie – Cracovia II 1:0. Liczą, że to początek serii zwycięstw

Podopieczni Władimira Geworkjana pokonali w sobotę rezerwy Cracovii 1:0. „Pasy” dobrze zaczęły mecz, ale później skuteczniejsi byli biało-zieloni.

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce
galeria

42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi. Tym razem 142 wierzchowce

Trwa 42. Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi zorganizowany w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim. Zgłoszono do niego aż 142 wierzchowce. Imprezę podsumuje 51. aukcja Pride of Poland.

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Tęczowy pochód w centrum Lublina. "To jest wasza rewolucja!"

Kilkaset osób, w tym przedstawiciele mniejszości seksualnych oraz ich sympatycy, protestowało w centrum Lublina przeciw piątkowym działaniom policji wobec osób LGBT w Warszawie.

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich
galeria

Nowy samochód lubelskich strażaków. W całym kraju jest tylko kilka takich

Kosztuje 3 miliony złotych i jest jednym z kilku takich w kraju. Samochód dowodzenia łączności to najnowszy sprzęt Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Lublinie.

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło
film

Wielki Dzień Pszczół. Co nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło

8 sierpnia przypada Wielki Dzień Pszczół. Na świecie istnieje ich około 20 000 gatunków. Owady te ceniono już w starożytności, a ich profesjonalną hodowlą zajmowali się między innymi Egipcjanie, Sumerowie czy Babilończycy. Pszczoły dostarczają nam zdrowych i naturalnych produktów, takich jak: miód, pyłek, propolis, pierzga, czy mleczko pszczele. Z pszczelego wosku wyrabia się pachnące świece, ale też produkuje się z niego kosmetyki czy leki. Pszczoła to jedyny owad, który wytwarza pokarm nie tylko dla siebie, ale i dla człowieka. Co jeszcze nam dają i co by się stało, gdyby ich zabrakło?