– Dziś list intencyjny, a już za kilka miesięcy powstanie spółka która zmieni oblicze Chełma. To będą nie tylko nowe inwestycje, nie tylko terminal kolejowy i lepsza współpraca z sąsiadem – podkreślał w piątek podczas uroczystego podpisania listu intencyjnego z PKP S.A. prezydent Chełma Jakub Banaszek. – To będą przede wszystkim tak długo oczekiwane miejsca pracy i nowi przedsiębiorcy, którzy będą mogli w naszym mieście inwestować.
Głównym celem nowej spółki, która ma powstać do końca 2019 roku, ma być maksymalne wykorzystanie położenia Chełma jako miejsca gdzie zbiegają się biegnące na wschód linie szerokotorowe z torami w europejskim standardzie. Już niebawem ma rozpocząć pracę zespół roboczy złożony z przedstawicieli PKP S. A. i miejskich urzędników, który ma dążyć do powstania terminala przeładunkowego, co pozwoli na wzrost liczby przewożonych towarów, ich przeładunku w Chełmie oraz innych usług logistycznych.
– Myślę, że już za kilka miesięcy nie będziemy mówili o podpisaniu listu intencyjnego, tylko o powstaniu podmiotu tak dobrego jak Linia Hutnicza Szerokotorowa. Cieszę się, że jest przychylność władz miasta, posłów i władz regionu, bo przecież sami byśmy tego nie zrobili. O Chełmie będzie się mówić jako o miejscu, gdzie koncept terminali się rozwija – podkreśla Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.
Dzięki ulokowaniu w Chełmie tak ważnej spółki kolejowej zyska nie tylko miast, ale także cały region – dla porównania Linia Hutnicza Szerokotorowa z siedzibą w Zamościu w 2016 roku odnotowała zysk netto na poziomie 72,2 mln zł. PKP LHS na koniec 2016 roku zatrudniała 1 307 osób.
– Chełmska Linia Szerokotorowa będzie uzupełnieniem LHS-u, będziecie w symbiozie rozwijali gospodarczo ten region, bo przecież LHS od momentu powstania generuje zyski, generuje miejsca pracy – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. – I mamy nadzieję, że to przedsięwzięcie, Chełmska Linia Szerokotorowa, port przeładunkowy, będzie tu w Chełmie generowało kolejne miejsca pracy, będzie jednym z silników rozwijającym miasto i region.
Siedzibą nowej spółki będzie Chełm, PKP nie wyklucza, że na wstępnym etapie ulokuje swych pracowników w kompleksie dworca przy ul. Kolejowej. Jednak właściwe decyzje zapadną po ukończeniu przebudowy dworca którą zaplanowano do końca 2021 roku. Centrum logistyczne ma w planach ułatwiać transport towarów na wschód dzięki szerokiemu torowi nr 63 i w przeciwnym kierunku, obsługiwać kontrahentów z Europy Zachodniej.
– To w ten sposób chcemy tworzyć nowe miejsca pracy w logistyce i przetwórstwie – zaznaczyła wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek.