Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 lutego 2004 r.
17:57
Edytuj ten wpis

Drugi dom

0 0 A A
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

d Już od maja 2004 r. obywatelom państw Unii Europejskiej będzie łatwiej kupować w Polsce tzw. drugie domy. Taki wniosek można wysnuć po przeczytaniu projektu zmian w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, przedstawiony w Sejmie.
Projekt ten precyzuje ostateczny termin uzyskania całkowitej swobody w nabywaniu tego ro-dzaju nieruchomości. Nastąpi to dopiero od 2009 r. Zwolennicy takich zmian polskiego prawa wskazują pożytki, płynące ze zmian: w wyniku liberalizacji zasad obrotu nieruchomościami możliwy jest wzrost inwestycji. Będzie to skutkować zwiększeniem liczby miejsc pracy – obiecują autorzy projektu zmian w ustawie o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców.
Przez „drugi dom” projekt rządowy rozumie nieruchomość przeznaczoną pod zabudowę mieszkaniową lub na cele rekreacyjno – wypoczynkowe (nie dotyczy to jednak samodzielnego lokalu mieszkalnego), która nie będzie stanowić, stałego miejsca zamieszkania cudzoziemca. Będą to więc np. domki letniskowe w górach.
Warunki dla cudzoziemca
Nadal zakup nieruchomości przez cudzoziemca byłby możliwy tylko za zezwoleniem ministra spraw wewnętrznych i administracyjnych, jednakże bez obowiązku zdobywania dodatkowych decyzji ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Nadal nie rozstrzygnięto, ile czasu mieliby ci dwaj ostatni na wyrażenie sprzeciwu w każdej konkretnej sprawie: w projekcie jest mowa o 14 dniach od dnia powiadomienia, podczas sejmowej debaty sugerowano wydłużenie tego terminu do 60 dni.
Projekt wprowadza przejrzyste i obiektywne zasady wydawania zezwoleń dla obywateli państw Unii oraz państw pozaunijnych. Otrzymanie zezwolenia byłoby uzależnione od spełnienia jednej z wymienionych w ustawie przesłanek. Wnioskodawca będzie musiał wykazać się więzami z RP, np.: posiadaniem polskiej narodowości lub polskiego pochodzenia, zawarciem związku małżeń-skiego z obywatelem RP, posiadaniem zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się; członkostwem w organie zarządzającym osoby prawnej lub spółki nieposiadającej osobowości prawnej, kontrolowanej bezpośrednio lub pośrednio przez cudzoziemca; wykonywa-niem na terytorium RP działalności gospodarczej lub rolniczej, zgodnie z przepisami prawa pol-skiego.
Zapowiedź wielkiej debaty
Sejmowa dyskusja była zapewne dopiero początkiem wielkiej debaty na ten temat, bowiem problem wykupu polskiej ziemi jest i był jednym z najbardziej drażliwych podczas wszystkich dyskusji „przedunijnych”. Krytycy rządowego projektu wskazują, że kryteria odnoszące się do narodowości polskiej są dyskryminujące wobec cudzoziemców.
Zwolennicy projektu twierdzą, że należy zdecydowanie polepszyć sytuację prawną przedstawi-cieli Polonii, pragnących powrócić do kraju przodków.
Minister z dodatkowymi uprawnieniami
Podczas obrad sejmowych padały także przestrogi, żeby nie nowelizować obowiązujących od 1920 r. przepisów i nie ułatwiać „masowego wykupu ziem, zwłaszcza na terenach zachodnich”. Szczególne znaczenie nowelizacji polega, jednak głównie na kontroli spółek, które dysponują gruntami (prawem własności lub dzierżawą wieczystą). Projekt wprowadza takie regulacje doty-czące „uszczelniania” ustawy przepisami, które uniemożliwiają jej obejścia. Mają one zapewnić organom naczelnym państwa piecze nad przejmowaniem kontroli przez cudzoziemców nad taki-mi spółkami (z siedzibą na terytorium RP). Minister miałby dodatkowe uprawnienia, m.in. do kontrolowania nabycia udziałów lub akcji spółek holdingowych oraz niektórych posunięć praw-nych, dotyczących kapitału zakładowego. (ał, e)
NA PODDRUKU
Warto wiedzieć
My w Unii Europejskiej
Polska uzyskała podczas negocjacji akcesyjnych kilka okresów przejściowych związanych z kupnem ziemi przez obywateli lub firmy z państw należących do Europejskiego Obszaru Go-spodarczego (EEA), obejmującego wszystkie państwa UE oraz Szwajcarię, Norwegię, Islandię i Liechtenstein.
Oznacza to, że do 30 kwietnia 2009 r. podmioty te nadal potrzebują zezwolenia na nabycie drugiego domu w Polsce. Od tej zasady przewiduje się dwa istotne wyjątki – zezwolenie na naby-cie drugiego domu w okresie od 1 maja 2004 r. do 30 kwietnia 2009 r. nie będzie wymagane od podmiotów z EFA, jeśli legalnie zamieszkają w Polsce przez co najmniej 4 lata lub kupią taką nieruchomość w celu świadczenia usług turystycznych. W przypadku osób i przedsiębiorców spoza EEA nabycie drugiego domu nadal będzie wymagało zezwolenia MSWiA.
Kto skorzysta
Nowe prawo ma też ułatwić uzyskiwanie zezwolenia na nabywanie w Polsce nieruchomości m.in. osobom pochodzenia polskiego lub polskiej narodowości, małżonkom Polaków, jak też osobom, które posiadają zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony lub na osiedlenie się w naszym kraju. Gdy cudzoziemiec kupił już sobie mieszkanie – to będzie mógł nabyć np. garaż lub miejsce postojowe bez konieczności starania się o zezwolenie MSWiA.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 września 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 września 2022 r.

Ojciec nie żyje. Syn opowiedział, co przeżył przed fatalną nocą

Ojciec nie żyje. Syn opowiedział, co przeżył przed fatalną nocą

Na wokandę wrócił proces Kamila M. i Joanny M. Uniewinnieni w pierwszym procesie, po odwołaniu złożonym przez prokuraturę znowu odpowiadają odpowiednio za zabicie ojca i zacieranie śladów zbrodni, by syn nie poniósł kary. W tle wstrząsająca historia życia pod jednym dachem z oprawcą.

Chcą tylko godnej płacy za ciężką pracę. Teraz nawet po 30 latach stażu jest najniższa krajowa
galeria

Chcą tylko godnej płacy za ciężką pracę. Teraz nawet po 30 latach stażu jest najniższa krajowa

Minęło kilka miesięcy, a hasła na transparentach są wciąż te same. Bo żadne z postulatów pracowników Domów Pomocy Społecznej nie zostały dotąd spełnione. Dlatego w poniedziałek byli na sesji Rady Powiatu w Krasnymstawie, a w środę w Zamościu.

Rewolucja na ul. Chopina w Lublinie

Rewolucja na ul. Chopina w Lublinie

Kierowcy nie będą już parkować na chodniku, tylko na jezdni. A zamiast miejsc postojowych na chodniku będą klomby z kompozycjami krzewów i drzewami. Rewolucja zaczęła się w środę. Najpierw na Chopina wkroczyli drogowcy, wkrótce przyjdą ogrodnicy.

W kantorach wszystko po 5 złotych. Dlaczego waluty drożeją i kto na tym korzysta?

W kantorach wszystko po 5 złotych. Dlaczego waluty drożeją i kto na tym korzysta?

Nie tylko najstarsi górale, ale też właściciele kantorów i ekonomiści nie pamiętają takich czasów. We wtorek kurs dolara po raz pierwszy przebił 5 zł. Amerykańska waluta ma doborowe towarzystwo – szwajcarskiego franka. Powoli tym śladem kroczy też euro. Co to dla nas oznacza?

Wynajął w Puławach lokal po sklepie z butami. I zakłada prywatną akademię sztuki

Wynajął w Puławach lokal po sklepie z butami. I zakłada prywatną akademię sztuki

Na piętrze centrum handlowego „Tasiemiec” przy Centralnej trwa remont dwustumetrowego lokalu po sklepie obuwniczym. Za kilka tygodni zacznie tutaj działać prywatna szkoła artystyczna „Awangarda” ucząca m.in. malarstwa, rzeźby, street-artu i designu.

Spektakl "Lilije" w Domu Kuncewiczów
1 października 2022, 13:00

Spektakl "Lilije" w Domu Kuncewiczów

Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym zaprasza do Domu Kuncewiczów (ul. Małachowskiego 19) na pokaz spektaklu "Lilije" w wykonaniu międzynarodowego zespołu młodych twórców. Wydarzenie zaplanowano na 1 października o godz. 13.

Ktoś za prąd płacił 20 tys. zł, a dostanie rachunek na 80 tys. zł. Ceny energii zabijają małe biznesy
rozmowa

Ktoś za prąd płacił 20 tys. zł, a dostanie rachunek na 80 tys. zł. Ceny energii zabijają małe biznesy

Nowych stawek energii nie da się prosto przełożyć na podwyżkę cen. Nie da się tego zrobić bez żadnych konsekwencji – mówi Adam Abramowicz, rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Bizon, wapiti i jeleń sika na liście gatunków inwazyjnych

Bizon, wapiti i jeleń sika na liście gatunków inwazyjnych

Żółw ostrogrzbiety, bóbr kanadyjski, jeleń sika czy rdestowiec japoński – m.in. takie gatunki znajdą się na polskiej liście inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie. W wykazie tym będzie 19 gatunków roślin i zwierząt.

Wychodzi rano do pracy, a on już na nią czeka. Śledzi ją mężczyzna przebrany za kobietę

Wychodzi rano do pracy, a on już na nią czeka. Śledzi ją mężczyzna przebrany za kobietę

Mężczyzna przebrany za kobietę śledzi mnie codziennie wczesnym rankiem, kiedy na osiedlu jest jeszcze ciemno – alarmuje nasza Czytelniczka z ulicy Radości w Lublinie. Policjanci radzą, aby w takich sytuacjach od razu dzwonić na numer alarmowy, bo po czasie choćby wylegitymowanie osoby podejrzanie się zachowującej, może być już niemożliwe.

Keeza bialska klasa okręgowa. Dwie drużyny mogą się nadal szczycić mianem niepokonanych

Keeza bialska klasa okręgowa. Dwie drużyny mogą się nadal szczycić mianem niepokonanych

Pierwszą jest lider Grom Kąkolewnica. Zwycięzca minionego sezonu odniósł sześć wygranych, cztery na własnym boisku i dwie na obiektach rywali. Podopieczni trenera Edmunda Koperwasa podzielili się punktami w meczu „na szczycie” z Victorią Parczew. Rewelacyjny beniaminek plasuje się na drugim miejscu, mając jednak pięć punktów mniej.

Nowi w lubelskiej policji. Czeka jeszcze ponad 70 wolnych miejsc pracy
zdjęcia
galeria

Nowi w lubelskiej policji. Czeka jeszcze ponad 70 wolnych miejsc pracy

W szeregi lubelskiej policji wstępują nowi, młodzi ludzie. Lada dzień starsi mogą masowo zacząć odchodzić na emeryturę.

Wokulski i świnka Peppa w szczytnym celu. 100 aktorów wystąpi w spektaklu "Szalone wakacje"
Zdjęcia
galeria

Wokulski i świnka Peppa w szczytnym celu. 100 aktorów wystąpi w spektaklu "Szalone wakacje"

Aż około 100 aktorów wystąpi na scenie Centrum Spotkania Kultur 18 i 19 października. Osoby w Lublinie znane i lubiane wystąpią w spektaklu „Szalone wakacje”. Pieniądze ze sprzedaży biletów wesprą zaś Oddział Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży SPSK 1 przy ul. Głuskiej w Lublinie.

Startuje nowy klub w Lublinie. Na początek Peja, a potem Illusion i Abelard Giza

Startuje nowy klub w Lublinie. Na początek Peja, a potem Illusion i Abelard Giza

Już w najbliższy piątek Rychu Peja zainauguruje działalność Fabryka Kultury Zgrzyt. Nowy na mapie Lublina klub muzyczny zajął miejsce dawnego Graffiti.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium