Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelski biznes

14 lipca 2019 r.
10:46

Działają od 1932 r. "Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS
Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik z firmy APIS (fot. Maciej Kaczanowski)

W 2005 roku firma otrzymała tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego, działają od blisko 90 lat i zawsze chwalą się naszym regionem. Apis jako pierwszy zaprezentował się w cyklu spotkań „Środa z ambasadorem”, przygotowanym przez Urząd Marszałkowski w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bohaterem spotkania była Spółdzielnia Pszczelarska APIS w Lublinie - Ambasador Województwa Lubelskiego z 2005 roku oraz firma laureat programu Marka Lubelskie 2007 roku.

Nasze województwo od wielu lat jest największym producentem miodu pszczelego w Polsce. Pszczelarze z naszego regionu przodują też pod względem liczby pni (rodzin) pszczelich.

Miody oraz różne wyroby żywnościowe powstające na ich bazie stanowią bardzo liczną grupę wśród 210 artykułów z naszego regionu wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych, prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Lubelskie jest stolicą polskiego pszczelarstwa. To tutaj działa jedyne w Polsce technikum pszczelarskie, kształcące fachowców w tej dziedzinie.

Potwierdzeniem pszczelarskiego prymatu naszego regionu jest lubelski APIS. Spółdzielnia, funkcjonująca na rynku już od blisko 90 lat, potrafiła połączyć znakomite tradycje z nowoczesnością, stając się największym w kraju wytwórcą miodów pitnych oraz jednym z większych producentów miodów klasycznych.

Zaczęło się w 1932 roku

Spółdzielnia powstała w 1932 roku. Celem jej powstania było urządzenie miodosytni i produkcja na skalę światową miodów pitnych, co widoczne było w ekspansywnej polityce firmy, która skutkowała pierwszymi nagrodami.

Jeszcze w okresie przedwojennym uhonorowano miody pitne APIS-u na wystawach lub kongresach, między innymi w Belgradzie (1934), San Antonio (1936) i Chicago (1938).

W Polsce miodosytnictwo szczyci się ponad 1000-letnią tradycją. Te stricte polskie wyroby były opisane przez naszych narodowych wieszczów.

Miody pitne propagował i wychwalał sienkiewiczowski imć pan Zagłoba, który nie rozstawał się z gąsiorkiem „wybornego, odstałego, srogiego miodu”, pokrzepiając się nim w różnych sytuacjach „dla pocieszenia”.

Normy i certyfikaty

Dziś APIS łączy tradycję z nowoczesnością, a miody są produkowane według najsurowszych norm.

- W roku 2004 roku, po wieloletnich przygotowaniach, zakończono proces wdrażania systemu ISO i HACCAP. Po audycie certyfikującym APIS zdobył certyfikat potwierdzający spełnienie wymagań norm ISO 9001:2001 - mówi Renata Janik z firmy APIS.

A to oznacza, że każda butelka czy słoik zjeżdżający z taśmy produkcyjnej, są takie same, wytworzone przy surowca od sprawdzonych dostawców, oferujących miód najwyższej jakości.

Na wszystkich etapach produkcji miody są kontrolowane przez specjalistyczne laboratorium kontrolno-badawcze. Wyroby są także kontrolowane przez laboratorium zewnętrze.

Folkowe motywy

Czasy się zmieniają, ludzie żyją coraz szybciej. Trzeba też trafić do odbiorcy.

- Wciąż wprowadzamy nowości. Na rynku pojawiła się nowa linia „miodów polskich”, zapakowana w minimalistyczne słoiki z etykietami opatrzonymi folkowymi motywami - mówi Renata Janik. - Dla aktywnych mamy nową linię „Bee fit, bee strong”. Jest to miód wielokwiatowy z pyłkiem pszczelim. Sprawdzający się w diecie osób aktywnych, świetny składnik naturalnego napoju izotonicznego.

Miody z APIS-u są znane na czterech kontynentach.

Wyroby z Lublina trafiają do smakoszy w USA, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Japonii, Chinach, Kanadzie oraz Australii.

Historia

Już w roku 966 podróżnicy hiszpańscy notowali, że w kraju Mieszka, obok żywności, mięsa, lasów i ziemi ornej jest obfitość miodu. Rozwój miodosytnictwa warunkował głównie klimat, w którym winorośl nie dojrzewała, zaś bogate naturalne środowisko obfitowało w roje dzikich pszczół.

Ponad dziesięć wieków temu Ibrahim Ibn Jakub - dyplomata, kupiec i podróżnik z Torowy - przekazał w swoich zapiskach, że „słowiańskie wina i upajające napoje kraju Mieszka - to miody”

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium