Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

23 lutego 2011 r.
18:14
Edytuj ten wpis

Ruda Huta: Prokuratura wyjaśni czy rodzina policjanta źle traktowała psa

0 24 A A
W klinice weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Rexa odwiedza Zdzisław Małysz. (Fot.
W klinice weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie Rexa odwiedza Zdzisław Małysz. (Fot.

Na posesję policjanta w Rudzie Hucie weszła ekipa TVN i Lubelskiej Straży Ochrony Zwierząt. Mieli informacje, że gospodarze znęcają się nad swoim psem. Zwierzę zabrali i zawiadomili prokuraturę.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Ten pies ważył zaledwie 26 kg, a powinien ważyć 35–40 kg – mówi Zdzisław Małysz, szef LSOZ. – Stalowe więzy musiały sprawiać mu ból i już samo to było podstawą, aby go odebrać i wystosować wniosek o ukaranie jego właściciela.

Kiedy strażnicy wraz z ekipą TVN weszli na podwórko, w domu przebywała tylko żona dzielnicowego. – To był dla mnie szok – mówi. – Jacyś ludzie z kamerą bez mojej zgody zaczęli zaglądać w nasze kąty. A kiedy pojawił się mój syn, Małysz niemal zmusił go, aby podpisał dokument, w którym zrzekł się psa. Psa, który przecież do niego nie należał. Ja byłam tak zdenerwowana, że podpisałabym na siebie nawet wyrok śmierci.

Strażnicy z reporterami trafili na posesję dzielnicowego przypadkowo. Po sąsiedzku nagrywali materiał na temat pracy lubelskich strażników. Jakiś rowerzysta podpowiedział im, aby zajrzeli na podwórko rodziny policjanta.

– Małysz nie pozwolił sobie niczego wytłumaczyć – twierdzi żona dzielnicowego. – Np. dlaczego Rex był spętany łańcuchem, a w garnku przy budzie nie było jedzenia. Nie zasięgnął informacji o psie u weterynarza. A w materiale TVN nie wypowiedział się nikt z naszych sąsiadów. Czyżby ich opinie nie przystawały do z góry założonej koncepcji?

Właścicielka utrzymuje, że musiała Rexa spętać, bo tego dnia pod nieobecność męża, pies trzy razy zerwał się z łańcucha i zniszczył obrożę. Bała się, że może komuś zrobić krzywdę. A garnek przy budzie, to była tylko jego zabawka. Jedzenie, dwa razy dziennie, było mu przynoszone w innym naczyniu.

– Szczepiłem, odrobaczałem i leczyłem tego psa – mówi Andrzej Bartylak, miejscowy weterynarz. – Jego waga mieściła się w normie. A chudł i ślepł ze starości.

Dzielnicowy podejrzewa, że ktoś z jego środowiska chciał mu zaszkodzić. Wie, że prędzej czy później i tak wraz z żoną i synem zostaną wezwani do prokuratury. Tym bardziej, że Małysz zarzuca mu, że dwukrotnie telefonicznie w zamian za nie zgłaszanie sprawy do prokuratury obiecywał hojny datek na rzecz Lubelskiej Straży.

– Nie pracuję w policji od wczoraj, aby dopuścić się takiej głupoty – mówi dzielnicowy. – Z Małyszem kontaktowałem się, aby mu powiedzieć, że żona pokryje koszty leczenia psa.

Lubelscy strażnicy zabrali Rexa do kliniki weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Małysz zapewnia, że codziennie go tam odwiedza i wyprowadza na spacer.

W opinii przełożonych, dorohuski dzielnicowy ma nienaganną opinię. – Dopiero zapoznajemy się z materiałami – mówi Marzena Kucińska z chełmskiej prokuratury. – Mamy 30 dni na podjęcie decyzji, czy są podstawy do wszczęcia śledztwa.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 24

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
felek / 28 lutego 2011 r. o 18:12
0
[quote name='jerry' timestamp='1298623913' post='442445']
Doszły do mnie słuchy, że niejaki Mateusz Janda z Zarządu Głównego Straży dla zwiarząt w Warszawie zgłosił zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstw przez lubelskiego Małysza. Ponoć Małysz nie po raz pierwszy przywłaszczał cudze psy a później nie wiadomo co się z nimi stało?
Myślę, dziennikarze powinni to sprawdzić!
[/quote]
Szkoda,że Pan J. nie pochwalił Ci się swoim wyrokiem.
Avatar
gal / 25 lutego 2011 r. o 11:57
0
Niech no tylko przyjdą po mojego psa. Ja ich wpuszczę grzecznie i wszystko udostępnię. Nie wiem tylko, czy pies ich wypuści w całości.
Avatar
jerry / 25 lutego 2011 r. o 09:51
0
Doszły do mnie słuchy, że niejaki Mateusz Janda z Zarządu Głównego Straży dla zwiarząt w Warszawie zgłosił zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstw przez lubelskiego Małysza. Ponoć Małysz nie po raz pierwszy przywłaszczał cudze psy a później nie wiadomo co się z nimi stało?
Myślę, dziennikarze powinni to sprawdzić!
Avatar
x / 25 lutego 2011 r. o 08:45
0
jak w psach siedzisz to wchódż pod stół i szczekaj
Avatar
ashka / 24 lutego 2011 r. o 19:39
0
[quote name='elżbieta' timestamp='1298500512' post='441855']
Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[/quote]

Droga Elżbieto, zdaje się, że nie czytasz uważnie. Ja napisałam, że to przez ludzi psy atakują - skoro pies nie poznał dzieci to jest jego wina? Czy wina właściciela, że nie zadbał o prawidłową socjalizację swojego pupila? Powtarzam, pies NIGDY nie atakuje bez przyczyny.

A ostatnie zdanie możesz sobie odnieść do kogoś innego, ja "w psach" siedzę już na poważnie parę lat
[quote name='elżbieta' timestamp='1298500512' post='441855']
Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[/quote]

Droga Elżbieto, zdaje się, że nie czytasz uważnie. Ja napisałam, że to przez ludzi psy atakują - skoro pies nie poznał dzieci to jest jego wina? Czy wina właściciela, że nie zadbał o prawidłową socjalizację swojego pupila? Powtarzam, pies NIGDY nie atakuje bez... rozwiń
Avatar
Przyjaciel / 24 lutego 2011 r. o 11:49
0
Witam!!!

Widzę że nietylko mnie dotyknęła taka niesprawiedliwość jak tego policjanta i jego rodzinę.ja miałem bardzo podobną sytuację z tymi pojebańcami z ochrony praw zwierząt którzy niemając nic do roboty to żeby wykazać jakieś interwencje czepiają się niewinnych ludzi.Tak jak ta żona policjanta powiedziała że w takim stresie jaki ci pseudo obrońcy praw zwierząt na nią naskoczyli była by w stanie podpisać na siebie wyrok śmierci tak i moja żona też się poczuła gdy wtargnęli bez żadnych pozwoleń do mnie na podwórko.Później przyszli do domu i gdy żona wyszła do nich jakaś WARIATKA z lubelskiego animalsu zaczęła krzyczeć na nią że pies jest zagłodzony i w złych warunkach przechowywany i tak jak w tym tekście DW tak i u mnie pies niemiał według tej BABY co pić ani jeść ale psa naszczęście nie zabrali bo niemieli podastaw ale strasząc policją wykrzyczała ta BABA że daje nam tydzień na zrobienie nowej budy dla sa bo okazało się w trakcie iż ta buda którą miałem jest letnia a on potrzebuje budy zimowej ocieplanej.
Dla świętego spokoju zrobiłem ocieplaną budę żeby się odpieprzyli.Po tygodniu przyjechali na kontrolę wchodząc jak do siebie na podwórko oczywiście i stwierdzili że jest poprawa widząc nową budę.
Ja będę jeszcze składał pozew przeciw tym FANATYKOM ponieważ zrobili mi reklamę na wsi taką jakbym był przestępcą na skalę HITLERA czy też STALINA bo przeprowadzając wywiwd środowiskowy na mój temat u sąsiadów nie omieszkali oczywiście powiedzieć koło jakiego zbrodniaża ci sąsiedzi mieszkają teraz zapewne boją się wyjść na ulice jak mnie widzą żebym nie postąpił z nimi conajmniej jak Hannibal Lecter ze swoimi ofiarami a co odważniejsi naświetlili mi co ta WARITKA na opowiadała na mój temat.

Pozdrawiam i współczuję bohaterom artykułu bo wiem z czym się zetknęli w tym zdarzeniu.

P.S.A TVNowi chyba kończą się pomysły na audycje i muszą się czepiać prawych i uczciwych ludzi,niech się zajmą lepiej machlojkami i przekrętami Tuska i innych z rządu.
Witam!!!

Widzę że nietylko mnie dotyknęła taka niesprawiedliwość jak tego policjanta i jego rodzinę.ja miałem bardzo podobną sytuację z tymi pojebańcami z ochrony praw zwierząt którzy niemając nic do roboty to żeby wykazać jakieś interwencje czepiają się niewinnych ludzi.Tak jak ta żona policjanta powiedziała że w takim stresie jaki ci pseudo obrońcy praw zwierząt na nią naskoczyli była by w stanie podpisać na siebie wyrok śmierci tak i moja żona też się poczuła gdy wtargnęli bez żadnych pozwoleń do mnie na podwórk... rozwiń
Avatar
jakub / 24 lutego 2011 r. o 10:26
0
Pies po tych traumatycznych przeżyciach znajduje się pod opieką psychologów. Pomoc prawną organizuje mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka i obrońcy zwierząt. Prawnicy namawiają psa, by wystąpił przeciwko swym właścicielom z powództwem cywilnym o wysokie odszkodowanie za nieludzkie i niepsie traktowanie. Był przywiązywany łańcuchem zamiast mieszkać z właścicielami w mieszkaniu i stołować się z nimi przy stole. Pies rozważa taką możliwość. Psycholodzy pomagają psu dojść do równowagi. Czytają mu Gazetę Wyborczą i włączyli mu TVN. Niestety, pies na widok Kuby Wojewódzkiego zaczął gwałtownie ujadać, co jest przedmiotem szczegółowej analizy biegłych sądowych, którzy zastanawiają się czy sytuacja ta nie wynika z nietolerancyjnej postawy rodziny dzielnicowego. O tej bulwersującej sprawie wszystkich młodych, wykształconych z wielkich miast będziemy informować. Prawnicy psa na przyszły tydzień planują zwołanie konferencji prasowej, na której poszkodowany opowie o swych cierpieniach.
Pies po tych traumatycznych przeżyciach znajduje się pod opieką psychologów. Pomoc prawną organizuje mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka i obrońcy zwierząt. Prawnicy namawiają psa, by wystąpił przeciwko swym właścicielom z powództwem cywilnym o wysokie odszkodowanie za nieludzkie i niepsie traktowanie. Był przywiązywany łańcuchem zamiast mieszkać z właścicielami w mieszkaniu i stołować się z nimi przy stole. Pies rozważa taką możliwość. Psycholodzy pomagają psu dojść do równowagi. Czytają mu Gazetę Wyborczą i włączyli mu TVN. Niestety, pies... rozwiń
Avatar
Człowiek / 24 lutego 2011 r. o 09:13
0
Ludzie !!! Co za głupota !!! Ci psiarze powariowali! Przeczytajcie sobie, jak 3 psy zagryzły dziecko !
Avatar
Tom / 24 lutego 2011 r. o 08:41
0
O tempora,o mores jak mawiał pewien klasyk!Nawet "pies" psu wilkiem.Ten kraj stacza się na psy
Avatar
elżbieta / 23 lutego 2011 r. o 23:35
0
[quote name='ashka' timestamp='1298484610' post='441664']
Aha, piesek był okazem zdrowia! Zwłaszcza to widać po wystających na wszystkie strony żebrach i innych kościach, wyjedzonych przez robaki uszach, otarciach od łańcucha... No piękne, cudowne życie miał.

Kiedy w tym dzikim kraju coś się zmieni i przestanie się wiązać psy na uwięzi? Pies nie jest rzeczą, ma prawo do godnego życia. Zwłaszcza stary pies na ostatnie lata swojego życia powinien te lata spędzić normalnie, a nie spętany łańcuchem, bez jedzenia, z niedowagą i żywcem zżerany przez muchy.

@ mietek - bardzo współczuję Twoim psom. A to, że "gdzieś tam", "jakieś tam" psy zagryzły ludzi to wina tylko i wyłącznie ich właścicieli, normalne psy same z siebie nikogo nie atakują, to ludzie przez brak odpowiedniego podejścia robią z nich agresywne, nieprzewidywalne istoty.
[/quote]



Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[quote name='ashka' timestamp='1298484610' post='441664']
Aha, piesek był okazem zdrowia! Zwłaszcza to widać po wystających na wszystkie strony żebrach i innych kościach, wyjedzonych przez robaki uszach, otarciach od łańcucha... No piękne, cudowne życie miał.

Kiedy w tym dzikim kraju coś się zmieni i przestanie się wiązać psy na uwięzi? Pies nie jest rzeczą, ma prawo do godnego życia. Zwłaszcza stary pies na ostatnie lata swojego życia powinien te lata spędzić normalnie, a nie spętany łańcuchem... rozwiń
Avatar
felek / 28 lutego 2011 r. o 18:12
0
[quote name='jerry' timestamp='1298623913' post='442445']
Doszły do mnie słuchy, że niejaki Mateusz Janda z Zarządu Głównego Straży dla zwiarząt w Warszawie zgłosił zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstw przez lubelskiego Małysza. Ponoć Małysz nie po raz pierwszy przywłaszczał cudze psy a później nie wiadomo co się z nimi stało?
Myślę, dziennikarze powinni to sprawdzić!
[/quote]
Szkoda,że Pan J. nie pochwalił Ci się swoim wyrokiem.
Avatar
gal / 25 lutego 2011 r. o 11:57
0
Niech no tylko przyjdą po mojego psa. Ja ich wpuszczę grzecznie i wszystko udostępnię. Nie wiem tylko, czy pies ich wypuści w całości.
Avatar
jerry / 25 lutego 2011 r. o 09:51
0
Doszły do mnie słuchy, że niejaki Mateusz Janda z Zarządu Głównego Straży dla zwiarząt w Warszawie zgłosił zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstw przez lubelskiego Małysza. Ponoć Małysz nie po raz pierwszy przywłaszczał cudze psy a później nie wiadomo co się z nimi stało?
Myślę, dziennikarze powinni to sprawdzić!
Avatar
x / 25 lutego 2011 r. o 08:45
0
jak w psach siedzisz to wchódż pod stół i szczekaj
Avatar
ashka / 24 lutego 2011 r. o 19:39
0
[quote name='elżbieta' timestamp='1298500512' post='441855']
Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[/quote]

Droga Elżbieto, zdaje się, że nie czytasz uważnie. Ja napisałam, że to przez ludzi psy atakują - skoro pies nie poznał dzieci to jest jego wina? Czy wina właściciela, że nie zadbał o prawidłową socjalizację swojego pupila? Powtarzam, pies NIGDY nie atakuje bez przyczyny.

A ostatnie zdanie możesz sobie odnieść do kogoś innego, ja "w psach" siedzę już na poważnie parę lat
[quote name='elżbieta' timestamp='1298500512' post='441855']
Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[/quote]

Droga Elżbieto, zdaje się, że nie czytasz uważnie. Ja napisałam, że to przez ludzi psy atakują - skoro pies nie poznał dzieci to jest jego wina? Czy wina właściciela, że nie zadbał o prawidłową socjalizację swojego pupila? Powtarzam, pies NIGDY nie atakuje bez... rozwiń
Avatar
Przyjaciel / 24 lutego 2011 r. o 11:49
0
Witam!!!

Widzę że nietylko mnie dotyknęła taka niesprawiedliwość jak tego policjanta i jego rodzinę.ja miałem bardzo podobną sytuację z tymi pojebańcami z ochrony praw zwierząt którzy niemając nic do roboty to żeby wykazać jakieś interwencje czepiają się niewinnych ludzi.Tak jak ta żona policjanta powiedziała że w takim stresie jaki ci pseudo obrońcy praw zwierząt na nią naskoczyli była by w stanie podpisać na siebie wyrok śmierci tak i moja żona też się poczuła gdy wtargnęli bez żadnych pozwoleń do mnie na podwórko.Później przyszli do domu i gdy żona wyszła do nich jakaś WARIATKA z lubelskiego animalsu zaczęła krzyczeć na nią że pies jest zagłodzony i w złych warunkach przechowywany i tak jak w tym tekście DW tak i u mnie pies niemiał według tej BABY co pić ani jeść ale psa naszczęście nie zabrali bo niemieli podastaw ale strasząc policją wykrzyczała ta BABA że daje nam tydzień na zrobienie nowej budy dla sa bo okazało się w trakcie iż ta buda którą miałem jest letnia a on potrzebuje budy zimowej ocieplanej.
Dla świętego spokoju zrobiłem ocieplaną budę żeby się odpieprzyli.Po tygodniu przyjechali na kontrolę wchodząc jak do siebie na podwórko oczywiście i stwierdzili że jest poprawa widząc nową budę.
Ja będę jeszcze składał pozew przeciw tym FANATYKOM ponieważ zrobili mi reklamę na wsi taką jakbym był przestępcą na skalę HITLERA czy też STALINA bo przeprowadzając wywiwd środowiskowy na mój temat u sąsiadów nie omieszkali oczywiście powiedzieć koło jakiego zbrodniaża ci sąsiedzi mieszkają teraz zapewne boją się wyjść na ulice jak mnie widzą żebym nie postąpił z nimi conajmniej jak Hannibal Lecter ze swoimi ofiarami a co odważniejsi naświetlili mi co ta WARITKA na opowiadała na mój temat.

Pozdrawiam i współczuję bohaterom artykułu bo wiem z czym się zetknęli w tym zdarzeniu.

P.S.A TVNowi chyba kończą się pomysły na audycje i muszą się czepiać prawych i uczciwych ludzi,niech się zajmą lepiej machlojkami i przekrętami Tuska i innych z rządu.
Witam!!!

Widzę że nietylko mnie dotyknęła taka niesprawiedliwość jak tego policjanta i jego rodzinę.ja miałem bardzo podobną sytuację z tymi pojebańcami z ochrony praw zwierząt którzy niemając nic do roboty to żeby wykazać jakieś interwencje czepiają się niewinnych ludzi.Tak jak ta żona policjanta powiedziała że w takim stresie jaki ci pseudo obrońcy praw zwierząt na nią naskoczyli była by w stanie podpisać na siebie wyrok śmierci tak i moja żona też się poczuła gdy wtargnęli bez żadnych pozwoleń do mnie na podwórk... rozwiń
Avatar
jakub / 24 lutego 2011 r. o 10:26
0
Pies po tych traumatycznych przeżyciach znajduje się pod opieką psychologów. Pomoc prawną organizuje mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka i obrońcy zwierząt. Prawnicy namawiają psa, by wystąpił przeciwko swym właścicielom z powództwem cywilnym o wysokie odszkodowanie za nieludzkie i niepsie traktowanie. Był przywiązywany łańcuchem zamiast mieszkać z właścicielami w mieszkaniu i stołować się z nimi przy stole. Pies rozważa taką możliwość. Psycholodzy pomagają psu dojść do równowagi. Czytają mu Gazetę Wyborczą i włączyli mu TVN. Niestety, pies na widok Kuby Wojewódzkiego zaczął gwałtownie ujadać, co jest przedmiotem szczegółowej analizy biegłych sądowych, którzy zastanawiają się czy sytuacja ta nie wynika z nietolerancyjnej postawy rodziny dzielnicowego. O tej bulwersującej sprawie wszystkich młodych, wykształconych z wielkich miast będziemy informować. Prawnicy psa na przyszły tydzień planują zwołanie konferencji prasowej, na której poszkodowany opowie o swych cierpieniach.
Pies po tych traumatycznych przeżyciach znajduje się pod opieką psychologów. Pomoc prawną organizuje mu Helsińska Fundacja Praw Człowieka i obrońcy zwierząt. Prawnicy namawiają psa, by wystąpił przeciwko swym właścicielom z powództwem cywilnym o wysokie odszkodowanie za nieludzkie i niepsie traktowanie. Był przywiązywany łańcuchem zamiast mieszkać z właścicielami w mieszkaniu i stołować się z nimi przy stole. Pies rozważa taką możliwość. Psycholodzy pomagają psu dojść do równowagi. Czytają mu Gazetę Wyborczą i włączyli mu TVN. Niestety, pies... rozwiń
Avatar
Człowiek / 24 lutego 2011 r. o 09:13
0
Ludzie !!! Co za głupota !!! Ci psiarze powariowali! Przeczytajcie sobie, jak 3 psy zagryzły dziecko !
Avatar
Tom / 24 lutego 2011 r. o 08:41
0
O tempora,o mores jak mawiał pewien klasyk!Nawet "pies" psu wilkiem.Ten kraj stacza się na psy
Avatar
elżbieta / 23 lutego 2011 r. o 23:35
0
[quote name='ashka' timestamp='1298484610' post='441664']
Aha, piesek był okazem zdrowia! Zwłaszcza to widać po wystających na wszystkie strony żebrach i innych kościach, wyjedzonych przez robaki uszach, otarciach od łańcucha... No piękne, cudowne życie miał.

Kiedy w tym dzikim kraju coś się zmieni i przestanie się wiązać psy na uwięzi? Pies nie jest rzeczą, ma prawo do godnego życia. Zwłaszcza stary pies na ostatnie lata swojego życia powinien te lata spędzić normalnie, a nie spętany łańcuchem, bez jedzenia, z niedowagą i żywcem zżerany przez muchy.

@ mietek - bardzo współczuję Twoim psom. A to, że "gdzieś tam", "jakieś tam" psy zagryzły ludzi to wina tylko i wyłącznie ich właścicieli, normalne psy same z siebie nikogo nie atakują, to ludzie przez brak odpowiedniego podejścia robią z nich agresywne, nieprzewidywalne istoty.
[/quote]



Niestety same z siebie tez atakują. To nie jest takie proste. Jeśli czegoś (np. dzieci) nie znają, to jest to wróg i atakują. Też kocham zwierzaki, ale ucz się o nich.
[quote name='ashka' timestamp='1298484610' post='441664']
Aha, piesek był okazem zdrowia! Zwłaszcza to widać po wystających na wszystkie strony żebrach i innych kościach, wyjedzonych przez robaki uszach, otarciach od łańcucha... No piękne, cudowne życie miał.

Kiedy w tym dzikim kraju coś się zmieni i przestanie się wiązać psy na uwięzi? Pies nie jest rzeczą, ma prawo do godnego życia. Zwłaszcza stary pies na ostatnie lata swojego życia powinien te lata spędzić normalnie, a nie spętany łańcuchem... rozwiń