Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Artykuły sponsorowane

4 kwietnia 2019 r.
10:33

Jak zamontować ścianę działową? Poradnik

Wbrew pozorom, budowa ścianki działowej nie jest szczególnie trudna, więc można zdecydować się na jej samodzielny montaż. Potrzebna jest tylko pewna doza umiejętności majsterkowicza, odpowiedni dobór materiałów i trzymanie się najważniejszych zasad. W poniższym artykule przedstawiamy kluczowe aspekty budowy i kolejność poszczególnych działań.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ściany działowe w budynkach nie są traktowane jako elementy trwałe konstrukcji, dlatego można je przerabiać w dość dużym zakresie. Takie rozwiązanie przydaje się, gdy chcemy zbudować dodatkowy pokój lub zmniejszyć powierzchnię jednego pomieszczenia na korzyść innego. Do budowy ścianek najczęściej wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe osadzone na konstrukcji z profili stalowych. Przydatna jest także izolacja akustyczna – do tego celu używa się m.in. taśm akustycznych i wełny mineralnej.

Dobór materiałów do budowy

Płyty gipsowo-kartonowe oraz profile (CW jako słupki, UW do montażu pionowego) należy dobrać pod wymagania konkretnej ściany. Im ścianka jest wyższa, tym profile powinny być szersze (w standardzie mierzą 50, 75 lub 100 mm). Wełna mineralna może mieć gramaturę 60 kg/m3, przy czym ważne jest, aby jej grubość odpowiadała szerokości profili. Taśmy akustyczne zapewnią izolację dźwięku przy podłodze i przy suficie. Szkielet najlepiej łączyć za pomocą kołków szybkiego montażu. Do przytwierdzania płyt g-k do szkieletu najlepiej nadają się blachowkręty.

Krok pierwszy – oczyszczenie miejsca i wytyczenie ścian

Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie miejsca pracy (np. z odpadów powstałych po zburzeniu starej ściany) i wyrównanie powierzchni roboczej. Następnie na podłodze, ścianie (do której będzie przylegała ściana) i na suficie należy wyznaczyć linie. Na granicach można lekko osadzić kołki i połączyć je za pomocą sznurków. To optymalne rozwiązanie, które ułatwi budowę i osadzanie stelażu, a potem płyt w obrębie zaplanowanej powierzchni. Ściankę powinno się zabudowywać na stabilnym podłożu (na wylewce lub płytkach podłogowych), nie można tego robić bezpośrednio na parkiecie lub panelach.

Krok drugi – budowa stelażu

Profile stalowe trzeba przyciąć za pomocą nożyc do blachy, aby zgadzały się rozmiarem. W suficie i ścianach należy wywiercić otwory pod kołki montażowe. Średnia odległość między nimi wynosi 80 cm. Pod profil poziomy podłogowy i sufitowy należy podłożyć taśmę akustyczną. Po przytwierdzeniu umieszcza się w nich profile słupkowe (CW). Powinny być krótsze o ok 1–1,5 cm od tworzonej ściany. Dla większej stabilizacji można je skręcić z profilem podłogowym za pomocą blachowkrętów. Przy suficie takie działanie nie jest już potrzebne. Wysokiej jakości profile znajdziecie np. tutaj: https://www.rigips.pl/produkty/profile

Krok trzeci – nakładanie płyt i izolacji akustycznej

Płyty przytwierdza się do profili za pomocą blachowkrętów (z odstępami co 20–25 cm). Wcześniej przy jej docinaniu należy pamiętać, aby pozostawić szczeliny dylatacyjne wielkości 10 mm pomiędzy dolną krawędzią płyty a stropem i 5 mm – między górną krawędzią a sufitem. Jest to konieczne, gdyż płyty z czasem odkształcają się pod wpływem własnego ciężaru. Po zamontowaniu pierwszej warstwy (i ewentualnie umieszczeniu instalacji elektrycznej) między profilami umieszcza się płyty izolujące z wełny szklanej. Następnie montuje się drugą warstwę płyt g-k. Płyty zawsze powinno się instalować na mijankę, tzn. z przesunięciem spoin, które nie powinny się krzyżować. Po instalacji ściany powinno się zagruntować. Więcej na ten temat może przeczytać np. tu.

Aby wzmocnić konstrukcję i zapobiec pękaniu płyt, w spoinach między nimi warto zamontować taśmę klejąca do płyt opartą na bazie włókna szklanego. Taśmy takie dobrze przylegają do szczelin. Po zaschnięciu powierzchnię można wygładzić za pomocą papieru ściernego. Po takim działaniu surowa ścianka działowa jest faktycznie gotowa. Dalsze prace to już kosmetyka – zaszpachlowanie ubytków i łebków blachowkrętów, zeszlifowanie nierówności, odpylenie, a wreszcie dowolne wykończenie.

Źródło: Rigips - ściany działowe

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium