W Woli Uhruskiej goszczą lekarze i studenci Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Pacjentów będą przyjmować przez trzy tygodnie.
Uczestnicy obozu przyjechali do gminy już w poniedziałek, ale pacjentów przyjmują od wczoraj. Już pierwszego dnia chętnych do skorzystania z porady nie brakowało.
- Przyszłam się zorientować, jacy specjaliści tym razem nas odwiedzili - mówi pani Zofia. - Chcę przyprowadzić mamę do kardiologa i okulisty. To świetna okazja, bo nie trzeba jechać specjalnie do miasta. Szybko i wygodnie, a do tego lekarze są tu bardzo mili.
Na pacjentów czekają: dermatolog, neurolog, kardiolog, okulista, ginekolog, stomatolog, laryngolog, ortopeda oraz internista o specjalności endokrynolog, diabetolog, nefrolog.
- Mamy tutaj także pracownię spirometryczną i laboratorium analityczne, w którym wykonujemy podstawowe badania: morfologię, analizę moczu, OB oraz profil białkowy i lipidowy - dodaje prof. dr hab. Krystyna Lupa, kierownik obozu. - Większość gabinetów mieści się w budynku gimnazjum, a gabinet stomatologiczny i ginekologiczny w ośrodku zdrowia.
Jak podkreśla prof. Lupa, organizacja obozu właśnie Woli Uhruskiej to nie przypadek. - Wracamy tu już po raz dziewiąty i zawsze z wielką przyjemnością - mówi. - Przekonaliśmy się, że zawsze możemy liczyć tu na wsparcie gminy, która w tym roku np. zapłaciła m.in. za materiały do gabinetu stomatologicznego. Widzimy też zmiany, jakie od pierwszego obozu, zaszły w mieszkańcach. Bardziej dbają o zdrowie i częściej korzystają z profilaktyki. Ale takie przedsięwzięcia, to także korzyść dla naszych studentów. Odrabiają w ten sposób wakacyjne praktyki i mają kontakt z wieloma pacjentami.
Średnio podczas obozu społeczno-naukowego, z pomocy specjalistów korzysta około 1,5 tys. pacjentów. Wielu z nich, podczas poprzednich edycji obozu, otrzymało skierowanie na dalsze leczenie specjalistyczne.
Choć lekarze i studenci UM pozostaną w Woli Uhruskiej do 25 lipca, warto zarejestrować się już teraz. Szczególnie do lekarzy najbardziej obleganych specjalności, m.in. do kardiologa, okulisty i stomatologa. Trzeba mieć ze sobą numer PESEL. Z pomocy lekarza można skorzystać bezpłatnie, choć wzorem lat ubiegłych, wprowadzono także dobrowolne cegiełki o nominale 10 zł.