Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Biznes

2 stycznia 2008 r.
17:43
Edytuj ten wpis

W grupie łatwiej i pewniej

Wiele osób zakładających biznes opiera się na systemie franczyzy. Szczególnie dotyczy to firm małych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Bo dla tych początkujących w interesach ważne jest oparcie w "firmie-matce”, mającej znak, markę i doświadczenie.

Na czym polega franczyza? To - najogólniej - system sprzedaży towarów, usług lub technologii oparty na bardzo ścisłej współpracy pomiędzy franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Franczyzobiorca wykorzystuje w swej działalności doświadczenie, wiedzę i metody działania opracowane przez dawcę licencji.

Franczyzodawca najczęściej nakłada na franczyzobiorców prawo i obowiązek prowadzenia działalności zgodnie z jego koncepcją. Często wymaga, żeby znak firmowy, a nawet wystrój i kolorystyka, w przypadku np. gastronomii, były zgodne z jego koncepcją. Ba, nieraz w karcie dań musi znajdować się przynajmniej część takich samych w całej sieci. Jednak franczyzobiorca ponosi z tego tytułu określone koszty - na przykład płaci za korzystanie ze znaku.

Jak to działa?

W odniesieniu do wielu firm nie zdajemy sobie sprawy, że działają na zasadzie franczyzy. A klasycznym przykładem takich firm może być choćby McDonald's. W tym systemie jest Telepizza i sklepy Kolportera.

Spośród bardziej znanych lubelskich placówek, działających w systemie franczyzy, jest kawiarnia "Babie Lato”. Przypuszczalnie osoby, które ją założyły, poradziłyby sobie bez wsparcia kawiarni "matki”, która, jako pierwsza w Polsce, działała w Częstochowie.

- Oczywiście można było tak zrobić i zacząć biznes pod własnym szyldem, ale to byłoby nieuczciwe, jak ukradzenie czyjegoś pomysłu - mówi Katarzyna Piśkiewicz, prezes zarządu spółki. - Pomysł częstochowski nam się spodobał, marka już w kraju była głośna i to my zgłosiłyśmy się do nich. Co nam to daje? Na pewno pomoc prawną, ochronę patentową, reklamę. Świadomość, że mamy oparcie w silnej grupie, jest bardzo ważna. Oczywiście, każdy działa na własny rachunek i musi starać się o klientów, ale więź, jaka zaistniała między kolejnymi podmiotami-kawiarniami jest fenomenem nie dla wszystkich zrozumiałym. To jest wielka siła łącząca.

Jest tak sobie

Jedną ze znanych firm, których przedstawiciele znajdują się w sieci franczyzy, jest Fornetti, producent gorących ciasteczek. Podobnie jak inne marki, swoim przedstawicielom stawia określone wymagania, m.in. takie, że wystrój punktu sprzedaży musi być zgodny ze standardami Fornetti. Firma ze swojej strony zapewnia m.in. niezbędny zestaw do prowadzenia sprzedaży. Wspiera partnerów poprzez właściwe oznaczenie punktu sprzedaży, prowadzi szkolenie początkowe pracowników oraz deklaruje pomoc przedstawiciela handlowego.

- Pieczemy ciasteczka codziennie - wyjaśnia Celina Łukasik z lubelskiej cukierni "Celina” przy ul. Staszica. - Prowadzimy ten biznes od kilku lat. Od Fornetti mamy specjalny piec i dostajemy gotowe produkty. Nikt nam nie narzuca asortymentu. Zamawiamy taki, jaki u nas się najlepiej sprzedaje, a więc głównie ciasteczka ze słodkim nadzieniem. Dostaliśmy materiały reklamowe, ale to my musimy ostatecznie zadbać o klienta.

Pani Celina mówi, że w ogóle w cukiernictwie interes jest kiepski - ceny surowców rosną, a za produkt końcowy niewiele można podwyższyć. Bo ile klient gotów jest zapłacić za ciastko?

We wrocławskiej centrali firmy Fornetti wyjaśniają, że wielu przedstawicieli w tej chwili działa raczej na zasadzie dzierżawy niż klasycznej franczyzy. Choć ta ostatecznie zależy od tego, jak się obydwie strony umówią.

Plusy

• Statystyki pokazują, że franczyzobiorcy rzadziej plajtują.
• Korzysta się z wypracowanej już marki i sprawdzonego sposobu działania. Wszystko to za stosunkowo niską opłatą wstępną.
• Jest wsparcie w postaci szkoleń, doradztwa. Dzięki temu zmniejszają się koszty działania firmy, przy jednoczesnym wzroście efektywności.
• Korzysta się na tym, że marka staje się coraz częściej rozpoznawana.

Minusy

• Trzeba przestrzegać umowy i dostosować się do zawartych reguł, oraz poddawać się kontroli.
• Minusem są opłaty (wstępna, bieżąca, na fundusz marketingowy).
• Franczyzodawca może ograniczać teren działania, narzucać wybór dostawców, sprzedawanych towarów.
• Może ukarać za błędne decyzje, nie zawsze podjęte przez nas.

Pamiętaj

• Zanim zdecydujesz się na tę formę działania, dowiedz się jak najwięcej o franczyzodawcy i o kondycji branży, w której funkcjonuje.
• Dokładnie określ swoje możliwości finansowe i porównaj je z przewidywanymi kosztami.
• Negocjuj warunki.
• Precyzyjnie określ prawa i obowiązki stron.
• Uważaj na umowy międzynarodowe, zawierane w językach obcych.
• Nie wierz w obietnicę wielkich zysków.
• Franczyza jest bezpiecznym interesem, ale porażki też się zdarzają.

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium