Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 stycznia 2012 r.
21:23
Edytuj ten wpis

Konkurs rowerowy: Trasa Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)
Po drodze warto zatrzymać się w Kazimierzu Dolnym (Czytelnik Krzysztof)

Publikujemy pierwszą trasę przysłaną na konkurs Dziennika Wschodniego "Opisz trasę, wygraj rower". Wyprawę z Puław przez Nałęczów, Kazimierz Dolny, do Janowca zaproponował nasz Czytelnik, pan Krzysztof.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Trasa: Puławy-Nałęczów-Kazimierz Dolny-Janowiec

Pierwsze miejsce na mojej trasie zajmują Puławy, gdzie zachowało się kilka cennych zabytków, położonych w obrębie kompleksu parkowo-pałacowego nad skarpą wiślaną.

Najbardziej znaną i okazałą budowlą jest pałac Czartoryskich, wzniesiony przez Lubomirskich, a po zniszczeniu przez Szwedów odbudowany w stylu klasycystycznym przez rodzinę Czartoryskich. Centralne fragmenty pałacu udostępnione są turystom.

Mało kto wie, że Puławy są ważnym w naszym kraju ośrodkiem muzealnictwa. Powstało tu pierwsze w Polsce muzeum i zarazem najstarsze muzeum w Europie Środkowej. Mowa o Świątyni Sybilli - niezwykle ciekawej budowli, w której w 1801 roku Izabela Czartoryska założyła muzeum mające pobudzać do patriotyzmu w okupowanej Polsce.

Poza tym, w parku znajdują się: Dom Gotycki, Dom Grecki, Brama Rzymska, Altana Chińska czy Domek Żółty zwany Aleksandryjskim, gdyż zamieszkiwał go car Aleksander II.

Następnym miejscem jest Nałęczów, czyli wspaniałe uzdrowisko kardiologiczne, leżące w obrębie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Historia tego uzdrowiska sięga aż 1878 roku. Od wieków sercem miejscowości jest Park Zdrojowy założony w XVIII wieku przez Stanisława Małachowskiego. To tutaj znajdują się najważniejsze i najpiękniejsze zabytki związane z uzdrowiskiem.

Według mnie jednym z piękniejszych są Stare Łazienki ulokowane nieco na uboczu. W centrum natomiast, nad stawem, wznosi się Sanatorium Książę Józef. Niedaleko jest też Pijalnia Wód Mineralnych, Palmiarnia i inne obiekty.

Alejki prowadzą pomiędzy okazałym starodrzewiem ze starannie dobranymi gatunkami drzew rodzimych i nie tylko. Poza parkiem warto zobaczyć zabytkowe wille drewniane, które dziś zamienione są na pensjonaty i muzea, m.in. Chatę Stefana Żeromskiego - dawną letnią pracownię pisarza, a obecnie Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Kolejnym miejscem jest Kazimierz Dolny - miasto artystów, bo tak bywa nazywany Kazimierz Nad Wisłą, to miejscowość o niesamowitym klimacie, odczuwanym nie tylko na magicznym Rynku, ale i na pobliskich uliczkach.

Kazimierz malowniczo ulokował się w Małopolskim Przełomie Wisły. Ciekawych miejsc jest w Kazimierzu Dolnym wiele.

Polecam Rynek z charakterystyczną studnią i wspaniałymi kamienicami, szczególnie kamienicami Przybyłów z bogato zdobionymi fasadami. Stoi tutaj również piękny kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja, a dalej można wspiąć się, by zobaczyć ruiny zamku, zbudowanego ponoć przez Kazimierza Wielkiego i basztę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy.

Ponad Rynkiem wznosi się też wzgórze Trzech Krzyży. Przy ulicy Senatorskiej łączącej Rynek z bulwarem nadwiślańskim stoją piękne kamienice, m.in. kamienica Celejowska z Oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego, a przy ulicy Puławskiej natomiast zachowały się liczne zabytkowe spichlerze, m.in. Spichlerz Ulanowskich z Muzeum Przyrodniczym. W wielu z nich mieszczą się luksusowe hotele.

Ostatnie miejsce na mojej trasie to sąsiadujący z Kazimierzem Dolnym - Janowiec. Obie miejscowości położone są malowniczo nad brzegiem Wisły i połączone przeprawą promową.

Choć dziś Janowiec jest zaciszną wioską, niegdyś było to miasto o dużym znaczeniu. Prawa miejskie Janowiec otrzymał już w 1537 roku na podstawie przywileju otrzymanego od króla Zygmunta Starego. Na początku XVI wieku powstał tu wspaniały zamek wybudowany przez Michała i Piotra Firlejów. Okazałe ruiny tego potężnego zamku wznoszą się ponad Janowcem do dnia dzisiejszego i stanowią Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Tuż obok zamku znajduje się ciekawy zespół dworski - niewielki skansen złożony z dworu Wierzbickich, spichlerza, stodoły i lamusa. Schodząc ze wzniesienia, trafiamy na urokliwy rynek, przy którym stoi zabytkowy kościół z około 1350 roku. Za czasów Firlejów został gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, w jego wnętrzu znajduje się nagrobek tej rodziny dłuta Santi Gucciego z Florencji.

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Masz pomysł na ciekawą wyprawę rowerową i chcesz się nim podzielić? Opracuj propozycję trasy, a w nagrodę możesz zdobyć rower miejski Elops 3 B'TWIN! Zapraszamy do nowej zabawy Dziennika Wschodniego.

Propozycje tras można wysyłać do redakcji drogą e-mailową na adres rowery@dziennikwschodni.pl. Zdjęcia i mapy można dołączyć do e-maila. Wszystkie Wasze propozycje trafią do serwisu rowerowego Dziennika Wschodniego, który można znaleźć pod adresem www.dziennikwschodni.pl/rowery.

Przeczytaj więcej o konkursie:

Nasz konkurs: Opisz trasę, wygraj rower

Pozostałe informacje

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Prezydent Andrzej Duda

Obniżenie składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Jest decyzja prezydenta

Ustawa została uchwalona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych. W demokratycznym państwie prawnym to kwestia absolutnie niedopuszczalna – tak Małgorzata Paprocka, szefowa kancelarii prezydenta, tłumaczy decyzję Andrzeja Dudę w sprawie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców.

Karol Nawrocki podczas poniedziałkowego (5 maja) spotkania wyborczego na rynku w Węgrowie

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Tłumaczenia, oświadczenia i oskarżenia

Karol Nawrocki w 2017 r. odkupił mieszkanie od Jerzego Ż., nie ma pomiędzy nimi żadnej umowy o przejęciu opieki nad mężczyzną – tak poseł PiS Przemysław Czarnek odniósł się do zarzutów dotyczących drugiego mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta.

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Maturzyści oceniają egzamin z matematyki: Bułka z masłem

Matura 2025: matematyka już za nimi. Wszyscy zgodnie mówią, że była prosta i będzie maksymalna liczba punktów.

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina
galeria

Ostatnia droga Leszka Pasiecznego. Tłumy żegnały zasłużonego kraśniczanina

Tydzień temu zmarł Leszek Pasieczny. Kraśniczanin. Miał 88 lat. Dzisiaj rodzina, znajomi i cała bliska mu społeczność uczestniczyła w jego ostatniej drodze.

4 kroki do idealnych zaręczyn!

4 kroki do idealnych zaręczyn!

Każda historia miłosna zasługuje na wyjątkowe zaręczyny. Ale co zrobić, żeby ten moment naprawdę zapadł w pamięć? Czasem wystarczy chwila refleksji, cztery konkretne decyzje i odrobina odwagi. Sprawdź, jakie kroki poprowadzą Cię do perfekcyjnego „tak”.

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Grzegorz Braun bez immunitetu europosła

Parlament Europejski uchylił dzisiaj immunitet europosła Grzegorza Brauna, kandydata na prezydenta Polski.

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Święto sztuki po raz 6. Coś dla miłośników literatury, muzyki i sztuk wizualnych

Trzy dni wypełnione najróżniejszymi zdarzeniami. Szansa na spotkanie twórców i odbiorców. W Krasnymstawie odbędzie się szósta edycja Festiwalu Sztuk Krasnych im. Stanisława Bojarczuka.

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach
WTOREK NA DZIELNI
film

Wtorek na dzielni. Inwestycje na Czubach

Dzielnica Czuby w Lublinie dynamicznie się rozwija. Mimo że administracyjnie podzielona na północną i południową część, mieszkańcy obu rejonów mogą liczyć na inwestycje w infrastrukturę drogową, miejsca postojowe oraz ścieżki rowerowe.

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Incydent z flagą Ukrainy na wiecu Grzegorza Brauna. Jest śledztwo

Jest śledztwo w sprawie incydentu podczas wiecu wyborczego Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej. Z budynku ratusza zdjęto wówczas flagę Ukrainy.

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Groźny wypadek pod Wisznicami. Wahadło na DK63

Na drodze krajowej 63 pod Wisznicami doszło do wypadku. Policja wyznaczyła ruch wahadłowy.

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

200 pojemników na drzewach w Lublinie. To pułapki na szkodnika

Rozpoczęła się wiosenna walka z największym wrogiem kasztanowców - szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem. Na drzewach zawisły specjalne pułapki, które mają wabić szkodniki.

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Napięcia w Handlu Międzynarodowym i S&P500: Czy Cisza Przed Burzą Może Być Myląca?

Inwestycje wiążą się z ryzykiem. Wartość inwestycji może wzrosnąć lub spaść. Twój kapitał jest zagrożony.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty