Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

17 września 2015 r.
10:07

XVI Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Festiwal bogaty jak barok

0 2 A A
17 września 2015 19:00

Rozmowa z Anitą Lewczuk vel Leoniuk, p.o. dyrektora Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego i koordynatorem Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• 17-20 września odbędzie się XVI Festiwal Trzech Kultur. Jaki jest motyw przewodni tegorocznej edycji?

– Postawiliśmy na barok. To właśnie w tej epoce za sprawą Pociejów, Flemingówi i Zamoyskich na Włodawie stanęły w miasteczku kościół, synagoga i cerkiew. Będzie wystawa poświęcona tym rodom i koncert w kościele św. Ludwika w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” połączony z recytacją fragmentów kazania z 1717 r o. Dominika Paprockiego, paulina, przez Jerzego Zelnika.

• Festiwalowe trzy kultury to nie tylko historia…

– Przepiękne świątynie wciąż są obecne w krajobrazie naszego miasta i stanowią o jego obliczu. Jako organizatorzy festiwalu pragnęlibyśmy, aby stał się on po raz kolejny pretekstem do dyskusji na temat ekumenizmu. Wydaje się, że Włodawa, w trakcie trwania takiej imprezy, jest najlepszym do tego miejscem.

• W czasie poprzednich edycji na niektóre koncerty nie sposób się wcisnąć. Co sprawia, że włodawianie za punkt honoru stawiają sobie obecność na tej imprezie?

– Myślę, że są po prostu z niej dumni. Skupia ona przecież znakomitych artystów. Za sprawą festiwalu o Włodawie jest głośno. To też sprawia, że uczestniczy w nim coraz więcej gości z nawet bardzo odległych zakątków kraju. Zapytałam kiedyś o to stałych gości z Rzeszowa. Odpowiedzieli, że do Włodawy poza poziomem wykonawców przyciąga ich wielokulturowość w autentycznych, historycznych wnętrzach. Podobne imprezy w kraju zazwyczaj są monokulturowe.

• Którzy artyści najbardziej zapadli włodawianom w pamięci?

– Na pewno był to krakowski zespół Kroke, Justyna Steczkowska, Piotr Rubik, Alosza Awdiejew, Andre Ochodlo, świętej pamięci Krzysztof Kolberger, czy Poznańskie Słowiki. Zresztą długo by wymieniać, aby nikogo nie skrzywdzić.

• A na co możemy liczyć tym razem?

– Będą projekcje, spektakle, wystawy, warsztaty, konferencja popularno-naukowa i spotkania. A jeśli chodzi o to, co będzie działo się na scenach, to najwięcej sobie obiecuję po następujących po sobie koncertach ucznia i mistrza, czyli formacji Jascha Lieberman Trio i ostatniego galicyjskiego klezmera Leopolda Kozłowskiego. Czekam także na niedzielny koncert Kajah & Transoriental Orchestra.

• Kto poprowadzi tegoroczny festiwal?

– Anna Popek, telewizyjna prezenterka, która wyznaje zasadę, że zadaniem dziennikarza jest poszukiwanie ciekawych zjawisk, ludzi, tematów i opowiadanie o nich innym.

PROGRAM ARTYSTYCZNY XVI Festiwalu Trzech Kultur - Włodawa 2015

 

Czwartek - 17 września

godz.1900 (kino WDK) – „W obronie jaskiniowca” - monodram Emiliana Kamińskiego

 

Piątek - 18 września

godz.800 (kino WDK) – Projekcja filmu pt. „Wypełnić pustkę” w reż.

Ramy Burshtein

godz.900 (mała synagoga) – Prezentacja wystawy pt. „Włodawski sztetl”

godz.930 (mała synagoga) – Promocja książki „Ksiądz Ludwik Telesfor Romanowski. Pamiętniki z dziejów miasta i parafii (1910-1919)”

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Spektakl dla dzieci „Jak ptaszki studiowały Torę”Stowarzyszenie Grupa Studnia O.

godz.1000 (mała synagoga) – Warsztaty tańca żydowskiego z elementami baroku – prowadzenie Mariusz Bach 

godz.1100 (budynek administracyjny MPŁ-W) – Otwarcie wystawy – „Panowie na Włodawie”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – „Poproszę inny globus” – program w wykonaniu aktorów Teatru Żydowskiego z Warszawy: Henryka Rajfera, Marka Węglarskiego i Teresy Wrońskiej

godz.1300 (wielka synagoga) – Otwarcie wystawy „W kręgu chasydów” – wystawa zdjęć autorstwa izraelskiego fotoreportera Gila Cohena-Magena

godz.1315 (mała synagoga) – „Chasydyzm-historia i współczesność” – prelekcja dr hab. Michała Galasa (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie)

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert Eliezer Mizrachi – stare pieśni żydowskie ze Wschodu

godz.1500 (mała synagoga) – Projekcja filmu dokumentalnego „Widzący z Lublina” w reż. Grażyny Stankiewicz oraz spotkanie z twórcami filmu

godz.1700 (wielka synagoga) – Jascha Lieberman Trio – koncert muzyki klezmerskiej  dedykowany Leopoldowi Kozłowskiemu

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert Ostatniego Klezmera Galicji czyli Leopold Kozłowski i Przyjaciele zapraszają. Wystąpią: Leopold Kozłowski, Kamila Klimczak, Renata Świerczyńska, Halina Jarczyk, Andrzej Róg, Marta Bizoń

 

Sobota - 19 września

godz.1000 (namiot - plac synagogalny) – Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) w programie  dla dzieci „Cerkiew w Bajkowej Dolinie”

godz.1100 (mała synagoga) – Projekcja filmu „Skupieni wokół tradycji - Staroobrzędowcy na Suwalszczyźnie” w reż. Andrzeja Romańczuka

godz.1130 (mała synagoga) – Otwarcie wystawy „W obronie starej wiary. Ikony staroobrzędowców i ich świat”

godz.1200 (namiot - plac synagogalny) – Piotr Matczuk i Michał Konstrat – koncert pt. „Nasz Wysocki”

godz.1400 (namiot - plac synagogalny) – Koncert „Ulica Mendelsztama” – w wykonaniu Ryszarda Leoszewskiego z zespołem  Sklep z Ptasimi Piórami

godz.1500 (mała synagoga) – Spotkanie z reżyserem Jerzym Kaliną połączone z projekcją filmów: „Ludzie starej wiary” oraz „Cerkiew na granicy”

godz.1700 (cerkiew) – Chór Politechniki Białostockiej „Polifonia” – koncert muzyki cerkiewnej

godz.1900 (wielka synagoga) – Koncert  „Kołysanki na wieczny sen”Lena Piękniewska  z zespołem Soundcheck

 

Niedziela - 20 września

godz.900 (cerkiew) – Nabożeństwo wraz z oprawą muzyczną liturgii w wykonaniu Chóru „Polifonia”

godz.1000 (mała synagoga) – Przedstawienie dla dzieci  „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu  aktorek: Elżbiety Kutrowskiej i Magdaleny Witczak

godz.1000 (klasztor oo. Paulinów) – Otwarcie wystawy – „Vlodaviana w archiwach Jasnej Góry, krakowskiej Skałki i miejscowych zbiorów klasztornych”

godz.1200 (mała synagoga) – Olga Bończyk – spotkanie z aktorką teatralną i filmową – prowadzenie Anna Popek

godz.1300 (kino WDK) – Projekcja filmu „Mary's Land. Ziemia Maryi" w reż. Juana Manuela Cotelo

godz.1430 (klasztor oo. Paulinów) – Konferencja popularno-naukowa „150 rocznica kasaty włodawskiego klasztoru oo. Paulinów”

godz.1600 (kościół św. Ludwika) – Koncert kameralny – Muzyka ze zbiorów jasnogórskich (W. Dankowski, XVIII w.) w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej „Kapela Jasnogórska” i fragmenty kazania o. Dominika Paprockiego, paulina (1717) – recytacja Jerzy Zelnik

godz.1930  (plac synagogalny) – Koncert Kayah & Transoriental Orchestra

Od piątku do niedzieli

(18-20 września 2015) - Jarmark Festiwalowy (ul. Czerwonego Krzyża i Witosa), Festiwalowe Spotkania z Gwiazdami, Teatr Gry Wstępnej z programem: Baroku Czar, pokazy ginących zawodów, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów (m.in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze - piątek 1000-1500, sobota 1000-1500), fotościanki, przejażdżki bryczkami i wiele innych atrakcji 

Prezentacja i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur – Anna Popek

Pozostałe informacje

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Wielka ulga w Puławach. Wisła Grupa Azoty przerwała klątwę meczów bez zwycięstwa

Bardzo dawno piłkarze Wisły Grupy Azoty nie zaznali smaku zwycięstwa. Jednak w czwartek trwająca od siódmego października zła passa została wreszcie przerwana. Duma Powiśla pokonała na swoim stadionie Olimpię Elbląg i złapała głębszy oddech w kontekście walki o utrzymanie

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Naprawa ulicy tak, ale nie kosztem drzew. Mieszkańcy nadal walczą

Chcą naprawy nawierzchni swojej ulicy, ale bez wycinki drzew. Mieszkańcy ulicy Kościuszki wciąż walczą o zachowanie zieleni przed kamienicami. Ratusz odpowiada, że prowadzi rozmowy ze wspólnotami.

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Edach Budowlani Lublin mają wolną sobotę

Nie odbędzie się mecz 12. kolejki: Edach Budowlani Lublin - Budo 2011 Aleksandrów Łódzki, który był planowany na sobotę.

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

W pożarze stracili dom. Rodzina prosi o wsparcie

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi życie rodziny z miejscowości Horodyszcze – Kolonia w gminie Chełm legło w gruzach. Pożar strawił ich dom. Co gorsza, mąż i ojciec rodziny próbując ugasić ogień doznał poważnych poparzeń, trafił do szpitala, jest w śpiączce. Pogorzelcy zwracają się z prośbą o wsparcie.

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK
6 kwietnia 2024, 17:00

Zamojszczyzna wiosennie - zaproszenie na koncert w ZDK

Chodzenie z Gaikiem, z Kogucikiem, z Marzanką oraz wiązanki tańców regionalnych i narodowych - złożą się na Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca Zamojszczyzna.

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów
2 kwietnia 2024, 20:00

Jubileuszowy koncert Lubelskiej Federacji Bardów

Lubelska Federacja Bardów obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Z okazji jubileuszu oraz 19 rocznicy śmierci Jana Pawła II, Miasto Lublin zaprasza na koncert „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, który odbędzie się 2 kwietnia w Bazylice oo. Dominikanów.

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Miliony dla szpitala dziecięcego. Będzie na leki i nowy sprzęt

Prawie 3 mln złotych otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Lublinie. Ten zastrzyk finansowy pozwoli to na realizację bieżących inwestycji oraz zakup leków czy sprzętów.

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Złodziej perfum aresztowany. Posiedzi 3 miesiące albo dłużej

Grozi mu 10 lat więzienia. Na wyrok najpewniej poczeka za kratkami, bo sąd już zdecydował się aresztować 20-latka z Międzyrzeca Podlaskiego.

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

PSL składa zawiadomienie. CBA zajmie się urzędem marszałkowskim?

Czy z zasadami podziału środków publicznych dokonanego przez marszałka województwa lubelskiego wszystko było w porządku? Działacze PSL chcą, by zajęło się tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Zapowiedzieli, że będą o to wnioskować.

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Wielkanoc. To czas na babkę i mazurek

Paulina Golianek i Monika Niedźwiadek z Koła Gospodyń Wiejskich w Konopnicy już szykują święta. A my mamy dla was przepisy na mazurek i babkę z pierwszej ręki.

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Starszy pan nie żyje. Ciężarówka potrąciła go, gdy był na pasach

Lekarzom nie udało się uratować życia mężczyzny, który dzisiaj rano w Chełmie został potrącony przez ciężarówkę.

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Tutaj wybory to czysta formalność. Kandydat na wójta jest jeden

Kiedy nie ma konkurencji, to głosowanie staje się formalnością. Tak jak w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Tam już wiadomo, kto zostanie wójtem. Znany jest też skład prawie połowy nowej rady. Jak to możliwe?

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

Święta spędzi za kratkami. Wszystko przez narkotyki

To nie będzie wesoła Wielkanoc dla 21-latka z gminy Trawniki. Młody mężczyzna został zatrzymany z taką ilością narkotyków, że sąd postanowił go aresztować tymczasowo na 3 miesiące.

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Roztrzaskał głowę Matce Boskiej. Zarzut obrazy uczuć religijnych dla 43-latka

Nie tylko za zniszczenie mienia, ale również obrazę uczuć religijnych odpowie 43-latek z Lubartowa, który dokonał dewastacji przydrożnej kapliczki z figurą Matki Boskiej.

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Motor Lublin wzmacnia sztab szkoleniowy. Nowy asystent z Finlandii

Sporo pozmieniało się w ostatnich tygodniach, jeżeli chodzi o sztab szkoleniowy Motoru. Goncalo Feio w roli pierwszego trenera zastąpił Mateusz Stolarski. Prawą ręką 31-latka został za to Przemysław Jasiński. A w czwartek klub z Lublina poinformował, że w zespole pojawił się nowy asystent – pochodzący z Finlandii Rasmus Jansson.

Kalendarz
marzec 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia