Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

12 czerwca 2020 r.
16:51

Zdalne nauczanie dobiega końca. We wrześniu niewykluczona powtórka

21 2 A A

Zdalne nauczanie rozpoczęło się w połowie marca i trwać będzie do końca tego roku szkolnego. Nie wykluczone, że towarzyszyć będzie ono uczniom także we wrześniu. Minister edukacji narodowej: Przygotowujemy się do ewentualnej nauki zdalnej od nowego roku szkolnego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- Ponieważ nie wiadomo, według jakiego scenariusza przebiegać będzie pandemia i wystąpienie drugiej fali zachorowań jesienią jest uważane za prawdopodobne, resort liczy się z ewentualnością kontynuowania nauki zdalnej także w nowym roku szkolnym - mówi Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej i dodaje, że aby się do tego przygotować platforma epodręczniki.pl, z której mogą korzystać nauczyciele, będzie wzbogacana o nowe narzędzia, w tym specjalnie stworzone komunikatory czy dodatkowe materiały dydaktyczne zarówno do nauczania ogólnokształcącego, jak i zawodowego.

Część konkursów na tworzenie tych materiałów została już rozpisana.

- Dziś jesteśmy po pierwszym, najtrudniejszym okresie, kiedy wszyscy musieli poznać nowe techniki kontaktu na odległość i ustalić zasady pracy. Po pierwszych trudnościach dziś można powiedzieć, że nauczanie na odległość jest całkiem dobrze zorganizowane - ocenia Piontkowski. - Gdyby więc była konieczność wznowienia takiego nauczania w nowym roku szkolnym, gdyby sytuacja epidemiologiczna nie pozwalała na powrót do tradycyjnych zajęć, to będziemy po prostu kontynuowali tę formę, która funkcjonuje.

Klasówki pisaliśmy wspólnie

W Internecie oszałamiająca karierę robi obrazek, na którym mąż prosi żonę w obecności dziecka o pokazanie mu szkolnego świadectwa. „Pokaż matka, jakie stopnie dostałaś” - mówi.

Podobnych w wydźwięku memów powstało bardzo dużo. A wszystko dlatego, że zdalna nauka dała wszystkim w kość.

- To absurd. Od marca moje dziecko nie nauczyło się nic - stwierdza mama ucznia szkoły podstawowej w Lublinie. - Klasówki pisaliśmy wspólnie. Coś tam wiedział, ale nie było to wystarczające więc mu „pomagałam”. Prace domowe robił sam, ale były tak słabe, że poprawiałam. Na pamięć nie nauczył się nic. Nawet słówek z angielskiego.

- Niby dzieci pracowały same, ale byłem w to zaangażowana codziennie przez wiele godzin. Sami nie potrafili dołączyć do lekcji, bo informacja o nich pojawiała się w wielu miejscach. Sami nie potrafili dołączyć do klasówki, czy wysłać zrobionych zadań. Liczę, że zajmowało mi to 3 godziny dziennie i sprawiało, że własna praca prowadzona zdalnie trwała w zasadzie od świtu do nocy - mówi ojciec ósmoklasistki i licealisty.

Czuję, że mam dość

- Najbardziej denerwuje mnie, że wszyscy udają głupiego - relacjonuje polonistka z Lublina. - Uczeń, który od początku edukacji ledwo wyciągał „2” raptem zaczyna dostawać mocne „4”. Twierdzi, że pracował sam, ale że miał więcej czasu to się lepiej nauczył do testu i dokładniej sprawdził błędy w wypracowaniu. Rodzice utrzymują, że mu nie pomagali. Ja udaję, że wierzę, bo nie mam możliwości wykazania, że jest inaczej. Zresztą, co muszę przyznać, kiedy pytam go o coś na zdalnej lekcji to wie, co odpowiedzieć. Ale nie wiem przecież, czy nie czyta z książki lub nie sprawdza odpowiedzi w internecie.

- Jestem nauczycielem, który kocha swoją pracę, ale podczas zdalnego nauczania coś we mnie pękło. Pracuję na własnym sprzęcie, ciągle tworzę coś z niczego i jestem przemęczona jak nigdy - pisała nasza Czytelniczka. - Moja praca w szkole to ciągła aktywność fizyczna. Teraz siedzę przy komputerze nawet po 10 godzin dziennie. Na tym się nie kończy, prace odsyłane przez dzieci przychodzą nawet o godzinie 23 na prywatny telefon, bo tylko tak kontaktuje się wielu uczniów. W czasie, kiedy chciałoby się odpocząć trzeba pomóc swoim dzieciom, sprawdzić, odebrać, wysłać, wydrukować... Sekretarka na 2 etaty za 2/3 pensji, bo zabrano nam dodatki i większość realizowanych do tej pory nadgodzin. Jest mi przykro i czuję, że mam dość.

Raczej pogłębia niż wyrównuje

Dobiegające końca (w tym roku szkolnym) zdalne nauczania zostało już podliczone. W raporcie „Kształcenie na odległość w Polsce w czasie pandemii Covid -19” wykonanym przez prof. Sylwię Jaskulską i prof. Barbarę Jankowiak (UAM) o opinię zapytano nauczycieli. Ocenili oni, że kształcenie na odległość pozwala z powodzeniem realizować podstawę programową (ponad 26 proc. odpowiedzi), ale ponad 3 proc. uznało, że uniemożliwia realizację z powodzeniem podstawy programowej.

W opiniach nauczycielek i nauczycieli kształcenie na odległość pozwala realizować podstawę programową w wyższym stopniu, niż działalność wychowawczą szkoły. Pedagodzy uważają też, że kształcenie na odległość raczej pogłębia różnice między uczniami, niż że je wyrównuje.

Nauczyciele uważają, że zdalne nauczanie wpływa na rozwój ich kompetencji zawodowych, ale jest to dla nich trudne. Mimo to wiąże się z raczej pozytywnymi emocjami nauczycieli i nauczycielek. Wiąże się to m.in. z tym, że częściej niż dotychczas odczuwają pozytywne emocje związane z relacjami z uczniami i ich rodzicami. Zaledwie 35 proc. z nich czuje natomiast wsparcie dyrekcji szkoły.

Prywatne i państwowe

- Obraz kształcenia na odległość w szkołach prywatnych i społecznych nakreślony przez pracujących w nich nauczycieli i nauczycielki jest w większości wymiarów lepszy, niż w szkołach państwowych - podsumowują autorki badania. - I tak, w szkołach tych dostrzega się w większym zakresie możliwość realizowania podstawy programowej pomimo konieczności pracy w trybie zdalnym; konieczność podejmowania kształcenia na odległość przysparza nauczycielkom i nauczycielom mniej trudności; konieczność ta pozytywnie wpływa na rozwój kompetencji zawodowych; elementy kształcenia zdalnego były wdrażane przez nauczycielki i nauczycieli w pracy przed pandemią COVID-19 (szkoły społeczne) i będą w przyszłości (szkoły prywatne); nauczycielki i nauczyciele odczuwają pozytywne emocje w relacjach z uczniami, uczennicami (szkoły prywatne i społeczne) i ich rodzicami (szkoły prywatne) oraz wsparcie dyrekcji (szkoły społeczne).

Szkoła nie nadąża

Na łamach serwisu kariery LiveCareer.pl przeprowadzono badanie „Cóż tam, Panie w edukacji”, w którym zapytano 1000 Polaków, co dała im polska edukacja. 52 proc. ankietowanych uważa, że polski system edukacji jest przestarzały i nie nadąża za rozwojem technologii.

- Widać to zwłaszcza obecnie, kiedy nie wszystkie szkoły i uniwersytety były w stanie łatwo i szybko przystosować się do nauczania zdalnego w czasie epidemii COVID-19 - mówi Małgorzata Sury, autorka badania i ekspertka ds. kariery serwisu LiveCareer.pl.
11 proc. twierdzi, że edukacja jest bezużyteczna.

Ankietowani pytani byli, jakie przedmioty szkolne, z perspektywy czasu, uznają za przydatne. Dla 80 proc. był to język angielski, dla 74 proc. - matematyka, a dla 71 proc. - język polski i inne języki obce. Aż 20 proc. ankietowanych wyznało, że ich nauczyciele byli niekompetentni.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anka-anka / 12 czerwca 2020 r. o 18:46
Zdalne nauczanie jest dobre tylko wtedy kiedy działa w czasie rzeczywistym i wszyscy korzystają z kamery. Inaczej nie ma możliwości dobrze wytłumaczyć. Przygotowanie skryptów, które trzeba napisać dla uczniów zajmują 2 razy tyle czasu co zwykła lekcja. Poza tym przestańmy się oszukiwać, że wszyscy lubią się uczyć. Lekcje rzeczywiste to też powtórki, a zatem czy uczeń chce, czy nie coś tam w głowie zostaje. Uważam, że jest to stracony semestr i dotyczy to również uczniów dorosłych szkół policealnych.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 czerwca 2020 r. o 17:06
I po co pan Żuk wybudował szkołę na Berylowej, jak można nauczać zdalnie ?? Dzielne trolle, do boju !!
Avatar
anka-anka / 12 czerwca 2020 r. o 18:46
Zdalne nauczanie jest dobre tylko wtedy kiedy działa w czasie rzeczywistym i wszyscy korzystają z kamery. Inaczej nie ma możliwości dobrze wytłumaczyć. Przygotowanie skryptów, które trzeba napisać dla uczniów zajmują 2 razy tyle czasu co zwykła lekcja. Poza tym przestańmy się oszukiwać, że wszyscy lubią się uczyć. Lekcje rzeczywiste to też powtórki, a zatem czy uczeń chce, czy nie coś tam w głowie zostaje. Uważam, że jest to stracony semestr i dotyczy to również uczniów dorosłych szkół policealnych.
Avatar
Janusz_Paliwas / 12 czerwca 2020 r. o 17:06
I po co pan Żuk wybudował szkołę na Berylowej, jak można nauczać zdalnie ?? Dzielne trolle, do boju !!
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

 Matura 2022. Wyniki z Lublina, Zamościa, Chełma i powiatów województwa lubelskiego

Matura 2022. Wyniki z Lublina, Zamościa, Chełma i powiatów województwa lubelskiego

Tradycyjnie już najwyższe wyniki matur otrzymują absolwenci ogólniaków. W tym roku, po raz pierwszy swoją wiedzę sprawdzali też uczniowie szkół branżowych i to im egzamin poszedł najgorzej. A jak zdawano w poszczególnych powiatach lubelskiego?

Świdnicki Mundial 2022. Najstarszy uczestnik miał 82 lata!

Świdnicki Mundial 2022. Najstarszy uczestnik miał 82 lata!

Na Orliku Szkoły Podstawowej nr 5 rozegrany został Świdnicki Mundial 2022. Najstarszy uczestnik zawodów miał 82 lata.

W Lublinie powstało nowe centrum naukowe. Zajmie się historią twojej miejscowości

W Lublinie powstało nowe centrum naukowe. Zajmie się historią twojej miejscowości

Potrzebne jest nowoczesne opowiadanie o historii. Humanistyka cyfrowa daje nam ogromne szanse na stworzenie repozytorium wiedzy na temat przeszłości niemal każdej osady, wsi na Lubelszczyźnie, nawet tych już nieistniejących.

Szpital przy Kraśnickiej rusza z budową. Była też kamienna tablica z dwoma nazwiskami
galeria

Szpital przy Kraśnickiej rusza z budową. Była też kamienna tablica z dwoma nazwiskami

Szpital wykona więcej operacji, pomoże też większej liczbie pacjentów w najpoważniejszym stanie. Za nowy oddział szpitala przy al. Kraśnickiej, w którym będzie blok operacyjny i oddział intensywnej terapii, zapłaci głównie Unia Europejska.

Wypadek na drodze krajowej nr 17. Przewróciła się ciężarówka z końmi rzeźnymi

Wypadek na drodze krajowej nr 17. Przewróciła się ciężarówka z końmi rzeźnymi

Dwie osoby zostały ranne i zablokowany jest jeden pas ruchu na trasie Krasnystaw – Zamość.

Prokuratura nie zgadza się z kontrowersyjnym wyrokiem. Jej zdaniem to był gwałt na 14-latce

Prokuratura nie zgadza się z kontrowersyjnym wyrokiem. Jej zdaniem to był gwałt na 14-latce

Śledczy złożyli apelację od kontrowersyjnego wyroku, w którym sąd uznał, że seks z odurzoną i pijaną nastolatką nie był gwałtem. Poza tym dziewczyna wyglądała na starszą.

Czy da się dojechać stopem z Białki do Lublina? Oni to sprawdzili

Czy da się dojechać stopem z Białki do Lublina? Oni to sprawdzili

Złapanie autostopa nie jest trudne, ale często nie można zatrzymać kogoś, kto jedzie w danym kierunku – mówią harcerze, którzy musieli sprostać skomplikowanemu wyzwaniu.

Lublin. Pojekt stadionu dla żużla. Podali cenę
galeria

Lublin. Pojekt stadionu dla żużla. Podali cenę

Wiadomo ile życzy sobie poznańsko-wrocławskie konsorcjum, które jako jedyne zostało dopuszczone przez Ratusz do starań o kontrakt na zaprojektowanie nowego stadionu żużlowego.

"Fatima" oraz "Nędzarz i madame" - Kino w Bramie w Lublinie
8 lipca 2022, 21:00

"Fatima" oraz "Nędzarz i madame" - Kino w Bramie w Lublinie

W najbliższy weekend w ramach plenerowego kina przy ul. Królewskiej 3 będzie można zobaczyć filmy "Fatima" oraz "Nędzarz i madame". Organizatorzy zapraszają w piątek i sobotę o godz. 21.

Wypadek motocyklisty na S19. Wjechał w pojazd służby drogowej
zdjęcia
galeria

Wypadek motocyklisty na S19. Wjechał w pojazd służby drogowej

46-letni motocyklista z Finlandii jadąc drogą S19 z Lublina w stronę Janowa Lubelskiego nie zauważył przyczepy zabezpieczającej roboty drogowe. Mężczyzna jadący jednośladem przewrócił się. Na szczęście nie został poważnie ranny.

Szósty letni transfer Motoru Lublin

Szósty letni transfer Motoru Lublin

Piłkarze Motoru Lublin przygotowują się do nowego sezonu, który ruszy już 16 lipca. Do pierwszego meczu o punkty pozostaje coraz mniej czasu, a klubowi działacze ogłosili we wtorek kolejne, i jak zapewniają nie ostatnie, wzmocnienie drużyny

Czas minął, a wielu mieszkańców Lublina nie złożyło deklaracji. Będą kary?

Czas minął, a wielu mieszkańców Lublina nie złożyło deklaracji. Będą kary?

Duża część mieszkańców Lublina nie złożyła wciąż obowiązkowej deklaracji o sposobie ogrzewania budynku, co trzeba było zrobić do końca czerwca. Czy jest sposób na uniknięcie kary?

Górnik Łęczna niepokonany w meczach sparingowych. Jak będzie w Fortuna I Lidze?

Górnik Łęczna niepokonany w meczach sparingowych. Jak będzie w Fortuna I Lidze?

Górnik Łęczna zakończył zgrupowanie w Kielcach i w najbliższym tygodniu będzie trenować na własnych obiektach. W sobotę zielono-czarnych czeka ostatni mecz kontrolny przed startem rozgrywek

Tańsze paliwo w Lublinie. Kolejna sieć ogłasza promocję, ale jest haczyk

Tańsze paliwo w Lublinie. Kolejna sieć ogłasza promocję, ale jest haczyk

Tak jak wcześniej Orlen a potem Lotos i BP, teraz kolejna sieć sprzedająca paliwa wprowadza letnie obniżki.

Zamojskie Dni Folkloru 2022 już w najbliższą niedzielę
nasz patronat
10 lipca 2022, 10:00

Zamojskie Dni Folkloru 2022 już w najbliższą niedzielę

Będzie dużo muzyki i ludowych przyśpiewek, ale też stoiska twórców ludowych. W niedzielę, 10 lipca w Zwierzyńcu odbędą się Zamojskie Dni Folkloru.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium