Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inne

15 sierpnia 2021 r.
8:42

Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka. - Nowy projekt MBP w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik
7 września 2021 17:00
(fot. materiały promocyjne)

Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie zaprasza wszystkich chętnych do udziału w nowej inicjatywie, na którą złożą się spotkania autorskie z uznanymi twórcami, zajęcia edukacyjne oraz prelekcja. Projekt "Muzyka. Kultura. Książka. Biblioteka." odbędzie się we wrześniu i październiku w Filii nr 2 MBP (ul. Peowiaków 12).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Głównym celem nowej inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej jest podniesienie poziomu wiedzy o literaturze poświęconej muzyce poprzez kontakt z cenionymi twórcami literatury i dziennikarzami płynnie poruszającymi się w meandrach współczesnej kultury, literatury i sztuki. Dlatego też jesienią przyjadą do naszego miasta znakomici autorzy, m.in. Bartek Chaciński - dziennikarz i publicysta, członek Rady Języka Polskiego i Akademii Fonograficznej ZPAV, kierujący działem kulturalnym tygodnika "Polityka"; dziennikarz "Gazety Wyborczej" i redaktor naczelny magazynu "GaMa" - Jarek Szubrycht czy Tomek Lipiński - muzyk rockowy, wokalista, uważany za jednego ze współtwórców polskiej nowej fali lat 80. XX wieku.

Spotkania zainauguruje 7 września o godz. 17 Rafał Księżyk, uważany za jednego ze współtwórców nowoczesnej popkulturowej prasy muzycznej w Polsce w latach 90. Autor wywiadów-rzek: "Kryzys w Babilonie", "Desperado", ,"ADHD", "Idę tam gdzie idę" "Nieprzysiadalność", "King!", a także książek; "23 cięcia dla Williama S. Burroughsa", "Wywracanie kultury. O dandysach, hipsterach i mutantach", "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993".

Dodatkowo w ramach projektu odbędą się warsztaty edukacyjne dotyczące pracy dziennikarza prasowego oraz radiowego. Pierwsze zajęcia poprowadzi publicysta muzyczny, współpracownik "Akcentu" i magazynu "Lizard" - Jarosław Sawic. Wydarzenie, podczas którego uczestnicy poznają podstawowe gatunki dziennikarskie oraz odkryją przykłady literatury pięknej poświęconej muzyce, odbędzie się 27 września o godz. 11.

Dzień później na godz. 12 zaplanowano warsztat radiowy z Pawłem Błędowskim - dziennikarzem, muzykiem, autorem piosenek i historykiem, od 2010 roku związanym z Polskim Radiem Lublin. W programie zajęć znalazły się: przybliżenie pracy dziennikarza antenowego, porady, jak przygotować do emisji materiał dźwiękowy, na co zwrócić uwagę przy jego montażu, czy wyjaśnienie dziennikarskiego żargonu w radiu.

Dodatkowo Paweł Błędowski wygłosi 28 września o godz. 12 prelekcję poświęconą pracy dziennikarza radiowego.

Na warsztaty można się zapisywać od 15 sierpnia. Szczegóły dotyczące zapisów dostępne są na stronie internetowej www.mbp.lublin.pl oraz na Facebooku. Spotkania autorskie są bezpłatne.

- Wierzymy, że projekt stanie się swoistym kompasem w poszukiwaniu wartościowych lektur i muzyki dostępnych w zbiorach MBP w Lublinie - twierdzą organizatorzy projektu.

Wydarzenie skierowane jest do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do młodzieży licealnej i studentów, ale także do dorosłych.

Harmonogram wydarzeń:

Spotkania:
7 września, godz. 17 - Spotkanie autorskie z Rafałem Księżykiem "Jak dotrzeć do duszy artysty?"
24 września, godz. 17 - Spotkanie autorskie z Bartkiem Chacińskim "Polifonia - pogranicza języka, muzyki i kultury popularnej"
8 października, godz. 17 - Spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim "Kronikarz czasów popkultury"
14 października, godz. 17 - Spotkanie autorskie z Jarkiem Szubrychtem "Od wokalisty do dziennikarza i krytyka muzycznego"
29 października, godz. 17 - Spotkanie autorskie z Tomkiem Lipińskim "Cztery dekady polskiego rocka oczami artysty"

Warsztaty:
27 września, godz. 11 - Warsztaty prasowy z Jarosławem Sawicem
28 września, godz. 12 - Warsztat radiowy z Pawłem Błędowskim

Prelekcja:
28 września, godz. 11 - Prelekcja Pawła Błędowskiego - Praca dziennikarza radiowego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Dyrektor ZDiTM Grzegorz Malec i prezes PRD Lubartów Janusz Białek podpisują umowę na remont al. Unii Lubelskiej
Duże utrudnienia

Aleja Unii Lubelskiej już z umową. Sprawdź, jak będzie przebiegał remont

Nowe mosty, przebudowa drogi, zieleń i udogodnienia dla pasażerów. Inwestycja za 65 mln zł potrwa do maja 2027 roku i przyniesie duże zmiany w centrum Lublina. Dzisiaj podpisano umowę z wykonawcą remontu alei Unii Lubelskiej.

Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Spartę Rejowiec Fabryczny

Wygrane Ruchu Izbica i Brata Siennica Nadolna, Sparta wciąż bez punktów na wiosnę

Ruch Izbica lepszy od Granicy Dorohusk, a Brat Siennica Nadolna od Ogniwa Wierzbica. Wciąż bez punktów w rundzie wiosennej jest Sparta Rejowiec Fabryczny. Ważna wyjazdowa wygrana GKS Łopiennik.

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Ktoś zniszczył znak i odjechał. Resztki leżały kilka dni

Znak na wysepce w ciągu przejścia dla pieszych na al. Zygmuntowskich miał nieprzyjemne spotkanie z samochodem. Jego resztki leżały przez kilka dni, na co zwrócili uwagę mieszkańcy. Czy znak wróci w to miejsce?

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Chciał wyprzedzać, ale nie był sam. Audi dachowało po zderzeniu z Kia na DK74

Kierowca na krajowej 74 zdecydował się wyprzedzać. Nie spojrzał jednak w lusterko i spowodował poważny wypadek.

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Ciekawe i nietypowe kierunki na wczasy

Leniwy relaks na plaży, z książką w ręku i szumem fal w tle, czy aktywne zwiedzanie urokliwych miast pełnych historii i lokalnego klimatu? Planowanie wczasów to nie zawsze szybka decyzja – warto zacząć od określenia własnych oczekiwań i potrzeb. Aby ułatwić wybór, przygotowaliśmy zestawienie ciekawych i nietypowych kierunków, które mogą stać się inspiracją podczas planowania urlopu.

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Tanew wskoczyła na fotel lidera, ale Grom szybko odpowiedział. Wyniki zamojskiej klasy okręgowej

Walka o pierwsze miejsce na koniec tego sezonu trwa w najlepsze. Po wysokiej wygranej nad Olimpiakosem Tarnogród Tanew Majdan Stary wskoczyła na fotel lidera. Była nim jednak bardzo krótko, bo w sobotni wieczór na pierwsze miejsce wrócił Grom Różaniec

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Poszedł na spacer i znalazł granaty. Interweniowali saperzy

Granaty moździerzowe z czasów wojny tuż obok osiedla znalazł mieszkaniec Dęblina. Służby ruszyły do akcji, saperzy interweniowali na miejscu. Policja apeluje: nie dotykaj, dzwoń na 112.

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Turbohulajnoga w Łukowie. 18-latek pędził ponad 40 km/h i dostał mandat

Prawko miał, ale przepisów nie znał. Skończyło się na wideorejestratorze, mandacie i poważnym przypomnieniu, że jazda hulajnogą to nie Moto GP.

Sąd uchyla zakaz protestu przewoźników, wójt złoży zażalenie. Blokada przy granicy w Dorohusku rusza dziś
Aktualizacja

Sąd uchyla zakaz protestu przewoźników, wójt złoży zażalenie. Blokada przy granicy w Dorohusku rusza dziś

Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił zakaz wójta Dorohuska dotyczący organizacji zgromadzenia przewoźników na drodze krajowej nr 12 w pobliżu przejścia granicznego z Ukrainą. Protest rusza dziś przed południem – jego uczestnicy zapowiadają blokadę w formule „jedna ciężarówka na godzinę”.

Victoria Parczew rozbiła ŁKS Łazy

Lutnia i LKS Milanów na remis, cztery gole Kacpra Waniowskiego i wyniki bialskiej okręgówki

Kacper Waniowski zdobył cztery bramki w wygranym spotkaniu Victorii Parczew z ŁKS Łazy 6:0. Orlęta Łuków pokonały Orła Czemierniki 4:2. Az-Bud Komarówka Podlaska pokonał Absolwenta Domaszewnica, a Unia Żabików rozbiła Unię Krzywda

zdjęcie ilustracyjne

Pierwsze dziecko z rządowego programu in vitro urodziło się w Lublinie

Hania przyszła na świat w marcu w lubelskiej klinice. To symboliczny moment dla rodzin korzystających z publicznego wsparcia w leczeniu niepłodności

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Piwniczka betonowa – naturalna chłodnia w Twoim ogrodzie

Czy zdarzyło Ci się kiedyś marzyć o miejscu, gdzie możesz bezpiecznie przechowywać domowe przetwory, świeże warzywa czy wino – bez konieczności korzystania z prądu? Piwniczka betonowa to coraz popularniejsze rozwiązanie, które wraca do łask dzięki swojej funkcjonalności, oszczędności i naturalnym właściwościom chłodzącym. To coś więcej niż tylko ogrodowy schowek – to inwestycja, która przynosi realne korzyści na lata.

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Biznes gastro bez filtra: Jak nie rozjechać food costu w małej restauracji?

Hej! Widziałam, że znowu narzekasz na Excel i kalkulacje. Nie dziwię się — po 12 godzinach na nogach ostatnie, na co masz siłę, to liczenie każdej pietruszki. Ale prawda jest taka, że albo ogarniesz food cost, albo on ogarnie ciebie... i twój biznes przy okazji.

Niedzielny III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni w Kamień-Stacji cieszył się dużym zainteresowaniem wśród przybyłych gości
galeria

Rodzinna niedziela z końmi - Kanie-Stacja pełna emocji mimo kaprysów pogody

Deszczowe niebo nie przeszkodziło dobrej zabawie – 11 maja w Kamień-Stacji (gmina Rejowiec Fabryczny) odbył się III Konkurs i Pokaz Wszechstronnej Użyteczności Koni, który przyciągnął zarówno miłośników jeździectwa, jak i rodziny szukające nietypowego sposobu na spędzenie wolnego dnia. Organizatorzy z SMK “Karino”, wspierani przez Gminę Rejowiec Fabryczny i Powiat Chełmski, nie kryli zaskoczenia frekwencją.

Wpływ hydromasażu na organizm człowieka?

Wpływ hydromasażu na organizm człowieka?

Hydromasaż, choć wielu kojarzy się głównie z luksusem i relaksem, ma znacznie szersze i głębsze. To forma hydroterapii, która poprzez połączenie ciepła wody i masażu wodnego oddziałuje bezpośrednio na ciało i psychikę człowieka. Coraz częściej staje się on elementem domowych łazienek, a wanny z hydromasażem, cieszą się rosnącą popularnością. Ale jakie są faktyczne korzyści zdrowotne płynące z regularnego korzystania z hydromasażu?

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Wkrótce
Najbliższe wydarzenia