Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 września 2015 r.
10:07

XVI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Festiwal bogaty jak barok

17 września 2015 19:00

Rozmowa z Anitą Lewczuk vel Leoniuk, p.o. dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i koordynatorem Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 17-20 września odbędzie się XVI Festiwal Trzech Kultur. Jaki jest motyw przewodni tegorocznej edycji?

– Postawiliśmy na barok. To właśnie w tej epoce za sprawą Pociejów, Flemingówi i Zamoyskich na Włodawie stanęły w miasteczku kościół, synagoga i cerkiew. Będzie wystawa poświęcona tym rodom i koncert w kościele św. Ludwika w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” połączony z recytacją fragmentów kazania z 1717 r o. Dominika Paprockiego, paulina, przez Jerzego Zelnika.

• Festiwalowe trzy kultury to nie tylko historia…

– Przepiękne świątynie wciąż są obecne w krajobrazie naszego miasta i stanowią o jego obliczu. Jako organizatorzy festiwalu pragnęlibyśmy, aby stał się on po raz kolejny pretekstem do dyskusji na temat ekumenizmu. Wydaje się, że Włodawa, w trakcie trwania takiej imprezy, jest najlepszym do tego miejscem.

• W czasie poprzednich edycji na niektóre koncerty nie sposób się wcisnąć. Co sprawia, że włodawianie za punkt honoru stawiają sobie obecność na tej imprezie?

– Myślę, że są po prostu z niej dumni. Skupia ona przecież znakomitych artystów. Za sprawą festiwalu o Włodawie jest głośno. To też sprawia, że uczestniczy w nim coraz więcej gości z nawet bardzo odległych zakątków kraju. Zapytałam kiedyś o to stałych gości z Rzeszowa. Odpowiedzieli, że do Włodawy poza poziomem wykonawców przyciąga ich wielokulturowość w autentycznych, historycznych wnętrzach. Podobne imprezy w kraju zazwyczaj są monokulturowe.

• Którzy artyści najbardziej zapadli włodawianom w pamięci?

– Na pewno był to krakowski zespół Kroke, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Alosza Awdiejew, Andre Ochodlo, świętej pamięci Krzysztof Kolberger, czy Poznańskie Słowiki. Zresztą długo by wymieniać, aby nikogo nie skrzywdzić.

• A na co możemy liczyć tym razem?

– Będą projekcje, spektakle, wystawy, warsztaty, konferencja popularno-naukowa i spotkania. A jeśli chodzi o to, co będzie działo się na scenach, to najwięcej sobie obiecuję po następujących po sobie koncertach ucznia i mistrza, czyli formacji Jascha Lieberman Trio i ostatniego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego. Czekam także na niedzielny koncert Kajah & Transoriental Orchestra.

• Kto poprowadzi tegoroczny festiwal?

– Anna Popek, telewizyjna prezenterka, która wyznaje zasadę, że zadaniem dziennikarza jest poszukiwanie ciekawych zjawisk, ludzi, tematów i opowiadanie o nich innym.

PROGRAM ARTYSTYCZNY XVI Festiwalu Trzech Kultur - Włodawa 2015

 

Czwartek - 17 września

godz.1900 (kino WDK) – „W obronie jaskiniowca” - monodram Emiliana Kamińskiego

 

Piątek - 18 września

godz.800 (kino WDK) – Projekcja filmu pt. „Wypełnić pustkę” w reż.

Ramy Burshtein

godz.900 (mała synagoga) – Prezentacja wystawy pt. „Włodawski sztetl”

godz.930 (mała synagoga) – Promocja książki „Ksiądz Ludwik Telesfor Romanowski. Pamiętniki z dziejów miasta i parafii (1910-1919)”

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Spektakl dla dzieci „Jak ptaszki studiowały Torę”Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

godz.1000 (mała synagoga) – Warsztaty tańca żydowskiego z elementami baroku – prowadzenie Mariusz Bach 

godz.1100 (budynek administracyjny MPŁ-W) – Otwarcie wystawy – „Panowie na Włodawie”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – „Poproszę inny globus” – program w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy: Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego i Teresy Wrońskiej

godz.1300 (wielka synagoga) – Otwarcie wystawy „W kręgu chasydów” – wystawa zdjęć autorstwa izraelskiego fotoreportera Gila Cohena-Magena

godz.1315 (mała synagoga) – „Chasydyzm-historia i współczesność” – prelekcja dr hab. Michała Galasa (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert Eliezer Mizrachi – stare pieśni żydowskie ze Wschodu

godz.1500 (mała synagoga) – Projekcja filmu dokumentalnego „Widzący z Lublina” w reż. Grażyny Stankiewicz oraz spotkanie z twórcami filmu

godz.1700 (wielka synagoga) – Jascha Lieberman Trio – koncert muzyki klezmerskiej  dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert Ostatniego Klezmera Galicji czyli Leopold Kozłowski i Przyjaciele zapraszają. Wystąpią: Leopold Kozłowski, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Halina Jarczyk, Andrzej Róg, Marta Bizoń

 

Sobota - 19 września

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) w programie  dla dzieci „Cerkiew w Bajkowej Dolinie”

godz.1100 (mała synagoga) – Projekcja filmu „Skupieni wokół tradycji - Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie” w reż. Andrzeja Romańczuka

godz.1130 (mała synagoga) – Otwarcie wystawy „W obronie starej wiary. Ikony staroobrzędowców i ich świat”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – Piotr Matczuk i Michał Konstrat – koncert pt. „Nasz Wysocki”

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert „Ulica Mendelsztama” – w wykonaniu Ryszarda Leoszewskiego z zespołem  Sklep z Ptasimi Piórami

godz.1500 (mała synagoga) – Spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną połączone z projekcją filmów: „Ludzie starej wiary” oraz „Cerkiew na granicy”

godz.1700 (cerkiew) – Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” – koncert muzyki cerkiewnej

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert  „Kołysanki na wieczny sen”Lena Piękniewska  z zespołem Soundcheck

 

Niedziela - 20 września

godz.900 (cerkiew) – Nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru „Polifonia”

godz.1000 (mała synagoga) – Przedstawienie dla dzieci  „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu  aktorek: Elżbiety Kutrowskiej i Magdaleny Witczak

godz.1000 (klasztor oo. Paulinów) – Otwarcie wystawy – „Vlodaviana w archiwach Jasnej Góry, krakowskiej Skałki i miejscowych zbiorów klasztornych”

godz.1200 (mała synagoga) – Olga Bończyk – spotkanie z aktorką teatralną i filmową – prowadzenie Anna Popek

godz.1300 (kino WDK) – Projekcja filmu „Mary's Land. Ziemia Maryi" w reż. Juana Manuela Cotelo

godz.1430 (klasztor oo. Paulinów) – Konferencja popularno-naukowa „150 rocznica kasaty włodawskiego klasztoru oo. Paulinów”

godz.1600 (kościół św. Ludwika) – Koncert kameralny – Muzyka ze zbiorów jasnogórskich (W. Dankowski, XVIII w.) w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” i fragmenty kazania o. Dominika Paprockiego, paulina (1717) – recytacja Jerzy Zelnik

godz.1930  (plac synagogalny) – Koncert Kayah & Transoriental Orchestra

Od piątku do niedzieli

(18-20 września 2015) - Jarmark Festiwalowy (ul. Czerwonego Krzyża i Witosa), Festiwalowe Spotkania z Gwiazdami, Teatr Gry Wstępnej z programem: Baroku Czar, pokazy ginących zawodów, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów (m.in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze - piątek 1000-1500, sobota 1000-1500), fotościanki, przejażdżki bryczkami i wiele innych atrakcji 

Prezentacja i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur – Anna Popek

Pozostałe informacje

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Chełm wybuduje schrony. Miasto ma plan

Rada Miasta Chełm jednogłośnie przyjęła kompleksowy plan działania, mający przygotować miasto na różnorodne zagrożenia – zarówno militarne, jak i cywilne. Plan przewiduje powołanie Korpusu Obrony Cywilnej.

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik
galeria

"Byliśmy mocni na torze". Opinie po meczu Orlen Oil Motoru z Innpro ROW Rybnik

W piątkowy wieczór Orlen Oil Motor Lublin nie miał problemów z pokonaniem Innpro ROW Rybnik. Lubelskie "Koziołki" wygrały 63:27 i umocniły się na pierwszym miejscu w stawce. Jak mecz podsumowali jego główni bohaterowie?

Wisła Puławy sprawiła sensację wygrywając w Krakowie z Wieczystą

Sensacja w Krakowie. Wisła Puławy ograła Wieczystą!

Za takie historie kibice kochają piłkę nożną. W sobotę skazywana na porażkę Wisła Puławy pokonała w Krakowie tamtejszą Wieczystą i wciąż jest blisko uniknięcia degradacji

36-latek, który w kwietniu miał potrącić nastolatkę, usłyszał zarzuty spowodowania wypadku i ucieczki z miejsca zdarzenia,
RAPORT

Hulajnogi na chodnikach: nie jest bezpiecznie

W Lublinie mężczyzna na hulajnodze potrącił 13-latkę. W Puławach 40-latek jadąc hulajnogą stracił równowagę i przewrócił się na chodnik. Był nietrzeźwy i trafił do szpitala. W Chełmie 12-latka jadąca hulajnogą uderzyła w tył samochodu.

Podobnie jak w pierwszym, tak i w drugim meczu finału Bogdanka LUK Lublin pokonała Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0.
galeria

Drugi mecz finału PlusLigi: Bogdanka LUK Lublin rozbiła Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0 [ZDJĘCIA]

W drugim spotkaniu finałowym o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin pokonała wicemistrza kraju Aluron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Do złotego medalu lublinianie potrzebują już tylko jednego zwycięstwa. MVP wybrany został Wilfredo Leon. Trzeci mecz w środę w Sosnowcu, o godzinie 20.30

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji
zdjęcia
galeria

Puławy pamiętają o 234. rocznicy uchwalania trzeciomajowej konstytucji

Jak co roku mieszkańcy Puław, samorządowcy, przedstawiciele lokalnych organizacji, służb mundurowych, szkół - zebrali przed Pomnikiem Konstytucji, by złożyć przed nim kwiaty i zapalić znicze. Uroczystościom towarzyszyła Puławska Orkiestra Dęta.

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja
zdjęcia
galeria

Historyczne stroje i polonez na Placu Litewskim. Lublin świętuje 3 maja

Zespół Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej poprowadził dzisiaj "Poloneza dla Lublina". Tańczących, w tym przedstawicieli lokalnych władz, w historycznych strojach, oglądały tłumy mieszkańców zebranych na Krakowskim Przedmieściu i Placu Litewskim.

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

Prezydent Duda z apelem do ministra. Upomniał się o Borsuka

W Warszawie zakończyła się oficjalna część obchodów z okazji rocznicy uchwalenia konstytucji 3 maja. W trakcie swojego przemówienia Andrzej Duda wspomniał m.in o projekcie Borsuk, który może zostać polskim hitem eksportowym.

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale
zdjęcia
galeria

Lublin rozpoczyna świętowanie dnia konstytucji 3 maja. Sesja w trybunale

W Trybunale Koronnym zakończyła się już uroczysta sesja Rady Miasta Lublin, która rozpoczęła oficjalne obchody święta w stolicy Lubelszczyzny. Teraz czas na poloneza, potem m.in. fire show.

W derbach Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

Chełmianka Chełm podzieliła się punktami ze Świdniczanką Świdnik

W spotkaniu derbowym Chełmianka Chełm zremisowała ze Świdniczanką Świdnik 2:2

Najlepsze kreacje przygotowane w Nałęczowie trafią na finał, ogólnopolski pokaz mody w Warszawie
ekologia
galeria

Młodzież z Nałęczowa uszyła ubrania z opadów. Pokażą je w stolicy

Spódnice, torebki, bluzki, sukienki - a to wszystko z zielonych i niebieskich odpadów. Uczniowie szkół podstawowych z gminy Nałęczów w poniedziałek wzięli udział w akcji "Moda na recykling". We wrześniu pojadą do Warszawy na ogólnopolski finał z udziałem gwiazd telewizji.

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Lublin: Auto wpadło na poduszkę zderzeniową. Niebezpieczna sytuacja przy węźle Sławinek

Do niebezpiecznej sytuacji doszło dzisaj ok. godz. 10:30 na alei Solidarności w Lublinie. Tuż przed węzłem drogowym Sławinek na jezdni prowadzącej od strony Warszawy zatrzymało się kilka aut, z których wysiadła grupa obcokrajowców. Jeden z pojazdów najpewniej jechał pod prąd.

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Trener Pavol Stano zabrał głos na temat pozostania w Górniku Łęczna

Górnik Łęczna po porażce 1:3 z Pogonią Siedlce nie ma prawa być zadowolony. Zespół, który jeszcze niedawno zmierzał do strefy barażowej w ostatnich dwóch meczach zdobył tylko punkt. Nie ma co ukrywać, że na ostatnie wyniki z pewnością spory wpływ ma fakt, że wobec sztabu szkoleniowego i piłkarzy pojawiły się zaległości finansowe. Po ostatnim meczu o przyszłość w klubie zapytany został także trener Pavol Stano

Do zdarzenia doszlo w lasach w powiecie biłgorajskim

Nowe fakty w sprawie tragicznej śmierci 14-latki. Policja zatrzymała stajennego

Prokuratura w Biłgoraju prowadzi śledztwo dotyczące przyczyn tragicznego wypadku w Woli Małej, w którym zginęła 14-latka. Dziewczynka spadła z konia podczas przejadżdzki po okolicy. Mężczyzna wydający konie tego dnia był pijany.

Poszkodowany chciał kupić cyfrowe aktywa. Trafił na oszusta

Chciał zarobić na kryptowalutach. Lublinianin stracił majątek

Ponad 400 tysięcy złotych stracił 51-letni mieszkaniec Lublina, który zaufał niewłaściwym ludziom. Sądził, że inwestuje w kryptowaluty u "brokera". W rzeczywistości nawiązał kontakt z oszustami.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia