Mowa o niezwykłej wystawie rysunków Barbary Gawdzik-Brzozowskiej w Kazimierzu Dolnym. Artystka tworzy specyficzne portrety kobiet,
Często ubiera swoje, niekoniecznie urodziwe, modelki w fantazyjne kapelusze, przyozdabia je niebanalną biżuterią lub olbrzymimi ciężkimi kokardami. Chętnie rysuje nibyzwierzęta rodem z dziwacznych wizji Boscha.
Stworki te są pewnego rodzaju hybrydami przeróżnych zwierząt, mają dziwaczne ogony i fikuśne odnóża. Rysunki wykonywane są cieniutkimi pociągnięciami piórka, zapełnione precyzyjną siateczką kresek.
Kolorowe są jedynie pojedyncze elementy przedstawionych postaci takie jak miejscowe upierzenie, języki, włosy lub biżuteryjne dodatki. Cechą charakterystyczną w wyglądzie "portretowanych" są wyraziste, świdrujące przestrzeń i odbiorcę oczy.
Barbara Gawdzik-Brzozowska urodziła się w 1927 roku w Katowicach. Po wojnie rozpoczęła studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W 1949 roku uzyskała absolutorium z malarstwa u wspaniałego kolorysty - profesora Eugeniusza Eibischa.
W 1952 roku obroniła dyplom z Grafiki u mistrza litografii i technik miedziorytniczych - profesora Konrada Srzednickiego. W 1955 roku artystka postanowiła zamieszkać wraz z rodziną w Zakopanem.
Uprawiała malarstwo ścienne sakralne i świeckie. Realizowała liczne murale zarówno w Zakopanem jak i okolicy. W drugiej połowie lat 50. i na początku 60. zajmowała się projektowaniem mebli, zabawek, mody oraz biżuterii, współpracowała przy przedsięwzięciach architektonicznych. Niedługo potem porzuciła plastykę użytkową i poświęciła się wyłącznie grafice i rysunkom.
Artystka eksponowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą. Zdobyła wiele nagród artystycznych, jej prace znajdują się w muzeach krajowych, zbiorach Hiszpańskiej Rady Narodowej Sportu i Turystyki oraz w Fundacji Bell Co. w Chicago.
Od wielu lat działa we władzach Związku Polskich Artystów Plastyków, za co dostała Złotą Odznakę ZPAP. Uczestniczy w działaniach zakopiańskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, wspomaga akcje charytatywne i kulturalne.
Wystawę można oglądać w Galerii Andała przy ul. Senatorskiej 7 w Kazimierzu Dolnym