Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

19 kwietnia 2021 r.
14:41

Konferencja "Świat Wincentego Pola"

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
20 kwietnia 2021 10:00
(fot. materiały prasowe)

Z okazji 214. urodzin poety-geografa, Wincentego Pola, już po raz 13. odbędzie się ogólnopolska konferencja poświęcona jego życiu i twórczości. W tym roku wydarzenie odbędzie się online w dniach 20-21 kwietnia.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Hasłem tegorocznej konferencji jest: "Miło spoglądać, Wisło, na twe nurty. Rzeki: emocje – magia – ekologia". W wydarzeniu udział wezmą m.in. prelegenci z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Dworku Wincentego Pola, Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy czy Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

Przez dwa dni organizatorzy zapraszać będą na wykłady od godz. 10. Szczegóły dotyczące uczestnictwa w konferencji online dostępne są na stronie facebookowej wydarzenia: TUTAJ.

Program:

20 kwietnia:

- 10.00 – Powitanie uczestników spotkania
- 10.10 – Wiktor Kowalczyk (Dworek Wincentego Pola, Filia Muzeum Literackiego w Lublinie, Oddziału Muzeum Narodowego w Lublinie) – „O rzekach i Wincentym Polu” – wprowadzenie w tematykę konferencji
- 10.30 – Ks. prof. Henryk Drawnel (Katedra Filologii Biblijnej i Literatury Międzytestamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) – „Jordan pomiędzy Eufratem a Nilem: Starożytny Izrael i jego „rzeki””
- 10.50 – Paweł Jarczewski (Izba Pamięci Wincentego Pola, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Sobieszewo) – „Ujście Wisły nie jedno ma imię. Proces kształtowania się ujścia Wisły do morza na przestrzeni wieków”
- 11.10 – Dr Marek Bednarski (Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Oddział Lubelski) – „Rola rzek w strukturze fortyfikacji na terenie Polski”
- 11.30 – Dr Andrzej Konstankiewicz (Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy, Oddział Lubelski) – „Stalowe kadłuby na wodach Polesia”
- 11.50 – Dyskusja

21 kwietnia:

- 10.00 – Anna Kacprzak (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Grodzisko Żmijowiska) – „Osadnicza i kulturowa funkcja rzek w pradziejach i wczesnym średniowieczu w oparciu o wybrane stanowiska archeologiczne z rejonu Małopolskiego Przełomu Wisły i krain do niego przyległych”
- 10.20 – Paweł Jarczewski (Izba Pamięci Wincentego Pola, „Wyspa Skarbów” Gdańskiego Archipelagu Kultury, Gdańsk Sobieszewo) – „Pierwsze, tak dokładne opisanie...? Wisła i jej siostry w hydrograficznym ujęciu Wincentego Pola”
- 10.40 – Marta Kłak-Ambrożkiewicz (Muzeum Domu Jana Matejki, Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie) – „„Jeśli Bóg da, chciałbym jeszcze, nim wyjadę za granicę, zwiedzić Karpaty”: Jan Matejko wśród przedburzowców nad Wisłą – wizja antropologiczna”
- 11.00 – Dorota Seweryn-Puchalska (Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Oddział Kamienica Celejowska) – „Rzeka jako zmienna metafora w sztukach wizualnych”
- 11.20 – Prof. Małgorzata Król (Kolegium Dydaktyczne Filologii Polskiej, Edytorstwa i Humanistyki Cyfrowej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II) – „Pasje naukowe Wincentego Pola i Gustawa Zielińskiego”
- 11.40 – Dr Joanna Wiśniewska-Krupa (Muzeum Narodowe w Lublinie, Oddział Muzeum Literackie w Nałęczowie) – „Rzeki w przestrzeniach sakralnych liryków Wincentego Pola. Od orbis exterior do poetyckiej praktyki”
- 12.00 – Dyskusja
- 12.20 – Podsumowanie i zakończenie

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria

Trzecia porażka z rzędu. Motor gorszy od Pogoni Szczecin

Motor znowu bez punktów. W środę drużyna Mateusza Stolarskiego przegrała w zaległym meczu 31. kolejki w Szczecinie z tamtejszą Pogonią 0:3. Bohaterem „Portowców” był Kamil Grosicki, który zdobył dwie, bardzo ładne bramki.

Child alert. Zaginęła 11-letnia Patrycja.

Child Alert: Trwają poszukiwana 11-letniej Patrycji

Strzeleccy policjanci poszukują zaginionej 11-letniej Patrycji. Nastolatka zaginęła we wtorek, kiedy po wizycie u dziadków nie wróciła do domu. Policja uruchomiła procedurę Child Alert.

Prace przed frontową częścią I LO w Puławach

Remont z przerwą na matury. Coraz ładniej przy puławskim "Czartorychu"

Nowe ogrodzenie, alejki, oświetlenie, zieleń - trwa renowacja otoczenia zabytkowego I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach. Prace zakończą się w trakcie najbliższych wakacji. Ich koszt przekroczy 1,3 mln zł.

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców
Festiwal
3 lipca 2025, 16:00

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2025. Znamy kolejnych wykonawców

Wybitny gitarzysta i współzałożyciel Sonic Youth - Lee Ranaldo, Laraaji, czyli jeden z najbardziej wpływowych twórców ambientu oraz Yonatan Gat - muzyk i producent, jak nikt inny łączący punk, improwizację, muzykę świata oraz awangardę, uzupełniają listę artystów, których zobaczymy na tegorocznych Innych Brzmieniach.

Łada pokonała w finale Gryfa Gmina Zamość

Łada 1945 Biłgoraj i Start Krasnystaw z pucharami

W środę rozegrano w sumie trzy finały okręgowego Pucharu Polski. W Biłgoraju tamtejsza Łada 1945 nie miała problemów z pokonaniem Gryfa Gmina Zamość. Gospodarze tym razem rozbili rywali 5:1. Znacznie dłużej musiał się męczyć Start Krasnystaw, który wygrał na wyjeździe z Kłosem Gmina Chełm 1:0 po bramce z... siódmej minuty doliczonego czasu gry.

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Klaudia Wnorowska nową zawodniczką Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Niespełna 22-letnia podkoszowa poprzedni sezon spędziła w MB Zagłębie Sosnowiec, gdzie miała okazję rywalizować na trzech frontach – w OBLK, Pucharze Polski, a także w EuroCup Women.

Noc Muzeów 2024

Noc Muzeów 2025: Atrakcje, zwiedzanie i niezwykłe eksponaty (program)

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce? Muzeum Narodowe na Zamku? A może Muzeum Wsi Lubelskiej? Przed nami noc, podczas której nikt nie śpi, bo wszyscy ustawiają się w kolejkach przed muzeami i instytucjami kultury.

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa
galeria

II Olimpiada Senioralna w Lublinie: zawody, porady i dobra zabawa

Był cymbergaj, boccia i warcaby. Były porady medyczne i loteria. Wszystko podczas II Olimpiady Senioralnej w Lublinie.

Kamil Grosicki zdobył w środę dwa gole

Kamil Grosicki nie do zatrzymania. Pogoń Szczecin - Motor Lublin (zapis relacji na żywo)

Kolejna porażka Motoru Lublin. Tym razem drużyna Mateusza Stolarskiego przegrała w Szczecinie z Pogonią 0:3.

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!
Koncert
16 maja 2025, 20:00

Con-Q-Band: rock i funk – szykujcie się na niezapomniany wieczór!

Con-Q-Band to lubelski kolektyw towarzysko-muzyczny, który w najbliższy piątek (16 maja) w lubelskim Pubie Sfera, rozkręci rock’n’rollową imprezę w myśl powiedzenia – It’s only rock’n’roll.

Avia łatwo poradziła sobie w finale z Górnikiem II Łęczna

Hat-trick Adriana Paluchowskiego, Avia rozbiła w finale Pucharu Polski Górnika II Łęczna

Nie było niespodzianki w finałowym spotkaniu Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Górnik II Łęczna przegrał u siebie z Avią Świdnik 0:5. Bohaterem gości był Adrian Paluchowski, który w kilkanaście minut skompletował hat-tricka.

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklem po chodniku, rowerem po ulicy. Policyjny pościg we Włodawie

Motocyklista nie zatrzymał się do kontroli i zaczął uciekać. Wjechał na chodnik, potem przesiadł się na rower i prawie wpadł pod samochód. Uciekał też pieszo. Policja goniła go pół godziny.

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Lekarz z Annopola oskarżony o zabójstwo żony. Przed sądem ruszył proces

Miał zadać żonie 35 ciosów nożem. Przed Sądem Okręgowym w Lublinie rozpocząl się proces Andrzeja K., 65-letniego lekarza oskarżonego o zabójstwo swojej 57-letniej żony.

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz
16 maja 2025, 17:00
galeria

Pod osłoną nocy. Niezwykłe zdjęcia w Galerii Fotografii Ratusz

Przyjdzie noc - to tytuł wystawy, która w piątek (16 maja, godz. 17) z udziałem autora otwarta zostanie w zamojskiej Galerii Fotografii Ratusz przy Rynku Wielkim.

Na Rynku Wielkim w Zamościu jest klomb i pojedyncze donice z kwiatami. O rośliny zadbali również właściciele ogródków kawiarnianych. Jest jednak pomysł, by pojawiło się kilka dających cień drzew

Drzewa będą rosły na Rynku Wielkim? I to już za dwa miesiące?

Najpewniej 4, maksymalnie 6. Każde ok. 3-metrowe, z rozłożystą, dającą cień koroną, ale niezbyt rozbudowanymi korzeniami, które pomieściłyby się w donicach. Jest szansa, że takie właśnie drzewa będą za jakiś czas rosły na Rynku Wielkim w Zamościu.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31