Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 grudnia 2016 r.
9:49

ASF: Coraz trudniejsza sytuacja rolników. "Zaraz będą tragedie, samobójstwa"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
16 26 A A
fot. archiwum
fot. archiwum

– Jeszcze chwila i rolnicy będą otwierać obory i wyganiać świnie – ostrzega Jacek Szewczuk, wójt gminy Rokitno.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od połowy sierpnia (kiedy stwierdzono pierwszy przypadek wirusa ASF u świń – przyp. red.) żaden rolnik z gminy Rokitno nie sprzedał ani jednej świni. Sytuacja jest tragiczna – mówił do radnych na poniedziałkowej sesji powiatu wójt Jacek Szewczuk. – Zaraz będą tragedie, samobójstwa rolników. Prawie codziennie przychodzi do mnie z płaczem kobieta która ma 50 sztuk świń, zmarł jej mąż, syn chory w szpitalu. Jeszcze tydzień i ona otworzy oborę i wygoni świnie – przyznaje wójt.

Takich przykładów jest więcej. – Bo żaden rolnik nie sprzedał świń, a niektóre ważą już po 180 kilogramów. Zakład w Kosowie Lackim najpierw zadeklarował że skupi przerośnięte tuczniki, a później się wycofał. A tę nadwyżkę trzeba natychmiast zdjąć – podkreśla Szewczuk.

Problemy rolników wykraczają już poza gospodarstwa. – Gmina ma ok. pół miliona złotych podatku od rolników. I oni przestają już płacić ten podatek. Płynność finansowa gminy jest zagrożona. To będzie dramat nie tylko rolników. Ale również samorządu – uważa wójt.

Przypomnijmy, że na terenie powiatu bialskiego stwierdzono pięć ognisk ASF u świń. Znaleziono też padłe dziki z ASF. Zgodnie z przyjętą przez Sejm specustawą, wyznaczone zakłady miały skupować tuczniki z tzw. "niebieskich stref", a następnie przerabiać mięso na konserwy, których zbyt miał być zabezpieczony na rzecz zakładów budżetowych. Ale kilka tygodni temu skup stanął. A hodowcy trzody z "niebieskich stref" nigdzie indziej nie mogą sprzedawać swoich świń.

– Zakład w Kosowie Lackim nie gwarantuje regularnych ubojów. A to obecnie jedna z najważniejszych spraw w Polsce, a jest lekceważona przez rząd i ogólnopolskie media – zauważa z kolei Marek Sulima (PSL) radny powiatowy. – Natychmiast do zdjęcia jest 10 tys. sztuk z powiatu bialskiego. W perspektywie to są miliardy złotych które trzeba będzie wydać na ubój świń. W Holandii aby zwalczyć ten wirus, wybito 10 mln zwierząt – precyzuje Sulima.

– Rolnicy ponoszą straty. Mają raty do spłacenia. A od sierpnia nie zostały im jeszcze wypłacone odszkodowania – zauważa radny. – Konsumentów też trzeba ostrzec. Jeżeli dopuścimy do wybicia wszystkich świń, czekać nas będzie taka sytuacja, że w sklepie Aldik za niemiecką słoninę będziemy płacić 15,90 zł, tak jest już teraz. A nasz rolnik dostaje 3 zł za kilogram swojego tucznika – zwraca uwagę Sulima.

Tymczasem, ministerstwo rolnictwa zapewnia że świnie będą skupowane. – Wznowiony został skup żywca wieprzowego z terenów objętych ograniczeniami z tytułu występowania ASF. Jednocześnie, mając na uwadze występujące miejscowo trudności ze zbytem świń, ministerstwo w porozumieniu ze Związkiem Polskie Mięso rozpoczęło działania mające na celu zwiększenie skupu świń z tych obszarów z możliwością zagospodarowania mięsa na rynku krajowym – podkreśla Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu.

– Poza tym przygotowany został kompleksowy program działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF w Polsce, który przekazano Komisji Europejskiej. Ewentualna pomoc uruchomiona zostanie po ostatecznej decyzji KE i zabezpieczeniu środków finansowych – dodaje Mamiński.

– Rolnicy są załamani, już nic im się nie chce. Kto przygotuje ich do tragedii, do licytacji ich gospodarstw? – pyta radny Marek Sulima.

Władze powiatu zapowiedziały że zwołają spotkanie informacyjne na ten temat dla rolników. – Hodowcy gotowi są aby się przebranżowić, ale pytają się w jakim kierunku – dodaje wójt Jacek Szewczuk.

Samorządowcy mają też pojechać już po raz kolejny na sejmową komisję rolnictwa.

Pozostałe informacje

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

Razer Viper V3 Pro: Mysz przetestowana przez e-sportowców

53 gramy za 649 złotych. Tyle waży i tyle kosztuje myszka Razer Viper V3 Pro stworzona we współpracy z najlepszymi e-sportowymi graczami, takimi jak Zekken, mistrz i MVP ostatniego Valorant Champions Tour Masters Madrid.

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Gdzie spędzić rajskie wakacje w Grecji? 3 Najpiękniejsze wyspy, które Was zachwycą!

Słoneczna i gościnna Grecja to ponadczasowy kierunek turystyczny, który od wielu już lat bije rekordy popularności wśród wycieczkowiczów z Polski i nie tylko. Nasi rodacy polubili kraj Afrodyty za jego bogatą historię i monumenty historyczne, wspaniałe plaże oraz jej mieszkańców, którzy zawsze znajdują czas na kawę i długie rozmowy.

Kontrterrorysta na czterech łapach
ZDJĘCIA I WIDEO
galeria
film

Kontrterrorysta na czterech łapach

Benji to owczarek belgijski, który wraz ze swoim przewodnikiem stawia czoła najgroźniejszym przestępcom. Od ponad roku służy w lubelskim oddziale kontrterrorystycznym. Teraz Benji będzie pełnić służbę w nowym wyposażeniu bojowym.

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Afera przetargowa. Rozprawa apelacyjna odroczona przez Sąd Okręgowy

Biznesmeni i urzędnicy z Białej Podlaskiej zamieszani w aferę przetargową nie zgadzają się z wyrokiem. We wtorek Sąd Okręgowy w Lublinie odroczył jednak rozprawę apelacyjną.

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

Ergonomia w pracy zdalnej: Jak biurko regulowane wysokościowo wpływa na zdrowie?

W dobie rosnącej popularności pracy zdalnej, ergonomia stanowiska pracy staje się tematem, któremu nie można odmówić znaczenia. Jednym z kluczowych elementów, który może znacząco poprawić komfort i zdrowie pracujących z domu, jest biurko z regulowaną wysokością. Dlaczego jest ono tak ważne i jakie korzyści zdrowotne przynosi jego stosowanie?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium