Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

11 maja 2020 r.
8:00

Lublin: Galerie handlowe proszą miasto o pomoc. "Ta epidemia będzie nas bolała jeszcze przez kilka miesięcy"

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
12 6 A A
W Olimpie w handlu i usługach pracuje ok. 3 tys. osób<br />
W Olimpie w handlu i usługach pracuje ok. 3 tys. osób
(fot. Maciej Kaczanowski)

Właściciele galerii handlowych proszą lubelski Ratusz o zwolnienie z podatku od nieruchomości. – Kryzys się nie skończył, epidemia będzie nas bolała przez kilka miesięcy – mówi właściciel galerii Olimp. Na alarm biją też inne centra handlowe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Nie jesteśmy jeszcze po kryzysie, on dalej się ciągnie – mówi Grzegorz Dębiec, prezes firmy Transhurt, która jest właścicielem Galerii Olimp. – Galeria jest otwarta, ale nie na pełnych obrotach, tylko na minimalnych. Ta epidemia będzie nas bolała jeszcze przez kilka miesięcy, a możliwe, że do końca roku. Chcemy, żeby miasto nam pomogło i zwolniło nas z podatku od nieruchomości. To 170 tys. zł miesięcznie. Jeżeli ta sytuacja potrwa dłużej, z czego ja zapłacę?

Dębiec o zwolnienie z podatku prosi prezydenta Lublina. Na to samo liczy też właściciel innej lubelskiej galerii handlowej. W swojej petycji do Rady Miasta prosi, by radni podjęli uchwałę pozwalającą zwalniać z podatku od nieruchomości te firmy, które mają problemy przez epidemię. Jak właściciele obiektów handlowych, w których rząd ograniczył sprzedaż.

– Od początku marca 2020 r. istotnie spadła sprzedaż detaliczna, a płynność finansowa spółki oraz najemców uległa pogorszeniu – czytamy w petycji złożonej przez firmę, która co miesiąc musi płacić miastu 46,8 tys. zł podatku od nieruchomości. Bez względu na to, czy interes się kręci.

– Głównym źródłem dochodów spółki są czynsze – tłumaczy firma. Ten zarobek do niedawna był pewny. Obecnie nie jest. – Otrzymywanie wpływów od najemców jest istotnie zagrożone. Spółka przewiduje, że w kolejnych miesiącach problem ulegnie jeszcze zaostrzeniu, włącznie z definitywną utratą płynności finansowej.

Która galeria złożyła taką petycję? Tego Ratusz nie ujawnia, bo autor chciał „usunięcia danych identyfikacyjnych”. Z pisma wynika za to, kto go nie wysłał, bo – jak czytamy– „w analogicznej sytuacji” są Felicity, Plaza, Skende Shopping i Galeria Lubelska.

Nawet jeśli radni uznają, że spółka ma rację, nie będzie to równoznaczne z podjęciem uchwały o zwolnieniach podatkowych.

– Uchwała zwalniająca z podatku od nieruchomości galerie handlowe czy inne firmy nie jest planowana. Rząd wprowadził bardzo ogólny, przez co trudny do realizacji przepis w tej sprawie – stwierdza Joanna Stryczewska z biura prasowego Ratusza. Podkreśla przy tym, że kasa miasta jest w trudnej sytuacji. Prezydent szacuje nawet, że tegoroczne dochody Lublina mogą zmaleć o 200 mln zł.

– Spodziewamy się znacznego zmniejszenia dochodów – przyznaje Stryczewska. I daje do zrozumienia, że w tej sytuacji miasta nie stać na rezygnację z pobierania podatku. – Trzeba pamiętać, że tegoroczne wpływy z podatku od nieruchomości stanowią ponad 17 proc. planowanych dochodów własnych budżetu Lublina. Rezygnacja z nich byłaby kolejnym dużym obciążeniem dla miasta.

Właściciele centrów handlowych liczą na to, że samorządowcy potraktują ich obiekty jako warte ochrony miejsce pracy wielu ludzi. Tylko na terenie Olimpu pracuje około 3 tys. osób.

– Jesteśmy specyficzną galerią – mówi Dębiec. – Mamy mało firm zagranicznych, sieciowych. Większość to lubelscy przedsiębiorcy, rodzinne firmy. Proszę pomyśleć, ile osób może stracić pracę.

Na zwalnianie (pod pewnymi warunkami) z podatku od nieruchomości firm, które mają problemy przez epidemię, zgodziły się już m.in. rady miejskie Hrubieszowa, Krasnegostawu, Łęcznej, Międzyrzeca Podlaskiego, Piask i Włodawy.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Jacenty44 / 11 maja 2020 r. o 08:18
+62
Rozumiem, że do tej pory (przed epidemią) właściciele galerii pobierali czynsze na styk i wychodzili w każdym miesiącu na zero, nie generując żadnych nadwyżek? Nic nie odłożyli? Przepraszam, ale to jest śmieszne. Pracownik/osoba fizyczna (szary Kowalski) jak nie ma pieniędzy to musi albo wziąć kredyt albo sprzedać część swojego majątku (samochód, mieszkanie) albo zmienić pracę żeby wyjść na prostą. A właściciele galerii nie mogą np. wziąć kredytu? Przez długie lata doją na czynszach, zarabiają krocie a teraz udają biednych? Kryzys dotyka każdego, skoro szary obywatel może wziąć kredyt to czemu właściciele galerii nie mogą? Źle, że kryzys się przydarzył ale są inni przedsiębiorcy, których bardziej szkoda (małe przedsiębiorstwa, jednoosobowe działalności) i którzy bardziej odczują brak ruchu i klientów ...
Rozumiem, że do tej pory (przed epidemią) właściciele galerii pobierali czynsze na styk i wychodzili w każdym miesiącu na zero, nie generując żadnych nadwyżek? Nic nie odłożyli? Przepraszam, ale to jest śmieszne. Pracownik/osoba fizyczna (szary Kowalski) jak nie ma pieniędzy to musi albo wziąć kredyt albo sprzedać część swojego majątku (samochód, mieszkanie) albo zmienić pracę żeby wyjść na prostą. A właściciele galerii nie mogą np. wziąć kredytu? Przez długie lata doją na czynszach, zarabiają krocie a teraz udają biednych? Kryzys dotyka każ... rozwiń
Avatar
Jacenty44 / 11 maja 2020 r. o 08:22
+48
Niech podniosą ceny - przecież są za niskie, piwo za 12 zł, obiad (zestaw) za blisko 50 zł - na pewno przez lata nie zarabiali na tak koszmarnie niskich cenach ... żenada ... ogromne marże przez lata i co? Całe zyski z lat poprzednich skonsumowane? Nic oszczędności?
Avatar
M.Jaroszek / 11 maja 2020 r. o 22:04
0
Miastu też tąpnęło po dochodach, a inwestycje nie poczekają, spadek PIT i CIT widać już dość mocno i nie będzie Miasto skore do jakichkolwiek bonifikat komukolwiek.  Rząd obniżył stopy procentowe, więc już teraz takim galeriom jest łatwiej. Co z przeciętnym Wójcikiem? Też dostanie jakieś zniżki? Nie mi o tym decydować, a odpowiednim urzędnikom lub posłom (radnym) po odpowiednim lobbingu. W związku z tym, że nie ma tu wiele do powiedzenia podzielę się anegdotą z Japonii Halla, a więc otóż: "...Najbardziej jednak kardynalnym odstępstwem od systemu Taiho było przyznawanie - prócz prywatnej własności ziemi - rozmaitych immunitetów podatkowych. W miarę nadawania ulg podatkowych, a co więcej przyznawania zgody na wyłączenie spraw cywilnych i karnych spod jurysdykcji lokalnych urzedników, zanikały stopniowo najwazniejsze elementy niezależnej władzy państwowej. Proces wyłączania niektórych ziem spod opodatkowania rozpoczął się od przywileju niepłacenia podatku w ziarnie, a później objął również różne inne rodzaje podatków. Ziemie świątyń buddyjskich i sintoistycznych zawsze cieszyły się pewnego rodzaju immunitetem. Arystokracji dworskiej również przysługiwało wyłączenie niektórych posiadłości spod opodatkowania. Wszystkie te przywileje można było rozszerzać bądź drogą urzedową, bądź przez wpływy dworu. Najwyższy przywilej czyniący praktycznie pewne ziemie własnością całkowicie prywatną, chronił przed ingerencją urzedów, inspektorów katastralnych i aparatu policyjnego władz prowincjonalnych. Nabywanie takich urawnień różnego stopnia prowadziło ostatecznie do wyłączania coraz rozleglejszych posiadłości prywatnych spod kontroli lokalnej administracji cesarskiej. Taka była geneza tzw. shoen, prywatnych posiadłości ziemskich, w których właścicielowi przysługiwały zarówno wszystkei niemal funkcje zarządzania, jak i wszystkie uprawnienia należące niegdyś do rządu centralnego. (...) Często odnosi się wrażenie, że własciciele shoen wchodzili w ich posaiadanie bezprawnie, dążąc do zaspokojenia egoistycznych celów członków sfer dworskich i religijnych, podczas gdy w istocie większość shoen powstawała najzupełniej legalnie, jako twory uznane i usankcjonowane przez ramy prawne kodeksu Taiho.  (...) Ponad masą pracujących mieszkańców shoen, istniało zwykle w tym systemie kilka warstw włascicieli oraz zarządców. Na szczycie znajdował się główny właściciel (rioshu lub ryoke), któremu imiennie przyznano specjalne przywileje. Często jednak taki własciciel dokonywał komendacji swoich posiadłości protektorowi (honke), którego wysoka pozycja u dworu stanowiła najwyższą rękojmię prawomocności uzyskanych przywilejów. Ponieważ większość właścicieli rezydowała w regionie stołecznym, musieli oni powierzyć zarządzanie majątkami, pobieranie należnościi egzekwowanie swiadczeń w robociźnie specjalnej grupie urzedników (shokan). Za pośrednictwem shokanwłasciciele zapewniali zarządzanie finansowe, ochronę porządku i ogólny nadzór, które normalnie wchodziły w zakres obowiązków administracjilokalnej. Ludność pracująca w tych majątkach (shomin) składała się z chłopów-włascicieli (myoshu), posiadających prawo dzierżawienia, bądź zależnych od nich robotników rolnych. W systemie shoen każda z kategorii ludzi związanych z danym majątkiem, zarówno ryoke, shokan, jak i myoshu, posiadała pewne prawa lub zobowiązania, kóre z kolei zapewniały jej określony udział w płodach ziemi.  Charakter tych związków i wielkość udziałów były wyrażane za pomoca kluczowego dla całej praktyki shoen pojęcia funkcji, czyli shiki. Pojęcie shiki służyło do określenia w kategoriach prawnych związku między tytułem do własności ziemii a dochodem.  Na przykłąd rioshu przysługiwała rioshu-shiki, co określało zarówno charakter własności (ryochi), jak i rodzaje oraz wysokośc należności, takich jak czynsz dzierżawny (nengu), świadczenia w produktach gospodarskich (kajishi) i w formie posługi (kuji), Tak więc japońscy posiadacze ziemscy otrzymywali udział wynikający z samego prawa własności, nie zaś dochód z określonych majtków lub domen, jak to było praktykowane w Europie..."
Miastu też tąpnęło po dochodach, a inwestycje nie poczekają, spadek PIT i CIT widać już dość mocno i nie będzie Miasto skore do jakichkolwiek bonifikat komukolwiek.  Rząd obniżył stopy procentowe, więc już teraz takim galeriom jest łatwiej. Co z przeciętnym Wójcikiem? Też dostanie jakieś zniżki? Nie mi o tym decydować, a odpowiednim urzędnikom lub posłom (radnym) po odpowiednim lobbingu. W związku z tym, że nie ma tu wiele do powiedzenia podzielę się anegdotą z Japonii Halla, a więc otóż: "...Najbardziej jednak kardynalnym od... rozwiń
Avatar
captcha / 11 maja 2020 r. o 08:34
-2
A stary Jóźwa ze Gieesu na Willowej nie narzeka. Chłopy przyjezdzajo wino pijom, baby watę na podpaski kupujo i wszystko gra.
Avatar
lube102 / 11 maja 2020 r. o 11:23
-7
A kiedy o POmoc zwrócą się przedstawiciele drugiego poza galeriami filara "gospodarki" Koziego Grodu czyli deweloperki? A może nie będą nawet musieli się zwracać, bo stosowna inicjatywa wyjdzie z ratusza? Panie Bartoszu - czy już Pan pracuje nad odPOwiednim programem?
 Widzę, że pisowski troll z obsesją na punkcie deweloperów nie zwalnia tempa i wrzuca swoje durnowate komentarze pod każdy artykuł dotyczący Lublina. Ciekawe kto mu płaci i ile, bo przecież nierealne jest, żeby spędzać całe dnie na hobbystycznym pisaniu komentarzy w internecie i nie chodzić w ogóle do żadnej pracy.
 Widzę, że pisowski troll z obsesją na punkcie deweloperów nie zwalnia tempa i wrzuca swoje durnowate komentarze pod każdy artykuł dotyczący Lublina. Ciekawe kto mu płaci i ile, bo przecież nierealne jest, żeby spędzać całe dnie na hobbystycznym pisaniu komentarzy w internecie i nie chodzić w ogóle do żadnej pracy. rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 11 maja 2020 r. o 08:31
-18
A kiedy o POmoc zwrócą się przedstawiciele drugiego poza galeriami filara "gospodarki" Koziego Grodu czyli deweloperki? A może nie będą nawet musieli się zwracać, bo stosowna inicjatywa wyjdzie z ratusza? Panie Bartoszu - czy już Pan pracuje nad odPOwiednim programem?
Avatar
M.Jaroszek / 11 maja 2020 r. o 22:04
0
Miastu też tąpnęło po dochodach, a inwestycje nie poczekają, spadek PIT i CIT widać już dość mocno i nie będzie Miasto skore do jakichkolwiek bonifikat komukolwiek.  Rząd obniżył stopy procentowe, więc już teraz takim galeriom jest łatwiej. Co z przeciętnym Wójcikiem? Też dostanie jakieś zniżki? Nie mi o tym decydować, a odpowiednim urzędnikom lub posłom (radnym) po odpowiednim lobbingu. W związku z tym, że nie ma tu wiele do powiedzenia podzielę się anegdotą z Japonii Halla, a więc otóż: "...Najbardziej jednak kardynalnym odstępstwem od systemu Taiho było przyznawanie - prócz prywatnej własności ziemi - rozmaitych immunitetów podatkowych. W miarę nadawania ulg podatkowych, a co więcej przyznawania zgody na wyłączenie spraw cywilnych i karnych spod jurysdykcji lokalnych urzedników, zanikały stopniowo najwazniejsze elementy niezależnej władzy państwowej. Proces wyłączania niektórych ziem spod opodatkowania rozpoczął się od przywileju niepłacenia podatku w ziarnie, a później objął również różne inne rodzaje podatków. Ziemie świątyń buddyjskich i sintoistycznych zawsze cieszyły się pewnego rodzaju immunitetem. Arystokracji dworskiej również przysługiwało wyłączenie niektórych posiadłości spod opodatkowania. Wszystkie te przywileje można było rozszerzać bądź drogą urzedową, bądź przez wpływy dworu. Najwyższy przywilej czyniący praktycznie pewne ziemie własnością całkowicie prywatną, chronił przed ingerencją urzedów, inspektorów katastralnych i aparatu policyjnego władz prowincjonalnych. Nabywanie takich urawnień różnego stopnia prowadziło ostatecznie do wyłączania coraz rozleglejszych posiadłości prywatnych spod kontroli lokalnej administracji cesarskiej. Taka była geneza tzw. shoen, prywatnych posiadłości ziemskich, w których właścicielowi przysługiwały zarówno wszystkei niemal funkcje zarządzania, jak i wszystkie uprawnienia należące niegdyś do rządu centralnego. (...) Często odnosi się wrażenie, że własciciele shoen wchodzili w ich posaiadanie bezprawnie, dążąc do zaspokojenia egoistycznych celów członków sfer dworskich i religijnych, podczas gdy w istocie większość shoen powstawała najzupełniej legalnie, jako twory uznane i usankcjonowane przez ramy prawne kodeksu Taiho.  (...) Ponad masą pracujących mieszkańców shoen, istniało zwykle w tym systemie kilka warstw włascicieli oraz zarządców. Na szczycie znajdował się główny właściciel (rioshu lub ryoke), któremu imiennie przyznano specjalne przywileje. Często jednak taki własciciel dokonywał komendacji swoich posiadłości protektorowi (honke), którego wysoka pozycja u dworu stanowiła najwyższą rękojmię prawomocności uzyskanych przywilejów. Ponieważ większość właścicieli rezydowała w regionie stołecznym, musieli oni powierzyć zarządzanie majątkami, pobieranie należnościi egzekwowanie swiadczeń w robociźnie specjalnej grupie urzedników (shokan). Za pośrednictwem shokanwłasciciele zapewniali zarządzanie finansowe, ochronę porządku i ogólny nadzór, które normalnie wchodziły w zakres obowiązków administracjilokalnej. Ludność pracująca w tych majątkach (shomin) składała się z chłopów-włascicieli (myoshu), posiadających prawo dzierżawienia, bądź zależnych od nich robotników rolnych. W systemie shoen każda z kategorii ludzi związanych z danym majątkiem, zarówno ryoke, shokan, jak i myoshu, posiadała pewne prawa lub zobowiązania, kóre z kolei zapewniały jej określony udział w płodach ziemi.  Charakter tych związków i wielkość udziałów były wyrażane za pomoca kluczowego dla całej praktyki shoen pojęcia funkcji, czyli shiki. Pojęcie shiki służyło do określenia w kategoriach prawnych związku między tytułem do własności ziemii a dochodem.  Na przykłąd rioshu przysługiwała rioshu-shiki, co określało zarówno charakter własności (ryochi), jak i rodzaje oraz wysokośc należności, takich jak czynsz dzierżawny (nengu), świadczenia w produktach gospodarskich (kajishi) i w formie posługi (kuji), Tak więc japońscy posiadacze ziemscy otrzymywali udział wynikający z samego prawa własności, nie zaś dochód z określonych majtków lub domen, jak to było praktykowane w Europie..."
Miastu też tąpnęło po dochodach, a inwestycje nie poczekają, spadek PIT i CIT widać już dość mocno i nie będzie Miasto skore do jakichkolwiek bonifikat komukolwiek.  Rząd obniżył stopy procentowe, więc już teraz takim galeriom jest łatwiej. Co z przeciętnym Wójcikiem? Też dostanie jakieś zniżki? Nie mi o tym decydować, a odpowiednim urzędnikom lub posłom (radnym) po odpowiednim lobbingu. W związku z tym, że nie ma tu wiele do powiedzenia podzielę się anegdotą z Japonii Halla, a więc otóż: "...Najbardziej jednak kardynalnym od... rozwiń
Avatar
lube102 / 11 maja 2020 r. o 11:23
-7
A kiedy o POmoc zwrócą się przedstawiciele drugiego poza galeriami filara "gospodarki" Koziego Grodu czyli deweloperki? A może nie będą nawet musieli się zwracać, bo stosowna inicjatywa wyjdzie z ratusza? Panie Bartoszu - czy już Pan pracuje nad odPOwiednim programem?
 Widzę, że pisowski troll z obsesją na punkcie deweloperów nie zwalnia tempa i wrzuca swoje durnowate komentarze pod każdy artykuł dotyczący Lublina. Ciekawe kto mu płaci i ile, bo przecież nierealne jest, żeby spędzać całe dnie na hobbystycznym pisaniu komentarzy w internecie i nie chodzić w ogóle do żadnej pracy.
 Widzę, że pisowski troll z obsesją na punkcie deweloperów nie zwalnia tempa i wrzuca swoje durnowate komentarze pod każdy artykuł dotyczący Lublina. Ciekawe kto mu płaci i ile, bo przecież nierealne jest, żeby spędzać całe dnie na hobbystycznym pisaniu komentarzy w internecie i nie chodzić w ogóle do żadnej pracy. rozwiń
Avatar
captcha / 11 maja 2020 r. o 08:34
-2
A stary Jóźwa ze Gieesu na Willowej nie narzeka. Chłopy przyjezdzajo wino pijom, baby watę na podpaski kupujo i wszystko gra.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 11 maja 2020 r. o 08:31
-18
A kiedy o POmoc zwrócą się przedstawiciele drugiego poza galeriami filara "gospodarki" Koziego Grodu czyli deweloperki? A może nie będą nawet musieli się zwracać, bo stosowna inicjatywa wyjdzie z ratusza? Panie Bartoszu - czy już Pan pracuje nad odPOwiednim programem?
Avatar
Jacenty44 / 11 maja 2020 r. o 08:22
+48
Niech podniosą ceny - przecież są za niskie, piwo za 12 zł, obiad (zestaw) za blisko 50 zł - na pewno przez lata nie zarabiali na tak koszmarnie niskich cenach ... żenada ... ogromne marże przez lata i co? Całe zyski z lat poprzednich skonsumowane? Nic oszczędności?
Avatar
Jacenty44 / 11 maja 2020 r. o 08:18
+62
Rozumiem, że do tej pory (przed epidemią) właściciele galerii pobierali czynsze na styk i wychodzili w każdym miesiącu na zero, nie generując żadnych nadwyżek? Nic nie odłożyli? Przepraszam, ale to jest śmieszne. Pracownik/osoba fizyczna (szary Kowalski) jak nie ma pieniędzy to musi albo wziąć kredyt albo sprzedać część swojego majątku (samochód, mieszkanie) albo zmienić pracę żeby wyjść na prostą. A właściciele galerii nie mogą np. wziąć kredytu? Przez długie lata doją na czynszach, zarabiają krocie a teraz udają biednych? Kryzys dotyka każdego, skoro szary obywatel może wziąć kredyt to czemu właściciele galerii nie mogą? Źle, że kryzys się przydarzył ale są inni przedsiębiorcy, których bardziej szkoda (małe przedsiębiorstwa, jednoosobowe działalności) i którzy bardziej odczują brak ruchu i klientów ...
Rozumiem, że do tej pory (przed epidemią) właściciele galerii pobierali czynsze na styk i wychodzili w każdym miesiącu na zero, nie generując żadnych nadwyżek? Nic nie odłożyli? Przepraszam, ale to jest śmieszne. Pracownik/osoba fizyczna (szary Kowalski) jak nie ma pieniędzy to musi albo wziąć kredyt albo sprzedać część swojego majątku (samochód, mieszkanie) albo zmienić pracę żeby wyjść na prostą. A właściciele galerii nie mogą np. wziąć kredytu? Przez długie lata doją na czynszach, zarabiają krocie a teraz udają biednych? Kryzys dotyka każ... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warsztaty "Linoryt i vintage" w Fundacji Szpilka
12 czerwca 2020, 16:00

Warsztaty "Linoryt i vintage" w Fundacji Szpilka

Tylko do 9 czerwca można zgłaszać się na warsztaty linorytu w Fundacji Szpilka (ul. 3 Maja 22/4). Zajęcia odbędą się 12 czerwca o godz. 16 i 13 czerwca o godz. 10.

Robert Lewandowski z bramką i kolejnymi rekordami
film

Robert Lewandowski z bramką i kolejnymi rekordami

Bayern Monachium wygrał na wyjeździe z Bayerem Leverkusen 4:2, a Robert Lewandowski zdobył jedną z bramek

Puławy: Jak tu się dostać do wydziału komunikacji
Alarm 24

Puławy: Jak tu się dostać do wydziału komunikacji

Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań mających na celu usprawnienie i przyspieszenie obsługi mieszkańców w wydziale komunikacji Starostwa Powiatowego w Puławach – tak zaczyna się internetowa petycja, której inicjatorem jest puławianin Hubert Banaszek.

Hołownia w Puławach: PiS robi zło, ale PO nie robi dobra
galeria

Hołownia w Puławach: PiS robi zło, ale PO nie robi dobra

Szymon Hołownia, kandydat na prezydenta RP, odwiedził dzisiaj Puławy. Podczas swojego spotkania z mieszkańcami starał się dystansować od najsilniejszych obozów politycznych, podkreślał konieczność zamykania kopalń i wzmacniania samorządów.

Jakie tajemnice kryją górki czechowskie?
Magazyn

Jakie tajemnice kryją górki czechowskie?

Rozmowa z Marcinem Krzysztofikiem, dyrektorem Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie.

Górnik – Stal Stalowa Wola 1:2. Zabrakło koncentracji w końcówce [zdjęcia]
galeria

Górnik – Stal Stalowa Wola 1:2. Zabrakło koncentracji w końcówce [zdjęcia]

Górnik Łęczna pozostaje wiosną wciąż bez jakiejkolwiek zdobyczy punktowej. Tym razem „zielono-czarni” przegrali na swoim stadionie ze Stalą Stalowa Wola tracąc bramkę w doliczonym czasie gry. Tym samym była to dla łęcznian czwarta porażka z rzędu

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Kontrola w lubelskich sklepach: Zabawki z chemikaliami i zbyt głośne, łóżeczka groźne dla dzieci

Fatalnie wypadła kontrola zabawek przeprowadzona w sklepach przez Inspekcję Handlową. Spośród badanych zabawek wydających dźwięk większość mogła uszkodzić słuch dziecka. Ponad połowa innych miała za dużo szkodliwych chemikaliów. Kontrolerzy sprawdzili też łóżka dziecięce i do nich też mieli zastrzeżenia.

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Elektryczny autobus dla Nałęczowa za milion

Karsan Jest Electric – tak nazywa się model autobusu o napędzie elektrycznym, który już jesienią powinien zacząć wozić turystów oraz uczniów nałęczowskich szkół. Turecki pojazd z niemieckim silnikiem dostarczy firma MMI ze Zbyszewa. Koszt to ponad milion złotych.