Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

13 września 2019 r.
19:16

Co z inwestycją za miliard złotych w Puławach? Wśród związkowców spór o węgiel i gaz

4 33 A A
Grupa Azoty Puławy
Grupa Azoty Puławy (fot. Archiwum)

Władze puławskich Zakładów Azotowych na 12 września planowały uroczystość związaną z podpisaniem umowy na budowę nowego kotła węglowego w elektrociepłowni. Gdy uroczystość odwołano, największe związki zawodowe zaczęły bić na alarm. Zarząd spółki uspokaja twierdząc, że zagrożenia dla inwestycji nie widzi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Panie premierze, prosimy o pomoc – tak swój list do Mateusza Morawieckiego kończą Sławomir Wręga, Marek Goldsztejn i Krzysztof Bohdan, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego, drugiej po "Solidarności" największej organizacji związkowej w puławskich Azotach.

Co takiego stało się w chemicznym kombinacie, że potrzebna jest interwencja szefa rządu? Otóż, jak donoszą związkowcy, nie odbyła się zaplanowana na czwartek uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, która miała uświetnić podpisanie umowy z generalnym wykonawcą nowego bloku energetycznego w zakładowej elektrociepłowni, Polimexem Mostostal. Chodzi o nowy kocioł węglowy o mocy 100 MW.

Czas ma znaczenie

– Uroczystość ta została odwołana bez podania przyczyny – informują Morawieckiego w swojej korespondencji puławscy związkowcy. – Naszym zdaniem, za opóźnianie budowy bloku węglowego odpowiedzialni są ludzie pilnujący interesu rosyjskiego. Liczą na korzystny dla tej grupy wynik najbliższych wyborów albo przeciągnięcie sprawy na 2020 rok, kiedy wejdą w życie nowe, restrykcyjne przepisy UE, które spowodują drastyczny wzrost opłat za emisję CO2 – przypuszczają szefowie ZZPRC.

Przedstawiciele załogi przekonują, że czas ma ogromne znaczenie, bo opóźnienie w budowie kotła oznacza późniejszy termin jego uruchomienia, a co za tym idzie - zwłokę w wyłączeniu najstarszych, 50-letnich kotłów. To ma z kolei znaczenie zarówno ekologiczne (mniej zanieczyszczeń), jak i finansowe, bo ceny emisji regularnie i dynamicznie rosną.

Zdaniem szefa zakładowej "Solidarności", Piotra Śliwy, który pod listem do premiera się nie podpisał, ale asygnował podobną korespondencję do prezesa Grupy Azoty Wojciecha Wardackiego, część odpowiedzialności za zaistniałe zamieszanie spoczywa na "niszowych" związkach zawodowych zwanym również żółtymi.

– Protestujemy przeciwko wykorzystywaniu nie popartej faktami opinii niszowych organizacji związkowych do wstrzymania inwestycji i uzasadniania ich przenoszenia z Puław w rejony bardziej uprzemysłowione – pisze przewodniczący "S" do prezesa Wardackiego.

"S" za węglem, "Kadra" za gazem

Chodzi o to, że część załogi zrzeszona w mniejszych związkach, takich jak Kadra-Azoty, MZZ "Jedność", czy MZZP w ogóle nie chce budowy kotła węglowego i optuje za porzuceniem tej koncepcji na rzecz gazowego. Bez względu na poniesione już koszty przygotowania całego przedsięwzięcia.

Zdaniem m.in. Anny Czarneckiej, Andrzeja Smętka, czy Mirosława Pomorskiego, sprawę należy ponownie przeanalizować. – Powstanie kotła węglowego odbędzie się ze szkodą dla kondycji finansowej firmy, zdrowia pracowników i mieszkańców Puław oraz środowiska naturalnego – argumentują. Jako alternatywę proponują gaz. – Wszyscy na świecie budują bloki gazowe, bardziej opłacalne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska (...). Nie będziemy się biernie przyglądać, jak budowany jest kolejny "truciciel" – piszą.

Z takim podejściem nie zgadza się Sławomir Wręga, szef ZZPRC. List do władz GA nazywa działaniem szkodliwym, który może posłużyć jako pretekst do zabrania "Puławom" inwestycji wartej 1,2 mld zł. – To są naprawdę duże pieniądze i jeśli nie trafią do nas, skorzysta na nich ktoś inny. Poza tym planowana wcześniej elektrownia gazowa z racji swojej wielkości emitowałaby znacznie więcej CO2, niż mniejszy blok węglowy. W przygotowania do jego budowy zainwestowano, licząc z kosztami wykonawcy, dziesiątki milionów złotych – odpowiada związkowiec z drugiej strony tego wewnętrznego sporu.

Zarząd nie chce szumu

Czy zatem nowy kocioł w ogóle powstanie? Władze puławskiej spółki wydały uspokajający komunikat. – Zarząd nie widzi zagrożenia dla realizacji budowy nowego bloku energetycznego w Puławach. Zgodnie z porządkiem korporacyjnym dążył konsekwentnie do realizacji tej inwestycji. Dopełni też niezbędnej staranności, by do końca miesiąca podpisać kontrakt z wybranym w przetargu konsorcjum – pisze Marek Sieprawski, rzecznik prasowy spółki. Władze ZA zapewniają ponadto, że wszelkie podejmowane w tej sprawie decyzje będą jedynie "merytoryczne i biznesowe". Jak dodaje, wokół inwestycji powstał "niepotrzebny szum medialny".

e-Wydanie

Komentarze 33

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość 51 / 13 września 2019 o 19:31
+23
Powrót do koncepcji - projektu - bloku gazowego w świetle dążenia UE do eliminacji węgla jest jedynym logicznym rozwiązaniem. Należy mieć świadomość tego, że elektrownia z blokiem gazowym to będzie złota kura dla ZAP, blok węglowy byłby kulą u nogi - gigantyczne opłaty za emisję CO2 z kotła tego bloku. Trzeba umieć się przyznać, że blisko 4 lata temu Zarząd ZAP popełnił wielki błąd rezygnując z projektu bloku gazowego.
Avatar
anna / 13 września 2019 o 19:52
+20
Gdyby nie PIS elektrownia by już była w zaawansowanym stadium budowy. Zniszczyli projekt i szanse na rozwój gminy Puławy. Pozbawili tez nasz region rozwoju. Jak bolszewicy.
Avatar
Zenon / 13 września 2019 o 19:44
+18
Jakby nie głupia polityka obecnego rządu i byłego prezesa Janiszka który obecnie nota bene pracuje w spółce gazowej, to już by była gotowa ekologiczna elektrownia gazowa. I co z tego ze z gazu z Rosji. A może wcale nie tylko z gazoportu . A poza tym czy ktoś z Azotoksow pytał mieszkańców Puław czy chcą w mieście kopciucha węglowego?
Avatar
Gość / 13 września 2019 o 19:27
+15
He he nie chcą ruskiego gazu to będą do elektrowni kupować ruski węgiel bo krajowy jest za drogi, tak jak inni już to robią.
Avatar
Gość 51 / 13 września 2019 o 20:47
+14
Powrót do koncepcji -  projektu - bloku gazowego w świetle dążenia UE do eliminacji węgla jest jedynym logicznym rozwiązaniem. Należy mieć świadomość tego, że elektrownia z blokiem gazowym to będzie złota kura dla ZAP, blok węglowy byłby kulą u nogi - gigantyczne opłaty za emisję CO2 z kotła tego bloku. Trzeba umieć się przyznać, że blisko 4 lata temu Zarząd ZAP popełnił wielki błąd rezygnując z projektu bloku gazowego.
 Pomocą w decyzji o wycofaniu się ZAP z fatalnej decyzji o budowie bloku węglowego powinna być wizyta w Płocku gdzie pracuje blok gazowy-parowy o mocy elektrycznej 600MW wybudowany za 1,7 mld i druga wizyta we Włocławku, gdzie obok Anwilu wybudowano blok gazowy-parowy o mocy elektrycznej 500 MW, za 1, 4 mld, który już pracuje po ostatniej awarii. Jak widać blok gazowy-parowy w ZAP nie będzie czymś w Polsce nieznanym. 
 Pomocą w decyzji o wycofaniu się ZAP z fatalnej decyzji o budowie bloku węglowego powinna być wizyta w Płocku gdzie pracuje blok gazowy-parowy o mocy elektrycznej 600MW wybudowany za 1,7 mld i druga wizyta we Włocławku, gdzie obok Anwilu wybudowano blok gazowy-parowy o mocy elektrycznej 500 MW, za 1, 4 mld, który już pracuje po ostatniej awarii. Jak widać blok gazowy-parowy w ZAP nie będzie czymś w Polsce nieznanym.  rozwiń
Avatar
visitor / 13 września 2019 o 21:07
+13
Do wszystkich, którzy twierdzą, że gaz byłby z Rosji - węgiel też! Za czasów rządu PiS, sprowadzamy rekordowe ilości, finansując, jak to kiedyś mówił sam Błaszczak, reżim Putina i wojnę w Donbasie. Taka zwyczajna dla tych rządów, dwulicowość i obłuda. Za te wszystkie kłamstwa polityków PiS, pójdą, klękną przed ołtarzemi wybczone....
Avatar
gość / 13 września 2019 o 21:26
+12
Panie Wręga pan się nie martwi premier i jeszcze kilku innych kandydatów przyjedzie do Puław, a prezes doktor zrobi wspaniałą imprezę podpisania umowy. Kampania dopiero się rozkręca i terminy jeszcze nie ustalone.
Avatar
anna / 13 września 2019 o 20:25
+12
Zresztą im to wszystko jedno, że zniszczyli ten projekt. Najbliżsi wyznawcy już w europarlamencie za grubą kasę. Inni dostaną mandaty do Sejmu i Senatu, a wódz pójdzie na dwuletnią kolankową rekonwalescencję.
Avatar
Za / 14 września 2019 o 09:36
+11
Goldsztejn Marek to się zna na pchaniu karuzeli w drugą stronę. Do roboty na zakład a nie klikanie w klawiaturę
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 09:22
+11
Wręga to umie się lansować przed Kamerami a coś zrobić dla ZA to jest cienkim leszczem.
Avatar
Gość / 16 września 2019 o 21:51
-2
Czy Poseł Szulowski ma w tych wyborach wg Was jakieś szanse?
Avatar
Gość / 15 września 2019 o 09:40
+2
A gdzie były związkijak premie był 500 zł zamiast 1500zł ? Ale po co się uciągać za pracownikami jak samemu się zarabia kupe szmalu.
Avatar
Nieuk / 15 września 2019 o 00:11
+1
Oczywiście rozprawy sadowe za pieniadzp członków związku.  Pan redaktor od dawna wie o fakcie, ale nie jest zainteresowany.
Avatar
zap / 14 września 2019 o 21:08
0
To jest odpowiedż na Twoje pytanie, kasę niesłusznie pobieraną zabrali, a gdy się odwołał do Sądu to przegrał,  a i jego pupila do zarządu grupy nie wzięli: ***orzeczenia.pulawy.sr.gov.pl/details/$N/153005400002015_IV_P_000152_2018_Uz_2019-02-14_002
Avatar
ZAP / 14 września 2019 o 20:58
+6
***orzeczenia.pulawy.sr.gov.pl/details/$N/153005400002015_IV_P_000152_2018_Uz_2019-02-14_002 to jest wyrok wraz z uzasadnieniem w sprawie trzech wymienionych na początku artykułu działaczy. A dotyczy przekrętu jaki miał miejsce w GA ZAP za byłej dyrektor BK i prezesa . A chodzi o wynagradzanie tych trzech działaczy poza zakładowym układem zbiorowym Pracy. Po wyjściu na światło dzienne sprawy (dzięki związkowcom wymienionym w dalszej części artykułu) i wypowiedzeniu umowy przez Zarząd działacze poskarżyli się w Sądzie Pracy. Sprawę przegrali w I i II instancji. Wyrok zapadł w ubiegłym tygodniu. Może Pan Redaktor zainteresuje się tą sprawą.
***orzeczenia.pulawy.sr.gov.pl/details/$N/153005400002015_IV_P_000152_2018_Uz_2019-02-14_002 to jest wyrok wraz z uzasadnieniem w sprawie trzech wymienionych na początku artykułu działaczy. A dotyczy przekrętu jaki miał miejsce w GA ZAP za byłej dyrektor BK i prezesa . A chodzi o wynagradzanie tych trzech działaczy poza zakładowym układem zbiorowym Pracy. Po wyjściu na światło dzienne sprawy (dzięki związkowcom wymienionym w dalszej części artykułu) i wypowiedzeniu umowy przez Zarząd działacze poskarżyli się w Sądzie Pracy. Sprawę przegrali... rozwiń
Avatar
Wow / 14 września 2019 o 15:52
+1
Co ma energetyka Niemiec do emisji?? Ekspercie otwórz sobie pierwsza lepsza publikacje na ten temat i sprawdź, emisja CO2 z elektrowni gazowej jest dużo niższa niż z węglowej. Oczywiście porównujemy tą samą skalę. Nie wspomnę już o pyłach i siarce.
 ***s://***google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=***s://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BSL3-0016-0026/c/Dubinski.pdf&ved=2ahUKEwi4qYyQt9DkAhXC2qQKHf1sCvIQFjADegQIBBAB&usg=AOvVaw2v8L50Y4-hJEbIvVntmuxk&cshid=1568468742973   poczytaj sobie i nie polityki głupio
 ***s://***google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=***s://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BSL3-0016-0026/c/Dubinski.pdf&ved=2ahUKEwi4qYyQt9DkAhXC2qQKHf1sCvIQFjADegQIBBAB&usg=AOvVaw2v8L50Y4-hJEbIvVntmuxk&cshid=1568468742973   poczytaj sobie i nie polityki głupio rozwiń
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 13:45
+3
Co ma energetyka Niemiec do emisji?? Ekspercie otwórz sobie pierwsza lepsza publikacje na ten temat i sprawdź, emisja CO2 z elektrowni gazowej jest dużo niższa niż z węglowej. Oczywiście porównujemy tą samą skalę. Nie wspomnę już o pyłach i siarce.
Avatar
Gość / 14 września 2019 o 12:55
+3
Panie Wręga pan się nie martwi premier i jeszcze kilku innych kandydatów przyjedzie do Puław, a prezes doktor zrobi wspaniałą imprezę podpisania umowy. Kampania dopiero się rozkręca i terminy jeszcze nie ustalone.
Wręga już jedną kandydatkę pisowską co miała przenieść siedzibę Grupy do Puław wypromował do Brukseli.
 Taaa, swoją psiapiółkę „coś tam coś tam” Kruk.
Avatar
Gość 51 / 14 września 2019 o 11:46
+2
A kto wybrał taki rząd? Puławy to PiSowskie miasto i dostają to, na co zasługują.
 Prezes Morawiecki migiem zatwierdził realizację pomysłu awaryjnego "przerzutu" ścieków przez Wisłę, po awarii kolektorów w tunelu, pomysł dzisiaj został zrealizowany. Realizacja błędnej koncepcji budowy bloku węglowego powstała w Puławach, a może przez ludzi z Puław nie została powstrzymania, a jak widać  i dzisiaj są tacy w ZAP., którzy namawiają premia do opowiedzenia się za fatalnym projektem. 
Avatar
Bobi / 14 września 2019 o 11:43
-6
"Poza tym planowana wcześniej elektrownia gazowa z racji swojej wielkości emitowałaby znacznie więcej CO2, niż mniejszy blok węglowy." To jest manipulacja informacją. Węglówki w swoich emisjach wypadają dużo gorzej przy gazówkach. Emisję się ocenia po  ilości CO2/MWh. Jak można porównywać emisję wprost czegoś co jest 4x większe?? Węglówki są dużo bardziej szkodliwe!!!!! Pragnę zauważyć, że skoro mała węglówka emituje mniej niż duuuuża gazówka, (i to jest uważane za argument) to pragnę zauważyć, że mała gazówka emituje mniej niż mała węglówka.
 Taaa... Skąd jesteś tak wielkim specjalistą? Więc proszę o ocenę elektroenergetyki niemieckiej, opartej głównie na węglu brunatny i co gorsza Niemcy dalej to rozwijają. Przeanalizuj sobie wpływ spalania węgla brunatnego na środowisko. A czy spalanie gazu nie emituje dwutlenku do atmosfery? 
 Taaa... Skąd jesteś tak wielkim specjalistą? Więc proszę o ocenę elektroenergetyki niemieckiej, opartej głównie na węglu brunatny i co gorsza Niemcy dalej to rozwijają. Przeanalizuj sobie wpływ spalania węgla brunatnego na środowisko. A czy spalanie gazu nie emituje dwutlenku do atmosfery?  rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 33

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dwa promile i dachowanie. 21-latek szalał audi

Dwa promile i dachowanie. 21-latek szalał audi 0 2

21-letni kierowca audi trafił do szpitala w wyniku wypadku w miejscowości Kawęczyn w gminie Kłoczew

"Zmysły Ogrodu Saskiego" - warsztaty, spacery i wystawy
6 października 2019, 0:00

"Zmysły Ogrodu Saskiego" - warsztaty, spacery i wystawy 0 0

Już po raz drugi Fundacja Krajobrazy zorganizuje szereg kulturalnych inicjatyw w Ogrodzie Saskim w ramach wydarzenia "Zmysły Ogrodu Saskiego". Tym razem projekt zostanie zrealizowany 6 października.

Małgorzata Kidawa-Błońska dziś na pl. Litewskim w Lublinie
film

Małgorzata Kidawa-Błońska dziś na pl. Litewskim w Lublinie 0 10

Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) spotka się w poniedziałek z mieszkańcami woj. lubelskiego

Koncert Sławka Uniatowskiego w Centrum Spotkania Kultur
4 listopada 2019, 19:00

Koncert Sławka Uniatowskiego w Centrum Spotkania Kultur 0 0

Album "Metamorphosis" będzie promował popularny Sławek Uniatowski podczas koncertu w Lublinie, który odbędzie się 4 listopada o godz. 19 w Centrum Spotkania Kultur.

LKS Rolnik B. Głogówek - GKS Górnik Łęczna 0:13. Nie ma mocnych na mistrza

LKS Rolnik B. Głogówek - GKS Górnik Łęczna 0:13. Nie ma mocnych na mistrza 0 0

Górnik Łęczna wygrał aż 13:0 z LKS Rolnika B. Głogówek. Cztery bramki w tym spotkaniu zdobyła Nikol Karczewska

Ceny jabłek spadają. Apele, by nie dostarczać ich do skupów i zarzuty zmowy cenowej

Ceny jabłek spadają. Apele, by nie dostarczać ich do skupów i zarzuty zmowy cenowej 8 5

Spadły ceny jabłek przemysłowych, mimo że owoców jest w tym roku mniej. Lubelska Izba Rolnicza podejrzewa, że mogło dojść do zmowy cenowej. LIR zamierza złożyć w tej sprawie zawiadomienie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a być może również do Centralnego Biura Śledczego Policji

Photo day w Grupie Azoty PUŁAWY

Photo day w Grupie Azoty PUŁAWY 0

Marsz Równości przeszedł ulicami Kalisza
film

Marsz Równości przeszedł ulicami Kalisza 0 6

Tłum z tęczowymi flagami i transparentami z hasłem: "Nie dla homofobii" przeszedł przez Kalisz. To pierwszy Marsz Równości, który zorganizowano w tym mieście.

Garażówki wracają, używane rzeczy kupujemy coraz chętniej. Z zyskiem dla portfela i planety
galeria

Garażówki wracają, używane rzeczy kupujemy coraz chętniej. Z zyskiem dla portfela i planety 14 4

Nie wstyd jest się ubierać w ciucholandzie ani mieć własne stoisko na garażowej wyprzedaży. Coraz więcej rzeczy oddajemy innym, przyjmujemy używane i naprawiamy zepsute zamiast kupować nowe

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem w Puławach
25 września 2019, 18:00

Spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem w Puławach 0 0

Biblioteka Miejska w Puławach (ul. Głęboka) zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Robertem Czerniakiem, które odbędzie się 25 września o godz. 18.

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek wciąż bez kwalifikacji olimpijskiej

Kinga Wojtasik (AZS UMCS TPS Lublin) i Katarzyna Kociołek wciąż bez kwalifikacji olimpijskiej 0 0

W Haiyang Polki odpadły w trzeciej fazie grupowej

Ksiądz Kazimierz Wojno zamordowany w stolicy Brazylii

Ksiądz Kazimierz Wojno zamordowany w stolicy Brazylii 167 3

Ksiądz Kazimierz Wojno zginął w czasie napadu na kościół w Brasilii. Do zabójstwa doszło niedługo po mszy świętej

Niektóre miejskie spółki zarobiły miliony, inne przynoszą straty

Niektóre miejskie spółki zarobiły miliony, inne przynoszą straty 0 18

W czwartek rada miasta w Puławach zapozna się z informacjami o stanie finansów spółek komunalnych. Tradycyjnie najlepiej radzi sobie OPEC. Na drugim biegunie znajdują się Nieruchomości Puławskie oraz PPNT

Lublin: Przebudowa ul. Fabrycznej na ostatniej prostej [zdjęcia]
galeria

Lublin: Przebudowa ul. Fabrycznej na ostatniej prostej [zdjęcia] 24 8

Jeden miesiąc, jeden tydzień i jeden dzień – tyle czasu zostało drogowcom na dokończenie przebudowy ronda przy Gali oraz ul. Fabrycznej, a wykonawca robót na razie nie prosi o dodatkowy czas. Już jutro na skrzyżowaniu zmieni się organizacja ruchu

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 23.09.2019 0 0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.