Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

12 lutego 2004 r.
18:12
Edytuj ten wpis

Wiercenie otworów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
d Wiercenie otworów wydaje się jedną z prostszych czynności, jakie wykonujemy podczas remontu w domu. Jednak zanim zaczniemy pracę, powinniśmy się do niej przygotować, dobrać odpowiednie wiertła.
Natrafienie wiertłem na przewód elektryczny, rurę gazową lub wodociągową może być bardzo groźne w skutkach. Dlatego po zaznaczeniu na ścianie, podłodze albo suficie miejsca, w którym będzie otwór musimy ocenić czy pod powierzchnią nie przebiegają instalacje.
Przewody instalacyjne układa się z reguły w pionie lub poziomie. Jeśli kierunek ich przebiegu się zmienia, to zazwyczaj pod kątem prostym. Dlatego też spoglądając na miejsce mocowania wyłączników, gniazdek sieciowych, armatury wodociągowej czy gazowej możemy z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć układ instalacji pod tynkiem. By mieć całkowitą pewność, że nie trafimy na przewody, warto skorzystać z dostępnych w sklepach wykrywaczy metali i instalacji elektrycznej będącej pod napięciem.
Wiertarka niezbędna w domu
Do prac domowych są przeznaczone dwa typy wiertarek elektrycznych: zasilane z sieci lub akumulatorowo. Prawie każda wiertarka sieciowa, a także wiele modeli akumulatorowych, ma wbudowaną tzw. funkcję udaru, niezbędną podczas wiercenia otworów w betonie. W obu rodzajach wiertarek cała lub prawie cała obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego, a rękojeść dodatkowo pokryta jest materiałem izolacyjnym.
Wiertarki akumulatorowe nie ustępują sieciowym pod względem jakości, a są od nich lżejsze i poręczniejsze (w pracy nie przeszkadza sznur sieciowy). Kosztują jednak znacznie więcej.
Wiercąc w drewnie, tworzywach sztucznych lub cienkich elementach metalowych, można użyć wiertarki mechanicznej (ręcznej). Jednak takie wiertarki mają zazwyczaj mały uchwyt do mocowania wierteł – o średnicy 6 mm.
Nie zawsze łatwe wiercenie
W drewnie i materiałach drewnopochodnych (płytach, sklejkach). Do wiercenia otworów o średnicy do kilkunastu milimetrów używa się wierteł krętych – ślimakowych (ze stożkowymi ostrzami) lub cylindrycznych (z dwoma nacinakami wystającymi po bokach oraz kolcem środkującym na osi). Otwory o średnicy powyżej 10 mm (przelotowe i wgłębienia) najlepiej wiercić wiertłami cylindrycznymi piórkowymi lub bębenkowymi. Otwory o średnicach powyżej 25 mm (tylko przelotowe i w niezbyt grubych materiałach) – robi się za pomocą otwornic (pił pierścieniowych). Oprócz brzeszczota wycinającego obrys otworu mają one centrycznie usytuowane wiertło prowadzące.
Miejsce na otwór powinniśmy zaznaczyć – w jego centrum postawić ołówkiem krzyżyk, a w zaznaczony punkt wbić nacinak. W powstałe wgłębienie wkładamy wiertło (kręte ślimakowe, kolec środkujący wiertła cylindrycznego lub wiertło prowadzące otwornicy), wiercimy prostopadłe, nie naciskając zbyt mocno. Jeśli otwór ma być głęboki, robimy często przerwy, aby nie rozgrzać nadmiernie ostrzy i nie przypalić materiału (dotyczy to zwłaszcza twardych gatunków drewna).
W metalu i tworzywach sztucznych
Do wykonywania otworów używa się wierteł krętych ślimakowych. Wiercimy podobnie, jak w drewnie, ale do wiertarki powinniśmy zamocować dodatkową rękojeść (twarde materiały wymagają pewniejszego trzymania wiertarki), a do zaznaczenia otworu użyć punktaka.
Niektóre materiały wymagają zastosowania cieczy smarujących: stal – oliwy maszynowej; aluminium – terpentyny. Ciecz wlewa się możliwie często w powstający otwór, tak by był stale mocno zwilżony. W żeliwie i mosiądzu otwory wykonuje się na sucho.
Tworzywa sztuczne łatwo się odkształcają pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego należy wiercić bardzo wolno, z jak najmniejszym naciskiem.
W betonie
Wiertła do betonu mają płaskie ostrze – wlutowaną płytkę z bardzo twardego materiału. Podczas wiercenia musimy stosować udar; bez niego wiertło może się zniszczyć, a silnik wiertarki – przegrzać, a nawet spalić. Najlepiej zacząć wiertłem o małej średnicy, a potem zmienić na wiertło właściwe i w ten sposób powiększymy otwór do potrzebnej średnicy. (elle)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
Jak wiercić w ceramice?
Wiercenie otworów w ceramice i innych kruchych materiałach wymaga dużej wprawy. Stosujemy wiertła do betonu, nie używając jednak udaru.
W wyznaczonym miejscu naklejamy plaster i zaznaczmy na niej punkt, do którego przyłożymy ostrze. Wiercić trzeba powoli – w przeciwnym razie można uszkodzić lub zniszczyć przedmiot. Powinniśmy go dobrze umocować a do wiertarki zamocować dodatkową rękojeść.
Jak wiercić w szkle?
Do wykonywania otworów w szkle służą wiertła o charakterystycznym, lancetowatym ostrzu.
Przed wierceniem pod taflę szkła podkładamy twardą płytę pilśniową. Dzięki temu – podczas przewiercania na wylot – zapobiegniemy odłupaniu krawędzi otworu. Po zaznaczeniu punktu obramowujemy go plasteliną na wysokość 1 cm. Do środka wlewamy niewielką ilość terpentyny.
Wiercimy bardzo wolno, stosując możliwie małe obroty i minimalny nacisk. Dolewamy terpentyny, tak by ostrze było stale w niej zanurzone. W ten sposób wykonamy równy otwór, a szkło nie pęknie.

Pozostałe informacje

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika nie dostają pensji na czas. Zarząd klubu wydał w tej sprawie kolejny komunikat

Piłkarze Górnika Łęczna nie otrzymują na czas pensji wobec czego przed niedzielnym meczem z Odrą Opole na jego piłkarze w ramach protestu wyszli na murawę z kilkuminutowym opóźnieniem. Po zakończeniu spotkania kibice zielono-czarnych domagali się w mediach społecznościowych odpowiedzi zarządu klubu do zaistniałej sytuacji. Ta została opublikowana w środę wieczorem

Walka o mistrzostwo LNBA jest bardzo zacięta

LNBA: Matematyka pokonała Patobasket i wyrównała stan rywalizacji

Wydawało się, że już w niedzielę poznamy mistrza LNBA. Okazało się jednak, że stara gwardia jeszcze się dobrze trzyma, co pokazał niedzielny mecz. Matematyka wygrała z Patobasketem i o losach tytułu zadecyduje trzecie spotkanie.

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Nie żyje Tomasz Jakubiak. Znany kucharz przegrał walkę z chorobą

Kucharz, juror Masterchefa i Masterchefa Juniora, Tomasz Jakubiak nie żyje. Miał 41 lat.

Stal Kraśnik powiększyła przewagę nad Lublinianką do sześciu punktów

Stal Kraśnik ucieka Lubliniance, Hetman Zamość podziękował trenerowi

W środę została rozegrana 26. kolejka Keeza IV ligi. Stal Kraśnik bez problemów wygrała mecz z Kłosem Gmina Chełm 4:0, a skoro Lublinianka zostawiła trzy punkty w Janowie Lubelskim, to lider powiększył przewagę nad ekipą z Wieniawy do sześciu punktów. Kolejnej porażki doznał Hetman Zamość, a działacze szybko po spotkaniu poinformowali, że Robert Wieczerzak i jego sztab zostali odsunięci od prowadzenia drużyny.

Courtney Ramey rozegrał znakomite zawody

PGE Start Lublin pewnie pokonał PGE Spójnia Stargard

Środowe popołudnie w hali Globus upłynęło kibicom w przyjemnej atmosferze. Podopieczni Wojciecha Kamińskiego zrehabilitowali się za klęskę w Słupsku i pewnie ograli PGE Spójnia Stargard 86:75.

Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i prowadzi w finałowej rywalizacji 1-0
ZDJĘCIA
galeria

Pierwszy mecz finału: Bogdanka LUK Lublin lepsza od Aluron CMC Warty Zawiercie

W pierwszym spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 i w rywalizacji do trzech wygranych prowadzi 1-0. Drugi mecz finału w sobotę, w Lublinie

Grupa Azoty "Puławy" traci pieniądze, zmniejsza zatrudnienie i zaciąga kredyty. Strata netto za rok 2024 przekracza 360 mln zł
biznes

Azoty nadal na hamulcu. Setki milionów złotych straty

Grupa kapitałowa Zakładów Azotowych pokazała wyniki finansowe za rok 2024. Nie ma powodów do radości. Spółki kontrolowane przez "Puławy" straciły w tym czasie ponad 367 mln zł. Sprzedaż krajowa spadła o jedną czwartą. Pracę straciło kilkaset osób.

Mitsune

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025: Kto w lipcu zagra w Lublinie?

Międzygatunkowe eksploracje, muzyczne eksperymenty, japoński folk, improwizacje i na przykład muzyka połączona z archiwalnymi nagraniami NASA z misji księżycowej. Festiwal Wschód Kultury - Inne Brzmienia coraz bliżej, a organizatorzy prezentują kolejnych wykonawców.

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

79-latek potrącił 77-latkę. Starszy kierowca nie zauważył pieszej

Wczoraj około godziny 10:00 na Alejach Jana Pawła II w Zamościu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 79-letni kierowca cofając samochodem potrącił 77-letnią kobietę. Piesza trafiła do szpitala.

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!
QUIZ

Lublin w popkulturze. Sprawdź, ile pamiętasz z filmowych i serialowych kadrów!

Lublin od lat przyciąga nie tylko turystów spragnionych historii i klimatycznych zaułków, ale także... filmowców! Stolica województwa lubelskiego to prawdziwy skarb dla reżyserów szukających niebanalnych lokalizacji – z jednej strony tętniące życiem Stare Miasto, z drugiej – zabytkowe ulice, klimatyczne kamienice i plenery, które z powodzeniem "grają" nie tylko Lublin, ale też Paryż, Wilno czy fikcyjne miasta z dawnych epok. Znasz te kultowe produkcje i wiesz że Lublin w nich występował? Sprawdź się w naszym quizie!

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Tragiczny finał poszukiwań. Ciało seniorki znalezione w lesie

Zakończono poszukiwania 73-letniej seniorki z powiatu włodawskiego, która zaginęła w lutym ubiegłego roku.

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Muzeum Wsi Lubelskiej ma nowych lokatorów

Do Muzeum Wsi Lubelskiej zawitały wyjątkowe, czworonożne mieszkanki – owce świniarki wraz ze swoimi jagniętami. Zwierzęta będzie można podziwiać do jesieni. Nowych mieszkańców jest jednak więcej.

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Chirurgia nie w Janowie Lubelskim. Na razie przez miesiąc

Przez cały maj zamknięty dla pacjentów zostanie oddział chirurgii w janowskim szpitalu. Nie jest znana przyczyna tej decyzji.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium