Autobusy z dziećmi i młodzieżą nie stoją już w kolejkach na przejściach granicznych - zapewniają celnicy. A ministerstwo obiecuje podobne udogodnienia dla kierowców ciężarówek
- Usługa dotyczy autokarów i busów przewożących ponad 70 proc. dzieci i młodzieży do 17. roku życia - tłumaczy Marcin Czajka z zespołu prasowego Izby Celnej w Białej Podlaskiej.
Rozwiązanie wprowadziły wszystkie przejścia graniczne obsługujące ruch autokarowy. W woj. lubelskim są to m.in. Sławatycze, Terespol, Hrebenne oraz Dorohusk. - Z systemu można pobrać i wydrukować specjalny znak graficzny, który po umieszczeniu za szybą autokaru sprawia, że jest on łatwiej identyfikowalny dla służb granicznych - dodaje Czajka.
System eBooking Bus został opracowany przez warmińsko-mazurską Służbę Celną dwa lata temu w związku z przygotowaniami do Euro2012. - System się sprawdził i cały czas jest udoskonalany. Możliwość szybszej odprawy autokarów z dziećmi zostanie już na stałe - zapewnia przedstawiciel bialskiej izby celnej.
Na terenie woj. lubelskiego autokary zwykle nie musza stać w kolejkach. Są odprawianie na bieżąco.
- Ebooking nie jest tu tak intensywnie wykorzystywany, jak np. w woj. warmińsko- mazurskim, gdzie ruch autokarowy z obwodem kaliningradzkim jest znacznie większy - mówi Czajka. - Niemniej jednak, dzięki systemowi jesteśmy przygotowani na sytuację, gdy ruch nagle wzrasta. Tak jak w przypadku Euro2012 - dodaje.
Z wyliczeń służby celnej wynika, że dzięki eBooking Bus średnia odprawa autokaru skróciła się z 30 do 10 minut. To o tyle istotne, że od 2009 do 2013 r. ruch autokarów na przejściach granicznych w całym kraju wzrósł o 60 proc. - ze 107 tys. do ponad 172 tys. przewozów.
Celnicy przymierzają się do wprowadzenia podobnego systemu dla ciężarówek. W czerwcu na konferencji w Janowie Podlaskim Jacek Kapica, wiceminister finansów i szef służby celnej zapowiedział, że pilotażowo projekt ma ruszyć na przejściach w Koroszczynie i Grzechotkach. Kiedy? -- Najprawdopodobniej pod koniec tego roku lub na początku przyszłego - mówił Kapica.