Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

16 sierpnia 2023 r.
12:34

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński 2023: Święto tradycji i kultury ludowej

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

W trzeci weekend sierpnia odbędzie się jeden z najważniejszych lubelskich letnich festiwali - Re:tradycja – Jarmark Jagielloński. Przez trzy dni na Starym Mieście mieszać się będą tradycja z nowoczesnością. Nie zabraknie muzycznych atrakcji, spotkań ze sztuką oraz tradycyjnego jarmarku pełnego wyrobów twórców ludowych i rzemieślników.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Łączyć pokolenia

Festiwal, który przed kilkunastoma laty został zapoczątkowany w formie Jarmarku Jagiellońskiego, przez lata ewoluował, zmieniając zarazem swoją formę i charakter. Dziś wydarzenie pod nazwą Re:tradycja – Jarmark Jagielloński łączy różne akcenty dotychczas wzbogacające festiwal, kładąc szczególny nacisk na warstwę muzyczną oraz rzemiosło artystyczne.

Re:tradycja przede wszystkim ma łączyć pokolenia poprzez dialog dziedzictwa ze współczesnością. W tym roku ma to szczególny wymiar z uwagi na fakt, że Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży. - Współpraca ludzi w różnym wieku pozwala na wzajemne uczenie się od siebie, przekazywanie wiedzy, umiejętności. Cieszę się i jestem dumna, że Lublin jest miejscem, gdzie kultura tradycyjna staje się inspiracją dla młodzieży, która stale uczestniczy w procesie podtrzymywania zwyczajów rodzinnych i regionalnych -  mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Święto kultury ludowej

Jednym z kluczowych elementów festiwalu jest Jarmark Jagielloński, czyli targi sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego. W tym roku motywem przewodnim modułu będzie obróbka drewna. Stąd na stoiskach na Starym Mieście pojawią się m.in. toczone i zdobione naczynia, drewniane skrzynie, dłubane misy, drewniane zabawki, a przede wszystkim rzeźby.

Nie tylko drewno będzie jednak dostępne na jarmarku. Do Lublina przyjedzie aż 140 rzemieślników z Europy Środkowo-Wschodniej. Będą to zarówno doświadczeni twórcy, jak i młodzi artyści. Na barwnych stoiskach znajdziemy m.in. biżuterię, malarstwo, wyroby garncarskie i ceramiczne, haftowane i plecione, różnego rodzaju ozdoby, czy produkty spożywcze.

- Ponad 30 wystawców kontynuuje tradycje wpisane na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Będą to reprezentanci takich pozycji z listy jak np. „Zabawkarstwo żywiecko-suskie”, „Umiejętność wyplatania kosza >kabłącoka< w Lucimi na Radomszczyźnie” czy „Tradycje wytwarzania koronki koniakowskiej” - wymienia Agata Turczyn, asystentka programowa Festiwalu.

Jarmark Jagielloński wystartuje w piątek o godz. 13 a w sobotę i niedzielę rozpocznie się już o godz. 10.

Dawne instrumenty i elektronika

Festiwal Re:tradycja to także trzy dni wyjątkowych koncertów na Błoniach pod Zamkiem, które łączyć będą dawne brzmienia i tradycyjne instrumenty z muzyką elektroniczną i eksperymentalną.

Scenę zainauguruje piątkowy koncert (start o godz. 19.30) z udziałem popularnych artystów oraz reprezentantów świata muzyki i śpiewu tradycyjnego. W tym roku dominować będą dźwięki związane z tradycją polskiej części Polesia.

W koncercie udział wezmą Poleski Skład Smyczkowy oraz zespół Polesie_PL, którzy zadbają o warstwę muzyczną i wokalną koncertu. Całość dopełnią aranżacje słynnego kompozytora Atanasa Valkova oraz improwizacje jego żony – Jagody.

Po zachodzie słońca w piątkowy wieczór będzie można też potańczyć do podlaskich i poleskich melodii granych przez zespół Hajda Banda. Do tańca zagra też formacja Janusz Prusinowski Trio,

Kolejne koncerty zaplanowano na sobotę. O godz. 19.30 na scenie pojawi się estońska grupa Puuluup. Będzie można usłyszeć brzmienie wyjątkowego instrumentu – talharpy. Koncert wypełnią jednak nie tylko tradycyjne dźwięki, bo nie zabraknie także elektroniki. Tego wieczora zgra także francuska formacja Lolomis z charyzmatyczną wokalistką  Romane Claudel-Ferragui. - Nowoczesne brzmienie, oparte o tekstowe inspiracje tradycją, nasycenie, zamaszystość i tajemnica – to tylko kilka haseł, którymi można próbować opowiedzieć o tym, co czeka słuchaczy 19 sierpnia na Scenie Festiwalu – zapowiadają organizatorzy.

Również w sobotę będzie można się pobawić na potańcówce. Tym razem o dobrą atmosferę zadbają Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, Cmolaskie Chłopoki oraz Kapela Batareja.

Festiwal zwieńczą niedzielne koncerty. Najpierw, o godz. 14, wyjątkowo w Bazylice oo. Dominikanów przy ul. Złotej, wystąpi grupa Wernyhora. W zabytkowych wnętrzach świątyni trio z Sanoka zabierze słuchaczy do muzycznego świata Bojków – górali zamieszkujących częściowo Karpaty Wschodnie i Bieszczady.

Wieczorem, już na Błoniach pod Zamkiem, zagra zespół Odpoczno, łączący tradycyjne melodie pochodzące z muzyki opoczyńskiej oraz nowoczesne brzmienia. Na scenie pojawi się także rumuński duet Balkan Taksim, który zaprezentuje spektrum bałkańskich melodii: serbskich, macedońskich, bułgarskich, tureckich czy albańskich.

- Artyści, których w tym roku zaprosiłyśmy do współpracy, pokazują, jak dużą przestrzeń do tworzenia daje nam tradycja – muzyka, instrumentarium, śpiew - podkreśla Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Warsztaty i atrakcje dla całych rodzin

Na uczestników festiwalu czekać będą różnorodne warsztaty. W programie znalazły się m.in. zajęcia manualne poświęcone technikom stolarskim, wykonywaniu ozdób i zabawek oraz rzeźbieniu w drewnie. Chętni będą mogli wziąć także udział w warsztatach tradycyjnych pieśni, tańca czy gry na instrumentach. Aby wziąć udział w warsztatach, należy wejść na stronę retradycja.eu i wypełnić formularz zgłoszeniowy na wybrane zajęcia.

Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży. Na Błoniach pod Zamkiem zostanie zorganizowane Podwórko Re:tradycji, czyli specjalna przestrzeń dla całych rodzin, w której będzie można odkryć bogactwo tradycyjnych zabaw i gier.

- W tym roku na Podwórku będzie królować drewno, a więc i patyki! Niepozorne kijki, przy odrobinie chęci i wyobraźni, mogą zamienić się w najlepsze zabawki dające nieograniczone możliwości tym, którzy wezmą je w dłonie – zapowiadają organizatorzy.

Propozycje dla najmłodszych uzupełnią warsztaty oraz prezentowane w Warsztatach Kultury spektakle.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej retradycja.eu. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

16 lipca 2025: Przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen przedstawia propozycję Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) opiewającą na prawie dwa bilionów euro

Miliardy dla Polski. Będziemy największym beneficjentem w nowym budżecie UE?

Unijny komisarz ds. budżetu Piotr Serafin poinformował w środę, że Polska, mimo że przez ostatnie lata bardzo szybko się rozwijała, pozostanie największym beneficjentem narodowych programów w przyszłym wieloletnim budżecie Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o politykę spójności i rolnictwo.

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Kalendarz
lipiec 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31