Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

20 stycznia 2018 r.
20:19

Ukraińcy uczcili w Chełmie swoich bohaterów

0 36 A A

Z dwudniowym wyprzedzeniem, w sobotę w Chełmie Towarzystwo Ukraińskie zorganizowało w Chełmie uroczystość z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy. - Wiele ważnych wydarzeń dla Ukrainy i ukraińskiego ruchu narodowego miało miejsce właśnie w Chełmie – mówi Mikołaj Jarmoluk, radca Ambasady Ukrainy w Polsce

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Uroczystości zorganizowano pod patronatem honorowym Andrija Deszczyci, Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ambasadora Ukrainy w RP oraz we współpracy ze Stanisławem Adamiakiem, Konsulem Honorowym Ukrainy.

– To było kluczowe wydarzenie w dziejach Ukrainy – mówi Grzegorz Kuprianowicz, prezes Towarzystwa Ukraińskiego. – 22 stycznia 1918 r. ukraiński parlament, czyli Ukraińska Centralna Rada wydała IV Uniwersał, czyli akt prawny, proklamujący pełną suwerenność Ukraińskiej Republiki Ludowej. Od tego momentu URL stała się od nikogo niezależnym Wolnym Suwerennym Państwem Narodu Ukraińskiego.

„Ze wszystkimi sąsiednimi państwami, a więc: Rosją, Polską, Austrią, Rumunią, Turcją oraz innymi, pragniemy żyć w zgodzie i przyjaźni, ale żadne z nich nie może wtrącać się w życie Niepodległej Republiki Ukraińskiej, a władza w niej należeć będzie wyłącznie do ludności Ukrainy” – napisano w Uniwersale.

Zasłużeni dla Ukrainy

Chełmskie obchody 100-lecia proklamowania suwerennej Ukrainy rozpoczęły się uczczeniem poprzez modlitwę i złożenie wieńców pamięci osób związanych z Chełmem oraz zasłużonych dla niepodległości Ukrainy.

Na początek uczestnicy uroczystości modlili się przy krzyżu stojącym przy chełmskiej cerkwi, a poświęconym Mychajle Hruszewskiemu, wybitnemu historykowi i pierwszemu prezydentowi państwa ukraińskiego.

Następnie w taki sam sposób uczczono spoczywającego na Cmentarzu Prawosławnym na Górze Chełmskiej Pyłypa Pyłypczuka, premiera rządu emigracyjnego URL, po czym pochowanych na drugim Cmentarzu Prawosławnym przy ul. Lwowskiej Antoniego i Pawła Wasyńczuków. Pierwszy z braci był pełnomocnikiem rządu URL, a drugi przedstawicielem tego rządu już na emigracji.

Chełm

– Wiele ważnych wydarzeń dla Ukrainy i ukraińskiego ruchu narodowego miało miejsce właśnie w Chełmie – mówi Mikołaj Jarmoluk, radca Ambasady Ukrainy w Polsce. – Na przykład Hruszewski pierwsze lata dzieciństwa spędził w Chełmie i został ochrzczony w cerkwi, obok której stoi poświęcony mu krzyż. Myślę, że z czasem doczeka się w rodzinnym mieście godnego pomnika.

Uroczystości obok cerkwi i na cmentarzach zostały przeprowadzone z udziałem ukraińskiego chóru męskiego „Żurawli”. Następnie chórzyści wystąpili w uroczystym koncercie z okazji 100-lecia niepodległości Ukrainy w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. W repertuarze były ukraińskie pieśni patriotyczne z okresu walk o niepodległość oraz kolędy.

– Na początku lat dwudziestych XX w. budowa niepodległego państwa i walka o wolność Ukrainy zakończyły się niepowodzeniem – dodał Kuprianowicz. – Jednak stanowiły one ważny etap na drodze Ukrainy do niepodległości, a dzień 22 stycznia stał się świętem narodowym Ukraińców. Zapisał się w naszej pamięci historycznej jako symbol dążenia do niepodległego i zjednoczonego państwa.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 36

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 21:18
+4
Znowu "polscy" politycy wspólnie zw swoimi upaińskimi braćmi zakłamują historię, robiąc z polonofoba wspólnego polsko-upaińskiego bohatera. "...Ten urodzony w Chełmie historyk i pierwszy prezydent Ukrainy w swoim dziesięciotomowym dziele „Historia Ukrainy-Rusi” udowadniał m.in. okupacyjny – w jego przekonaniu – charakter polskiej władzy we Lwowie. Generalnie kontestował on polskość tego miasta. Hruszewski poszedł później na kolaborację z sowietami. Od 1924 pracował w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej we Wszechukraińskiej Akademii Nauk. Jego biograf, historyk dr Łukasz Adamski nazwał go „największym ukraińskim polonofobem”...."
Znowu "polscy" politycy wspólnie zw swoimi upaińskimi braćmi zakłamują historię, robiąc z polonofoba wspólnego polsko-upaińskiego bohatera. "...Ten urodzony w Chełmie historyk i pierwszy prezydent Ukrainy w swoim dziesięciotomowym dziele „Historia Ukrainy-Rusi” udowadniał m.in. okupacyjny – w jego przekonaniu – charakter polskiej władzy we Lwowie. Generalnie kontestował on polskość tego miasta. Hruszewski poszedł później na kolaborację z sowietami. Od 1924 pracował w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej we Wszechuk... rozwiń
Avatar
Gość / 22 stycznia 2018 r. o 17:47
+4
To ciekawe, dlaczego niby Chełmianie mają czcić Profesora Hruszewskiego, którego jedyne co łączy z Chełmem to miejsce urodzenia w przyjezdnej rodzinie nauczycielskiej w rosyjskim gimnazjum (po kilku latach rodzice wyjechali) a do tego był znany ze swojej niechęci do polskości. No chyba że pomnik mu się należy za jego udział w wytyczeniu granicy polsko-ukraińskiej w traktacie brzeskim pomiędzy Niemcami , Austro-Wegrami i Ukrainą w 1918 oddającą Chełmszczyznę Ukrainie .
Avatar
Gość / 21 stycznia 2018 r. o 17:35
+4
to warcholskie zbiorowisko stepowe istniało jako kolonia wielu Państw i od jakiegoś czasu próbuje teoretycznie budować państwowość na fundamentach zbroczoną krwią niewinnych sąsiadów. W żadnej rodzinie nie gloryfikuje się morderców, rzezimieszków - o takich milczy się i takie rody rozpadają się szybko. Taka jest przyszłość Wasza jaka Wasza przeszłość....
Avatar
wypad z chełma / 21 stycznia 2018 r. o 16:35
+4
też sobie rezuny znalazły panstwowosć ,któa twała razem z czasami tego ciula chmielnickigo coś koło 10 lat .we łabach sie rezunom popier..o,a jeszcze chcą głąby nasze ziemie,jak nawet ruskim nie dali rady tchórze i kacapskie agenty,własna zrmia się na nich za janukowicza wypieła,jestescie wybrakowanym narodem,kto wam pozwolił na wasze cymbalstwa w chełmie,to jakiś duren był
Avatar
Gość / 21 stycznia 2018 r. o 11:10
+4
Ukraina to tymczasowy twór polityczny, który za bohaterów narodowych ma ludobójców i zbrodniarzy wojennych.
Avatar
and / 21 stycznia 2018 r. o 10:34
+4
luz napisał:
Przecież Chełm to było miasto ukraińskie i miało nawet po II wojnie światowej zostać w granicach ZSRR...nie rozumiem dlaczego jest taki najazd na Ukraińców. Oni mają obecnie tragiczną sytuację I wymagają pomocy...ale nienawiść nas Polaków wobec nich nadal istnieje. Za to wobec Niemców wszystko jes cacy...mamy ich sklepy, jeździmy ich autami a przypominam zamordowali 6 milionów obywateli polskich w czasie w II WŚ...
 Albo jesteś upadlicem mieszkającym w naszym pieknym kraju albo durniem nie znającym historii w Niemczech nikt nie odważy sie nazwać szkoły, ulicy imieniem zbrodniarza wojennego, rozliczyli sie ze swoją historią sami osądzali zwyrodnialców w jakiś sposób przeprosili, wypłacili jakieś odszkodowania ofiarom po prostu zrozumieli swoją mroczną przeszłość i wyciągneli wnioski. Upadlina nie próbuje rozmawiać z polskimi historykami, wynosi na ołtarze najwiekszych zwyrodnialców, udaje że nic się nie stało a jezeli to mało i obydwie strony są winne tak zakłamanemu krajowi nic od nas się nie należy Chełm nigdy nie był ukraiński co najwyżej rosyjski pod zaborami, przypominam ci sieroto że ukraina jako suwerenny kraj istnieje krócej niż 17 lat wcześniej takiego tworu nie było była ukraińska republika CCCP pod władaniem Moskwy a miasto Chełm nie miało z nią niczego wspólnego.
 Albo jesteś upadlicem mieszkającym w naszym pieknym kraju albo durniem nie znającym historii w Niemczech nikt nie odważy sie nazwać szkoły, ulicy imieniem zbrodniarza wojennego, rozliczyli sie ze swoją historią sami osądzali zwyrodnialców w jakiś sposób przeprosili, wypłacili jakieś odszkodowania ofiarom po prostu zrozumieli swoją mroczną przeszłość i wyciągneli wnioski. Upadlina nie próbuje rozmawiać z polskimi historykami, wynosi na ołtarze najwiekszych zwyrodnialców, udaje że nic się nie stało a jezeli to mało i obydwie st... rozwiń
Avatar
Ratatuj / 20 stycznia 2018 r. o 23:56
+4
undefined napisał:
Jesztem Ukrainacem i czuje sie nie gorszy niz Polaki a nieraz lepszy, oj nie brak i tu zkodziejstwa i chamsztwa i prosztactwa, do Europy i stąd daleko
My w przeciwieństwie do UPAiny jesteśmy w Unii Europejskiej i w NATO. I to nie my wyjeżdżamy do UPAiny za pracą,czy na studia tylko UPAina przyjeżdża do nas. Więc więcej szacunku dla dobrego gospodarza. Jesteś tu tylko gościem.
Avatar
Gość / 20 stycznia 2018 r. o 21:17
+4
Pokłonniki Bandery praznikowali w Chełmie ? a kiedy pojadą do Monachium żeby mu podziękować za zarezanie 140 tysięcy Bogu ducha winnych matek , dzieci , ich ojców i dziadków ? Ale co tam , to dla nich żadne LUDOBÓJSTWO , oni tylko sprawdzali na lachach czy mają z dobrej stali wykute widły, siekiery, kosy, piły a także brzytwy którymi wycinali oczy i języki. Ja dokąd by tu nie przyleźli na kolanach to bym zaorał granice i ogrodził kolczastym drutem a nie wspierał toto coś co psim swędem dostało niepodległość i zamiast ten kraj wzmacniać i cywilizować to go do reszty rozkradli i podali z powrotem Putinowi na tarczy.Ich niczego nie nauczył i wielki głód gdzie się nawzajem zjadali , niczego nie nauczył ich stalinowski bat i myślę że są tak tępi że nie będą w stanie pojąć co to demokracja i rzymska cywilizacja.
Pokłonniki Bandery praznikowali w Chełmie ? a kiedy pojadą do Monachium żeby mu podziękować za zarezanie 140 tysięcy Bogu ducha winnych matek , dzieci , ich ojców i dziadków ? Ale co tam , to dla nich żadne LUDOBÓJSTWO , oni tylko sprawdzali na lachach czy mają z dobrej stali wykute widły, siekiery, kosy, piły a także brzytwy którymi wycinali oczy i języki. Ja dokąd by tu nie przyleźli na kolanach to bym zaorał granice i ogrodził kolczastym drutem a nie wspierał toto coś co psim swędem dostało niepodległość i zamiast ten kraj wzmacniać i c... rozwiń
Avatar
konc m / 21 stycznia 2018 r. o 10:38
+3
luz napisał:
Przecież Chełm to było miasto ukraińskie i miało nawet po II wojnie światowej zostać w granicach ZSRR...nie rozumiem dlaczego jest taki najazd na Ukraińców. Oni mają obecnie tragiczną sytuację I wymagają pomocy...ale nienawiść nas Polaków wobec nich nadal istnieje. Za to wobec Niemców wszystko jes cacy...mamy ich sklepy, jeździmy ich autami a przypominam zamordowali 6 milionów obywateli polskich w czasie w II WŚ...
 Kopernik też był Ukraińcem?
Avatar
Zbigniew / 9 lutego 2018 r. o 16:53
+2
Czemu anonimowo?ja sie nie ukrywam i orwarte mówię że nie lubię Ukraińców bo to są złodzieje.nigdy do pracy nie zatrudnię
Avatar
Zbigniew / 9 lutego 2018 r. o 16:53
+2
Czemu anonimowo?ja sie nie ukrywam i orwarte mówię że nie lubię Ukraińców bo to są złodzieje.nigdy do pracy nie zatrudnię
Avatar
Наталья / 9 lutego 2018 r. o 16:46
0
Почему тогда уполз из своей страны,украинский таракан?
Avatar
Łodzianin / 25 stycznia 2018 r. o 13:34
0
SALO ukrainie, geroyam SALO!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 21:18
+4
Znowu "polscy" politycy wspólnie zw swoimi upaińskimi braćmi zakłamują historię, robiąc z polonofoba wspólnego polsko-upaińskiego bohatera. "...Ten urodzony w Chełmie historyk i pierwszy prezydent Ukrainy w swoim dziesięciotomowym dziele „Historia Ukrainy-Rusi” udowadniał m.in. okupacyjny – w jego przekonaniu – charakter polskiej władzy we Lwowie. Generalnie kontestował on polskość tego miasta. Hruszewski poszedł później na kolaborację z sowietami. Od 1924 pracował w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej we Wszechukraińskiej Akademii Nauk. Jego biograf, historyk dr Łukasz Adamski nazwał go „największym ukraińskim polonofobem”...."
Znowu "polscy" politycy wspólnie zw swoimi upaińskimi braćmi zakłamują historię, robiąc z polonofoba wspólnego polsko-upaińskiego bohatera. "...Ten urodzony w Chełmie historyk i pierwszy prezydent Ukrainy w swoim dziesięciotomowym dziele „Historia Ukrainy-Rusi” udowadniał m.in. okupacyjny – w jego przekonaniu – charakter polskiej władzy we Lwowie. Generalnie kontestował on polskość tego miasta. Hruszewski poszedł później na kolaborację z sowietami. Od 1924 pracował w Ukraińskiej Socjalistycznej Republice Sowieckiej we Wszechuk... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 19:09
+1
FORUM UKRAIŃSKIE !!!!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 19:06
+1
To jawne plucie ukraińców w twarz Polakom przez ogłaszanie 100-lecia niepodległości Ukrainy !
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 17:09
+2
Ci co wypowiadają się o polskości Chełma sami pochodzą z Wołynia, albo innych "kresów". Znaleźli się obrońcy Chełma. Może wrócicie tam, gdzie się urodziliście, na swoje "kresy" jak wam się tu nie podoba nasza różnorodna miejscowa tradycja i historia tych ziem. Tam się rządźcie na ziemi swoich przodków. Przyjechaliście tutaj ze swoimi ojcami i dziadami w latach 40. Jesteście tu nowi. Jesteście tu gośćmi. Wielu z was nic nie dało tej ziemi prócz swoich komunistycznych porządków po wojnie. Część z was poszła na lep komuchów i teraz gracie patriotów. Jak z was tacy gieroje to dogadujcie się z Ukraińcami tam, skąd przybyliście, czyli na Ukrainie, a nie tutaj. Bo nie macie pojęcia, gdzie żyjecie i że to wy jesteście tu obcy.
Ci co wypowiadają się o polskości Chełma sami pochodzą z Wołynia, albo innych "kresów". Znaleźli się obrońcy Chełma. Może wrócicie tam, gdzie się urodziliście, na swoje "kresy" jak wam się tu nie podoba nasza różnorodna miejscowa tradycja i historia tych ziem. Tam się rządźcie na ziemi swoich przodków. Przyjechaliście tutaj ze swoimi ojcami i dziadami w latach 40. Jesteście tu nowi. Jesteście tu gośćmi. Wielu z was nic nie dało tej ziemi prócz swoich komunistycznych porządków po wojnie. Część z was poszła na lep komuchów ... rozwiń
Avatar
Місцевий / 23 stycznia 2018 r. o 16:57
-1
Niech żyje wolna Ukraina! Chwała bohaterom! Chwała Atamanowi Petlurze! Chwała bohaterskim obrońcom Zamościa w 1920 roku z Generałem Bezruczką na czele! Śmierć bolszewikom! Хай живе вільна Україна!
Avatar
Gość / 23 stycznia 2018 r. o 00:16
+2
czego szukają na rdzennej polskiej ziemi zwierzęta ukraińskie , i tak 90procent państwa zostało zagarnięte przes stalina innym narodom , ukrainiec to najbardziej prymitywna smierdząca dzicz
Avatar
zibimysz / 22 stycznia 2018 r. o 18:49
+2
Zawsze byliście gorsi od Polaków. I długo będziecie!
Zobacz wszystkie komentarze 36

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lublin: Przez dwa dni nie przejedziemy częścią ul. Nałkowskich

Lublin: Przez dwa dni nie przejedziemy częścią ul. Nałkowskich

We wtorek i środę nie będzie można przejechać przez odcinek ul. Nałkowskich. Wszystko z powodu remontu jezdni. Prace komplikują się przez pogodę

Sokół Sieniawa – Wisła Puławy 0:1. Awans już pewny!

Sokół Sieniawa – Wisła Puławy 0:1. Awans już pewny!

Piłkarze z Puław nie czekali z awansem do środy. W sobotę pokonali w Sieniawie tamtejszego Sokoła 1:0. A dobra wiadomość przyszła też ze Stalowej Woli. Stalówka tylko zremisowała u siebie z KS Wiązownica 2:2. Ten wynik zapewnił Wiśle promocję do II ligi już teraz, na siedem kolejek przed zakończeniem rozgrywek.

Nowe propozycje Teatru Andersena
30 maja 2021, 16:00
galeria

Nowe propozycje Teatru Andersena

Teatr Andersena w Lublinie stopniowo przywraca działalność edukacyjną. Wśród nowych propozycji instytucji znajdą się ciekawe spacery teatralne i warsztaty.

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Hutnik Kraków – Motor Lublin 5:0. Kuriozalny samobój i kompromitacja na Suchych Stawach

Dobra passa piłkarzy Marka Saganowskiego została brutalnie przerwana w Krakowie. Motor rozegrał beznadziejne zawody i zasłużenie dostał lanie od Hutnika. Do przerwy było 0:3, a ostatecznie żółto-biało-niebiescy przegrali aż 0:5.

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]
galeria

Noc Muzeów 2021. W tym roku więcej można zobaczyć w ciągu dnia [zdjęcia]

Zamiast pełnoprawnej Nocy Muzeów, w tym roku mamy "Dzień Muzeów". Większość lubelskich instytucji nie zdecydowała się na otwarcie się dla zwiedzających po zmroku.

Kłos Gmina Chełm – Start Krasnystaw 2:2. Mały kroczek do utrzymania
film

Kłos Gmina Chełm – Start Krasnystaw 2:2. Mały kroczek do utrzymania

Pierwsza połowa dla Kłosa, a druga dla Startu. Do przerwy piłkarze Zbigniewa Wójcika prowadzili 2:0 i zmierzali po kolejne zwycięstwa. Piłkarze z Krasnegostawu grali jednak do samego końca. W ostatnich sekundach Dawid Sołdecki wykorzystał rzut karny i zapewnił swojej drużynie remis 2:2.

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce
galeria

Górnik Łęczna - Odra Opole 1:1. Stracili wygraną w końcówce

Emocjonujące końcówki meczów w Łęcznej stają się powoli tradycją. Niestety, tym razem zespół trenera Kamila Kieresia prowadząc 1:0 z Odrą Opole dał sobie odebrać wygraną w 90 minucie spotkania. Tym samym łęcznianie nie mogą doczekać się ligowej wygranej od pierwszego kwietnia

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Puławy czeka mocniejsze "zaciskanie pasa". Winne jest m.in. ogromne zadłużenie

Kolejne cięcia wydatków w przyszłym roku mogą czekać miasto Puławy. Problemem jest nie tylko ogromne zadłużenie. W miejskiej kasie zaczyna brakować pieniędzy. Widać rozjazd pomiędzy tym, ile miasto otrzymuje w podatkach i dotacjach, a tym, ile wydaje na bieżące utrzymanie.

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Biletowa rewolucja w Lublinie. Nowe stawki i zasady w komunikacji miejskiej

Jeszcze w maju zatwierdzona ma być nowa taryfa biletowa dla lubelskiej komunikacji miejskiej. Opłata za przejazd ma zależeć od dystansu: 80 groszy za pierwszy przystanek, 60 za drugi, 50 za trzeci… Zmienią się też rodzaje biletów czasowych

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Publiczność na trybunach [relacja na żywo]

ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz - Motor Lublin. Publiczność na trybunach [relacja na żywo]

Po ponad dwutygodniowej przerwie żużlowcy Motoru Lublin zmierzą się dzisiaj (godz. 21) na wyjeździe z ZOOLeszcz DPV Logistic GKM Grudziądz. To będzie pierwszy dla obu ekip mecz, który z trybun będą obserwować kibice. Transmisję z tego starcia można oglądać na antenie Eleven Sports. Zapraszamy również do śledzenia naszej relacji na żywo.

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz
galeria

Azoty Puławy – Orlen Wisła Płock 24:33. Została walka o brąz

W meczu na szczycie Azoty Puławy przegrały z Orlen Wisłą Płock 24:33. Porażka gospodarzy praktycznie przesądziła o srebrnym medalu dla płocczan. Puławianie będą walczyć tylko o brąz

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji
26 maja 2021, 18:00

Lubelska Scena Poetycka, czyli majowe święto poezji

Dom Słów oraz Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN zapraszają na majowe święto poezji organizowane w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Julii Hartwig. Lubelska Scena Poetycka odbędzie się w dniach 26-28 maja i w całości zostanie przeprowadzona online.

Kolarze górscy wracają na trasy. W tym miesiącu startuje Mazovia MTB Marathon

Kolarze górscy wracają na trasy. W tym miesiącu startuje Mazovia MTB Marathon

W tym miesiącu startuje tegoroczna seria wyścigów kolarzy górskich Mazovia MTB Marathon.

Lublin: Miała być atrakcja, wyszła kompromitacja. Projekt czeka na wykonanie od 2019 roku

Lublin: Miała być atrakcja, wyszła kompromitacja. Projekt czeka na wykonanie od 2019 roku

Odwlecze się obiecywana od dawna przebudowa szkolnego boiska przy ul. Lotniczej. Z powodu błędu w dokumentach unieważniono w piątek przetarg na te prace. Projekt z budżetu obywatelskiego, który miał być wykonany w 2019 r., znów ma czekać

Odbierają tysiące telefonów ws. szczepień. "Ludzie pytają, czy w szczepionkach są chipy"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Odbierają tysiące telefonów ws. szczepień. "Ludzie pytają, czy w szczepionkach są chipy"

- Ludzie krzyczą, notorycznie mi się odgrażają. Niektórzy pytają, czy w szczepionkach są chipy – opowiada konsultantka, która od kilku miesięcy odbiera telefony na linii 989.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.