Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biała Podlaska

16 czerwca 2018 r.
21:05

Gmina nie oszczędza na oświacie. 100-lecie szkoły w Sworach [ZDJĘCIA]

Autor: Zdjęcie autora Ewelina Burda

Szkoła Podstawowa w Sworach to jedna z najstarszych szkół w gminie Biała Podlaska. W sobotę obchodzono tu 100–lecie jej istnienia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie do placówki uczęszcza 176 uczniów. W szkole pracuje 22 nauczycieli.– Z zachowanych dokumentów wynika że pierwsze wzmianki o szkole pojawiają się już w roku 1887, ale wówczas była to placówka zaborcy rosyjskiego i realizowała program rusyfikacji – mówi Gustaw Jakimiuk dyrektor Szkoły Podstawowej im. 1000–lecia Państwa Polskiego.

Później na terenie obecnego powiatu zaczęła funkcjonować Polska Macierz Szkolna. – W ten sposób  odradzało sie szkolnictwo polskie. Rok 1918, czyli odzyskanie niepodległości, uznajemy za symboliczną datę ukształtowania naszej placówki –dodaje dyrektor.

Na początku szkoła mieściła się w drewnianym budynku, a w 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby, która stoi tutaj do dzisiaj. Mieszkańcy w czynie społecznym przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze. Koszty pokryte zostały ze Społecznego Funduszu Budowy Szkół, a w szczególności z dobrowolnych składek mieszkańców.

1 września 1966 roku szkoła zyskała nazwę 1000 – lecia Państwa Polskiego.– Obecnie możemy pochwalić się bardzo dobrą infrastrukturą, mamy dużą halę sportową, boiska, plac zabaw. Teren jest monitorowany – wymienia Jakimiuk, który dyrektorem jest od 8 lat. – A od września nasze przedszkole będzie pracować do godz. 16:30 – dodaje. Wójt Wiesław Panasiuk przyznaje że to jedna z najstarszych szkół w gminie.

– Przechodziła różne koleje losu, ale nieprzerwanie od 100 lat naucza. Zmieniła się nie do poznania, dzisiaj jest nowoczesna, powstał tu piękny kompleks. Nie mamy czego się wstydzić– podkreśla Panasiuk.– Klasy nie są przepełnione, kadra jest odpowiednio wykształcona. Nasze szkoły mają już swoją renomę i nie mamy tego problemu, że uczniowie uciekają nam do miasta – zaznacza wójt. Na przestrzeni ostatnich 20 lat gmina nie zlikwidowała żadnej szkoły. – A wręcz przeciwnie, mamy na przykład zamiar rozbudować szkołę w Grabanowie – przyznaje Wiesław Panasiuk, podkreślając że gmina nie żałuje pieniędzy na edukację młodego pokolenia. – W ostatnim roku, oprócz subwencji oświatowej z ministerstwa, do oświaty z budżetu gminy dołożyliśmy 4 mln zł.

Przypomnijmy że od września ruszy też gminne przedszkole w Rakowiskach.

Na sobotnie uroczystości z okazji 100–lecia placówki przybyli nauczyciele, uczniowie, absolwenci, a także mieszkańcy okolicznych miejscowości.  W szkole odsłonięto tablicę pamiątkową. – Należę do harcerstwa. Zbiórki i wyjazdy na obozy są najfajniejsze– przyznaje Karol Petruk uczeń szóstej klasy. – Przeprowadziłem się tutaj z Białej Podlaskiej, nawet bardziej mi się podoba w tej szkole niż w mieście – dodaje Karol.

Na miejscu można też było oglądać stare fotografie i archiwalne dokumenty.  – Mam dobre wspomnienia, do których wracam z sentymentem. Pamiętam tylko dobre rzeczy, teraz moje dzieci tutaj się uczą – zaznacza Patrycja Gromadzka, absolwentka. – Szkoła uczyła wychowania, był też nacisk na naukę. Mieliśmy dobre kontakty z nauczycielami, o wszystkim można było z nimi porozmawiać – dodaje pani Patrycja.

Niemniej jednak, władze gminy przyznają że niż demograficzny jest nieubłagany i co roku gmina odnotowuje ok. 30 uczniów mniej w gminnych szkołach.

Ciekawostki z historii szkoły

*W 1887 roku budynek szkoły był drewniany, podzielony na salę lekcyjną i pokój z kuchnią i spiżarnią dla nauczyciela. Budżet szkoły wynosił 422 rubli i pochodził od rządu carskiego. Ludność przeciwstawiała się uciskowi carskiemu i rusyfikacji. Większość gospodarzy nie posyłała swoich dzieci do szkoły, tylko organizowała tajne nauczanie w języku polskim.

*Od 1 września 1919 roku szkolnictwo objęły władze polskie i nauka trwała nieprzerwanie do momentu wybuchu II wojny światowej. Nauczane przedmioty to: religia, język polski, rachunki z geometrią, przyroda, geografia, historia, rysunki, roboty, śpiew, gry i gimnastyka.

*W 1938 roku w Sworach istniała szkoła powszechna II stopnia, do której uczęszczało 251 dzieci. Na terenie gminy było 6 szkół I stopnia w Makarówce, Cełujkach, Kownatach, Krośnie, Krzymowskich, Worońcu

* W 1964 roku rozpoczęto budowę nowej siedziby szkoły w Sworach. Mieszkańcy w tzw. czynach społecznych przygotowali plac, zwozili materiały budowlane, żwir, zrobili wykopy pod fundamenty, wykonywali wszelkie prace pomocnicze.

* Istotnym elementem wychowawczym lat osiemdziesiątych było wychowywanie poprzez różnorakie prace społeczne. Jesienią grupy uczniów brały udział w pracach polowych przy burakach cukrowych czy ziemniakach. Okres wiosenny to prace przy sadzeniu drzewek. Wszystkie te formy pracy były nagradzane pieniężnie, uczniowie wypracowywali fundusze na dofinansowanie do wycieczki, biletów na spektakl filmowy lub teatralny.

* 1 stycznia 1996 roku organem prowadzącym szkoły podstawowe zostały gminy.

* Od roku 2000 dzięki zaangażowaniu organu prowadzącego i sponsorów m.in. odnowiono budynek szkolny, wybudowano parking szkolny.

Pozostałe informacje

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Premier Donald Tusk (z prawej) w towarzystwie posła Michała Krawczyka

Dziś o godzinie 20 premier Donald Tusk wygłosi orędzie

Premier Donald Tusk wygłosi w czwartek o godzinie 20 orędzie – potwierdza podsekretarz stanu w kancelarii premiera Agnieszka Rucińska.

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

ChKS Chełm rozpoczyna decydującą walkę o awans do PlusLigi

Pierwszy mecz finału play-off z Mickiewiczem Kluczbork w piątek o godzinie 17.30

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Zalety i wady ruletka czatów randkowych

Jeśli jesteś aktywnym użytkownikiem Internetu, bardzo dobrze wiesz, że czat wideo nie jest już nowym formatem randek online. Pierwsze losowe wideo czaty Omegle i Chatroulette zostały uruchomione w 2009 roku i szybko zyskały popularność. Nie tylko dzięki temu, że są one wygodne, ale także dlatego że to zupełnie sposób na randkę.

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trenowali przed majówką. Skutecznie – 24 punkty i pożegnanie z prawem jazdy

Trwa długi, majowy weekend. Nad bezpieczeństwem na drogach czuwają policjanci ruchu drogowego. Nawet częste kontrole nie zastąpią rozsądku kierowców. Przekonali się o tym dwaj szoferzy. Tuż przed majówką jeden z nich „zarobił” jednorazowo 24 punkty karne, a drugi stracił prawo jazdy.

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium