W całym kraju ewakuowano ok. 2 tys. osób. Fala kulminacyjna na Wiśle przechodzi przez Kraków, na Odrze – dotarła na Opolszczyznę.
Premier Donald Tusk, który w poniedziałek spotkał się w Krakowie z przedstawicielami sześciu południowych województw zapewnił, że rząd nie będzie oszczędzał na pomocy dla terenów dotkniętych powodzią.
Skutki powodzi są niekiedy tragiczne dla życia. We wtorek w Zakopanem wyłowiono ciało 85-letniej kobiety z rzeki Zakopianka. To już czwarta ofiara powodzi w Małopolsce. Piąta ofiara to strażak, który zasłabł podczas niesienia pomocy powodzianom w Mysłowicach (Śląskie).
Na Lubelszczyznę nadciąga wielka woda. Grozi nam powódź - relacja
W Małopolsce i na Śląsku trwa akcja przeciwpowodziowa. Służby zabezpieczają wały przeciwpowodziowe i prowadzą ewakuację miejscowej ludności. Stan alarmowy został przekroczony na 62 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 47 stacjach w dorzeczu Odry.
W Małopolsce ewakuowano prawie 1200 osób. Strażacy podjęli ponad 2,5 tysięcy interwencji. Wskutek powodzi, na terenie Małopolski są przerwy w dostawach prądu. Dotyczy to około 8110 odbiorców.
Na Śląsku do tej pory ewakuowano około 600 osób, w tym około 360 w powiecie bielskim oraz 46 w powiecie cieszyńskim i 48 w powiecie gliwickim. Strażacy podjęli około 2.700 interwencji.