Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Studia

5 grudnia 2019 r.
18:37

Lubelskie uczelnie będą ze sobą współpracować. Powstanie Kolegium Akademickie

Autor: Zdjęcie autora TOMA
5 16 A A
(fot. UM Lublin)

Kolegium Akademickiego Lublina to pomysł na rozwój lubelskiego ośrodka akademickiego. W skład tworzonego organu mają wejść rektorzy szkół wyższych oraz władze miasta i województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Takie ciało jest niewątpliwie potrzebne dla koordynowania naszych strategicznych działań – tłumaczy prezydent Lublina Krzysztof Żuk. I dodaje: – Dziewięć uczelni wyższych tworzy 18 proc. PKB Lublina, są więc niezwykle ważne dla miasta. To 60 tys. studentów, w tym 7 tys. z zagranicy, co czyni nas absolutnym liderem w Polsce. Mamy najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia.

– Nauka i szerzej rozumiana akademickość jest jednym z głównych filarów rozwoju województwa lubelskiego. To duże wyzwanie, przy czym trzeba mieć świadomość, ze musimy zmierzyć się z wieloma zjawiskami i czynnikami, jak chociażby problemy demograficzne czy zmiany wynikające z reformy szkolnictwa wyższego – dodaje Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa.

Kolegium ma być płaszczyzną współpracy między szkołami wyższymi, samorządami i biznesem. W jego skład mają wejść przedstawiciele UMCS, KUL, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Lubelskiej, Uniwersytetu Medycznego oraz uczelni prywatnych.

- Jeśli chcemy dzisiaj walczyć o pozycję akademickiego Lublina, a taki cel nam przyświeca, musimy ze sobą współpracować. Integracja musi nastąpić, choć nie musi to być łączenie wprost, może to być federacja lub konsorcjum. Bez współpracy z samorządami tego nie osiągniemy, oczekujemy także wsparcia – podsumowuje rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski i dodaje, że taka pomoc miałaby dotyczyć m.in. zachęcania naukowców z zagranicy do rozpoczynania pracy na lubelskich uczelniach. 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 19:17
+19
No tak, ściągnijcie dydaktyków z zagranicy a nas wywalcie na bruk! Tamci podwyższą tylko wam wskaźniki umiędzynarodowienia. Ostatecznie okaże się że za pieniądze polskich podatników opłacamy zagranicznych nauczycieli i studentów. A potem lament że za mało kształci się lekarzy dla Polski! Zagraniczny student poza kasą dla uczelni nic nie przynosi- zajmuje tylko salę, sprzęt, i wykładowcę. Nakłady te można by przeznaczyć na kształcenie Polaków.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 19:42
+10
lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,25383927,gdzie-jest-lublin-zadna-lubelska-uczelnia-wyzsza-nie-zostala.html
Avatar
niszczy czego się dotknie / 5 grudnia 2019 r. o 19:12
+9
Jesli to akcja POd patronatem dewelofantomasa widocznego na zdjęciu, to nalezy sie spodziewać kolejnego wielkiego niewypału.
Avatar
Prawy / 5 grudnia 2019 r. o 18:58
+8
Na czele proponuję wydział prawa z pzpr
Avatar
Ja / 5 grudnia 2019 r. o 22:04
+5
Co najmniej dekadę za późno.
Avatar
tyy / 5 grudnia 2019 r. o 19:26
+5
to moze rektorow z zagranicy.przynajmniej nie obsadza swoim wszelkich stolkow.
Avatar
Kuśko / 6 grudnia 2019 r. o 03:52
+4
Te Posępne gęby na fotografi to lubelska NAUKA ??? Mam wątpliwości. Budynek Pedagogiki na Pl. Litewski będący we wladaniu UMCS wygląda jak noclegownia. I to w centrum Miasta. Nikt go nie chce kupić za grosze. I nie ma winnego, który doprowadził do dewastacji tej nieruchomości.
Avatar
xx / 6 grudnia 2019 r. o 12:39
+3
ale czy podobne porozumienie nie było podpisane rok temu? Federeacja Uczelni Lubelskich czy jakoś tak? Te porozumienia to niestety niewypał - w tej formie w jakiej maja miejsce. Rektorzy zapewne oczekują od władz miasta / województwa walizki pieniędzy - bo im się należy. Niestety to tak juz nie działa. Uczelnie muszą zacząć ubiegać się o dofinansowania - a to by oznaczało pracę. Trzeba przygotować wnioski o finansowanie, rozliczyc je, wdrożyc pomysły, które się przedstawiło. Ale komu by się chciało? Lepiej narzekać na władze miasta i gnić w rektoracie. Niestety, dopóki uczelniami nie zaczną zarządzać młode osoby, menadzerowie, to będziemy tkwili w PRL'u
ale czy podobne porozumienie nie było podpisane rok temu? Federeacja Uczelni Lubelskich czy jakoś tak? Te porozumienia to niestety niewypał - w tej formie w jakiej maja miejsce. Rektorzy zapewne oczekują od władz miasta / województwa walizki pieniędzy - bo im się należy. Niestety to tak juz nie działa. Uczelnie muszą zacząć ubiegać się o dofinansowania - a to by oznaczało pracę. Trzeba przygotować wnioski o finansowanie, rozliczyc je, wdrożyc pomysły, które się przedstawiło. Ale komu by się chciało? Lepiej narzekać na władze miasta i gnić w ... rozwiń
Avatar
W / 6 grudnia 2019 r. o 09:47
+3
PARA W GWIZDEK!
Avatar
Karol / 6 grudnia 2019 r. o 07:19
+3
KUL PKB tworzy w Lublinie ?
Avatar
Gość / 8 grudnia 2019 r. o 12:13
+1
Panie Janie Nadmorski! Jak można godzić pracę w strukturach UMCS, państwowej uczelni, (konwent), z działaniem zakulisowym na rzecz WSEI??? Nie dostrzega Pan konfliktu interesów? O moralności nie mówmy, bo dziewicą Pan nigdy nie był... Chyba, że wzorce zapożyczone od Słońca Ratusza (PZU Życie) wspieranego przez Bundes Kancler (BND), autora ekspertyz na każdy temat...
Avatar
xx / 6 grudnia 2019 r. o 12:39
+3
ale czy podobne porozumienie nie było podpisane rok temu? Federeacja Uczelni Lubelskich czy jakoś tak? Te porozumienia to niestety niewypał - w tej formie w jakiej maja miejsce. Rektorzy zapewne oczekują od władz miasta / województwa walizki pieniędzy - bo im się należy. Niestety to tak juz nie działa. Uczelnie muszą zacząć ubiegać się o dofinansowania - a to by oznaczało pracę. Trzeba przygotować wnioski o finansowanie, rozliczyc je, wdrożyc pomysły, które się przedstawiło. Ale komu by się chciało? Lepiej narzekać na władze miasta i gnić w rektoracie. Niestety, dopóki uczelniami nie zaczną zarządzać młode osoby, menadzerowie, to będziemy tkwili w PRL'u
ale czy podobne porozumienie nie było podpisane rok temu? Federeacja Uczelni Lubelskich czy jakoś tak? Te porozumienia to niestety niewypał - w tej formie w jakiej maja miejsce. Rektorzy zapewne oczekują od władz miasta / województwa walizki pieniędzy - bo im się należy. Niestety to tak juz nie działa. Uczelnie muszą zacząć ubiegać się o dofinansowania - a to by oznaczało pracę. Trzeba przygotować wnioski o finansowanie, rozliczyc je, wdrożyc pomysły, które się przedstawiło. Ale komu by się chciało? Lepiej narzekać na władze miasta i gnić w ... rozwiń
Avatar
xxx / 6 grudnia 2019 r. o 11:15
+2
No tak, ściągnijcie dydaktyków z zagranicy a nas wywalcie na bruk! Tamci podwyższą tylko wam wskaźniki umiędzynarodowienia. Ostatecznie okaże się że za pieniądze polskich podatników opłacamy zagranicznych nauczycieli i studentów. A potem lament że za mało kształci się lekarzy dla Polski! Zagraniczny student poza kasą dla uczelni nic nie przynosi- zajmuje tylko salę, sprzęt, i wykładowcę. Nakłady te można by przeznaczyć na kształcenie Polaków.
 kołem zamachowym uczelni jest nauka. Niestety w Lublinie nauki w prawdziwym tego słowa znaczeniu jest na lekarstwo. Za dużo jest kolesiostwa, wybierania i promowania swoich ludi. Żeby sytuację poprawić potrzebni są ludzie z zewnątrz, którzy wprowadzą odrobinę normalności. Nie ma co się krzywić, że jest sporo studentów z zagranicy. Dobrze, że płacą. Ale niestety uczelnie nie potrafią tych funduszy wykorzystać. Zamiast, tak jak to jest na zachodzie, finansować z tych pieniędzy naukę, badania, zatrudnianie specjalisów, to przyznają sobie premie. Dopóki nie zmieni się mętalność, w Lublinie nie będzie mowy o uczelniach na wysokim poziomie. Niestety, ale nauka i badania na wysokim poziomie wpływają też na poziom dydaktyczny, który tez jest słabiusieńki. Wielu 'wykładowców' zwyczajnie sie nie doszkala. Nie śledzą nowości, wyników. Nie zmieniają swoich wykładów. Jak nie będą mieli nic do zaoferowania, to dobry, ambitny student im nie przyjdzie. 
 kołem zamachowym uczelni jest nauka. Niestety w Lublinie nauki w prawdziwym tego słowa znaczeniu jest na lekarstwo. Za dużo jest kolesiostwa, wybierania i promowania swoich ludi. Żeby sytuację poprawić potrzebni są ludzie z zewnątrz, którzy wprowadzą odrobinę normalności. Nie ma co się krzywić, że jest sporo studentów z zagranicy. Dobrze, że płacą. Ale niestety uczelnie nie potrafią tych funduszy wykorzystać. Zamiast, tak jak to jest na zachodzie, finansować z tych pieniędzy naukę, badania, zatrudnianie specjalisów, to przyzn... rozwiń
Avatar
Gość / 6 grudnia 2019 r. o 11:08
+1
Jeszcze uniwersytety, już niedługo akademie: ***s://***.pl/umcs-i-up-przestana-byc-uniwersytetami-tak-prognozuje-biuro-analiz-sejmowych-to-efekt-nowej-ustawy-o-szkolnictwie-wyzszym/ar/13123962
Avatar
W / 6 grudnia 2019 r. o 09:47
+3
PARA W GWIZDEK!
Avatar
lubky / 6 grudnia 2019 r. o 08:12
+1
Przez lata działało w Lublinie kolegium polskich i ukraińskich uniwersytetów, kształcące doktorantów. Miasto, województwo i co niektórzy rektorzy obiecywali polsko-ukraiński uniwersytet, szukali nawet dla niego nowej lokalizacji, gdy do przebudowy na CSK poszedł teatr w budowie. I co, i nic, dawno nie ma kolegium, a o międzynarodowym uniwersytecie wszyscy jakby zapomnieli. Tymczasem dziś, w dobie integracji i wciąż ponawianych prób współpracy z Ukrainą, wspieranej transgranicznymi funduszami i programami UE, taki uniwersytet w Lublinie mógłby być krajowym, jeśli nie europejskim modelem i liderem rozwijania współpracy z krajem spoza Schengen. A teraz pomysł na kolejne, tym razem lubelskie, kolegium akademickie. I kolejne pięć minut dla prasy w wykonaniu naszych lubelskich vipów. Bravo WY! Tylko co później, już wspólny EcoTech lubelskich i rzeszowskich uczelni pokazuje, że prawie NIC! Nędza i żenada.
Przez lata działało w Lublinie kolegium polskich i ukraińskich uniwersytetów, kształcące doktorantów. Miasto, województwo i co niektórzy rektorzy obiecywali polsko-ukraiński uniwersytet, szukali nawet dla niego nowej lokalizacji, gdy do przebudowy na CSK poszedł teatr w budowie. I co, i nic, dawno nie ma kolegium, a o międzynarodowym uniwersytecie wszyscy jakby zapomnieli. Tymczasem dziś, w dobie integracji i wciąż ponawianych prób współpracy z Ukrainą, wspieranej transgranicznymi funduszami i programami UE, taki uniwersytet w Lublinie mógłb... rozwiń
Avatar
Karol / 6 grudnia 2019 r. o 07:19
+3
KUL PKB tworzy w Lublinie ?
Avatar
Kuśko / 6 grudnia 2019 r. o 03:52
+4
Te Posępne gęby na fotografi to lubelska NAUKA ??? Mam wątpliwości. Budynek Pedagogiki na Pl. Litewski będący we wladaniu UMCS wygląda jak noclegownia. I to w centrum Miasta. Nikt go nie chce kupić za grosze. I nie ma winnego, który doprowadził do dewastacji tej nieruchomości.
Avatar
asd / 5 grudnia 2019 r. o 22:43
0
"Mamy najwyższy współczynnik umiędzynarodowienia" Czyt. uciapatowienia.
Avatar
Ja / 5 grudnia 2019 r. o 22:04
+5
Co najmniej dekadę za późno.
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Nie żyje dr Lech Jańczuk, politolog i ekonomista z KUL

Nie żyje dr Lech Jańczuk, politolog i ekonomista z KUL

We wtorek nad ranem zmarł dr Lech Jańczuk. Był ekonomistą i politologiem. Od 2011 roku pracował w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji KUL.

Adapter dla ciężarnej - czy rzeczywiście jest potrzebny?

Adapter dla ciężarnej - czy rzeczywiście jest potrzebny?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce Kodeksem Drogowym kobiety w ciąży nie muszą zapinać pasów w trakcie jazdy samochodem - zarówno jako pasażerki, jak i będąc kierowcą.

Czy to już rekord? Licznik samochodu cofnięty o 100 tys. km

Czy to już rekord? Licznik samochodu cofnięty o 100 tys. km

Policja zatrzymała peugeota, którego licznik mógł być cofnięty aż o 100 tys. kilometrów przebiegu. Funkcjonariusze zastrzegają, że sprawę muszą wyjaśnić.

Przyczepka rowerowa dla aktywnej rodziny

Przyczepka rowerowa dla aktywnej rodziny

Aktywni rodzice to prawdziwy skarb - w naturalny sposób przekazują swoją miłość do sportu swoim dzieciom. Udowadniają też, że pojawienie się na świecie maluszka nie musi zmieniać całego życia i wywracać wybranego stylu do góry nogami.

Jak wybrać wózek bliźniaczy?

Jak wybrać wózek bliźniaczy?

Pojawienie się na świecie maluszka naprawdę wiele zmienia - nie tylko hierarchię wartości, ale także logistykę codziennego życia rodziny. To szczególnie zauważalne, gdy rodzą się bliźniaki. W takim przypadku wszystko może być podwójnie skomplikowane.

Jeden dzień w Lublinie. 71 osób wyzdrowiało, 85 zachorowało

Jeden dzień w Lublinie. 71 osób wyzdrowiało, 85 zachorowało

W województwie lubelskim mamy 371 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - wynika z oficjalnych statystyk rządu z 2 marca 2021 r. Zmarło 8 osób.

Koronawirus. Zgonów nadal dużo. Rząd myśli o szczepionce z Chin

Koronawirus. Zgonów nadal dużo. Rząd myśli o szczepionce z Chin

Ministerstwo Zdrowia przedstawiało najnowszy raport pandemiczny. W całym kraju zmarło ponad 200 osób. Tymczasem rząd rozważa kupno chińskiej szczepionki przeciwko Covid-19.

Już przekraczał barierkę mostu, kiedy obok zatrzymał się samochód

Już przekraczał barierkę mostu, kiedy obok zatrzymał się samochód

W sobotnie popołudnie ze starego mostu na Wiśle w Puławach chciał skoczyć 39-latek. Mężczyzna właśnie przechodził przez barierę, gdy zauważyła go dwójka policjantów. W ostatniej chwili udało im się złapać pijanego puławianina i uspokoić.

Lublin: Są tutaj znaki, są pasy, brak poczucia bezpieczeństwa

Lublin: Są tutaj znaki, są pasy, brak poczucia bezpieczeństwa

Tu nie jest bezpiecznie – alarmuje jedna z radnych, prosząc prezydenta o zajęcie się przejściem dla pieszych przez ul. Wileńską. Ratusz nie daje jednak szans na szybkie poprawki.

Rozgrywki LNBA: Faworyci nie zawsze wygrywają

Rozgrywki LNBA: Faworyci nie zawsze wygrywają

DBros Puławy sensacyjnie pokonało Alco na zakończenie pierwszej rundy Konferencji A.

Wychowawczyni w przedszkolu przykleiła dzieci taśmą do krzeseł
film

Wychowawczyni w przedszkolu przykleiła dzieci taśmą do krzeseł

W jednym z przedszkoli w Tczewie wychowawczyni przykleiła dzieci taśmą do krzeseł.

Prowadzisz firmę? Skorzystaj z self storage!

Prowadzisz firmę? Skorzystaj z self storage!

Własna firma to niewątpliwie bardzo duże osiągnięcie i ogromny powód do dumy. Niestety, oprócz satysfakcji i spełnienia zawodowego, prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się także z bardzo dużą odpowiedzialnością i nierzadko dużymi kosztami czy różnego rodzaju ograniczeniami. Choć może to wydawać się nieprawdopodobne, nie każdy właściciel firmy może pozwolić sobie na wynajem i prowadzenie biura. Może to generować problemy logistyczne, związane z przechowywaniem towaru czy też dokumentacji. W takiej sytuacji warto zainteresować się magazynami samoobsługowymi na wynajem, znanymi także jako self storage.

Systemy ERP - sprawdzamy czym są i jak mogą ułatwić pracę w firmie

Systemy ERP - sprawdzamy czym są i jak mogą ułatwić pracę w firmie

Zarządzanie nowoczesną firmą wymaga kompleksowego podejścia. Dotyczy to również wykorzystywanych narzędzi informatycznych. Bardzo często to one decydują o sukcesie podmiotu i pozwalają na w pełni efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów informatycznych. Właśnie z tego wynika olbrzymia popularność systemów ERP, będących fundamentem funkcjonowania wielu firm działających w różnych branżach i zajmujących się różnymi aspektami biznesu. Lista ich zalet jest przy tym bardzo długa. Warto uzmysłowić sobie, jak mogą wspomóc funkcjonowanie firmy, i dokonać właściwego wyboru

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz, była radna i wojewoda

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz, była radna i wojewoda

Nie żyje Helena Pietraszkiewicz. Była przewodnicząca Rady Miasta Lublin i była wojewoda łódzka zmarła wczoraj. Miała 67 lat.

Akademia Kina CSK: Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych
4 marca 2021, 19:00

Akademia Kina CSK: Ona w kinie – o bohaterkach i autorkach filmowych

W najbliższy czwartek, 4 marca o godz. 19, online odbędzie się kolejny wykład Akademii Kina CSK. Tym razem Tomasz Kolankiewicz opowie o bohaterkach i autorkach filmowych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!