Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły zewnętrzne

10 października 2017 r.
1:22

Polska fotowoltaika w teorii i praktyce

Wbrew pozorom uwarunkowania geograficzne Polski wcale nie dyskwalifikują naszego kraju jako beneficjenta słonecznej energii. Świadczy o tym dynamiczny wzrost popularności mikroinstalacji fotowoltaicznych. Rozwój sieci energetycznych, korzystających z odnawialnych źródeł jest korzystny ekonomicznie i środowiskowo. Czynnikiem motywującym do inwestowania w OZE są również unijne dyrektywy. Przekonaj się, jak w praktyce wygląda rozwój fotowoltaiki w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Co to jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to jeden ze sposobów pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, a konkretnie z promieni słonecznych. W procesie tym biorą udział panele fotowoltaiczne, które na stałe wkomponowały się już w polski krajobraz. Są to krzemowe płyty przetwarzające energię słoneczną w energię elektryczną. Fotowoltaika w Polsce rozwija się zarówno na gruncie prywatnym, jak i instytucjonalnym. Odnawialne źródło energii nie szkodzi środowisku, a przy tym wiąże się z realnymi korzyściami ekonomicznymi. Koszt instalacji fotowoltaicznej potrafi się zwrócić już po 7 latach. Biorąc pod uwagę systematyczny spadek cen paneli słonecznych, istnieje szansa, że okres zwrotu będzie się skracał proporcjonalnie do tempa rozwoju technologii. Warto również zwrócić uwagę na dotacje dla osób fizycznych i przedsiębiorstw. Dzięki nim szybki zwrot z inwestycji jest jeszcze bardziej prawdopodobny.

Jak działa fotowoltaika?

Energię z promieniowania świetlnego pobiera się przy użyciu paneli fotowoltaicznych. Najpopularniejszy i najczęściej spotykany budulec ogniw solarnych to krzem. W przyszłości być może będziemy świadkami rewolucji w fotowoltaice za sprawą polskich naukowców, którzy prowadzą prace nad zastąpieniem krzemu przez perowskity. Technologia ta jest znacznie tańsza i wydajniejsza od krzemowych konstrukcji.

Jak działają panele fotowoltaiczne? Energia elektryczna, która powstaje w ogniwach słonecznych to efekt ruchu elektronów. Krzem lub perowskity pochłaniają foton, czyli najmniejszą cząsteczkę światła i w ten sposób elektron zostaje zmuszony do zmiany położenia, dzięki czemu dochodzi do konwersji energii świetlnej na elektryczną.

Fotowoltaika czy solary?

Kolektory słoneczne zwane inaczej solarami często są mylone z panelami fotowoltaicznymi. Elementem wspólnym instalacji jest pobieranie i przetwarzanie energii słońca. Jednak solary przekształcają promieniowanie w energię cieplną a panele fotowoltaiczne w prąd.

Podstawowym elementem instalacji fotowoltaicznej jest ogniwo. Z połączonych ogniw powstają panele, które montuje się na dachach lub w formie wolnostojącej. Największą spotykaną instalacją są farmy fotowoltaiczne zwane również elektrowniami fotowoltaicznymi.

OZE w Polsce

OZE to odnawialne źródła energii, czyli takie, których zasoby się nie wyczerpują, ponieważ dochodzi do ich szybkiej regeneracji. Do OZE w Polsce możemy zaliczyć:

  • biogaz
  • biomasę
  • fotowoltaikę
  • energię wiatru
  • energię wodną

Według Międzynarodowej Agencji Energii wkład OZE w produkcję energii elektrycznej w 2016 roku wyniósł 9%, a paliwa kopalne dostarczyły 59% światowych nakładów energetycznych. Jak podają Polskie Sieci Energetyczne, w naszym kraju OZE pokryło 7% zapotrzebowania, przy czym paliwa kopalne posłużyły do produkcji aż 90% prądu. Zgodnie ze zobowiązaniami Polski wobec Unii Europejskiej w 2020 roku z odnawialnych źródeł energii powinniśmy pokrywać 15% krajowego zapotrzebowania.

Dążenia Polski do wypełnienia unijnych dyrektyw reguluje ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii. W sierpniu 2017 roku Prezydent RP podpisał jej nowelizację. Nowa ustawa o OZE zakłada obniżenie tzw. opłaty zastępczej, która trafia do wytwórców ekologicznej energii. Uiszczają ją dostawcy prądu bez certyfikatu poświadczającego, że odpowiednia część dystrybuowanej przez nich energii pochodzi z OZE. Certyfikaty te kupowane są od producentów “zielonej energii”, w tym od elektrowni fotowoltaicznych. Część z nich uważa, że obniżenie opłaty zastępczej będzie ciosem w polską branżę OZE.

Bardzo ciekawym projektem, który pokazuje, że w Polsce OZE nie ma dużego udziału w produkcji energii, jest Electricity Map. To interaktywna mapa świata, pozwalająca w czasie rzeczywistym obserwować udział poszczególnych źródeł energii w rzeczywistym poborze prądu w różnych krajach. W Polsce 4 października 2017 o godzinie 9:40 z paliw kopalnych pochodziło 78% energii elektrycznej. Dla porównania w tym samym czasie we Francji udział paliw kopalnych wynosił 15% a w Stanach Zjednoczonych 58%.

Fotowoltaika domowa, czyli energetyka prosumencka

Jednym z elementów dywersyfikacji źródeł energii w Polsce jest postawienie na energetykę prosumencką. Czym jest? Energetyka prosumencka to wykorzystywanie energii elektrycznej wytworzonej na własne potrzeby. Prosument jest jednocześnie producentem i konsumentem. Nadwyżki energetyczne w takim systemie można odsprzedać do sieci dystrybutora. Ustawa o OZE wskazuje, że maksymalna moc instalacji prosumenckich zamyka się w 40 kW.

Do mikroinstalacji prosumenckich zalicza się fotowoltaika domowa. Sieci te, jak podaje raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV, w 2016 roku zdominowały rynek pod względem mocy przyłączonej instalacji PV (fotowoltaicznych). Osiągnęła ona poziom 59% całej mocy przyłączonej elektrowni PV.

Rozwojowi fotowoltaiki domowej sprzyja coraz większa dostępność ogniw słonecznych do samodzielnego montażu oraz ich spadająca cena. W tym roku panele do swojej oferty wprowadziła znana sieć marketów Ikea. Prace, które trwają w kilku ośrodkach naukowych nad wykorzystaniem w fotowoltaice perowskitów, dają nadzieję na dalsze cięcie kosztów instalacji.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Jeśli zastanawiamy się, czy fotowoltaika w Polsce ma w ogóle sens, skoro przez większość roku jest szaro i ponuro, niech podpowiedzi udzieli nam nasz zachodni sąsiad. Poziom nasłonecznienia w Niemczech jest bardzo zbliżony do naszego, a mimo to kraj ten jest jednym ze światowych liderów w wykorzystaniu energii słonecznej. W Polsce większość energii promieniowania słonecznego uzyskiwana jest w półroczu letnim - 77%, pozostałe 23% przypada na półrocze zimowe. Największe nasłonecznienie występuje w województwie lubelskim. Ono też czerpie z fotowoltaiki największe korzyści. Całkowita zainstalowana moc farm fotowoltaicznych w tym regionie stanowi ⅓ mocy w całym kraju.

Rosnący udział w rynku fotowoltaiki mikroinstalacji jest jasnym sygnałem, że energia słoneczna opłaca się również w gospodarstwach domowych. Szacunkowy zwrot z inwestycji w panele słoneczne następuje po około 7 latach, a średni czas użytkowania instalacji wynosi 25 lat. Spora część firm udziela też wieloletnich gwarancji, co oznacza, że przez ten czas nie musimy się martwić ewentualnymi kosztami serwisowania.

Zakładając, że szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej o wielkości 3,08 kWh to około 18,5 tys. zł, a średni koszt ceny prądu z tradycyjnej sieci energetyczneju wynosi 0,83 gr/kWh przy rocznym zużyciu na poziomie 3250 kWh, to po 25 latach użytkowania domowej elektrowni słonecznej mamy szansę zaoszczędzić ponad 47 tys. zł. Tak wyglądają korzyści ekonomiczne, a drugim czynnikiem, który przemawia za energią odnawialną jest wpływ na środowisko. Nasza inwestycja pomogłaby ograniczyć emisję dwutlenku węgla o około 2,5 tony rocznie. Przekładając to na liczbę drzew potrzebnych do wyeliminowania takiej ilości CO2 z atmosfery, otrzymujemy 313 nowych drzew w skali roku.

Fotowoltaika - dotacje dla osób fizycznych i firm

Głównym źródłem pozyskiwania dotacji na fotowoltaikę dla osób fizycznych w 2017 roku są Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska. W województwie lubelskim, które jest liderem na rynku energii słonecznej, osoby fizyczne mogły w tym roku ubiegać się o preferencyjne pożyczki na inwestycje prywatne. Pożyczki te były częściowo umarzalne np. w branży fotowoltaicznej pożyczkobiorca mógł liczyć na umorzenie 25% zobowiązania.

Spora część nakładów finansowych na dotacje pochodzi z Unii Europejskiej. To właśnie dyrektywy UE zobowiązują nas do zwiększania udziału OZE w produkcji energii. Dzięki unijnym pieniądzom w województwie podkarpackim na dofinansowania dla firm przeznaczono w tym roku ponad 200 mln złotych. Dotacje w ramach programu na Podkarpaciu zakładały wsparcie nie tylko inwestycji w fotowoltaikę, ale również w energię wodną, czy geotermiczną. Także w województwie mazowieckim przedsiębiorcy mieli szansę otrzymać zwrot nawet 80% nakładów na inwestycje w fotowoltaikę. Unijne pieniądze mają pomóc Polsce w osiągnięciu celu, jaki nałożony został przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/28/WE. Zgodnie ze zobowiązaniem do 2020 roku udział energii z OZE w końcowym zużyciu energii brutto w Polsce powinien wynosić 15%.

Pozostałe informacje

Start i Czarni dzisiaj zagrają ze sobą po raz piąty i ostatni

PGE Start kontra Czarni po raz piąty. Kto awansuje do półfinału?

Czas na piąte starcie w ćwierćfinale fazy play-off pomiędzy PGE Startem, a Energa Icon Sea Czarnymi. Dzisiaj o godz. 17.30 drużyny zmierzą się w hali Globus. Kto wygra, ten awansuje do półfinału, gdzie czeka już Trefl Sopot.

Dzień Matki z mammobusem – to badanie ratuje życie

Dzień Matki z mammobusem – to badanie ratuje życie

Wystarczy kilka minut, by zadbać o zdrowie swoje lub swojej mamy. Najbliższe badania odbędą się m.in. w Parczewie, Łęcznej, Świdniku i Zamościu.

Prezydent RP Andrzej Duda

Wizyta prezydenta. Andrzej Duda odwiedzi Lubelskie

Na kilka dni przed drugą turą wyborów prezydenckich, półtorej doby przed ciszą wyborczą prezydent Andrzej Duda odwiedzi województwo lubelskie. Jest zaproszenie na spotkanie z mieszkańcami.

Terytorialsi świętowali w Zamościu. Przysięga, defilada i piknik
galeria

Terytorialsi świętowali w Zamościu. Przysięga, defilada i piknik

To było już 9. święto 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tegoroczne odbyło się w Zamościu. W sobotę na Rynku Wielkim odbyła się przysięga, wojskowa defilada, był też piknik.

Kolejny mecz z udziałem Orlen Oil Motoru Lublin nie dojdzie do skutku przez pogodę

Kolejny mecz z udziałem Orlen Oil Motoru Lublin nie dojdzie do skutku przez pogodę

To już chyba jakieś fatum. W niedzielę wieczorem Orlen Oil Motor Lublin miał zmierzyć się z Gorzowie z tamtejszą Gezet Stalą, ale spotkanie ze względu na prognozowane złe warunki pogodowe zostało odwołane i odbędzie się w innym terminie

Świdniczanka zrobiła w sobotę kolejny krok w kierunku utrzymania

Star Starachowice – Świdniczanka 0:4. „Jak do tego doszło nie wiem”

Takiego wyniku chyba nie spodziewali się nawet najwięksi optymiści. Świdniczanka rozbiła na wyjeździe czołowy zespół grupy czwartej – Star Starachowice aż 4:0.

Motor wygrał w Radomiu i poprawił najlepszy wynik w historii klubu
ZDJĘCIA
galeria

Motor wygrał w Radomiu i poprawił najlepszy wynik w historii klubu

W końcówce meczu trzeba było trochę „pocierpieć”, ale jednak jest najlepszy wynik w historii występów w elicie. Motor Lublin pokonał w ostatniej kolejce Radomiaka 3:2 i zakończył zmagania na siódmej pozycji w tabeli.

Andrzej Duda, Bronisław Komorowski, Lech Kaczyński, Aleksander Kwaśniewski i Lech Wałęsa to ostatni zwycięzcy wyborów prezydenckich w III RP

Jak głosuje Lubelszczyzna? Historia wyborów prezydenckich

Przed drugą turą postanowiliśmy przypomnieć jak wyglądały wyniki poprzednich wyborów prezydenckich - jak głosowali mieszkańcy województwa lubelskiego i miasta Lublin. Historycznie nie zawsze wygrywali tutaj kandydaci prawicy.

Za głośne BMW i niebezpieczne przeróbki. Mandat 3000 zł i zakaz jazdy

Za głośne BMW i niebezpieczne przeróbki. Mandat 3000 zł i zakaz jazdy

Zbyt głośny wydech, obniżone zawieszenie i inne nielegalne modyfikacje – to właśnie zwróciło uwagę policjantów z ryckiej drogówki, którzy w czwartek wieczorem patrolowali miejscowość Moszczanka (pow. rycki). 25-letni kierowca fioletowego BMW został ukarany mandatem w wysokości 3000 zł za kierowanie niesprawnym technicznie pojazdem. Samochód nie mógł kontynuować jazdy i został odholowany.

Wojciechów zagra pełnym składem! Festiwal Orkiestr Dętych już w ten weekend

Wojciechów zagra pełnym składem! Festiwal Orkiestr Dętych już w ten weekend

W niedzielę 25 maja Wojciechów nie będzie spał – będzie grał! Wszystko za sprawą Festiwalu Orkiestr Dętych, który zamieni spokojną miejscowość w serce muzycznego zgiełku. Będzie głośno, radośnie i bardzo różnorodnie – bo na scenie pojawią się orkiestry z całego województwa lubelskiego.

Wojskowe rosomaki, skóra niedźwiedzia i grochówka od myśliwych. Zajrzyj na "Militaria" w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Wojskowe rosomaki, skóra niedźwiedzia i grochówka od myśliwych. Zajrzyj na "Militaria" w Lublinie

Z mniejszych rozmachem niż w latach ubiegłych, ale też ciekawie. Dziś i jutro w Targach Lublin zwolennicy broni, survivalu, wojskowości, historii i modelarstwa mogą się spotkać w ramach imprezy wystawienniczej „Militaria – zlot miłośników militariów, strzelectwa i survivalu”.

Avia pokonała w sobotę wicelidera tabeli

Avia jednak pokonała KSZO. Czerwona kartka narobiła gospodarzom problemów

Bardzo ciekawy mecz w Świdniku. Avia prowadziła z wiceliderem z Ostrowca Świętokrzyskiego 2:0, ale po czerwonej kartce wydawało się, że nie wywalczy nawet punktu. Bohaterem żółto-niebieskich został jednak Jacek Tkaczyk, który w 89 minucie zapewnił miejscowym zwycięstwo 3:2. KSZO w niedzielę może stracić drugie miejsce na rzecz Podhala.

Pavol Stano po sezonie 24/25 odchodzi z Górnika Łęczna

Koniec misji Pavola Stano w Górniku Łęczna

Jeszcze przed ostatnim meczem obecnego sezonu Górnik Łęczna poinformował, że po zakończeniu rozgrywek z zielono-czarnymi pożegna się dotychczasowy szkoleniowiec Pavol Stano

Maturzyści właśnie zakończyli swoje egzaminacyjne zmagania. Teraz czas na wakacje

Maturzyści właśnie zakończyli swoje egzaminacyjne zmagania. Teraz czas na wakacje

Dla wielu uczniów egzamin maturalny to nie tylko zakończenie szkoły średniej, ale przede wszystkim podsumowanie lat intensywnej nauki oraz pierwszy prawdziwy sprawdzian dorosłości. Jak sobie z nim poradzili?

Motor kończy sezon w Radomiu

Wygrana na koniec sezonu. Radomiak Radom - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Udane zakończenie sezonu 24/25 w wykonaniu piłkarzy Motoru. Beniaminek z Lublina w ostatniej serii gier pokonał na wyjeździe Radomiaka 3:2. Dzięki temu zakończył sezon na siódmym miejscu, najlepszym w historii występów klubu w elicie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium