Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

26 maja 2021 r.
13:03

Noc Kultury 2021. Znamy program, a w nim Mały Książę, Picasso i odgrzane ryby

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
(fot. Bartek Wójtowicz/archiwum)

Znamy już atrakcje tegorocznej Nocy Kultury. Będzie nietypowa, bo ma trwać od 4 czerwca aż do 21 lipca. W tym czasie na Starym Mieście zobaczymy różne instalacje artystyczne. Niektóre zostaną na dłużej, inne nie będą zbyt długo czekać na widzów

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Bez koncertów, bez wystaw, bez kolejek do wejść – tak ma wyglądać tegoroczna Noc Kultury rozciągnięta na niemal siedem tygodni. Nie będzie żadnych zapisów, godzin rozpoczęcia i zamknięcia ani wejściówek. Będą wyłącznie spacery, zadzieranie głowy oraz zaglądanie do bram i zaułków.

Przestrzeń miasta mają wypełniać instalacje artystyczne, które można podzielić na trzy grupy. Pierwsza z nich to nowe prace, przygotowane specjalnie na tę edycję. Druga to powtórki z poprzednich edycji. Trzecią grupą będą instalacje, których nie udało się pokazać widzom w zeszłym roku z powodu odwołania wydarzenia.

Tegoroczne atrakcje można podzielić jeszcze Można również narysować inną linię podziału: na te atrakcje, które zostaną z nami przez siedem tygodni, oraz te, które będą pokazywane znacznie krócej.

W środę poznaliśmy część atrakcji. – To na pewno nie jest większość. Będzie jeszcze wiele do odkrycia – obiecuje nam Joanna Wawiórka-Kamieniecka, która zawiaduje Nocą Kultury.

Przez cały czas towarzyszyć mają nam dwie powtórki zawieszone nad ul. Bramową, czyli między Bramą Krakowską a Rynkiem. Organizatorzy postanowili odgrzać jedną ze świecących ryb Jarosława Koziary, które „latały” nad Starym Miastem w 2018 r. oraz jedną z papierowo-wiklinowych ryb wykonanych przez dwoje artystów z Francji na Noc Kultury z 2017 r.

Amatorzy ryb mogą również obejrzeć Bramę Rybną (Rynek 5). Za pomocą światła Bartłomiej Polak pokaże przechodniom (a tym starszym przypomni) zdobiącą niegdyś ten budynek dekorację malarską Władysława Filipiaka. Warto pamiętać, że „Rybaka z Rybnej” będzie można zobaczyć tylko od 4 do 9 czerwca.

Rybak na kamienicy to jedna z tych atrakcji, które od zeszłego roku czekały na widzów. W tej kategorii można wymienić także „żyrandole” z tysięcy piłek pingpongowych. Taka praca zawisła tylko na krótko, tuż przed odwołaniem poprzedniej Nocy Kultury, na ul. Szambelańskiej. W tym roku na żyrandole można będzie się wybrać do bram przy Grodzkiej 3, Grodzkiej 5 i Grodzkiej 7, ale tylko między 4 a 16 czerwca.

Aby dowiedzieć się, czego nie zobaczyliśmy podczas zeszłorocznej Nocy Kultury, można też zajrzeć do bramy przy ul. Archidiakońskiej 1. Tu zobaczymy wydzierganą z włóczki scenę z „Małego Księcia”, który uciekł ze swej planety, wykorzystując zapewne odlot wędrownych ptaków. Scenę wzięła na warsztat ekipa Bombardowania Włóczką, a jej praca będzie widoczna od 4 do 10 czerwca.

Inną pracą pokazywaną po roku będzie wielka fotografia elementów scenograficznych układających się w „Guernicę”, czyli słynny obraz Picassa. Jeśli ktoś nie zna tego obrazu, to warto wyjaśnić, że przedstawia on pole bitwy i najeżony jest, jak to u Picassa, elementami ludzi i zwierząt. Wielkoformatowa praca ma być dostępna od 4 czerwca do 21 lipca na dziedzińcu Zamku.

Z zeszłorocznego do tegorocznego programu przeszczepiono również „Planetę Lublin”, czyli inspirowaną globusem instalację, której autorzy potraktowali miasto jako samodzielną planetę. Tę wizję będzie można oglądać przez cały czas trwania Nocy Kultury, czyli od 4 czerwca do 21 lipca.

Równie dużo czasu będziemy mieli na oglądanie nietoperzy zawieszonych nad ul. Dominikańską.

Do kontaktu z kolejną atrakcją Nocy Kultury konieczne będzie pobranie aplikacji Artivive, dzięki której ożyją grafiki rozmieszczone na terenie Starego Miasta. Grafiki mają się ułożyć w film pokazujący przemyślenia młodych ludzi, którzy zostali zmuszeni do zdalnej nauki. Grafiki będą wisieć przez całą Noc Kultury.

Podobną tematykę odcięcia od rówieśników porusza w swym fotoreportażu Anny Hernik, pokazując swoje dzieci zamknięte w domu z powodu epidemii. Jej zdjęcia będzie można oglądać na ul. Ku Farze od 4 do 16 czerwca. Z kolei od 4 do 18 czerwca niedaleko wejścia do Warsztatów Kultury wisieć będzie fotograficzna Jakuba Orzechowskiego i Ignacego Tokarczyka z polską i litewską nocą kultury z 2019 r.

Ogłoszony dzisiaj program na razie nie przewiduje wielkiej, przyciągającej tłumy instalacji artystycznej nad ul. Grodzką. – Naszym założeniem nie jest kontynuacja robienia tego, co wcześniej, tylko zapraszanie do miejsc, których się nie widzi – mówi Wawiórka-Kamieniecka. – Chcemy zapraszać do zadzierania głowy tam, gdzie się jej wcześniej nie zadzierało.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Dlaczego warto postawić na ocieplenie metodą wdmuchiwania celulozy?

Coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych i budynków szkieletowych odkrywa, że izolacja celulozą to doskonały sposób na stworzenie przytulnego wnętrza bez nadmiernych kosztów i skomplikowanych prac budowlanych. Granulat powstający z recyklingu papieru, wzbogacony o środki ognio- i pleśniochronne, wdmuchuje się pod ciśnieniem w przestrzenie między krokwiami i belkami, gdzie wypełnia każdą szczelinę. Taka warstwa zatrzymuje ciepło zimą i blokuje nadmiar upałów latem, a przy okazji „oddycha”, pomagając regulować wilgotność powietrza. Dzięki temu dom zyskuje zdrowy mikroklimat, który docenią alergicy i osoby wrażliwe na suchość powietrza.

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Pełnomocnik ISO 9001 – jak skutecznie zarządzać systemem jakości w firmie?

Wdrożenie i utrzymanie systemu zarządzania jakością zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2015 wymaga nie tylko znajomości przepisów i dokumentacji, ale przede wszystkim kompetentnej osoby, która będzie czuwać nad jego prawidłowym funkcjonowaniem. Tę rolę pełni pełnomocnik ds. systemu zarządzania jakością. To właśnie on odpowiada za to, by procesy w firmie były spójne, zgodne z normą i przynosiły zamierzone efekty. Aby dobrze przygotować się do tej funkcji, niezbędne jest szkolenie pełnomocnik ISO 9001, które dostarcza nie tylko wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim umiejętności praktycznych. Dowiedz się, jak efektywnie pełnić tę rolę i na czym skupić się, aby współpraca z jednostką certyfikującą przebiegała bez zakłóceń.

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

Najczęstsze błędy na stronach internetowych deweloperów i jak ich unikać?

W dobie cyfrowej profesjonalna strona internetowa to jeden z najważniejszych elementów skutecznego marketingu deweloperskiego. To właśnie od witryny często zaczyna się kontakt potencjalnego klienta z ofertą inwestycji.

Złodziej tuż po zatrzymaniu przez policjantów z Lublina

Multirecydywista namierzony przez lubelskich kryminalnych

Kryminalni z KWP w Lublinie zatrzymali 61-latka z woj. zachodniopomorskiego, który włamywał się do mieszkań w całej Polsce. Rozpracowali go po tym, jak włamał się do mieszkań na lubelskiej Kalinie oraz Czechowie.

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Bez kasku i uprawnień fiknął kozła. Poleciał do szpitala

Kierujący motocyklem z obrażeniami został przetransportowany do szpitala. To skutek zdarzenia z wczoraj na drodze pomiędzy miejscowościami Zdziłowice – Otrocz (powiat janowski). Wstępne ustalenia wskazują, że kierujący motocyklem stracił panowanie nad pojazdem i się przewrócił.

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)
Imprezy
2 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (2 – 3 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Jesteśmy w trakcie długiego weekendu, który sprzyja wyjściom do klubu. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

Biało-czerwona flaga łączy, ale też zobowiązuje

2 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z najmłodszych a zarazem radosnych świąt państwowych. - Flaga symbolizuje naszą przynależność do narodu i państwa – mówi dr hab. Robert Kozyrski, prof. KUL z Instytutu Historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Piłkarze Victorii Łukowa (zielone stroje) w 23. kolejce odnieśli 15. zwycięstwo w tym sezonie

Victoria Łukowa znowu zwycięska. W weekend kolejne mecze zamojskiej klasy okręgowej

Na rozpoczęcie weekendu majowego rozegrano 23. kolejkę w „najciekawszej lidze świata”. Wszystkie zespoły ze ścisłej czołówki sięgnęły po trzy punkty, a mecz derbowy pomiędzy Pogonią 96 Łaszczówka, a Koroną Łaszczów zakończył się remisem

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?
film

Majówka? Wakacje? Dokąd polecimy z lubelskiego lotniska?

Lublin stał się doskonałym miejscem na początek interesujących wycieczek? Jakie wakacyjne kierunki oferuje lubelskie lotnisko? Dokąd polecimy przez cały rok? O tych rzeczach rozmawiamy z Piotrem Jankowskim z Portu Lotniczego Lublin w dzisiejszym programie Dzień Wschodzi.

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy
galeria

Co słychać w Jastkowie? Odwiedzamy nowy zalew i zespół pałacowo-parkowy

Długi weekend majowy to dobra okazja, by wyjechać za miasto. 7 km od granic Lublina powstaje nowy zalew. To część szerszego zagospodarowania malowniczej Doliny Ciemięgi, w której znajduje się również odnowiony zespół pałacowo-parkowy.

Premier Donald Tusk

Donald Tusk w orędziu: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków, super silną i nowoczesną – armię do wygrywania

Czasy są trudne, do polityki światowej wraca niepewność, brutalność i egoizm; wojna przestała być abstrakcją - podkreślił w czwartkowym orędziu telewizyjnym orędziu premier Donald Tusk. – Czy mamy się bać? Nie. My mamy być silni – dodał. Zapewnił też: tworzymy armię, jakiej Polska nie miała od wieków.

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Hans Nielsen: Motor to faworyt do mistrzostwa Polski

Rozmowa z Hansem Nielsenem, legendarnym żużlowcem Motoru Lublin

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty dla ojca i syna po ataku na ratowników medycznych w Łukowie

Zarzuty znieważenia i naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ojciec oraz syn, którzy mieli zaatakować ratowników medycznych na oddziale ratunkowym w Łukowie. Według ustaleń byli zniecierpliwieni długim oczekiwaniem na udzielenie pomocy. Obaj byli trzeźwi.

Lutnia Piszczac zainkasowała komplet punktów w spotkaniu z Unią Żabików

W środę i czwartek rozegrane zostały mecze 23. kolejki bialskiej klasy okręgowej

Podział punktów w spotkaniu LZS Sielczyk z Az-Bud Komarówka Podlaska. Orlęta Łuków z nowym trenerem rozbiły Absolwenta Domaszewnica. Victoria Parczew lepsza od Orła Czemierniki

Uciekać przed komendantem – zły pomysł
Kraśnik

Uciekać przed komendantem – zły pomysł

Dynamiczny pościg za przestępcą po ulicach  Kraśnika – sceny jak z filmu akcji miały dziś miejsce przed południem w tym mieście. Uciekał przestępca poszukiwany do odbycia kary pozbawienia wolności. W bezpośrednim pościgu uczestniczył funkcjonariusz w cywilu oraz zastępca komendanta powiatowego policji w Kraśniku, który jako pierwszy ujął 30-letniego rzezimieszka.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31