Nie pełnią wyłącznie funkcji estetycznej, czyli wykończenia okna. Parapety spełniają przede wszystkim rolę użytkową.
Zazwyczaj parapet umieszczony jest nad grzejnikiem, a to korzystnie wpływa na cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Ogrzewane powietrze zamiast płynąć do góry w stronę zimnej szy-by, kierowane jest przedtem do wnętrza pomieszczenia. Parapet zapobiega więc niepotrzebnym stratom ciepła, pod warunkiem, że jego szerokość jest wystarczająca, aby całkowicie przykryć umieszczony pod nim grzejnik.
Wybierać, przebierać
* Parapety z litego drewna są ładne, ale łatwo odkształcają się (szczególnie, gdy parapet jest duży) i wypaczają. Lepiej więc wybrać parapet z drewna klejonego warstwowo. Wyglądają po-dobnie, a są bardziej stabilne wymiarowo. Parapety z drewna maluje się bezbarwnymi lub kolo-rowymi lakierami do drewna.
* Parapety z materiałów drewnopochodnych (czyli płyt postformingowych) mają rdzeń z płyty wiórowej i z obu stron oklejone są laminatem (można kupić także parapety, w których laminat nie jest przyklejony do płyty, ale spieczony z nią. Są one droższe, ale bardziej odporne na zawil-gocenie. Ich wygląd zależy od laminatu, który może mieć dowolny kolor albo imitować materiały naturalne – kamień lub drewno. Przednia krawędź parapetów ma tzw. nosek – czyli jest wygięta do dołu i lekko zaokrąglona.
Parapety z laminowanej płyty wiórowej są lekkie, odporne na wilgoć i zabrudzenia, łatwiej też utrzymać je w czystości. Nie wymagają dodatkowych wykończeń, a jedynie po odcięciu na wy-miar oklejenia brzegów paskami laminatu lub zamontowania plastikowych listew wykończenio-wych.
* Parapety z twardego PCW mają budowę komorową. Są całkowicie odporne na wilgoć i do-stępne w wielu kolorach.
* Parapety z kamienia a przede wszystkim z marmuru lub granitu są ładne, ale ciężkie i drogie. Po zamontowaniu trzeba je zagruntować specjalnym płynem konserwującym, aby zapobiec po-wstawaniu plam.
* Parapety z materiałów imitujących kamień, czyli marmuru lub granitu syntetycznego albo z konglomeratu marmurowego. Do ich produkcji używa się kruszyw mineralnych i żywicy polie-strowej. Parapety z takich materiałów są lżejsze niż z prawdziwego kamienia oraz odporniejsze na zabrudzenia.
Klient w sklepie
W sklepach można znaleźć gotowe parapety z drewna już polakierowane i przycięte na wy-miar. Najwygodniej jednak zamawiać je u stolarza – wtedy można wybrać dowolną, nawet bardzo nietypową szerokość (można zażyczyć sobie taki parapet, który jednocześnie byłby blatem stołu albo przykryciem szafek podokiennych).
Parapety z laminowanych płyt wiórowych przycinane są w sklepie na wymiar; obliczając dłu-gość parapetu, należy pamiętać o tym, że jego końcówki powinny być po 3–4 centymetry z każdej strony zagłębione w oścież otworu okiennego. Warto też od razu kupić zaślepki boczne (paski laminatu albo plastikowe listwy wykończeniowe). Ich długość należy dobrać do szerokości para-petu.
Parapety z kamienia i materiałów imitujących kamień naturalny w typowych wymiarach można kupić gotowe, przycięte i z gładką, wyszlifowaną powierzchnią. Najlepiej jednak zamawiać je indywidualnie, zwłaszcza gdy mają być ozdobnie wykończone, na przykład z profilowanymi zakończeniami. Niektórzy producenci oferują także doradztwo i montaż.