(Jacek Barczyński)
Ministerstwo sprawiedliwości gwarantowało, że jeśli chełmski sąd zapewni sobie odpowiednie warunki lokalowe, to będzie mógł zajmować się sprawami z całego powiatu. Przeprowadzka la dzień, a minister chce zabrać dwa ważne wydziały.
– Uzasadniając swoją odmowę ministerstwo powoływało się na niedostatki lokalowe i kadrowe naszego sądu – mówi Adam Rychliczek, wicestarosta chełmski. – Te przeszkody zostały usunięte.
To, że ministerstwo sprawiedliwości przewiduje odebranie m.in. chełmskiemu sądowi wydziałów pracy i gospodarczego wydało się jeszcze w październiku ubiegłego roku.
– Bomba wybuchła po tym, jak Krajowa Rada Sądownicza pozytywnie zaopiniował projekt podziału Sądu Rejonowego w Lublinie na Sąd Rejonowy-Lublin Zachód i Sąd Rejonowy Lublin-Wschód z siedzibą w Świdniku – mówi Hanna Poliszuk, prezes Sądu rejonowego w Chełmie. – W tym samym dokumencie znaleźliśmy także negatywną opinię planu zlikwidowania w naszych wydziałów pracy i gospodarczego.
Sprawą zainteresowała się poseł Beata Mazurek. – Z odpowiedzi od zastępcy dyrektora Departamentu Organizacyjnego Ministerstwa Sprawiedliwości wynikało, że wydziały pracy w sądach w Chełmie, ale też Białej Podlaskiej i Puławach mają pozostać w nie zmienionym kształcie – mówi posłanka. – Zostałam poinformowana, że aktualnie nie są prowadzone prace legislacyjne dotyczące likwidacji wydziałów gospodarczych w wymienionych sądach. Tymczasem okazało się, że ten sam departament 21 grudnia zwrócił się m.in. do prezesa Sądu Okręgowego w Lublinie o przedstawienie stanowiska co do zasadności dalszego funkcjonowania wydziałów gospodarczych w Sądach Rejonowych w Chełmie i Białej Podlaskiej.
Poseł Mazurek w wystąpieniu do ministra Krzysztofa Kwiatkowskiego sprzeciwiła się temu. Zwróciła też uwagę, że sprzeczne informacje wychodzące z jednego departamentu są nie do przyjęcia.
Negatywnie zaopiniowała te projekty także Hanna Poliszuk. – Tym bardziej, że w wydziale gospodarczym, podobnie jak i pracy, spraw z roku na rok nam przybywa. Jeśli w 2009 r. mieliśmy ich dokładnie 1290, to w 2010 już 1920 – mówi.
PRZEPROWADZKA
Z końcem stycznia z tymczasowo zajmowanych pomieszczeń przy ul. Sienkiewicza do nowej siedziby przy ul. I Armii WP ma się przeprowadzić wydział cywilny, rodzinny, pracy i gospodarczy. Wydział ksiąg wieczystych już tam jest. Nowa siedziba to okazały budynek nabyty od Kredyt Banku i odpowiednio zaadoptowany. Wszystko to kosztowało ok. miliarda zł.