Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Inwestycje

3 listopada 2023 r.
19:00

Cień kruszarni nad Piotrawinem, nowym zalewem i Doliną Ciemięgi

Autor: Zdjęcie autora KaNa
0 A A
Działka w Piotrawinie na której może powstać kruszarnia
Działka w Piotrawinie na której może powstać kruszarnia (fot. nadesłane )

Obok nowo powstałego zalewu w Gminie Jastków ma powstać punkt przetwarzania odpadów budowlanych. Mieszkańców przeraża taka perspektywa. Czy okolicę zdominuje huk i spowije szkodliwy pył?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na terenie podlubelskiego Piotrawina pojawiły się w ostatnim czasie ulotki ostrzegające o planach budowania spalarni śmieci. Lokalni urzędnicy uspokajają. Przyznają jednak, że chodzi o punkt przetwarzania i zbiórki odpadów budowlanych. Nową działalność na terenie gminy, w miejscowości Piotrawin, chce otworzyć prywatny inwestor.

 

- Będą to odpady pobudowlane, ale nie opakowaniowe, jak niektórzy twierdzą. Głównie zajmujemy się rozbiórkami, a więc to, co jest w budynku po rozbiórce, to trzeba odseparować. Mam tu na myśli drewno, stal, papier plastik, czy inne tworzywa sztuczne – mówi inwestor i dodaje: - Po rozmowie z mieszkańcami miałem wrażenie, że nie mają wiedzy na temat tej inwestycji. A ich atak i wymysły związane ze spalarnią to abstrakcja.

Przedsiębiorca otrzymał już pozytywne opinie od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Wód Polskich oraz inspektora sanitarnego. Poważne wątpliwości mają jednak mieszkańcy pobliskich terenów, którzy obawiają się m.in. hałasu i zapylenia.

 

- Według mnie ten hałas i pył zamyka się maksymalnie w odległości 25 metrów od urządzenia – uspokaja inwestor. - A ta działka jest przeogromna. Z jednej strony ulica – trasa na Warszawę, z drugiej pola. A od strony gdzie są jakieś zabudowania, to jeszcze dzielą nas firmy istniejące na tej działce. Poza tym najbliższe zabudowania są  kilkadziesiąt metrów od naszej inwestycji – mówi.

 

Z tymi słowami nie zgadzają się mieszkańcy, którzy pokazują dokumenty oddziaływania kruszarni na otoczenie. Wynika z nich, że obszar wpływu inwestycji jest znacznie większy i dotyczy nie tylko najbliższej zabudowy, ale też znajdującego się obok domu weselnego i terenów zalewu, który w przyszłym roku ma zostać oddany do użytku.

 

- Ta inwestycja jest niezgodna z planem przestrzennego zagospodarowania Piotrawina. Według zapisów inwestor musiałby hałas i pył ograniczyć do terenów tej działki. A to jest niemożliwe. Róża wiatrów rozniesie to gdzie będzie chciała. Nawet najmniejszy sprzęt kruszący emituje hałas przekraczający dopuszczalne normy w terenie zabudowanym. Tym bardziej, że metal się trafi i inne odpady. Nawet same rozładunki mogą być uciążliwe – mówią zaniepokojeni ludzie.

Do kontrowersyjnej sprawy na ostatniej sesji Rady Gminy odniosła się wójt Teresa Kot:

- Przyglądamy się też na to otoczenie, które tutaj jest. Mam tu na myśli zarówno hotel i dom weselny, ale też to, że po drugiej stronie drogi budujemy zbiornik rekreacyjno-retencyjny. Nie chcielibyśmy, żeby jakiekolwiek działania zepsuły nasze plany. Poza tym bierzemy pod uwagę niepokoje mieszkańców. Nikt nie chce żyć w środowisku zanieczyszczonym, czy też źle wpływającym na zabudowę i ludzi.

Obecnie władze gminy chcą, aby inwestor przygotował specjalny raport oddziaływania na środowisko. Ma to być szczegółowy opis tego, w jaki sposób przedsiębiorca zabezpieczy teren i jaki wpływ jego działania mogą mieć na najbliższe otoczenie. W grę wchodzi bowiem nie tylko spokój mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, ale też sąsiedztwo z Doliną Ciemięgi i zalewem za ponad 8 mln złotych.

Inwestycje jednak nie ominą Jastkowa. Jak przyznaje wójt Teresa Kot:

- Usługi są nam potrzebne. Nasza gmina ma bardzo mało terenów na usługi. Nie będziemy mogli wyżyć w przyszłych latach z samego rolnego podatku, czy innych opłat. Trzeba myśleć, żeby lokowali się tu przedsiębiorcy. Przyszłe władze muszą to brać pod uwagę, ale również mieszkańcy - dodaje.

 

 

(fot. nadesłane )
(fot. nadesłane )
(fot. nadesłane )
(fot. nadesłane )
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?
WYBORY 2024

Sławomir Ćwik liderem lubelskiej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Europarlamentu. Kto jeszcze kandyduje?

Posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni oraz Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego otwierają lubelską listę koalicyjnej Trzeciej Drogi. W gronie 10 kandydatów znaleźli się także były marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski oraz Henryk Smolarz, były poseł, a obecnie szef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

Tutaj w czasie majówki wystąpią utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją w Lublinie obchodów świąt majowych, a także wielkanocnych z kalendarza juliańskiego i Dni Kultury Studenckiej w czasie majówki mieszkańców stolicy regionu czeka sporo utrudnień na drogach.

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Pierwszy raz na jachcie. Jak przygotować się do żeglarskiej przygody na Mazurach?

Marzysz o przecięciu błękitnych fal, czując wiatr we włosach, ale nigdy nie miałeś okazji stanąć za sterem? Mazury, znane jako Kraina Tysiąca Jezior, oferują idealne warunki dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją żeglarską przygodę. Zapierające dech w piersiach krajobrazy, krystalicznie czyste wody i przyjazna atmosfera sprawiają, że jest to doskonałe miejsce zarówno dla doświadczonych żeglarzy, jak i dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na wodzie.

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Górski chillout. Jak spędzić leniwy weekend w Bukowinie Tatrzańskiej?

Zapomnij o zgiełku codzienności i otwórz się na spokój, jaki oferują góry. Bukowina Tatrzańska, zakątek pełen malowniczych pejzaży i górskiej ciszy, jest jak balsam dla duszy szukającej odpoczynku. Odkryj z nami, jak cieszyć się każdą chwilą, delektując się pięknem i spokojem, jakie niesie ze sobą Bukowina Tatrzańska.

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Za nami spotkania trzeciej kolejki Piłkarskiej Amatorskiej Branżowej Ligi Orlikowej w Świdniku

Kopacze FC dostali solidne lanie 3:17 od Kelnerów MTS Akapelka, Franciszkanie FC okazali się gorsi od Piekarzy Adampol Team (3:6), a Bukmacherzy FC Wahadłowi, po emocjonującym meczu, ulegli Ekologom Eco-World 7:9

Bartnik przegrała, ale się nie poddaje i liczy na 3 turę. Wybory na burmistrza trafiły do sądu
Wideo

Bartnik przegrała, ale się nie poddaje i liczy na 3 turę. Wybory na burmistrza trafiły do sądu

Do szeregu przestępstw przeciwko wyborom, mających wpływ na przebieg głosowania miało dojść w Siedliszczu – twierdzi Joanna Bartnik, jedna z kandydatek, która walczyła o fotel burmistrza tego miasteczka. We wtorek przed południem do Sądu Okręgowego w Lublinie złożyła protest powyborczy.

Majówka na krótki rękawek, ale... - jaka pogoda?
Pogoda na majówkę
film

Majówka na krótki rękawek, ale... - jaka pogoda?

Możliwy jednak przelotny deszcz. Jaka będzie pogoda na najbliższe dni? Prognozę pogody przygotowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prezentuje ją Katarzyna Nakonieczna.

Świdnik. Ulga w rehabilitacji

Świdnik. Ulga w rehabilitacji

Trwa rozbiórka części budynku, a to tylko początek licznych prac remontowych w niefunkcjonalnej siedzibie PSONI

Tym razem nie uciekł. Policjanci użyli paralizatora
WIDEO
film

Tym razem nie uciekł. Policjanci użyli paralizatora

Po pierwszej kradzieży oddalił się z łupami. Po drugiej został zatrzymany. Aby dopaść dopaść złodzieja elektronarzędzi, policjanci użyli paralizatora. Film z interwencji został opublikowany w internecie.

Na wschodzie można wygrać z PiS. O Jakubowskim usłyszała cała Polska
wywiad

Na wschodzie można wygrać z PiS. O Jakubowskim usłyszała cała Polska

Rozmowa z Jakubem Jakubowskim, przyszłym burmistrzem Radzynia Podlaskiego, który w drugiej turze wygrał z urzędującym od 10 lat Jerzym Rębkiem z PiS.

Kleszcze atakują! Pamiętaj o ochronie swojego zwierzaka.

Kleszcze atakują! Pamiętaj o ochronie swojego zwierzaka.

Kleszcze to małe, niepozorne pajęczaki, które wydają się nie stanowić poważnego zagrożenia dla psów i kotów. Niestety nawet jedno ugryzienie tego pasożyta może stać się przyczyną śmierci zwierzaka! Co musisz wiedzieć o kleszczach, by uchronić pupila przed niebezpieczeństwem?

Trener Motoru po meczu z Odrą Opole: Ci zawodnicy oddają serce walcząc o najwyższe cele

Trener Motoru po meczu z Odrą Opole: Ci zawodnicy oddają serce walcząc o najwyższe cele

W poniedziałkowy wieczór Motor Lublin pokonał na wyjeździe Odrę Opole i na cztery kolejki przed końcem sezonu zasadniczego zajmuje szóste miejsce, które oznacza grę w barażach o PKO BP Ekstraklasę. Jak mecz w Opolu podsumowali szkoleniowcy obu ekip?

Paliwowy cud z kartą Orlenu. Taniej o 30 groszy, ale nie 5,19 zł za litr

Paliwowy cud z kartą Orlenu. Taniej o 30 groszy, ale nie 5,19 zł za litr

Najpierw była promocja przed wyborami, teraz Orlen obniżył ceny na majówkę. Takie cuda tylko na stacjach narodowego koncernu, który do 5 maja sprzedaje paliwa z rabatem 30 groszy na litrze. Poszkodowani są posiadacze aut z instalacją LPG.

Szybko jeździ, więc szybko stracił prawo jazdy

Szybko jeździ, więc szybko stracił prawo jazdy

Zaledwie trzy miesiące minęły od momentu, gdy 18-latek dostał prawo jazdy, a już pożegnał się z dokumentem. Odzyska go za 3 miesiące.

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Najciekawsze miejsca do życia pod Białymstokiem – gdzie warto zamieszkać?

Lista atrakcji Podlasia jest tak długa, że można na ich temat pisać całe tomy. Podobnie jest z pięknem tego rejonu nazywanego zielonymi płucami Polski. O stolicy województwa podlaskiego, Białymstoku, powiedziano już wiele. Zdecydowanie mniej wspomina się o okolicznych wsiach oraz miasteczkach – a te potrafią być naprawdę dobrym miejscem do życia. Gdzie zamieszkać pod Białymstokiem? Co warto zobaczyć?

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!