Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

1 grudnia 2016 r.
9:49

ASF: Coraz trudniejsza sytuacja rolników. "Zaraz będą tragedie, samobójstwa"

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda
16 26 A A
fot. archiwum
fot. archiwum

– Jeszcze chwila i rolnicy będą otwierać obory i wyganiać świnie – ostrzega Jacek Szewczuk, wójt gminy Rokitno.

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Od połowy sierpnia (kiedy stwierdzono pierwszy przypadek wirusa ASF u świń – przyp. red.) żaden rolnik z gminy Rokitno nie sprzedał ani jednej świni. Sytuacja jest tragiczna – mówił do radnych na poniedziałkowej sesji powiatu wójt Jacek Szewczuk. – Zaraz będą tragedie, samobójstwa rolników. Prawie codziennie przychodzi do mnie z płaczem kobieta która ma 50 sztuk świń, zmarł jej mąż, syn chory w szpitalu. Jeszcze tydzień i ona otworzy oborę i wygoni świnie – przyznaje wójt.

Takich przykładów jest więcej. – Bo żaden rolnik nie sprzedał świń, a niektóre ważą już po 180 kilogramów. Zakład w Kosowie Lackim najpierw zadeklarował że skupi przerośnięte tuczniki, a później się wycofał. A tę nadwyżkę trzeba natychmiast zdjąć – podkreśla Szewczuk.

Problemy rolników wykraczają już poza gospodarstwa. – Gmina ma ok. pół miliona złotych podatku od rolników. I oni przestają już płacić ten podatek. Płynność finansowa gminy jest zagrożona. To będzie dramat nie tylko rolników. Ale również samorządu – uważa wójt.

Przypomnijmy, że na terenie powiatu bialskiego stwierdzono pięć ognisk ASF u świń. Znaleziono też padłe dziki z ASF. Zgodnie z przyjętą przez Sejm specustawą, wyznaczone zakłady miały skupować tuczniki z tzw. "niebieskich stref", a następnie przerabiać mięso na konserwy, których zbyt miał być zabezpieczony na rzecz zakładów budżetowych. Ale kilka tygodni temu skup stanął. A hodowcy trzody z "niebieskich stref" nigdzie indziej nie mogą sprzedawać swoich świń.

– Zakład w Kosowie Lackim nie gwarantuje regularnych ubojów. A to obecnie jedna z najważniejszych spraw w Polsce, a jest lekceważona przez rząd i ogólnopolskie media – zauważa z kolei Marek Sulima (PSL) radny powiatowy. – Natychmiast do zdjęcia jest 10 tys. sztuk z powiatu bialskiego. W perspektywie to są miliardy złotych które trzeba będzie wydać na ubój świń. W Holandii aby zwalczyć ten wirus, wybito 10 mln zwierząt – precyzuje Sulima.

– Rolnicy ponoszą straty. Mają raty do spłacenia. A od sierpnia nie zostały im jeszcze wypłacone odszkodowania – zauważa radny. – Konsumentów też trzeba ostrzec. Jeżeli dopuścimy do wybicia wszystkich świń, czekać nas będzie taka sytuacja, że w sklepie Aldik za niemiecką słoninę będziemy płacić 15,90 zł, tak jest już teraz. A nasz rolnik dostaje 3 zł za kilogram swojego tucznika – zwraca uwagę Sulima.

Tymczasem, ministerstwo rolnictwa zapewnia że świnie będą skupowane. – Wznowiony został skup żywca wieprzowego z terenów objętych ograniczeniami z tytułu występowania ASF. Jednocześnie, mając na uwadze występujące miejscowo trudności ze zbytem świń, ministerstwo w porozumieniu ze Związkiem Polskie Mięso rozpoczęło działania mające na celu zwiększenie skupu świń z tych obszarów z możliwością zagospodarowania mięsa na rynku krajowym – podkreśla Dariusz Mamiński z biura prasowego resortu.

– Poza tym przygotowany został kompleksowy program działań ograniczających rozprzestrzenianie się ASF w Polsce, który przekazano Komisji Europejskiej. Ewentualna pomoc uruchomiona zostanie po ostatecznej decyzji KE i zabezpieczeniu środków finansowych – dodaje Mamiński.

– Rolnicy są załamani, już nic im się nie chce. Kto przygotuje ich do tragedii, do licytacji ich gospodarstw? – pyta radny Marek Sulima.

Władze powiatu zapowiedziały że zwołają spotkanie informacyjne na ten temat dla rolników. – Hodowcy gotowi są aby się przebranżowić, ale pytają się w jakim kierunku – dodaje wójt Jacek Szewczuk.

Samorządowcy mają też pojechać już po raz kolejny na sejmową komisję rolnictwa.

Komentarze 26

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zły / 12 stycznia 2017 o 21:46
0
Nie wiem po cholerę ludzie e swinie trzymają skoro każdemu się to zawsze nie opłaca. Gmina powinna pobierać podatek od nieruchomości tak jak od przedsiębiorców a także podatek dochodowy. Wielcy "jasniepanowie" uprzywilejowani. Albo u mnie w gminie opłatę za odbiór śmieci od firmy wprowadzono mimo ze nie generuje odpadów. Ale oczywiście rolnicy którzy kupe smieci produkują są zwolnieni
Avatar
chłop / 2 grudnia 2016 o 12:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Jakie wybory? Nie po to rozwalamy TK aby  bać się  wyborów. Raz  zdobytej  władzy  nie  oddamy!
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 10:53
0
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Avatar
J / 1 grudnia 2016 o 23:22
0
Jakis powód musi być z tym że zakłady mięsna nie kwapią się do przeróbki tego mięsa ! Pewnikiem boją się aby wirus z tego mięsa nie przeszedł na ich normalną produkcję.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 19:42
0
nieudolnośc władzy
Avatar
po szmal do ryżego / 1 grudnia 2016 o 18:45
0
olejcie te marne grosze, które dostaniecie za świnie!! zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście i któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!! Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal mu to d.psko lizać!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 18:25
0
Ministrów rolnictwa, środowiska i gospodarki z czasów rządów PO-PSL przesłuchała jako świadków Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego rozprzestrzeniania się w naszym kraju ASF.(Wiadomość z 1 XII 2016 r.)
Avatar
gość / 1 grudnia 2016 o 17:23
0
... napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy przypominam - powiat bialski wybrał dobrą zmianę. KRYTYKOWANIE PIS dziś jest zatem ZAMACHEM na Polskę. Chcieliście dobrej zmiany to ją macie. Niestety przez wasze głosy PIS ma władzę absolutną i zatruwa wszystkim życie. ps. następnym rzem pomyślcie zanim wybierzecie prawicowych głupków.
Tak, tak to PiS podłożył świnie i dziki z ASFem we wschodniej Polsce... Rządzenie polega na rozwiązywaniu trudnych problemów a nie tylko spijaniu śmietanki. Jak sie nie potrafi to trzeba siedzieć na dudzie a nie pchać się do władzy.
rozwiń
Avatar
... / 1 grudnia 2016 o 14:06
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy przypominam - powiat bialski wybrał dobrą zmianę. KRYTYKOWANIE PIS dziś jest zatem ZAMACHEM na Polskę. Chcieliście dobrej zmiany to ją macie. Niestety przez wasze głosy PIS ma władzę absolutną i zatruwa wszystkim życie. ps. następnym rzem pomyślcie zanim wybierzecie prawicowych głupków.
Tak, tak to PiS podłożył świnie i dziki z ASFem we wschodniej Polsce...
Avatar
Rolnik na zagrodzi równy wojewodzie / 1 grudnia 2016 o 11:52
0
Niech wypuszczają te świniaki ....... ludzie je połapią i będą mieli darmowe mięsko na święta :) Niech wypuszczają .... przynajmniej na coś ci rolnicy się przydadzą .
Avatar
zły / 12 stycznia 2017 o 21:46
0
Nie wiem po cholerę ludzie e swinie trzymają skoro każdemu się to zawsze nie opłaca. Gmina powinna pobierać podatek od nieruchomości tak jak od przedsiębiorców a także podatek dochodowy. Wielcy "jasniepanowie" uprzywilejowani. Albo u mnie w gminie opłatę za odbiór śmieci od firmy wprowadzono mimo ze nie generuje odpadów. Ale oczywiście rolnicy którzy kupe smieci produkują są zwolnieni
Avatar
chłop / 2 grudnia 2016 o 12:25
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Jakie wybory? Nie po to rozwalamy TK aby  bać się  wyborów. Raz  zdobytej  władzy  nie  oddamy!
Avatar
Gość / 2 grudnia 2016 o 10:53
0
Brawo pisowcy! Za 2 lata wybory.
Avatar
J / 1 grudnia 2016 o 23:22
0
Jakis powód musi być z tym że zakłady mięsna nie kwapią się do przeróbki tego mięsa ! Pewnikiem boją się aby wirus z tego mięsa nie przeszedł na ich normalną produkcję.
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 19:42
0
nieudolnośc władzy
Avatar
po szmal do ryżego / 1 grudnia 2016 o 18:45
0
olejcie te marne grosze, które dostaniecie za świnie!! zgłoście się do ryżego na zieloną wyspę!! ryży to ten, na którego dwa razy głosowaliście i któremu nadal d.pę liżecie!! tenże ryży, przywiózł z brukseli miliardy €uro!! Rozdaje wszystkim, na lewo i prawo!! Da wam ile trzeba!! musicie jednak nadal mu to d.psko lizać!!
Avatar
Gość / 1 grudnia 2016 o 18:25
0
Ministrów rolnictwa, środowiska i gospodarki z czasów rządów PO-PSL przesłuchała jako świadków Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, w ramach śledztwa dotyczącego rozprzestrzeniania się w naszym kraju ASF.(Wiadomość z 1 XII 2016 r.)
Avatar
gość / 1 grudnia 2016 o 17:23
0
... napisał:
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy przypominam - powiat bialski wybrał dobrą zmianę. KRYTYKOWANIE PIS dziś jest zatem ZAMACHEM na Polskę. Chcieliście dobrej zmiany to ją macie. Niestety przez wasze głosy PIS ma władzę absolutną i zatruwa wszystkim życie. ps. następnym rzem pomyślcie zanim wybierzecie prawicowych głupków.
Tak, tak to PiS podłożył świnie i dziki z ASFem we wschodniej Polsce... Rządzenie polega na rozwiązywaniu trudnych problemów a nie tylko spijaniu śmietanki. Jak sie nie potrafi to trzeba siedzieć na dudzie a nie pchać się do władzy.
rozwiń
Avatar
... / 1 grudnia 2016 o 14:06
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Rolnicy przypominam - powiat bialski wybrał dobrą zmianę. KRYTYKOWANIE PIS dziś jest zatem ZAMACHEM na Polskę. Chcieliście dobrej zmiany to ją macie. Niestety przez wasze głosy PIS ma władzę absolutną i zatruwa wszystkim życie. ps. następnym rzem pomyślcie zanim wybierzecie prawicowych głupków.
Tak, tak to PiS podłożył świnie i dziki z ASFem we wschodniej Polsce...
Avatar
Rolnik na zagrodzi równy wojewodzie / 1 grudnia 2016 o 11:52
0
Niech wypuszczają te świniaki ....... ludzie je połapią i będą mieli darmowe mięsko na święta :) Niech wypuszczają .... przynajmniej na coś ci rolnicy się przydadzą .
Zobacz wszystkie komentarze 26

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lutego 2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lutego 2019 0 0

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo 0 9

Wiesław Orzędowski jest nowym dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ma dwóch zastępców

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści 11 8

Coraz większe kłopoty finansowe i brak personelu. Jak tak dalej pójdzie, powiatowe szpitale będą musiały zamykać oddziały. Związek Powiatów Polskich chce pilnie spotkać się w tej sprawie z ministrem zdrowia

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego 17 0

Bardzo dobry występ naszych zawodników przy okazji 63. Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. W sumie zawodnicy klubów z województwa lubelskiego wywalczyli sześć krążków. Nie zawiodła oczywiście Sofia Ennaoui z AZS UMCS Lublin, która do swojej kolekcji dołożyła kolejny tytuł mistrzyni Polski

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej 1 0

Świdniczanka Świdnik Mały przygotowuje się do wznowienia rozgrywek. Do zespołu Pawła Pranagala dołączyło dwóch nowych zawodników

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia] 61 4

Do końca marca ma się zakończyć przebudowa ul. Grygowej, która została poszerzona o drugą jezdnię i dostała nowe wiadukty nad torami kolejowymi. Otwarcia trasy można się spodziewać wiosną, choć budowa ostatnio zwolniła. – Nie ma zagrożenia, że droga nie powstanie na czas – zapewnia Ratusz

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą 0 0

Potok Sitno ma za sobą bardzo nieudaną jesień i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Jednak trener Krzysztof Rysak i jego podopieczni wierzą, że wiosną drużyna wydostanie się ze strefy spadkowej

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia]
galeria

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia] 69 7

Pierwsze tegoroczne przebiśniegi znalazła w niedzielę nasza czytelniczka Agata Karczmarczyk.

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim 0 2

Ratusz zamawia opracowanie nowego pokazu do wyświetlania w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Przygotowaniem widowiska ma się zająć firma, która zostanie wybrana w ogłoszonym w piątek przetargu. Temat pokazu został narzucony przez Urząd Miasta – to 450-lecie Unii Lubelskiej.

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30
7 marca 2019, 20:00
film

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30 0 2

Klub30 w Lublinie (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert zespołu NewTonz, który 7 marca o godz. 20 zaprezentuje utwory grupy Linkin Park.

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania 25 7

Nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej negatywnie ocenił stan spółki. W firmie zawrzało. Pracownicy odnieśli wrażenie, że zdaniem prezesa powodem katastrofalnej sytuacji są oni: polityka płacowa i ich roszczenia

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu 0 1

Szczypiornistki MKS Perła Lublin nie miały szczęścia w losowaniu Pucharu Polski i w półfinale rozgrywek zmierzą się z Metraco Zagłębiem Lubin. Mecz odbędzie się 27 marca na terenie rywala

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki 1 0

Policja wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło dzisiaj rano w miejscowości Śniatycze, powiat zamojski

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi!
film

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi! 0 0

W niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen, kończącym jednocześnie rywalizację w Willingen Five, Polscy skoczkowi rozbudzili nadzieję znakomitą pierwszą serią, ale druga nie była już tak udana

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki 92 17

Żołnierz z okolic Janowa Lubelskiego zbierał rozbierane zdjęcia nastolatek. Później szantażował i gwałcił dziewczynki – dowodzą śledczy. Wojciechowi J. grozi do 12 lat więzienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!