Trzymetrowa replika PWS–26 wyprodukowanego w Podlaskiej Wytwórni Samolotów stanie na skarpie przy ulicy Zielonej. Urzędnicy szukają teraz wykonawcy tego niespotykanego monumentu.
W tym roku przypada 100. rocznica powstania wytwórni, która przez 16 lat swojego funkcjonowania wyprodukowała ponad 1400 statków powietrznych, w tym własne konstrukcje sygnowane znakiem PWS. I właśnie replika takiego samolotu szkolno–treningowego pojawi się w mieście. Był to zwycięski projekt ostatniej edycji budżetu obywatelskiego. Jego autorem jest Franciszek Ostrowski, miejski radny z Koalicji Obywatelskiej i były lotnik.
– Zaprojektowany i produkowany w Białej Podlaskiej samolot cieszył się znakomitą opinią, przede wszystkim w wojsku, które było głównym odbiorcą, ale i u innych użytkowników. Wyprodukowanych zostało aż 320 takich maszyn – przypomina bialski oddział Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, w którym działa Ostrowski. To środowisko, które współorganizuje przypadające w tym roku obchody 100. rocznicy powstania wytwórni. W okresie swojej największej świetności pracowało tu 700 osób. W 1929 roku w biurze konstrukcyjnym stanął tunel aerodynamiczny, wówczas pierwszy taki w Polsce. Niestety, wybuch wojny i okres okupacji położył kres działalności PWS.
Urzędnicy rozpisali właśnie zapytanie ofertowe na projekt i budowę takiego monumentu. Wiadomo, że trzymetrowy samolot ma być wykonany z blachy aluminiowej i stali. Replika stanie na dwumetrowym cokole, tak by była widoczna z daleka. Poza tym, konstrukcja będzie podświetlona, a obok niej zamontowane będą też ławki i tablica informacyjna o historii PWS. Dodatkowo, ratusz chce jeszcze umieścić takie tablice na rondzie Podlaskiej Wytwórni Samolotów przy skrzyżowaniu ulic Janowskiej oraz al. Jana Pawła II.
Replika powinna być gotowa do 4 sierpnia. W budżecie na ten cel zabezpieczono 150 tys. zł. Przypomnijmy, że na kamienicy Pod Wieszczami przy ulicy Narutowicza jest już mural upamiętniający Podlaską Wytwórnię Samolotów.