Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

11 lipca 2022 r.
16:42

Hektary paneli słonecznych koło Kraśnika. Czy na taki ruch zgodzą się radni?

0 2 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Pixabay)

Czy w sąsiedztwie strefy ekonomicznej w Kraśniku powstaną dwie farmy fotowoltaiczne?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Rzeczywiście, dwóch inwestorów – osoba prywatna i Polish Wind Power – przymierza się do budowy farm fotowoltaicznych na terenie naszej gminy. Te inwestycje byłyby zlokalizowane po sąsiedzku, w pobliżu strefy ekonomicznej – potwierdza Mirosław Chapski, wójt gminy Kraśnik, która sąsiaduje z miastem Kraśnik. – W przypadku inwestycji osoby prywatnej Rada Gminy Kraśnik zgodziła się na zmianę planu zagospodarowania przestrzennego, która umożliwi powstanie takiej farmy. W przypadku firmy Polish Wind Power radni będą dopiero decydować na najbliższej sesji, czy podjąć uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego.

Polish Wind Power chce wybudować park fotowoltaiczny na powierzchni ok. 60 ha.

– O mocy do 60 MWh – mówi Janusz Szaj, dyrektor inwestycyjny, pełnomocnik inwestora. – Wszystko zależy jednak od tego ile gruntów uda nam się wydzierżawić. Czy ludzie będą przychylni planowanej przez nas inwestycji.

Cały teren, na którym firma chciałaby wybudować park fotowoltaiczny leży w obrębie gminy Kraśnik. Przedstawiciele inwestorów już po raz trzeci (w piątek) zorganizowali spotkanie z mieszkańcami zainteresowanymi współpracą.

– Na spotkania przychodzi od kilkunastu do kilkudziesięciu osób – relacjonuje dyrektor Szaj. – Mają pytania dotyczące szczegółów umowy, która na pewno będzie długoterminowa: co najmniej na 29 lat, z możliwością jej przedłużenia na kolejnych 5 lub 10 lat. Z punktu widzenia finansowego umowa będzie opłacalna, na pewno bardziej niż dzierżawa gruntu pod działalność rolniczą.

Inwestycja jest na początkowym etapie. – My możemy działać np. podpisać umowę na przyłącze energetyczne, przystąpić do sporządzenia raportu oddziaływania na środowisko czy wystąpić o pozwolenie na budowę dopiero wtedy kiedy będziemy mieć podpisane umowy dzierżawy – wyjaśnia Janusz Szaj, który przyznaje, że na razie nie została jeszcze zawarta ani jedna umowa. – Mamy natomiast deklaracje ustne, ale formalnie żadnej umowy jeszcze nie podpisaliśmy. Jeśli do tego nie dojdzie, nasza inwestycja powstanie z innej części kraju, co byłoby ze szkodą nie tylko dla mieszkańców, ale też rozwoju biznesu na tym terenie. Jest wiele firm, które chcą korzystać z zielonej energii i lokować swoje przedsiębiorstwa w miejscach gdzie mają taką możliwość – przekonuje nasz rozmówca, który dodaje, że firma, którą reprezentuje daje sobie czas do końca lipca na zebranie deklaracji od mieszkańców w sprawie dzierżaw.

Dyrektor Janusz Szaj dodaje, że istnieje możliwość „wyniesienia farmy na wysokość”. – Czyli umieszczenia paneli fotowoltaicznych na wysokich ok. 2-metrowych stojakach, dzięki czemu będzie możliwa uprawianie roślin np. ziół – nie wyklucza takiego scenariusza przedstawiciel inwestora.

Drugi z inwestorów – kraśnicki przedsiębiorca – także chce budować farmę fotowoltaiczną na terenie gminy Kraśnik, na kilkudziesięciu ha własnych gruntów. W dalszym ciągu jest zainteresowany kupnem lub dzierżawą ziemi, na razie jednak o szczegółach swojego przedsięwzięcia nie chce informować na załamach mediów.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Gotówka rozsypana w sklepie. Oni wiedzieli, jak należy postąpić

Taka postawa zasługuje na uznanie. W sklepie w Werbkowicach mieszkańcy znaleźli 5 tys. zł. Gotówkę przynieśli na komendę.

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci
zdjęcia
galeria

Polski Czerwony Krzyż szuka wolontariuszy. Mile widziani studenci

Gry plenerowe, mobilne centrum poboru krwi i nauka pierwszej pomocy. Tak swoje urodziny świętował lubelski oddział PCK.

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce
galeria

Matura 2024. Dzisiaj królują języki obce

Maturalny maraton trwa. Dzisiaj uczniowie zdają egzaminy z języków obcych.

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Prezydent Zamościa powołał swojego pierwszego zastępcę

Jest pierwsza kadrowa decyzja nowego prezydenta Zamościa. W środę Rafał Zwolak powołał swojego I zastępcę.

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Największe ważą pół tony. Saperzy jeszcze wrócą po bomby

Saperzy wydobyli w sumie 22 bomb lotniczych w Białej Podlaskiej. Część z nich będzie dzisiaj zniszczona. Ale prace przy ulicy Sidorskiej mają być kontynuowane w piątek.

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze azotowego giganta. Powołano wiceprezesa

Nowe władze w Zakładach Azotowych. Po powołaniu prezesa, Rada Nadzorcza wyznaczyła też wiceprezesa. Został nim Wojciech Szmyła.

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Przed nami zimna noc. IMGW wydaje alert

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach. W kilku powiatach temperatura może spaść do -3 stopni Celsjusza.

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków
ZDJĘCIA
galeria

Pożar drewnianego budynku. Ogień gasiło 6 zastępów strażaków

W nocy z wtorku na środę doszło do pożaru drewnianego budynku. Z żywiołem walczyło 23 strażaków.

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie
WYBORY 2024

PiS wybory wygrało, ale w powiecie lubelskim rządzić nie będzie

Mimo, że Prawo i Sprawiedliwość wybory do rady powiatu lubelskiego wygrało i wprowadziło aż 15 radnych, to rządzić samodzielnie nie będzie. Przegrało bowiem większość głosowań na pierwszej sesji.

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Łada wygrała w finale Pucharu Polski z Kryształem. „Zniszczyli nas zmianami”

Kryształ dwa razy prowadził w środowym finale okręgowego Pucharu Polski z Ładą. Trofeum do domu zabrali jednak goście. Bohaterem drużyny z Biłgoraja był zdecydowanie Patryk Dorosz, który zdobył… cztery gole, a jego zespół pokonał rywali 4:2.

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Avia i Opolanin w finale okręgowego Pucharu Polski

Obyło się bez niespodzianek w środowych meczach półfinałowych Pucharu Polski okręgu lubelskiego. Trzecioligowa Avia w drugiej połowie meczu z Górnikiem II Łęczna przechyliła szalę na swoją stronę i wygrała ostatecznie 3:0. Po przerwie kwestię awansu rozstrzygnął też Opolanin, który pokonał LKS Wierzchowiska 4:0.

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Szwedzkie asy przestworzy na naszym niebie. Znamy kolejne gwiazdy Świdnik Air Festival

Po gwiazdach muzycznych przyszedł czas na gwiazdę przestworzy. Nad świdnickie niebo przyleci prosto ze Szwecji grupa Scandinavian Airshow.

Beksiński.Live 2024 w Lublinie
patronat
22 maja 2024, 20:00

Beksiński.Live 2024 w Lublinie

W środę (22 maja) projekt zawita do Lublina. W ramach tego multimedialnego spektaklu przy muzyce autorstwa Michała Wasilewskiego i Kamila Zawiślaka "Wishlake’a", zaprezentowane zostanie malarstwo Zdzisława Beksińskiego. Na scenie pojawią się wyjątkowi goście: Katarzyna Nosowska, Błażej Król, Piotr Rogucki oraz Fisz.

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał
BIŁGORAJ

18-latek z Biłgoraja stracił prawo jazdy nim je otrzymał

Kierowca z Biłgoraja długo nie nacieszył się prawem jazdy. Rano zdał egzamin, a po południu złapała go drogówka. Pojeździć będzie mógł dopiero za 3 miesiące, a na jego konto wpadło 14 pkt karnych.

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej
14 maja 2024, 19:00

II Lubelskie Forum Muzyki Improwizowanej

W dniach 14-17 maja w ACKiM „Chatka Żaka” w Lublinie, odbywać się będą koncerty (Dominik Wania, Henryk Miśkiewicz, Dorota Miśkiewicz oraz Aga Derlak) i spotkania w ramach II Lubelskiego Forum Muzyki Improwizowanej. Impreza wpisuje się w cykl obchodów 80-lecia Uniwersytety Marii Curie-Skłodowskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium