Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

6 lutego 2009 r.
18:32
Edytuj ten wpis

Nie ma pieniędzy na zagospodarowanie Górki Chełmskiej

0 8 A A

Fragmenty sakralnego zespołu na Górce Chełmskiej miały być do dyspozycji miasta. Pod warunkiem, że znajdą się pieniądze na ich zagospodarowanie. Już wiadomo, że ich nie będzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jeszcze niedawno chełmianie cieszyli się, że projekt pod nazwą "Dotyk przeszłości - rewaloryzacja i adaptacja zabytkowych obiektów Zespołu Katedralnego Górki Chełmskiej wraz z otoczeniem na cele kulturalne” przeszedł pozytywnie w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego formalną ocenę i został zakwalifikowany do oceny merytorycznej. Tymczasem trzy dni temu ministerstwo opublikowało listę projektów, które przeszły tę próbę. Niestety, chełmskiego na niej nie ma.

- Jestem w szoku - mówi Stanisław Mościcki, zastępca prezydenta Chełma. - Uważam, że nasz projekt był dobry i zasługiwał na akceptację. Małym pocieszeniem dla nas jest to, że przegraliśmy w dobrym towarzystwie.

Mościcki przyznaje, że zaczął mieć pewne wątpliwości, kiedy dowiedział się, z kim przyszło Chełmowi konkurować. Ocenę merytoryczną przeszły między innymi projekty zgłoszone przez Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, Muzeum Pałac w Wilanowie, Biblioteka Śląska, czy Miasto Stołeczne Warszawa. - Wyszło na to, że MKiDN w swoim polu widzenia nie uwzględnia Polski Wschodniej - powiedział, komentując wyniki oceny projektów.

Przypominamy, że w ramach programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Chełm zabiegał o unijną dotację w wysokości prawie 25 mln zł. Pieniądze miały być wykorzystane m.in. na rewaloryzację i adaptację na centrum kongresowe zabytkowego Pałacu Biskupów oraz adaptację znajdujących się w kompleksie ogrodów na park. Świetność miała być też przywrócona dawnemu Klasztorowi Bazylianów, a jego pomieszczenia zamienione na sale wystawowe Muzeum Chełmskiego. Pieniędzy miało wystarczyć również na konserwację zabytkowych murów, Bramy Uściługskiej oraz odsłonięcie i częściowe zrekonstruowanie pozostałości Pałacu Starścińskiego. Projekt uwzględniał też renowację 40 muzealnych starodruków, konserwację 27 zabytkowych rzeźb i obrazów, instalację infokiosków, przygotowanie koncepcji wirtualnego zwiedzania muzeum oraz, przede wszystkim z myślą o osobach niewidomych, wykonanie makiet Góry Chełmskiej z zabytkową zabudową.

- Tak, czy inaczej nadal będziemy konserwować nasze zbiory - mówi Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Chełmskiego. - Przyznaję, że kiedy dowiedziałam się, że chełmski projekt przepadł, zrobiło mi się przykro. Wiązaliśmy z nim ogromne nadzieje, nie tylko jako muzealnicy, ale i lokalni patrioci. Dzięki temu projektowi miasto mogło mieć wreszcie szansę wyróżnienia się na kulturowej i turystycznej mapie kraju. Uważam, że nie należy się poddawać.

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
kasia / 11 lutego 2009 o 22:33
0
Pna Przewodniczący Kuśmierz wydaje w dniu 3 marca 2009 r. na koszt podatnika wielkie przyjęcie z okazji nadania tytułu honorowego obywatelstwa Prałatowi Bownikowi.
Avatar
~zosia~ / 10 lutego 2009 o 21:15
0
Kto to jest Bownik? co to za osobistość ?
Avatar
jagna / 9 lutego 2009 o 13:56
0
Brak jakichkolwiek argumentów,że prałat Bownik to to osba szczególnie zasłużona dla Chełma. On więcej zrobił złego niż dobrego.
Avatar
jacek / 8 lutego 2009 o 18:10
0
Czy prałat jest wspaniały. Jakie on ma zasługi dla miasta? Czy ktoś potrafi wymienić.?
Avatar
Jaś / 8 lutego 2009 o 13:10
0
Kazimierzu z Ciebie to marny a nie prawdziwy Polak.Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś agentem państwa Watykan,pod okupacją którego znajduje się Polska już ponad tysiąc lat.Kościół Katolicki wyzyskuje biedny naród polski od wieków. Im chodzi tylko o kasę. Nic więcej się nie liczy. Ksiądz Bownik jest tego świadectwem. W tym człowieku nie ma na krzty skromności.
Avatar
Kazimierz.Prawdziwy Polak / 7 lutego 2009 o 14:27
0
Slawomir W. napisał:
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne argumenty nie są w stanie przemówić do tych biednych i oszukiwanych ludzi.
Nie mam nic przeciwko parafiom dbającym o swoje „skarby”, ale niech robią to na własny koszt.
Po wielu latach nieobecności w Chełmie, miałem niedawno okazje zwiedzić moje rodzinne miasto.
Nie obyło się tez bez wizyty na Gorce. Z niepomiernym zdziwieniem skontastowalem, ze te wszystkie pomniczki wybudowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w obrębie i bezpośrednim sąsiedztwie Katedry, przypominają w swojej formie (nikogo nie obrażając) Wesołe Miasteczko.
I tam chcecie stworzyć Centrum Konferencyjne? Chyba dla katechetów!!!!!!

Co ciebie daje prawo krytykanctwa, jak ty nie z tand?
Chelm nie potrzebuje mondrali co to wyjechali gdzies, a teraz sie wypisuja na forum.
Nasza spolecznosc stac samym odbudowac i upiekrzyc Gorke i nie pisz o miasteczku, jak mowisz o pamnikach Jana Pawla II co to jest naszym papierzem. Chamow nam tu nie potrzeba i nie musisz tutaj jezdzic. Do szkoly idz i naucz sie troche o miescie.
To miasto to pierwsza stolica wolnej Polski i historia za nim stoji.
A ksiac inbulat tez zadba oto zeby dobrze bylo. I Polska bedzie jeszcze wielka i swieta i katolicka.
Ale tylko bez was takich zaklamanych i wrogich i niewyksztalconych wrogow.

Co ciebie daje prawo krytykanctwa, jak ty nie z tand?
Chelm nie potrzebuje mondrali co to wyjechali gdzies, a teraz sie wypisuja na forum.
Nasza spolecznosc stac samym odbudowac i upiekrzyc Gorke i nie pisz o miasteczku, jak mowisz o pamnikach Jana Pawla II co to jest naszym papierzem. Chamow nam tu nie potrzeba i nie musisz tutaj jezdzic. Do szkoly idz i naucz sie troche o miescie.
To miasto to pierwsza stolica wolnej Polski i historia za nim stoji.
A ksiac inbulat tez zadba oto zeby dobrze bylo. ... rozwiń
Avatar
rydzykant / 7 lutego 2009 o 13:44
0
Nie lepiej wystawić na sprzedaż ?
Kto kupi i dostanie akt własności będzie sobie gospodarował.
Po jakimś czasie gdy wpompuje kasę to KK znajdzie prawników,
którzy to odbiorą !
Lepiej będzie jeśli wpompowane pieniądze wyjdą z kieszeni najwiernierniejszych !
Avatar
Slawomir W. / 7 lutego 2009 o 11:55
0
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne argumenty nie są w stanie przemówić do tych biednych i oszukiwanych ludzi.
Nie mam nic przeciwko parafiom dbającym o swoje „skarby”, ale niech robią to na własny koszt.
Po wielu latach nieobecności w Chełmie, miałem niedawno okazje zwiedzić moje rodzinne miasto.
Nie obyło się tez bez wizyty na Gorce. Z niepomiernym zdziwieniem skontastowalem, ze te wszystkie pomniczki wybudowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w obrębie i bezpośrednim sąsiedztwie Katedry, przypominają w swojej formie (nikogo nie obrażając) Wesołe Miasteczko.
I tam chcecie stworzyć Centrum Konferencyjne? Chyba dla katechetów!!!!!!
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne arg... rozwiń
Avatar
kasia / 11 lutego 2009 o 22:33
0
Pna Przewodniczący Kuśmierz wydaje w dniu 3 marca 2009 r. na koszt podatnika wielkie przyjęcie z okazji nadania tytułu honorowego obywatelstwa Prałatowi Bownikowi.
Avatar
~zosia~ / 10 lutego 2009 o 21:15
0
Kto to jest Bownik? co to za osobistość ?
Avatar
jagna / 9 lutego 2009 o 13:56
0
Brak jakichkolwiek argumentów,że prałat Bownik to to osba szczególnie zasłużona dla Chełma. On więcej zrobił złego niż dobrego.
Avatar
jacek / 8 lutego 2009 o 18:10
0
Czy prałat jest wspaniały. Jakie on ma zasługi dla miasta? Czy ktoś potrafi wymienić.?
Avatar
Jaś / 8 lutego 2009 o 13:10
0
Kazimierzu z Ciebie to marny a nie prawdziwy Polak.Z Twojej wypowiedzi wynika, że jesteś agentem państwa Watykan,pod okupacją którego znajduje się Polska już ponad tysiąc lat.Kościół Katolicki wyzyskuje biedny naród polski od wieków. Im chodzi tylko o kasę. Nic więcej się nie liczy. Ksiądz Bownik jest tego świadectwem. W tym człowieku nie ma na krzty skromności.
Avatar
Kazimierz.Prawdziwy Polak / 7 lutego 2009 o 14:27
0
Slawomir W. napisał:
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne argumenty nie są w stanie przemówić do tych biednych i oszukiwanych ludzi.
Nie mam nic przeciwko parafiom dbającym o swoje „skarby”, ale niech robią to na własny koszt.
Po wielu latach nieobecności w Chełmie, miałem niedawno okazje zwiedzić moje rodzinne miasto.
Nie obyło się tez bez wizyty na Gorce. Z niepomiernym zdziwieniem skontastowalem, ze te wszystkie pomniczki wybudowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w obrębie i bezpośrednim sąsiedztwie Katedry, przypominają w swojej formie (nikogo nie obrażając) Wesołe Miasteczko.
I tam chcecie stworzyć Centrum Konferencyjne? Chyba dla katechetów!!!!!!

Co ciebie daje prawo krytykanctwa, jak ty nie z tand?
Chelm nie potrzebuje mondrali co to wyjechali gdzies, a teraz sie wypisuja na forum.
Nasza spolecznosc stac samym odbudowac i upiekrzyc Gorke i nie pisz o miasteczku, jak mowisz o pamnikach Jana Pawla II co to jest naszym papierzem. Chamow nam tu nie potrzeba i nie musisz tutaj jezdzic. Do szkoly idz i naucz sie troche o miescie.
To miasto to pierwsza stolica wolnej Polski i historia za nim stoji.
A ksiac inbulat tez zadba oto zeby dobrze bylo. I Polska bedzie jeszcze wielka i swieta i katolicka.
Ale tylko bez was takich zaklamanych i wrogich i niewyksztalconych wrogow.

Co ciebie daje prawo krytykanctwa, jak ty nie z tand?
Chelm nie potrzebuje mondrali co to wyjechali gdzies, a teraz sie wypisuja na forum.
Nasza spolecznosc stac samym odbudowac i upiekrzyc Gorke i nie pisz o miasteczku, jak mowisz o pamnikach Jana Pawla II co to jest naszym papierzem. Chamow nam tu nie potrzeba i nie musisz tutaj jezdzic. Do szkoly idz i naucz sie troche o miescie.
To miasto to pierwsza stolica wolnej Polski i historia za nim stoji.
A ksiac inbulat tez zadba oto zeby dobrze bylo. ... rozwiń
Avatar
rydzykant / 7 lutego 2009 o 13:44
0
Nie lepiej wystawić na sprzedaż ?
Kto kupi i dostanie akt własności będzie sobie gospodarował.
Po jakimś czasie gdy wpompuje kasę to KK znajdzie prawników,
którzy to odbiorą !
Lepiej będzie jeśli wpompowane pieniądze wyjdą z kieszeni najwiernierniejszych !
Avatar
Slawomir W. / 7 lutego 2009 o 11:55
0
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne argumenty nie są w stanie przemówić do tych biednych i oszukiwanych ludzi.
Nie mam nic przeciwko parafiom dbającym o swoje „skarby”, ale niech robią to na własny koszt.
Po wielu latach nieobecności w Chełmie, miałem niedawno okazje zwiedzić moje rodzinne miasto.
Nie obyło się tez bez wizyty na Gorce. Z niepomiernym zdziwieniem skontastowalem, ze te wszystkie pomniczki wybudowane na przestrzeni kilkudziesięciu lat w obrębie i bezpośrednim sąsiedztwie Katedry, przypominają w swojej formie (nikogo nie obrażając) Wesołe Miasteczko.
I tam chcecie stworzyć Centrum Konferencyjne? Chyba dla katechetów!!!!!!
Opatrzność czuwa nad społecznymi pieniędzmi.
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń inwestycyjnych w obiekty bezpośrednio związane z tradycja sakralna,
nic nie daje gwarancji, ze po wpompowaniu wielu milionów na renowacje i odtworzenie stanu pierwotnego tych obiektów
nie nastąpi wala roszczeń ze strony ich poprzedniego użytkownika (Kościół Katolicki) celem powtórnego pozyskania tych posesji na własne potrzeby.
Klechy doją ten kraj na wszystkie możliwe sposoby, a pospólstwo z chęcią na to przystaje.
Żadne arg... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej

Andrzej Czapski startuje na prezydenta Białej Podlaskiej 1 0

Andrzej Czapski, były prezydent Białej Podlaskiej, który przegrał w ostatnich wyborach z Dariuszem Stefaniukiem (PiS), ogłasza swój start w nadchodzących wyborach prezydenckich.

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce

Hangar na lotnisku do wynajęcia. Na razie nikt go nie chce 0 0

Hangar Agencji Mienia Wojskowego na bialskim lotnisku wciąż bez najemcy.

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur
30 września 2018, 16:00

Spektakl "Polowanie na łosia" w Centrum Spotkania Kultur 2 0

Co Gdzie Kiedy. 30 września o godz. 16 i 19 w Centrum Spotkania Kultur (plac Teatralny 1) odbędzie się podwójny pokaz spektaklu w gwiazdorskiej obsadzie Polowanie na łosia.

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale

Gorące lato wróciło i na razie z nami zostanie. Jest tylko jedno ale 15 0

Lato wróciło. W przyszłym tygodniu możemy spodziewać się słońca, ale i burz z deszczem.

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce
galeria

94 PZLA MP. Efektowny konkurs skoków o tyczce 0 0

Zawody w skoku o tyczce pań miały zostać rozegrane w piątek, ale ze względu na niekorzystną aurę zostały przeniesione na sobotnie przedpołudnie. Pierwsze miejsce z wynikiem 4.50 m zdobyła Justyna Śmietanka

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie
28 lipca 2018, 11:00

Słowiańskie Podpłomyki - święto chleba w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fundacja Atoli zaprasza na Słomiany Rynek (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna), na wspólne świętowanie pierwszego chleba czyli Słowiańskich Podpłomyków. Wydarzenie obędzie się 28 lipca o godz. 11.

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją

Próbował wyłudzić 50 tys. zł z banku. Ukrywał się przed policją 2 1

27-latek, który miał trafić do więzienia ukrywał się przed mundurowymi. W piątek zauważył go policjant.

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim

Gdzie na szaszłyk, gdzie na kiełbasę? 7 grill barów w woj. lubelskim 13 3

7 grill barów w Lublinie i okolicy - podpowiadamy, gdzie warto podjechać, żeby dobrze lub bardzo dobrze zjeść. W Lublinie i regionie. Podpowiadamy 7 adresów, które osobiście sprawdziliśmy

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti
4 września 2018, 19:00

Vader i Marduk wystąpią w Graffiti 2 0

Co Gdzie Kiedy. 4 września o godz. 19 na scenie klubu Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią zespoły Vader, Marduk i goście.

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom

Szczęśliwy finał poszukiwań chorego 81-latka. Żona dziękuje policjantom 11 6

Poważnie chory 81-latek wyszedł z domu i nie wrócił. Policjanci przeczesywali miasto i las. W końcu udało się go znaleźć.

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 5

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód.

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 28 9

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 45 18

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 6

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 9 28

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!