Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

21 września 2011 r.
19:28
Edytuj ten wpis

Znaleziono gaz łupkowy na Lubelszczyźnie. Będą odwierty

0 16 A A
Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G
Poszukiwania gazu łupkowego na terenie naszego województwa trwają nie tylko w gminie Krasnystaw. W G

W gminie Krasnystaw jest gaz łupkowy. Taki wynik przyniosły badania koncernu Exxon Mobil. Teraz firma sprawdzi, jak zasobne jest złoże i czy uwięziony w nim gaz opłaca się wydobywać. W październiku wiercenia rozpocznie konkurencja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odwiert Krupe we wsi Krynica to jedna z najbardziej zaawansowanych inwestycji gazowych w regionie. Wykonano tam pionowy otwór o głębokości 3,8 km. Później – pod ogromnym ciśnieniem – wtłoczono do środka mieszankę wody, piasku i chemikaliów. W rezultacie ze skalnych szczelin uwolniono niewielkie ilości gazu.

– Teraz trzeba sprawdzić, ile go jest – mówi Stanisław Kurek, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Lublinie, który nadzorował odwierty.

– Potrwa to około 3 miesięcy. Firma musi też określić, czy wydobycie będzie opłacalne. Co prawda, w czasie wierceń na chwilę pojawił się płomień, ale za wcześnie na świętowanie. Dopiero pod koniec roku można się spodziewać konkretnych informacji.

Lokalni mieszkańcy liczą, że złoża gazu wpłyną na rozwój gminy. Do całej sprawy podchodzą spokojnie.

– Nie zanotowaliśmy żadnych przypadków szkodliwego oddziaływania prac na środowisko – mówi Andrzej Bas z Urzędu Gminy Krasnystaw. – Jedyną niedogodnością może być chwilowy hałas. Nie jest on jednak większy, niż na ulicy niewielkiego miasteczka.


Kolejne wiertnie pojawią się w naszym regionie już w październiku. Poszukiwania będzie prowadził Orlen i amerykański Chevron. Wiercenia zaplanowano m.in. w powiatach: łęczyńskim, chełmskim i lubartowskim.

– Do tych inwestycji trzeba podejść bez niepotrzebnych emocji – dodaje Bas. – Przecież z takich technologii korzysta się na całym świecie. Wpływ wydobycia na otoczenie nie jest do końca sprawdzony. Dlatego trzeba do tego podchodzić spokojnie, zamiast wierzyć w różne plotki.

W poniedziałek specjaliści z całego kraju dyskutowali w Lublinie o wydobyciu gazu łupkowego. Przyznają, że choć wyniki badań są optymistyczne, to na rozwój przemysłu gazowego w naszym regionie przyjdzie poczekać.

– Dopiero za 2–3 lata będzie można występować o koncesje na wydobycie – mówi Paweł Poprawa z Państwowego Instytutu Geologicznego. – Wówczas rozpocznie się budowa infrastruktury, powstaną pierwsze odwierty eksploatacyjne. O wydobyciu gazu na znaczącą skalę będzie można mówić za 10–15 lat.

Obecnie poszukiwania gazu w Lubelskiem prowadzi osiem firm. Mają one 24 koncesje, obejmujące m.in. rejon Lubartowa, Krasnegostawu, Zamościa i Kraśnika.

Komentarze 16

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 19:09
0
wy idioci... ***s://***youtube.com/watch?v=pc5vb9qbdok
Avatar
Polak / 18 kwietnia 2014 o 18:41
0

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protestami obywateli tylko nie u nas ?

Obejrzyjcie film to może zaszczepi wam ziarnko mózgu

Gaz łupkowy - jak to się robi w Polsce (fracking in Poland)

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protest... rozwiń

Avatar
Jas / 23 września 2011 o 09:52
0
http://www.youtube.com/watch?v=Cc_sy0IbXIM&feature=player_embedded cała prawda o TUSKU
Avatar
LafarM / 23 września 2011 o 09:03
0
http://www.wykop.pl/ramka/886309/1-5-gazu-lupkowego-juz-w-rekach-rosjan/ ??!!
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 23:16
0
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własnym samochodem... więc zgadzamy się, mało - niejeden marzy o własnym samochodzie: jeszcze "lepszym", nowocześniejszym, wspanialszym (choć ta "nowoczesność" kosztuje krocie).
Taką cywilizację - TECHNOLOGICZNĄ cywilizacje człowiek wytworzył, w tej chwili nie ma od niej odwrotu - jedyny ratunek w zdobyciu technologii czystego, nie obciążającego nadmiernie środowiska, pozyskiwania energii - uda się nam w najbliższym czasie - nasze szczęście. Nie uda się - będzie: ropa, węgiel, gaz z łupków... i zanieczyszczone, zniszczone środowisko - albo koniec cywilizacji jaką znamy: z prądem w gniazdku, komputerami, pralkami automatycznymi, lodówkami, telewizorami i milionami innych gadżetów, bajerów (także z telefonami komórkowymi, które dla młodszych pokoleń są czymś absolutnie normalnym, niezbywalnym i bezwzględnie koniecznym... ale to jest najmniejszy problem), koniec z współczesną medycyną, koniec z samochodami - czyli TRANSPORTEM tak łatwo dostępnym teraz...
Już napisałem poprzednio: WYBIERAJCIE.
Owszem, możliwe, że za wcześnie, że za jakiś czas zostaną opracowane technologie minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przy wydobyciu gazu z łupków - ale odwrotu od jego wydobycia, prędzej czy później - nie ma... przy obecnym i jeszcze jakiś czas trwającym (nie wiemy, jak długo i czy zdążymy) stanie wiedzy o uzyskiwaniu energii BEZWZGLĘDNIE koniecznej dla trwania naszej cywilizacji...
ręczę, że znaczna większość ludzi NIE MA POJĘCIA, jak wysokie jest JUŻ zużycie energii przez ludzkość... a stale ono rośnie, bardzo szybko rośnie...
Wybierajcie. Albo własny gaz, węgiel, albo atom - albo uzależnienie się od obcych dostawców gazu i ropy, prądu elektrycznego - czyli ENERGII (ceny BĘDĄ rosły), albo - i tu zażartuję, a żart to ponury - ciemność zobaczymy...
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własn... rozwiń
Avatar
AG / 22 września 2011 o 21:41
0
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemiczne, szkodliwe zarówno dla fauny biologicznej, jak i zdrowia ludzkiego. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie jedna „odnoga” odwiertu poziomego potrzebuje około 20 000 m3 płynów, tj. ok. 1000 dużych cystern samochodowych wody. Jeżeli na platformie mamy osiem odwiertów poziomych opartych na jednym szybie pionowym, to daje ok. 8000 cystern. Operacja szczelinowania może być, w mniejszym zakresie, powtarzana w całym okresie prowadzenia wydobycia gazu przez platformą (który na ogół trwa około 10 do 20 lat)." Dodatek chemikaliów jest niewielki - tylko 0,5%. Ale przeliczając to na ilości mieszanki jaka w ten sposób powstaje - robi wrażenie.
Woda po zabiegu szczelinowania jest już nie do odzyskania - nie ma technologii jej utylizacji, więc zbiera się ją w basenach a następnie "odparowuje" (specjalnymi "wiatrakami" tworzy się mgiełkę wodną i czeka, aż basen wyschnie)
W USA na terenach wydobycia jest inne "zagęszczenie" ludności - więc skutki skażenia dotykają mniejszej grupy ludzi. Są dostępne raporty z badań np. skażenia powietrza, do którego "odparowano" mieszankę, która została po zakończeniu szczelinowania - których wyniki wskazują na występowaniu konkretnych schorzeń wśród ludzi.
Czyli: jaki będzie stan lokalnych dróg po najeździe takiej ilości ciężkich samochodów? Co z pozostałą po szczelinowaniu wodą szlamową? Jak zapewnić taką ilość czystej wody i czym potem zastąpić jej braki?

Nie wspomnę o innej kwestii: w USA firmy chcąc wydobywać gaz na prywatnym terenie muszą słono zapłacić za dzierżawę (np. 100 tyś USD za możliwość jednego odwiertu). Tym samym właściciele mają zrekomepnsowane w jakimś stopniu ewentualne niedogodności. O tym, że w USA firmy wydobywcze dowożą wodę pitną ludziom zamieszkującym tereny wydobycia nie wspomnę(chociaż jednocześnie caly czas twierdzą, że technologia jest bezpieczna). W PL to co w ziemi należy do państwa, a firmy wydobywcze płacą za możliwość wejścia na pole i robienia tam odwiertów - 2 tyś zł. Także - zyski z ewentualnego wydobycia będziemy oglądać z daleka. Na pracę też nie ma co liczyć - bo do niej konieczni są specjaliści, dodatkowo firmy dbają o zachowanie tajemnicy. Lokalnie zatrudnią jednego ciecia.
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemi... rozwiń
Avatar
ojojoj / 22 września 2011 o 20:41
0
kim jest terenia z podpisu przy zdjęciu??
Avatar
Levi65 / 22 września 2011 o 19:41
0
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową skalę to po kilku latach zobaczą jakie uroki ma taka inwestycja.
Koncern się zwinie a koszty usuwania ewentualnych szkód spowodowanych wydobyciem zostaną przerzucone na społeczeństwo (patrz sytuację na Węgrzech po katastrofie w fabryce aluminium).

Wtedy to się zacznie rwetes i rwanie włosów z głowy ale wtedy protesty mieszkańców już nic nie dadzą !
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową sk... rozwiń
Avatar
kleks / 22 września 2011 o 18:13
0
Wydobywanie gazu "głupkowego" przypomina lewatywę. Wlać mydliny do dupy na odpowiednią głębokość a później zasrać wszystko dokoła pod odpowiednim ciśnieniem a następnie przenieść się w inne miejsce i czynność powtórzyć.
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 15:18
0
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Polski jest - zapaść energetyczna... lub spalanie węgla, elektrownie atomowe, albo coraz większe koszty jej kupowania.
Wybierajcie.
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Pols... rozwiń
Avatar
Gość / 3 czerwca 2016 o 19:09
0
wy idioci... ***s://***youtube.com/watch?v=pc5vb9qbdok
Avatar
Polak / 18 kwietnia 2014 o 18:41
0

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protestami obywateli tylko nie u nas ?

Obejrzyjcie film to może zaszczepi wam ziarnko mózgu

Gaz łupkowy - jak to się robi w Polsce (fracking in Poland)

A czy w ogłe czytał ktoś z tych osób tak zachwaląjacych "postęp" ustawę o wydobyciu łupków, no czytała ktoś ? Pewnie nawet nie wiecie gdzie tego szukać idioci ?! Nasi politycy tak skonstruowali ustawę, że nasz kraj gówno z tych łupków będzie miał. A dlaczego ? Bo nie ma nadrzędnej instytucji, która by kontrolowała te firmy. Więc proszę mi tutaj publicznie nie wypisywać takich bzdur. Skoro nie ma rzadnej kontroli to logiczne jest, że te firmy będą tak działać by jaka najwięcej zarobić. Dlaczego w innych krajach rządy ugięły się pod protest... rozwiń

Avatar
Jas / 23 września 2011 o 09:52
0
http://www.youtube.com/watch?v=Cc_sy0IbXIM&feature=player_embedded cała prawda o TUSKU
Avatar
LafarM / 23 września 2011 o 09:03
0
http://www.wykop.pl/ramka/886309/1-5-gazu-lupkowego-juz-w-rekach-rosjan/ ??!!
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 23:16
0
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własnym samochodem... więc zgadzamy się, mało - niejeden marzy o własnym samochodzie: jeszcze "lepszym", nowocześniejszym, wspanialszym (choć ta "nowoczesność" kosztuje krocie).
Taką cywilizację - TECHNOLOGICZNĄ cywilizacje człowiek wytworzył, w tej chwili nie ma od niej odwrotu - jedyny ratunek w zdobyciu technologii czystego, nie obciążającego nadmiernie środowiska, pozyskiwania energii - uda się nam w najbliższym czasie - nasze szczęście. Nie uda się - będzie: ropa, węgiel, gaz z łupków... i zanieczyszczone, zniszczone środowisko - albo koniec cywilizacji jaką znamy: z prądem w gniazdku, komputerami, pralkami automatycznymi, lodówkami, telewizorami i milionami innych gadżetów, bajerów (także z telefonami komórkowymi, które dla młodszych pokoleń są czymś absolutnie normalnym, niezbywalnym i bezwzględnie koniecznym... ale to jest najmniejszy problem), koniec z współczesną medycyną, koniec z samochodami - czyli TRANSPORTEM tak łatwo dostępnym teraz...
Już napisałem poprzednio: WYBIERAJCIE.
Owszem, możliwe, że za wcześnie, że za jakiś czas zostaną opracowane technologie minimalizujące negatywny wpływ na środowisko przy wydobyciu gazu z łupków - ale odwrotu od jego wydobycia, prędzej czy później - nie ma... przy obecnym i jeszcze jakiś czas trwającym (nie wiemy, jak długo i czy zdążymy) stanie wiedzy o uzyskiwaniu energii BEZWZGLĘDNIE koniecznej dla trwania naszej cywilizacji...
ręczę, że znaczna większość ludzi NIE MA POJĘCIA, jak wysokie jest JUŻ zużycie energii przez ludzkość... a stale ono rośnie, bardzo szybko rośnie...
Wybierajcie. Albo własny gaz, węgiel, albo atom - albo uzależnienie się od obcych dostawców gazu i ropy, prądu elektrycznego - czyli ENERGII (ceny BĘDĄ rosły), albo - i tu zażartuję, a żart to ponury - ciemność zobaczymy...
owszem, szkody dla środowiska są... NIE ISTNIEJĄ CZYSTE TECHNOLOGIE POZYSKIWANIA SUROWCÓW także i ENERGETYCZNYCH. Jak już napisałem, na tzw "czystą" energię nie ma co liczyć - przynajmniej w Polsce, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie - na świecie również.
Jakie szkody środowiskowe powoduje wydobywanie, dystrybucja i przetwarzanie ropy? Przecież nawet te informacje, które nam są "wydzielane" - nie opisują RZECZYWISTYCH kosztów środowiskowych wydobycia ropy (gazu TEŻ)... ale przecież tak fajnie jedzie się własn... rozwiń
Avatar
AG / 22 września 2011 o 21:41
0
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemiczne, szkodliwe zarówno dla fauny biologicznej, jak i zdrowia ludzkiego. Biorąc pod uwagę doświadczenia amerykańskie jedna „odnoga” odwiertu poziomego potrzebuje około 20 000 m3 płynów, tj. ok. 1000 dużych cystern samochodowych wody. Jeżeli na platformie mamy osiem odwiertów poziomych opartych na jednym szybie pionowym, to daje ok. 8000 cystern. Operacja szczelinowania może być, w mniejszym zakresie, powtarzana w całym okresie prowadzenia wydobycia gazu przez platformą (który na ogół trwa około 10 do 20 lat)." Dodatek chemikaliów jest niewielki - tylko 0,5%. Ale przeliczając to na ilości mieszanki jaka w ten sposób powstaje - robi wrażenie.
Woda po zabiegu szczelinowania jest już nie do odzyskania - nie ma technologii jej utylizacji, więc zbiera się ją w basenach a następnie "odparowuje" (specjalnymi "wiatrakami" tworzy się mgiełkę wodną i czeka, aż basen wyschnie)
W USA na terenach wydobycia jest inne "zagęszczenie" ludności - więc skutki skażenia dotykają mniejszej grupy ludzi. Są dostępne raporty z badań np. skażenia powietrza, do którego "odparowano" mieszankę, która została po zakończeniu szczelinowania - których wyniki wskazują na występowaniu konkretnych schorzeń wśród ludzi.
Czyli: jaki będzie stan lokalnych dróg po najeździe takiej ilości ciężkich samochodów? Co z pozostałą po szczelinowaniu wodą szlamową? Jak zapewnić taką ilość czystej wody i czym potem zastąpić jej braki?

Nie wspomnę o innej kwestii: w USA firmy chcąc wydobywać gaz na prywatnym terenie muszą słono zapłacić za dzierżawę (np. 100 tyś USD za możliwość jednego odwiertu). Tym samym właściciele mają zrekomepnsowane w jakimś stopniu ewentualne niedogodności. O tym, że w USA firmy wydobywcze dowożą wodę pitną ludziom zamieszkującym tereny wydobycia nie wspomnę(chociaż jednocześnie caly czas twierdzą, że technologia jest bezpieczna). W PL to co w ziemi należy do państwa, a firmy wydobywcze płacą za możliwość wejścia na pole i robienia tam odwiertów - 2 tyś zł. Także - zyski z ewentualnego wydobycia będziemy oglądać z daleka. Na pracę też nie ma co liczyć - bo do niej konieczni są specjaliści, dodatkowo firmy dbają o zachowanie tajemnicy. Lokalnie zatrudnią jednego ciecia.
Gaz (wydobywający się podczas szczelinowania metan) do wody przedostaje się w trakcie "transportu" na powierzchnię ziemi - odwierty rozszczelniają się w momencie kiedy "wypływa" z nich mieszanka(jak dotąd nikt nie potrafi temu zapobiegać, za duże ciśnienie, chemikalia dodane do wody itp.).
Trochę faktów: "warunkiem powodzenia szczelinowania jest zapewnienie dostępu do odpowiedniej ilości wody, którą na potrzeby tego procesu miesza się z dodatkami chemicznymi i piaskiem. Tymi dodatkami są agresywne związki chemi... rozwiń
Avatar
ojojoj / 22 września 2011 o 20:41
0
kim jest terenia z podpisu przy zdjęciu??
Avatar
Levi65 / 22 września 2011 o 19:41
0
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową skalę to po kilku latach zobaczą jakie uroki ma taka inwestycja.
Koncern się zwinie a koszty usuwania ewentualnych szkód spowodowanych wydobyciem zostaną przerzucone na społeczeństwo (patrz sytuację na Węgrzech po katastrofie w fabryce aluminium).

Wtedy to się zacznie rwetes i rwanie włosów z głowy ale wtedy protesty mieszkańców już nic nie dadzą !
Ale te chłopy łatwowierne i głupie !

Już się ślinią bo myślą jakie to gmina będzie mieć dochody z wydobycia gazu i miejsca pracy.
Prawda jest taka że jak zwykle ludzie zostaną wycyckani !
Żadnego strumienia pieniędzy nie będzie.
Kasę na tej inwestycji będzie trzepać koncern wydobywczy i w małym procencie budżet państwa. Bo podatków to oni u nas płacić nie będą bo płacą w rajach podatkowych.

Gmina raczej niech się kokosów nie spodziewa.
A jak dojdzie już do wydobycia na przemysłową sk... rozwiń
Avatar
kleks / 22 września 2011 o 18:13
0
Wydobywanie gazu "głupkowego" przypomina lewatywę. Wlać mydliny do dupy na odpowiednią głębokość a później zasrać wszystko dokoła pod odpowiednim ciśnieniem a następnie przenieść się w inne miejsce i czynność powtórzyć.
Avatar
Gość / 22 września 2011 o 15:18
0
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Polski jest - zapaść energetyczna... lub spalanie węgla, elektrownie atomowe, albo coraz większe koszty jej kupowania.
Wybierajcie.
Absolutnie nie twierdzę, że należy zaniechać budowanie wiatraków, kolektorów słonecznych itd... przeciwnie, należy jak najbardziej rozwijać te technologie - ale one nie zapewnią ani nam, ani światu wystarczających dostaw energii elektrycznej - z wielu przyczyn. Elektrownie termonuklearne (niby bezpieczne, choć nie do końca to prawda) - to pieśń odległej przyszłości jeszcze, nie wiadomo, jak odległej.
Jasne, wydobycie gazu z łupków nie jest obojętne dla środowiska, w jakim stopniu - do końca też nie wiemy.
Ale alternatywą dla Pols... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 16

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Daniel Olbrychski sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego

Daniel Olbrychski sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego 2 0

Daniel Olbrychski zdecydował się na ważną zmianę w swoim życiu. Znany aktor sprzedaje dom w Mięćmierzu, koło Kazimierza Dolnego. Posiadłość została wyceniona na niemal 2,5 miliona złotych

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku

Znamy terminarz Speed Car Motoru Lublin w PGE Ekstralidze w 2019 roku 0 0

Żużlowcy Speed Car Motoru Lublin rozpoczną sezon od domowego spotkania z MRGARDEN GKM Grudziądz na początku kwietnia. Z kolei na pierwszy mecz wyjazdowy pojadą do Gorzowa Wielkopolskiego na pojedynek z tamtejszą Cash Broker Stalą

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei?
galeria

Lubelskie: Bez torów, bez pociągów. Co czeka pasażerów kolei? 6 6

Czy czeka nas jeszcze rok bez pociągów między Lublinem a Dęblinem? Bez osobowych - na pewno, bo kolej zamawia zastępczą komunikację na kolejnych 12 miesięcy. Nie ma też pewności, że w tym czasie uda się odtworzyć tory i wysłać pociągi dalekobieżne. Zanosi się też na cięcia w zakupach taboru.

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew

Akcja w MPWiK. Pracownicy oddali krew 0 0

Kilkudziesięciu pracowników Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oddało dziś krew w ramach akcji zorganizowanej przez MPWiK wraz z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem
film

Przy ludziach udawał wspaniałego męża. Prawda na jaw wyszła przypadkiem 6 0

Adam W. miał katować żonę przez 18 lat! - W swojej karierze zawodowej nie spotkałem się z tak drastycznym znęcaniem się, szczególnie fizycznym - przyznaje prokurator.

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru

Lublin: Wybrano najlepsze zdjęcie z teatru 1 0

Zdjęcie Malwiny Adaszek, graficzki i fotografki Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, zostało uznane najlepszym zdjęciem sezonu 2017/2018. Fotografia powstała podczas prób do spektaklu „Kram z piosenkami. Obrazki śpiewające”.

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby
galeria

Lublin: Śmierć się czai na zakręcie. W tym miejscu zginęły już trzy osoby 26 20

Już trzy osoby zginęły w ciągu półtora miesiąca na odcinku ul. Nadbystrzyckiej koło Lidla. Poprzedniej nocy znów roztrzaskał się tu samochód. Miasto nie zamierza jednak wprowadzać zmian w organizacji ruchu. – To nie ona jest tutaj przyczyną wypadków – podkreślają miejscy urzędnicy

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa

Ogłoszenie burmistrza miasta Poniatowa 0 0

Lokal do oddania w najem

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta

W hali MOSiR odbył się VIII Memoriał Leszka Marii Roupperta 0 0

W jego ramach ekipa PGE Dystrybucja pokonała 75:45 Lipę Team

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw.

Kolorowanki dla dorosłych – czym pięknie kolorować? Wykorzystaj markery kreatywne i ciesz się intensywnością barw. 0 0

Od pewnego czasu coraz bardziej popularne stają się kolorowanki dla dorosłych. W naszym kraju cieszą się popularnością stosunkowo od niedawna, natomiast na zachodzie już od kilku lat jest to jedna z form relaksu po ciężkim dniu. Kolorowanki dla dorosłych swój początek miały w 2013 roku, kiedy to ilustratorka Johanna Basford stworzyła bestsellerową kolorowankę „Tajemny ogród”, zyskując popularność na całym świecie. W Polsce pierwsze wydanie swój debiut miało w 2015r. Od tamtej pory książki do kolorowania dla dorosłych są polecaną formą odstresowania, dzięki swojej mocy wyciszającej.

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie

Trwa przedświąteczna gorączka pocztowa. Do sortowni trafia kilkadziesiąt tysięcy paczek dziennie 0 1

Trwa przedświąteczny szczyt paczkowy na poczcie. W sortowni Poczty Polskiej w Lublinie sortowanych jest dziennie ok. 40 tys. paczek.

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu

Lublin: Cudzoziemcy załatwią kwestie swojego pobytu w Polsce w nowym miejscu 0 1

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego działa już w nowej lokalizacji. Obcokrajowcy, nie będący obywatelami Unii Europejskiej, sprawy związane z zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce załatwiają teraz przy ul. Czechowskiej 15.

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo]
film

18-latek potrącił dziewczynkę na przejściu [wideo] 0 7

Wysoka grzywna i zakaz kierowania pojazdami grozi 18-latkowi z gminy Łuków, który potrącił przechodzącą po pasach dziewczynkę

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice?

Tylko jeden transfer Kryształu Werbkowice? 0 0

Drużyna z Werbkowic zakończyła poprzedni sezon na siódmym miejscu w tabeli. Teraz na półmetku jest „oczko” wyżej. Działacze chcą jednak, żeby piłkarze Piotra Welcza na wiosnę jeszcze się poprawili

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia]
galeria

Zmiany na ważnym skrzyżowaniu w Lublinie. Od dziś jeździ się tutaj wygodniej [zdjęcia] 16 1

Zmieniona została organizacja ruchu na przebudowywanym skrzyżowaniu ul. Krochmalnej z Diamentową

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.