Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

6 czerwca 2019 r.
18:03

Chełm: Ślubów w pałacu nie będzie. Stan budynku może zagrażać życiu i zdrowiu

Autor: Zdjęcie autora wz
7 13 A A
Pałac Kretzschmarów wymaga pilnego remontu
Pałac Kretzschmarów wymaga pilnego remontu

Urząd Stanu Cywilnego w Chełmie czeka przeprowadzka. Dlaczego? Fatalny stan Pałacu Kretzschmarów może zagrażać życiu i zdrowiu. Miejscy urzędnicy gorączkowo szukają miejsca, gdzie mogą się przenieść na czas remontu, a to nie jest łatwe, bo w Chełmie reprezentacyjnych sal jak na lekarstwo i o szybkim znalezieniu funduszy na renowację zabytku można pomarzyć.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To już ostatnia szansa na ślub w zabytkowej i niezwykle efektownej secesyjno-eklektycznej sali głównej Pałacu Kretzschmarów w Chełmie. Urzędnicy chcą stamtąd przenieść Urząd Stanu Cywilnego, ponieważ budynek jest w fatalnym stanie technicznym. Ma 123 lata i w pierwszych latach służył zamożnym chełmianom – rodzinom Kretzschmarów, a później Gassnerów.

W czasach socjalizmu pałac przeznaczono na lokale komunalne, co doprowadziło do szybkiej dewastacji budynku. W 1979 roku w pałacu urządzono pocztę, a 1994, gdy nieruchomość przejął samorząd, z oryginalnego wystroju zachowały się tylko parkiety, piece i balustrady.

Po remoncie Pałac Kretzschmarów został siedzibą USC, w reprezentacyjnych salach odbywały się najważniejsze miejskie uroczystości. W ostatnich latach rezydencja mocno podupadła. Pękają mury, odpada tynk.

– Budynek jest w złym stanie, szukamy pomieszczeń, gdzie niebawem przeniesiemy urzędników – mówi prezydent Chełma Jakub Banaszek.

Pałac ślubów czeka więc remont, choć w trudnej sytuacji miasta może to być problem, ponieważ pieniędzy w samorządowej kasie nie ma. Dlatego urzędnicy poszukują dodatkowy pieniędzy poza miastem, z nadzieją patrząc na konkursy nowej unijnej perspektywy.

e-Wydanie

Komentarze 13

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 6 czerwca 2019 o 19:38
+16
Całkiem niedawno budynek przechodził gruntowny remont, więc jak może być w złym stanie? Ja ko mieszkańcy powinniśmy zostać zapoznani z rzetelnymi ekspertyzami na temat faktycznego stanu budynku. Na jakiej podstawie i kto stwierdził, że pałac jest w ruinie? Była jakaś inspekcja, powołana komisja? Może konserwator zabytków albo jakaś kontrola?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 05:43
+14
W Chełmie to już nic nie ma i nie będzie. To miasto umiera, a oni się zastanawiają jak przyciągnąć turystów, ale do czego? Drogi zdecydowanie najgorsze w całym województwie a może i w Polsce.
Avatar
Chelmianka / 7 czerwca 2019 o 19:46
+6
Kilka lat temu na witrynie sklepu w kamienicy w centrum Chełma gdzie obecnie mieści się galeria Kamienica również wisiała kartka, że zagraża życiu i żeby się nie zbliżać. Niedługo potem zakupił ja chełmski biznesmen pewnie za cenę jak za rudere do rozbiórki i proszę jaka Kamienica piękna. Nie zawaliła się i jeszcze zysk przynosi.
Avatar
Emeryt / 6 czerwca 2019 o 19:49
+6
Demontażu miasta ciąg dalszy. zgroza. Niedługo każą zaorac i finito. To za PKWN.
Avatar
straszny liberal... / 6 czerwca 2019 o 19:43
+6
"konkursy nowej unijnej perspektywy", a czy obecny włodarz miasta będzie chciał starać się o takie ohydne pieniądze od lewaków i innych niechrześcijańskich nacji? To policzek w niedomyty face prawdziwego Polaka, który musi cuchnąć piwem, tytoniem i potem....
Avatar
?? / 6 czerwca 2019 o 21:39
+5
Całkiem niedawno budynek przechodził gruntowny remont, więc jak może być w złym stanie? Ja ko mieszkańcy powinniśmy zostać zapoznani z rzetelnymi ekspertyzami na temat faktycznego stanu budynku. Na jakiej podstawie i kto stwierdził, że pałac jest w ruinie? Była jakaś inspekcja, powołana komisja? Może konserwator zabytków albo jakaś kontrola?
 normalnie prawdy sie nie dowiesz,ale jakby takiemu konserwatorowi przypiec boczków lub pięty ,to szybko by wyśpiweał,o co tu do jasnej q-wy chodzi?? to ludzie bez charakteru i kręgosłupa
Avatar
Chełmianin / 6 czerwca 2019 o 22:11
+4
Jak to jest, że w 1984 roku brałem tam ślub i poczty tam nie bylo tylko USC. To mój ślub jest nieważny w takim razie. I gdzie tu prawda w tym mieście w informowaniu mieszkańców. Szok.
Avatar
Kimpango / 6 czerwca 2019 o 20:15
+4
Ślub może zagrozić życiu i zdrowiu . Niejedni tego doświadczyli.
Avatar
gp / 7 czerwca 2019 o 10:08
+2
W 1983 roku było tam USC, jaka poczta?
Avatar
ja / 10 czerwca 2019 o 09:11
+1
W Chełmie to już nic nie ma i nie będzie. To miasto umiera, a oni się zastanawiają jak przyciągnąć turystów, ale do czego? Drogi zdecydowanie najgorsze w całym województwie a może i w Polsce.
 To miasto to jedna wielka dziura może i nawet największa w woj. lubelskim. 2019 rok a w Chełmie dalej obwodnicy nie ma wszystkie ciężarówki przejeżdzają przez rejowiecką. To już taki Krasnystaw ma obwodnicę i drogi niebo lepsze niż w Chełmie
Avatar
ja / 10 czerwca 2019 o 09:11
+1
W Chełmie to już nic nie ma i nie będzie. To miasto umiera, a oni się zastanawiają jak przyciągnąć turystów, ale do czego? Drogi zdecydowanie najgorsze w całym województwie a może i w Polsce.
 To miasto to jedna wielka dziura może i nawet największa w woj. lubelskim. 2019 rok a w Chełmie dalej obwodnicy nie ma wszystkie ciężarówki przejeżdzają przez rejowiecką. To już taki Krasnystaw ma obwodnicę i drogi niebo lepsze niż w Chełmie
Avatar
Gosc / 8 czerwca 2019 o 10:34
+1
A może do pałacu w Srebrzyszczu piękny budynek niszczeje....
Avatar
Chelmianka / 7 czerwca 2019 o 19:46
+6
Kilka lat temu na witrynie sklepu w kamienicy w centrum Chełma gdzie obecnie mieści się galeria Kamienica również wisiała kartka, że zagraża życiu i żeby się nie zbliżać. Niedługo potem zakupił ja chełmski biznesmen pewnie za cenę jak za rudere do rozbiórki i proszę jaka Kamienica piękna. Nie zawaliła się i jeszcze zysk przynosi.
Avatar
gp / 7 czerwca 2019 o 10:08
+2
W 1983 roku było tam USC, jaka poczta?
Avatar
Gość / 7 czerwca 2019 o 05:43
+14
W Chełmie to już nic nie ma i nie będzie. To miasto umiera, a oni się zastanawiają jak przyciągnąć turystów, ale do czego? Drogi zdecydowanie najgorsze w całym województwie a może i w Polsce.
Avatar
Chełmianin / 6 czerwca 2019 o 22:11
+4
Jak to jest, że w 1984 roku brałem tam ślub i poczty tam nie bylo tylko USC. To mój ślub jest nieważny w takim razie. I gdzie tu prawda w tym mieście w informowaniu mieszkańców. Szok.
Avatar
?? / 6 czerwca 2019 o 21:39
+5
Całkiem niedawno budynek przechodził gruntowny remont, więc jak może być w złym stanie? Ja ko mieszkańcy powinniśmy zostać zapoznani z rzetelnymi ekspertyzami na temat faktycznego stanu budynku. Na jakiej podstawie i kto stwierdził, że pałac jest w ruinie? Była jakaś inspekcja, powołana komisja? Może konserwator zabytków albo jakaś kontrola?
 normalnie prawdy sie nie dowiesz,ale jakby takiemu konserwatorowi przypiec boczków lub pięty ,to szybko by wyśpiweał,o co tu do jasnej q-wy chodzi?? to ludzie bez charakteru i kręgosłupa
Avatar
Kimpango / 6 czerwca 2019 o 20:15
+4
Ślub może zagrozić życiu i zdrowiu . Niejedni tego doświadczyli.
Avatar
Antyjełop / 6 czerwca 2019 o 20:05
+1
Wszystko w myśl  wladzy oby Polska stała  sie Wolską
Avatar
Gość / 6 czerwca 2019 o 20:02
-2
'z nadzieją patrząc na konkursy nowej unijnej perspektywy" - wyimaginowana wspólnota lewactwa, LGBT-owstwa i gejostwa nie jest nam do niczego potrzebna. Pałac się rozsypie jak większość naszych zabytków. Rozpadnie się i w to miejsce postawi się jakąś budkę z kebabami - będzie arcypolsko
Zobacz wszystkie komentarze 13

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo

Kontrolowali wagę samochodów. Jeden transport ważył o 4 tony za dużo 0 0

Ważył 7900 kg, czyli o 4400 kg za dużo - to największe przekroczenie norm odnotowane podczas akcji zorganizowanej w Lublinie. Zatrzymano nie tylko przeładowane samochody dostawcze. Jeden z kierowców, prowadził zbyt ciężki pojazd pod wpływem alkoholu. Kierowca miała ponad 1,7 promila alkoholu w organizmie.

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć
alarm24

Google Moja Firma i usługa za 249 zł. Przedsiębiorcy zaplątani w marketingową sieć 1 0

249 zł - tyle kosztuje wirtualna wizytówka firmy w internecie sprzedawana przez spółkę PPC System z Poznania. Taką usługę wykupiła u niej jedna z lubelskich firm. Tymczasem Google zapewnia: - Usługa Google Moja Firma jest bezpłatna

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów
21 lipca 2019, 17:00
galeria

Carnaval Sztukmistrzów za tydzień, ale już w ten weekend zobaczyć można sztukmistrzów 0 0

W dziewięciu dzielnicach będzie można oglądać występy klaunów, żonglerów oraz muzyków grających na wiadrach. Od niedzieli po Lublinie będzie krążyć Cyrk Podwórkowy. Tradycyjnie zapowiada on zbliżający się festiwal Carnaval Sztukmistrzów, z którego programu wypadły dwa płatne spektakle.

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program]
19 lipca 2019, 17:00

XIV Dni Jakuba Wędrowycza. Świętowanie w oparach bimbru i machorki [program] 0 0

Ponad 50 wydarzeń: spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe, panele dyskusyjne, konkursy i turnieje, gry terenowe, rozgrywki w gry planszowe, karciane i fabularne, fire show, pokazy walk, pokazy tańca, jak również koncerty – i to wszystko w Wojsławicach od piątku (19 lipca) do niedzieli (21 lipca)

Lody tajskie - jak przygotować je w domu?

Lody tajskie - jak przygotować je w domu? 0 0

Na letnie upały najlepsze są lody. Można je kupić w sklepach, cukierniach, kawiarniach i ulicznych budkach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by szybko przyrządzić w domu. Można na przykład zdecydować się na modne w naszym kraju od kilku lat lody tajskie.

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć

Wojciech Borucki (Azoty Puławy): Mam się od kogo uczyć 0 0

Rozmowa z Wojciechem Boruckim, bramkarzem Azotów Puławy i reprezentacji Polski juniorów

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka

Kandydat z płotka. Komentarz Krzysztofa Wiejaka 54 25

Serdecznie dziękuję radnemu Tomaszowi Pitusze (PiS) za przyozdobienie swoim licem pół Lublina.

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych
20 lipca 2019, 15:00

5. Roztoczański Festiwal Kapel Ludowych 0 0

Już po raz piąty lokalne zespoły folklorystyczne wezmą udział w organizowanym w Zwierzyńcu Roztoczańskim Festiwalu Kapel Ludowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 20 lipca na Dziecińcu Browaru Zwierzyniec.

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką

Lublin: Duże zmiany w organizacji ruchu. Ul. 1 Maja stanie się ślepą uliczką 3 8

W poniedziałek zamknięty zostanie wyjazd z ul. 1 Maja do przebudowywanego ronda przy Gali. Ruch od strony ul. Kunickiego i Wolskiej w kierunku al. Unii Lubelskiej będzie przełożony na ul. Lubelskiego Lipca ’80 i zostanie tam już na stałe.

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane?

Remonty dróg w powiecie puławskim. Które trasy będą wkrótce przebudowane? 0 6

Wakacje to okres wzmożonej aktywności remontowej na drogach. Prace nie ominęły także tras należących do powiatu puławskiego

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki?
film

Uwaga! TVN: 15-latka zgwałcona w szpitalu. Wcześniej zostały tam skrzywdzone dwie 13-latki? 0 2

W szpitalu psychiatrycznym w Gdańsku na oddziale dla dorosłych została zgwałcona 15-latka. Kilkanaście dni wcześniej miały zostać skrzywdzone dwie 13-letnie dziewczynki.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego 19.07.2019 0 1

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora

LUK Politechnika Lublin ma nowego-starego sponsora 0 0

Wsparcie dla klubu zadeklarowała Politechnika Lubelska

Dr Iwańczuk: Zagraniczni studenci i emigranci nie stanowią zagrożenia dla struktury etnicznej Lublina

Dr Iwańczuk: Zagraniczni studenci i emigranci nie stanowią zagrożenia dla struktury etnicznej Lublina 6 25

- To, że do Lublina przyjeżdżają studenci z zagranicy i emigranci, nie powinno stanowić zagrożenia dla struktury etnicznej ludności. Musimy mieć także na uwadze, że często Lublin jest dla tych ludzi tylko etapem w procesie migracji - mówi dr Krzysztof Iwańczuk, wykładowca UMCS, specjalista od geografii politycznej, geopolityki i demografii.

Lublin: Jak w piątek kursuje komunikacja miejska? Drugi dzień kryzysu

Lublin: Jak w piątek kursuje komunikacja miejska? Drugi dzień kryzysu 6 48

Piątek, czyli drugi dzień kryzysu w komunikacji miejskiej wita pasażerów dwiema informacjami. Lepsza jest taka, że w internecie są już poprawione rozkłady jazdy uwzględniające tylko te kursy, które rzeczywiście zostaną jeszcze w piątek wykonane. Gorszą wiadomością jest to, że lukę w rozkładach jazdy udało się zapełnić w niespełna połowie