Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

13 listopada 2019 r.
21:41

W Łęcznej posadzili 8,5 metrową lipę. Jedno takie drzewo oczyszcza powietrze jak 500 małych sadzonek

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
51 34 A A

Ma 8,5 metra wysokości i ponad 50 centymetrów przekroju pnia. Lipa drobnolistna posadzona we wtorek w Łęcznej oczyszcza powietrze jak 500 małych sadzonek zazwyczaj używanych do nasadzeń w miastach.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Za akcją sadzenia dużego drzewa stoi Fundacja Krajobrazy oraz kopalnia Bogdanka i Urząd Miasta Łęczna. Drzewo znalazło nowy dom w Parku Międzyosiedlowym, przy ulicy Wierzbowej.

– To proces edukacyjny, to nie tylko sadzenie drzewa – tłumaczy architekt krajobrazu Wojciech Januszczyk, prezes fundacji. – Posadzony egzemplarz, ze względu na swoją wielkość oczyszcza powietrze jak 500 sztuk sadzonek drzew sadzonych standardowo w miastach.

„Duże drzewa dla powiatu łęczyńskiego” to projekt realizowany we współpracy Fundacji Krajobrazy z LW Bogdanka i Urzędem Miasta w Łęcznej. Chodzi o promowanie idei sadzenia dojrzałych drzew w przestrzeniach publicznych i edukację najmłodszych.

– Chcemy aby dzieci wiedziały, że da się posadzić takie drzewo. Chcemy by opowiadały o tym co widziały swoim rówieśnikom i rodzinie. Z drugiej zaś strony program kierujemy do mieszkańców i samorządowców. Pokazujemy, że choć koszt posadzenia takiego drzewa jest większy, to w skali inwestycji jest to nadal promil kosztów. Cena takiego drzewa jest równoważna kosztom położenia 20 mb ścieżki z kostki brukowej – tłumaczy Januszczyk.

W uroczystym sadzeniu drzewa uczestniczyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Łęcznej, nauczyciele oraz przedstawiciele samorządu lokalnego.

– Pierwsze z drzew zasadziliśmy w Łęcznej. To tutaj mieszka wielu naszych pracowników. Promowanie szacunku do środowiska naturalnego, głównie wśród najmłodszych, to jeden z celów strategii odpowiedzialności realizowanej przez naszą kopalnię – powiedział Adam Partyka, zastępca prezesa zarządu ds. Pracowniczych i Społecznych LW Bogdanka.

Lipa drobnolistna ma 8,5 m wysokości. Jej bryła korzeniowa waży tonę. Drugie takie drzewo trafi do Szkoły Podstawowej w Dratowie, która jest laureatem konkursu „Przyjazna przestrzeń - wspólnie posadźmy duże drzewo przy szkole”. Dodatkowo szkoła otrzyma tablice edukacyjne do ścieżki dendrologicznej oraz program lekcji dla trzech przedmiotów w tym dla języka polskiego i historii.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Fritz / 14 listopada 2019 r. o 05:55
ha ha ha drogie dzieci ktoś Was robi w bambuko...czy ta lipa ma chociaż jeden liść żeby przeprowadzić fotosyntezę ?...pewnie nie...a ile paliwa spalono żeby ją wykopać przewieść i posadzić ? Po za tym pytanie do ekologów...co o tym sądzicie...wykopano 8.5 dorodne żywe drzewo , które rosło i żyło w przyjaznych sobie warunkach, podcięto masę korzeni...wsadzono byle jak w ziemię...co będzie jak uschnie na wiosnę ? ...będzie gó...no a nie fotosynteza...do tego ktoś przyjedzie z piłą motorową żeby je usunąć....ha ha ha ogarnijcie się oszołomy bo robicie dzieciom wodę z mózgu..spytajcie się pierwszego z brzegu leśnika jakie  się sadzi drzewa...zwykła hucpa pod publikę...
 jaki był koszt tego heppeningu?
 jaki był koszt tego heppeningu? rozwiń
Avatar
Adam z Lublina / 13 listopada 2019 r. o 22:58
Przez PiS-woskie ustawy wycięto w całej Polsce dziesiątki tysięcy starych drzew, z których każde oczyszczało powietrze więcej niż kilka takich 8 metrowych lip... Nie wspomnę już o zdewastowaniu Puszczy Białowieskiej i innych !
Avatar
Ludek polski / 14 listopada 2019 r. o 01:02
Ale gdzieś to drzewo już rosło i oczyszczało powietrze, teraz będzie chorowało. Bzdura na resorach.
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 23:08
Niezły cyrk, jedno drzewko a radość jakby las wymyślili
Avatar
Podpis / 14 listopada 2019 r. o 07:02
idiotyzm. W Lublinie tez sadzą np wielkie brzozy... koszt olbrzymi!!!, robota trudna...ale miasto stać. Małe sadzonki brzóz są za darmo i łatwe do wsadzenia a  kilkumetrowe brzozy kosztują nas miliony...śmiech ogarnia jak widzę te przedsięwzięcia. 
Avatar
Gość / 13 listopada 2019 r. o 22:07
A w Białej Podlaskiej Litwiniuk wycina w parku 73..
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 07:41
Zaraz pojadą traktorkiem ze spółdzielni Batory i ją przytną do gołego pnia tak jak resztę, brzozy też okaleczyli aż przykro było patrzeć
Avatar
ten sam / 14 listopada 2019 r. o 07:18
jolu ! przesadza się przesadza! tylko za swoje pieniądze i nie robi się z tego cyrku na kółkacg. Powiedz Księżniczko ile to kosztowsło i ile jeszcze będzie kosztować ? i ile Ty wyciągnęłaś ? bo dzieci jak się domyślam jako jedyne przyszły tam za darmo....
Avatar
Jolka / 13 listopada 2019 r. o 22:23
drbnpylisty - mało wiesz a krzyczysz. tak się na świecie przesadza duże drzewa i jak się robi to umiejętnie, to sie przyjmują i rosną dalej
Avatar
Gość / 14 listopada 2019 r. o 08:53
Piszący powinien się zastanowić,że wciska ludziom kit!!! Ani to przesadzone drzewo ,ani 500 sadzonek nie spełnia tego o czym piszący pisze!!!
Avatar
skwsn / 28 listopada 2019 r. o 18:35
Co by nie zrobić w tej Łęcznej to wszystko zle co za ludzieklon
 No tak Włodarski podnosi opłaty za śmieci, ludziom źle, podnosi opłaty za wode ludiom też żle, nie robi remontów dróg, żle, podnosi wszystkie podatki też źle. Ludziom w Łęcznej nie da się dogodzić.
Avatar
buzz off / 28 listopada 2019 r. o 13:24
Zgraja wiecznie niezadowolonych, biednych polaczków pisze komentarze...wszystko się nie podoba.
 Za to określenie "polaczek" to w dziób byś dostał(a).
Avatar
klon / 27 listopada 2019 r. o 20:36
Co by nie zrobić w tej Łęcznej to wszystko zle co za ludzieklon
Avatar
Gość / 15 listopada 2019 r. o 08:16
Ktoś gadał,że ma być jakiś wyjazd po torach o ch... szerszych,"szcześliwej drogi już czas"?
Avatar
123 / 15 listopada 2019 r. o 00:21
Ciągle narzekający, pokażcie odrobinę patriotyzmu i zróbcie coś dla tego kraju...wyjeźdzcie stąd za granicę
Avatar
Genek / 14 listopada 2019 r. o 21:20
Lipa jako symbol urzędowania Leszka Włodarskiego. Jakie to piękne. Samozaoranie level master
 Niech do basenu skoczy z tej lipy
Avatar
d / 14 listopada 2019 r. o 20:11
123 ruski trolu pisz cyrylicą...btw tobie się wszystko podoba zapewne...
Avatar
gość / 14 listopada 2019 r. o 19:35
e, est i miss blondi radna
Avatar
Dąb / 14 listopada 2019 r. o 18:52
Lipa jako symbol urzędowania Leszka Włodarskiego. Jakie to piękne. Samozaoranie level master
 Mówmy zgodnie z faktami "Wielka Lipa"
Avatar
ornat / 14 listopada 2019 r. o 18:40
Lipa jako symbol urzędowania Leszka Włodarskiego. Jakie to piękne. Samozaoranie level master
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Studniówka Szlachetnej Paczki w Lublinie. Wystąpi m.in. Ala Tracz

Uczestniczki 5. edycji The Voice Kids – Lena Tylus i Julka Bieniek a także reprezentantka Polski na Eurowizji Junior Ala Tracz wystąpią jutro w Lublinie, podczas Studniówki Szlachetnej Paczki.

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?
Złota Setka

Farbotka czyli ekskluzywne ręcznie szyte torebki ze Świdnika. Które są najpopularniejsze?

Rozmowa z Julią Farbotką, założycielką sklepu i pracowni z ekskluzywnymi ręcznie szytymi torebkami ze Świdnika.

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż
z kraju
film

12-latek ranił dwóch chłopaków? Policja zabezpieczyła nóż

Wodzisław Śląski, Rybnik, Katowice (woj. śląskie). 15- i 17-latek z Wodzisławia Śląskiego zostali ugodzeni nożem. Nastolatkowie zostali przetransportowani do szpitali. Jak informuje policja, prawdopodobnym sprawcą jest 12-latek. Okoliczności zdarzenia są wyjaśniane, a sprawą zajmie się sąd rodzinny.

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej
30 września 2022, 17:00

Spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem w Dosłownej

W piątek, 30 września o godz. 17 w Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12) odbędzie się spotkanie autorskie z Przemkiem Staroniem.

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski
dużo zdjęć z niedzielnego meczu
galeria

Czekały na to pokolenia kibiców. Motor Lublin żużlowym mistrzem Polski

Dwanaście punktów straty z pierwszego meczu udało się odrobić żużlowcom Motoru Lublin w rewanżowym spotkaniu finałowym PGE Ekstraligi. Lublinianie sięgnęli po złoto Drużynowych Mistrzostw Polski po raz pierwszy w historii.

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?
zdjęcia
galeria

Pięknie z zewnątrz i od środka. Kiedy otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa?

Dawny Syndykat Rolniczy w Hrubieszowie jest już po remoncie. – Mogę śmiało powiedzieć, że to obecnie najpiękniejszy budynek w naszym mieście – mówi burmistrz Marta Majewska i zdradza, kiedy przy ul. 3 Maja nastąpi oficjalne otwarcie Hrubieszowskiego Centrum Dziedzictwa.

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego
galeria

Jacek Ziółkowski (Motor Lublin): Nie dokonaliśmy niemożliwego

Rozmowa z Jackiem Ziółkowskim, menadżerem Motoru Lublin

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje
film

3-latek przygnieciony przez automatyczną bramę. Dziecko nie żyje

Nie żyje 3-letni chłopczyk, który został przygnieciony przez bramę automatyczną. Do tragicznego wypadku doszło w gminie Ksawerów w województwie łódzkim. Szczegóły zdarzenia wyjaśnia policja.

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

Skrzydłowe MKS FunFloor Lublin będą miały łatwiej

W meczu z KPR Gminy Kobierzyce na boisko wróciła Daria Szynkaruk. To kolejna po Oktawii Płomińskiej zawodniczka, która wraca do zespołu po urazie.

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Lublin. Szykują wiatę za 72 tysiące złotych. Gdzie stanie?

Na początku przyszłego miesiąca powinien się zacząć montaż nowej wiaty na przystanku komunikacji miejskiej obok szpitala przy al. Kraśnickiej. Zarząd Transportu Miejskiego zapłaci za nią niemal 72 tys. zł.