Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

21 września 2011 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Znaleziono gaz łupkowy na Lubelszczyźnie. Będą odwierty

0 16 A A
Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G
Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G

W gminie Krasnystaw jest gaz łupkowy. Taki wynik przyniosły badania koncernu Exxon Mobil. Teraz firma sprawdzi, jak zasobne jest złoże i czy uwięziony w nim gaz opłaca się wydobywać. W październiku wiercenia rozpocznie konkurencja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odwiert Krupe we wsi Krynica to jedna z najbardziej zaawansowanych inwestycji gazowych w regionie. Wykonano tam pionowy otwór o głębokości 3,8 km. Później – pod ogromnym ciśnieniem – wtłoczono do środka mieszankę wody, piasku i chemikaliów. W rezultacie ze skalnych szczelin uwolniono niewielkie ilości gazu.

– Teraz trzeba sprawdzić, ile go jest – mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, który nadzorował odwierty.

– Potrwa to około 3 miesięcy. Firma musi też określić, czy wydobycie będzie opłacalne. Co prawda, w czasie wierceń na chwilę pojawił się płomień, ale za wcześnie na świętowanie. Dopiero pod koniec roku można się spodziewać konkretnych informacji.

Lokalni mieszkańcy liczą, że złoża gazu wpłyną na rozwój gminy. Do całej sprawy podchodzą spokojnie.

– Nie zanotowaliśmy żadnych przypadków szkodliwego oddziaływania prac na środowisko – mówi Andrzej Bas z Urzędu Gminy Krasnystaw. – Jedyną niedogodnością może być chwilowy hałas. Nie jest on jednak większy, niż na ulicy niewielkiego miasteczka.


Kolejne wiertnie pojawią się w naszym regionie już w październiku. Poszukiwania będzie prowadził Orlen i amerykański Chevron. Wiercenia zaplanowano m.in. w powiatach: łęczyńskim, chełmskim i lubartowskim.

– Do tych inwestycji trzeba podejść bez niepotrzebnych emocji – dodaje Bas. – Przecież z takich technologii korzysta się na całym świecie. Wpływ wydobycia na otoczenie nie jest do końca sprawdzony. Dlatego trzeba do tego podchodzić spokojnie, zamiast wierzyć w różne plotki.

W poniedziałek specjaliści z całego kraju dyskutowali w Lublinie o wydobyciu gazu łupkowego. Przyznają, że choć wyniki badań są optymistyczne, to na rozwój przemysłu gazowego w naszym regionie przyjdzie poczekać.

– Dopiero za 2–3 lata będzie można występować o koncesje na wydobycie – mówi Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. – Wówczas rozpocznie się budowa infrastruktury, powstaną pierwsze odwierty eksploatacyjne. O wydobyciu gazu na znaczącą skalę będzie można mówić za 10–15 lat.

Obecnie poszukiwania gazu w Lubelskiem prowadzi osiem firm. Mają one 24 koncesje, obejmujące m.in. rejon Lubartowa, Krasnegostawu, Zamościa i Kraśnika.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 19:09
0
wy idioci... ***s://***youtube.com/watch?v=pc5vb9qbdok
Avatar
Polak / 18 kwietnia 2014 o 18:41
0

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protestami obywateli tylko nie u nas ?

Obejrzyjcie film to może zaszczepi wam ziarnko mózgu

Gaz łupkowy - jak to się robi w Polsce (fracking in Poland)

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protest... rozwiń

Avatar
Jas / 23 września 2011 o 09:52
0
http://www.youtube.com/watch?v=Cc_sy0IbXIM&feature=player_embedded cała prawda o TUSKU
Avatar
LafarM / 23 września 2011 o 09:03
0
http://www.wykop.pl/ramka/886309/1-5-gazu-lupkowego-juz-w-rekach-rosjan/ ??!!
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 23:16
0
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własnym samochodem... więc zgadzamy się, mało - niejeden marzy o własnym samochodzie: jeszcze "lepszym", nowocześniejszym, wspanialszym (choć ta "nowoczesność" kosztuje krocie).
Taką cywilizację - TECHNOLOGICZNĄ cywilizacje człowiek wytworzył, w tej chwili nie ma od niej odwrotu - jedyny ratunek w zdobyciu technologii czystego, nie obciążającego nadmiernie środowiska, pozyskiwania energii - uda się nam w najbliższym czasie - nasze szczęście. Nie uda się - będzie: ropa, węgiel, gaz z łupków... i zanieczyszczone, zniszczone środowisko - albo koniec cywilizacji jaką znamy: z prądem w gniazdku, komputerami, pralkami automatycznymi, lodówkami, telewizorami i milionami innych gadżetów, bajerów (także z telefonami komórkowymi, które dla młodszych pokoleń są czymś absolutnie normalnym, niezbywalnym i bezwzględnie koniecznym... ale to jest najmniejszy problem), koniec z współczesną medycyną, koniec z samochodami - czyli TRANSPORTEM tak łatwo dostępnym teraz...
Już napisałem poprzednio: WYBIERAJCIE.
Owszem, możliwe, że za wcześnie, że za jakiś czas zostaną opracowane technologie minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przy wydobyciu gazu z łupków - ale odwrotu od jego wydobycia, prędzej czy później - nie ma... przy obecnym i jeszcze jakiś czas trwającym (nie wiemy, jak długo i czy zdążymy) stanie wiedzy o uzyskiwaniu energii BEZWZGLĘDNIE koniecznej dla trwania naszej cywilizacji...
ręczę, że znaczna większość ludzi NIE MA POJĘCIA, jak wysokie jest JUŻ zużycie energii przez ludzkość... a stale ono rośnie, bardzo szybko rośnie...
Wybierajcie. Albo własny gaz, węgiel, albo atom - albo uzależnienie się od obcych dostawców gazu i ropy, prądu elektrycznego - czyli ENERGII (ceny BĘDĄ rosły), albo - i tu zażartuję, a żart to ponury - ciemność zobaczymy...
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własn... rozwiń
Avatar
AG / 22 września 2011 o 21:41
0
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemiczne, szkodliwe zarówno dla fauny biologicznej, jak i zdrowia ludzkiego. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie jedna „odnoga” odwiertu poziomego potrzebuje około 20 000 m3 płynów, tj. ok. 1000 dużych cystern samochodowych wody. Jeżeli na platformie mamy osiem odwiertów poziomych opartych na jednym szybie pionowym, to daje ok. 8000 cystern. Operacja szczelinowania może być, w mniejszym zakresie, powtarzana w całym okresie prowadzenia wydobycia gazu przez platformą (który na ogół trwa około 10 do 20 lat)." Dodatek chemikaliów jest niewielki - tylko 0,5%. Ale przeliczając to na ilości mieszanki jaka w ten sposób powstaje - robi wrażenie.
Woda po zabiegu szczelinowania jest już nie do odzyskania - nie ma technologii jej utylizacji, więc zbiera się ją w basenach a następnie "odparowuje" (specjalnymi "wiatrakami" tworzy się mgiełkę wodną i czeka, aż basen wyschnie)
W USA na terenach wydobycia jest inne "zagęszczenie" ludności - więc skutki skażenia dotykają mniejszej grupy ludzi. Są dostępne raporty z badań np. skażenia powietrza, do którego "odparowano" mieszankę, która została po zakończeniu szczelinowania - których wyniki wskazują na występowaniu konkretnych schorzeń wśród ludzi.
Czyli: jaki będzie stan lokalnych dróg po najeździe takiej ilości ciężkich samochodów? Co z pozostałą po szczelinowaniu wodą szlamową? Jak zapewnić taką ilość czystej wody i czym potem zastąpić jej braki?

Nie wspomnę o innej kwestii: w USA firmy chcąc wydobywać gaz na prywatnym terenie muszą słono zapłacić za dzierżawę (np. 100 tyś USD za możliwość jednego odwiertu). Tym samym właściciele mają zrekomepnsowane w jakimś stopniu ewentualne niedogodności. O tym, że w USA firmy wydobywcze dowożą wodę pitną ludziom zamieszkującym tereny wydobycia nie wspomnę(chociaż jednocześnie caly czas twierdzą, że technologia jest bezpieczna). W PL to co w ziemi należy do państwa, a firmy wydobywcze płacą za możliwość wejścia na pole i robienia tam odwiertów - 2 tyś zł. Także - zyski z ewentualnego wydobycia będziemy oglądać z daleka. Na pracę też nie ma co liczyć - bo do niej konieczni są specjaliści, dodatkowo firmy dbają o zachowanie tajemnicy. Lokalnie zatrudnią jednego ciecia.
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemi... rozwiń
Avatar
ojojoj / 22 września 2011 o 20:41
0
kim jest terenia z podpisu przy zdjęciu??
Avatar
Levi65 / 22 września 2011 o 19:41
0
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową skalę to po kilku latach zobaczą jakie uroki ma taka inwestycja.
Koncern się zwinie a koszty usuwania ewentualnych szkód spowodowanych wydobyciem zostaną przerzucone na społeczeństwo (patrz sytuację na Węgrzech po katastrofie w fabryce aluminium).

Wtedy to się zacznie rwetes i rwanie włosów z głowy ale wtedy protesty mieszkańców już nic nie dadzą !
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową sk... rozwiń
Avatar
kleks / 22 września 2011 o 18:13
0
Wydobywanie gazu "głupkowego" przypomina lewatywę. Wlać mydliny do dupy na odpowiednią głębokość a później zasrać wszystko dokoła pod odpowiednim ciśnieniem a następnie przenieść się w inne miejsce i czynność powtórzyć.
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 15:18
0
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Polski jest - zapaść energetyczna... lub spalanie węgla, elektrownie atomowe, albo coraz większe koszty jej kupowania.
Wybierajcie.
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Pols... rozwiń
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 19:09
0
wy idioci... ***s://***youtube.com/watch?v=pc5vb9qbdok
Avatar
Polak / 18 kwietnia 2014 o 18:41
0

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protestami obywateli tylko nie u nas ?

Obejrzyjcie film to może zaszczepi wam ziarnko mózgu

Gaz łupkowy - jak to się robi w Polsce (fracking in Poland)

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protest... rozwiń

Avatar
Jas / 23 września 2011 o 09:52
0
http://www.youtube.com/watch?v=Cc_sy0IbXIM&feature=player_embedded cała prawda o TUSKU
Avatar
LafarM / 23 września 2011 o 09:03
0
http://www.wykop.pl/ramka/886309/1-5-gazu-lupkowego-juz-w-rekach-rosjan/ ??!!
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 23:16
0
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własnym samochodem... więc zgadzamy się, mało - niejeden marzy o własnym samochodzie: jeszcze "lepszym", nowocześniejszym, wspanialszym (choć ta "nowoczesność" kosztuje krocie).
Taką cywilizację - TECHNOLOGICZNĄ cywilizacje człowiek wytworzył, w tej chwili nie ma od niej odwrotu - jedyny ratunek w zdobyciu technologii czystego, nie obciążającego nadmiernie środowiska, pozyskiwania energii - uda się nam w najbliższym czasie - nasze szczęście. Nie uda się - będzie: ropa, węgiel, gaz z łupków... i zanieczyszczone, zniszczone środowisko - albo koniec cywilizacji jaką znamy: z prądem w gniazdku, komputerami, pralkami automatycznymi, lodówkami, telewizorami i milionami innych gadżetów, bajerów (także z telefonami komórkowymi, które dla młodszych pokoleń są czymś absolutnie normalnym, niezbywalnym i bezwzględnie koniecznym... ale to jest najmniejszy problem), koniec z współczesną medycyną, koniec z samochodami - czyli TRANSPORTEM tak łatwo dostępnym teraz...
Już napisałem poprzednio: WYBIERAJCIE.
Owszem, możliwe, że za wcześnie, że za jakiś czas zostaną opracowane technologie minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przy wydobyciu gazu z łupków - ale odwrotu od jego wydobycia, prędzej czy później - nie ma... przy obecnym i jeszcze jakiś czas trwającym (nie wiemy, jak długo i czy zdążymy) stanie wiedzy o uzyskiwaniu energii BEZWZGLĘDNIE koniecznej dla trwania naszej cywilizacji...
ręczę, że znaczna większość ludzi NIE MA POJĘCIA, jak wysokie jest JUŻ zużycie energii przez ludzkość... a stale ono rośnie, bardzo szybko rośnie...
Wybierajcie. Albo własny gaz, węgiel, albo atom - albo uzależnienie się od obcych dostawców gazu i ropy, prądu elektrycznego - czyli ENERGII (ceny BĘDĄ rosły), albo - i tu zażartuję, a żart to ponury - ciemność zobaczymy...
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własn... rozwiń
Avatar
AG / 22 września 2011 o 21:41
0
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemiczne, szkodliwe zarówno dla fauny biologicznej, jak i zdrowia ludzkiego. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie jedna „odnoga” odwiertu poziomego potrzebuje około 20 000 m3 płynów, tj. ok. 1000 dużych cystern samochodowych wody. Jeżeli na platformie mamy osiem odwiertów poziomych opartych na jednym szybie pionowym, to daje ok. 8000 cystern. Operacja szczelinowania może być, w mniejszym zakresie, powtarzana w całym okresie prowadzenia wydobycia gazu przez platformą (który na ogół trwa około 10 do 20 lat)." Dodatek chemikaliów jest niewielki - tylko 0,5%. Ale przeliczając to na ilości mieszanki jaka w ten sposób powstaje - robi wrażenie.
Woda po zabiegu szczelinowania jest już nie do odzyskania - nie ma technologii jej utylizacji, więc zbiera się ją w basenach a następnie "odparowuje" (specjalnymi "wiatrakami" tworzy się mgiełkę wodną i czeka, aż basen wyschnie)
W USA na terenach wydobycia jest inne "zagęszczenie" ludności - więc skutki skażenia dotykają mniejszej grupy ludzi. Są dostępne raporty z badań np. skażenia powietrza, do którego "odparowano" mieszankę, która została po zakończeniu szczelinowania - których wyniki wskazują na występowaniu konkretnych schorzeń wśród ludzi.
Czyli: jaki będzie stan lokalnych dróg po najeździe takiej ilości ciężkich samochodów? Co z pozostałą po szczelinowaniu wodą szlamową? Jak zapewnić taką ilość czystej wody i czym potem zastąpić jej braki?

Nie wspomnę o innej kwestii: w USA firmy chcąc wydobywać gaz na prywatnym terenie muszą słono zapłacić za dzierżawę (np. 100 tyś USD za możliwość jednego odwiertu). Tym samym właściciele mają zrekomepnsowane w jakimś stopniu ewentualne niedogodności. O tym, że w USA firmy wydobywcze dowożą wodę pitną ludziom zamieszkującym tereny wydobycia nie wspomnę(chociaż jednocześnie caly czas twierdzą, że technologia jest bezpieczna). W PL to co w ziemi należy do państwa, a firmy wydobywcze płacą za możliwość wejścia na pole i robienia tam odwiertów - 2 tyś zł. Także - zyski z ewentualnego wydobycia będziemy oglądać z daleka. Na pracę też nie ma co liczyć - bo do niej konieczni są specjaliści, dodatkowo firmy dbają o zachowanie tajemnicy. Lokalnie zatrudnią jednego ciecia.
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemi... rozwiń
Avatar
ojojoj / 22 września 2011 o 20:41
0
kim jest terenia z podpisu przy zdjęciu??
Avatar
Levi65 / 22 września 2011 o 19:41
0
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową skalę to po kilku latach zobaczą jakie uroki ma taka inwestycja.
Koncern się zwinie a koszty usuwania ewentualnych szkód spowodowanych wydobyciem zostaną przerzucone na społeczeństwo (patrz sytuację na Węgrzech po katastrofie w fabryce aluminium).

Wtedy to się zacznie rwetes i rwanie włosów z głowy ale wtedy protesty mieszkańców już nic nie dadzą !
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową sk... rozwiń
Avatar
kleks / 22 września 2011 o 18:13
0
Wydobywanie gazu "głupkowego" przypomina lewatywę. Wlać mydliny do dupy na odpowiednią głębokość a później zasrać wszystko dokoła pod odpowiednim ciśnieniem a następnie przenieść się w inne miejsce i czynność powtórzyć.
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 15:18
0
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Polski jest - zapaść energetyczna... lub spalanie węgla, elektrownie atomowe, albo coraz większe koszty jej kupowania.
Wybierajcie.
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Pols... rozwiń