Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 kwietnia 2023 r.
10:40

Odkrycie w walce z depresją. A może coś śmiesznego?

Autor: Zdjęcie autora PAP
0 A A

Humor, a dokładniej: humorystyczne odwracanie uwagi od stresora – może być skutecznym narzędziem zapobiegającym nawrotom depresji, choć trzeba stosować go umiejętnie i z rozwagą. To wnioski z najnowszych badań psychologów.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To pierwsze badania nad wykorzystaniem humoru w terapii osób, które mają za sobą doświadczenie depresji. Przygnębiające czy stresujące wydarzenia są częścią życia niemal każdego człowieka i większość ludzi ma własne metody na uporanie się z emocjami, które im towarzyszą. U osób podatnych na depresję, które przeszły już tę chorobę, walka ze stresorami codziennego życia to proces bardziej skomplikowany. Potrzebują one konkretnych i sprawdzonych narzędzi pozwalającym im pozbyć się negatywnych stanów emocjonalnych, które - jeśli utrzymają się zbyt długo - mogą prowadzić do nawrotu choroby.

Strategia regulacji emocji

Dlatego niezwykle ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego osób w remisji depresji, czyli po ustąpieniu jej objawów, jest praktykowanie różnych strategii regulacji emocji. Jak czytamy w informacji, pierwotnie koncentrowano się wyłącznie na metodach redukowania negatywnych emocji i związanych z nimi objawów, jednak obecnie podkreśla się, że znaczenie mają również te metody, które wpłyną na rozwój emocji pozytywnych. Metodą, która wpisuje się w obydwa te podejścia jest właśnie humor.

- Humor jest metodą wpływania na własne emocje stosowaną powszechnie, odkąd człowiek istnieje. Już w poprzednich badaniach został on określony jako skuteczna strategia regulacji emocji, która jest wysoce korzystna zarówno w obniżaniu negatywnych stanów emocjonalnych, ale też podwyższaniu pozytywnych. Jednak w odniesieniu do depresji może być postrzegany jako kontrowersyjny – mówi dr Anna Braniecka z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

Badaczka, która przez wiele lat pracowała z osobami chorującymi na depresję, podkreśliła, że jednym z objawów tej choroby jest anhedonia, czyli niezdolność, trudność przeżywania pozytywnych emocji. Dlatego u osoby chorującej na depresję trudno o przestrzeń, w której można by skorzystać z humoru.

Szeroko rozumiana pozytywność

- Kiedy ktoś ciężko przechodzi depresję, to próba stosowania u niego humoru jako metody terapeutycznej może być bezzasadna, ale jest moment, kiedy pacjent ma jeszcze łagodne objawy depresyjne, ale już zdrowieje, albo jest w remisji i zależy mu na utrzymaniu zdrowia i zwiększeniu dobrostanu. I co wtedy? Nie mamy zbyt wielu metod pomocy. Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie metody pomagania osobom z depresją, to metody zorientowane na negatywność – tłumaczy psycholożka, jednocześnie zwracając uwagę, że do pełni zdrowia psychicznego potrzebna jest też szeroko rozumiana pozytywność.

Zastosowanie humoru w celach terapeutycznych nie jest jednak tak oczywiste m.in. dlatego, że dotychczasowe badania dotyczące wpływu humoru i żartów na samopoczucie przeprowadzano na osobach zdrowych. Naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu SWPS postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu. W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 94 pacjentów po ustąpieniu objawów depresji, 65 kobiet i 29 mężczyzn, zrekrutowanych w poradniach i klinikach psychiatrycznych.

Wynik zaskakuje naukowców

Najpierw badani, losowo podzieleni na trzy grupy, byli proszeni o skupienie się na aktualnie martwiącej ich sprawie. Następnie wobec każdej z trzech grup zastosowano inną strategię. W pierwszej grupie obracano w żart sytuację stresującą; w drugiej żartowano z innej sytuacji, niezwiązanej ze stresorem. Trzecia grupa badanych miała odnieść się do stresującej sytuacji w sposób racjonalny, pozbawiony humoru. Później badacze sprawdzili poziom pozytywnych i negatywnych emocji, stresu i natrętnych myśli pojawiających się u badanych w różnych odstępach czasu.

- Kiedy konfrontujemy się z czymś przykrym, możemy zrobić dwie rzeczy: skupić się na stresorze i z niego zażartować, albo uciec od tej sytuacji, zastosować dystrakcję i żartować z czegoś innego. Która strategia jest lepsza? Pomysły w literaturze naukowej były różne. Wynik naszego badania dla nas samych okazał się zaskakujący – uznała Braniecka.

Ucieczka od stresora

Z badań wynika bowiem, że u osób w remisji depresji, wciąż podatnych na tę chorobę, bardziej skuteczny jest humor dystrakcyjny, czyli ten, który pozwala odwrócić uwagę od stresu i odciąć się od samonakręcającego się błędnego koła negatywnych myśli i emocji.

- Osoby podatne na depresję, a szczególnie te o osłabionym funkcjonowaniu poznawczym, mają skłonność do ruminowania, czyli ponownego przeżywania negatywnych zdarzeń. Te osoby, kiedy mogły zażartować z czegoś negatywnego, najpewniej za bardzo skupiały się na tym zdarzeniu, a nie na humorystycznym zadaniu. Przeżywały zamiast żartować. Dlatego „ucieczka” od stresora okazała się dla nich prostsza i przez to skuteczna”– wyjaśniła psycholożka.

W ocenie Branieckiej, wynik badania pokazuje, że humor – uważany ogólnie za korzystny – jeśli jest stosowany nieumiejętnie, dla niektórych pacjentów może być nieskuteczny albo nawet niebezpieczny. Badaczka dodała, że im poczucie wpływu badanych na rzeczywistość było słabsze, tym humor skoncentrowany na stresorze był bardziej szkodliwy: powodował, że osoba, która żartowała ze swojego przykrego doświadczenia wręcz nie mogła wrócić do stanu emocjonalnego sprzed badania i pozostawała dłużej w negatywnym nastroju.

Dr Braniecka podkreśliła, że wynik uzyskany przez jej zespół to na razie pojedyncze badanie – by można było stosować terapię z wykorzystaniem humoru, prac na ten temat powinno być więcej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Kibice ciągle czekają na debiut Wilfredo Leona w barwach Bogdanki LUK Lublin

Kiedy debiut Wilfredo Leona w Bogdance LUK Lublin? Klub wyjaśnia sytuację siatkarza

Przyjmujący reprezentacji Polski i Bogdanki LUK Lublin Wilfredo Leon podczas okresu przygotowawczego nie zagrał w ani jednym meczu kontrolnym swojego nowego zespołu. Klub z Lublina wyjaśnia, że zawodnik cały czas realizuje przygotowany specjalnie dla niego indywidualny plan treningowy.

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Krytyczna sytuacja w banku krwi. Brakuje aż czterech grup

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa bije na alarm. Zapasy krwi są na wyczerpaniu.

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Jesienny piknik z podopiecznymi schroniska dla zwierząt

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie zaprasza na piknik charytatywny. Będzie można poznać czworonożnych podopiecznych, wysłuchać rad behawiorystów i wziąć udział w sesji zdjęciowej z własnym pupilem.

Wojciech Szacoń został nowym trenerem Avii Świdnik

Avia Świdnik ma nowego trenera. Zmiany także w zarządzie klubu

Wojciech Makowski nie jest już trenerem Avii Świdnik. W poniedziałek wieczorem żółto-niebiescy poinformowali o rozwiązaniu umowy ze szkoleniowcem za porozumieniem stron. Drużynę poprowadzi teraz Wojciech Szacoń, który był najpierw asystentem Łukasza Mierzejewskiego, a ostatnio Makowskiego.

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi
QUIZ

Celebryci lubią lubelskie. Sprawdź czy wiesz o kogo chodzi

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na ekranach. Ale mało kto wie, że są związani z Lubelszczyzną. Zapraszamy na drugą odsłonę quizu o lubelskich celebrytach

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!
13 września 2024, 19:00

Budka Suflera na żywo w Radiu Lublin!

W piątek (13 września) w studiu koncertowym Radia Lublin im. Budki Suflera odbędzie się niezwykły koncert. Po raz pierwszy w tym miejscu wystąpi Budka Suflera, która w tym roku obchodzi 50-lecie istnienia.

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno
Magazyn

Atakuje coraz młodsze kobiety. Często wykrywany jest za późno

To jeden z najczęściej występujących nowotworów wśród kobiet. Nie zawsze daje o sobie znać.

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach
Dużo zdjęć
galeria

Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolim ściągnęli tłumy. Huczny jubileusz na Bronowicach

O tym wydarzeniu jeszcze długo będzie mówiło się na lubelskich Bronowicach i w Lublinie. 25-urodziny Społecznego Komitetu Mieszkańców ściągnęły na tereny zielone przy Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Pogodnej tłumy. Tak wyśmienicie, jak w piątek, podczas koncertów zespołów Masters, Piękni i Młodzi oraz Skolima publiczność w Lublinie już dawno się nie bawiła

W planach są m.in. maratony tworzenia gier

Specjaliści od gier będą się kształcić na lubelskiej uczelni

Lubelska Akademia WSEI podpisała porozumienie z Fundacją Lublin GameDev oraz firmą PoligonStudio. Ma to być nowy etap współpracy na rzecz rozwoju branży gier komputerowych w regionie.

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Staranował znaki drogowe, słupki i mercedesa. Był pijany

Nietrzeźwy kierowca z Zamościa zdemolował infrastrukturę drogową i jadąc pod prąd uderzył w mercedesa. Na koncie miał również zakaz prowadzenia pojazdów.

Nowy dyrektor MOSiR
radzyń podlaski

Właściciel siłowni będzie zarządzać MOSiR-em

Właściciel siłowni pokieruje Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Radzyniu Podlaskim. Paweł Marcinkowski był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Ulica Sosnowa w Puławach

Budżet obywatelski w Puławach. Ruszyło głosowanie [lista projektów]

Dzisiaj rozpoczęło się internetowe głosowanie na projekty zgłoszonego do nowego budżetu obywatelskiego. Do wyboru jest 16 dużych i 24 małe projekty. Te, które zdobędą najwyższe poparcie, otrzymają finansowanie z puli w wysokości pół miliona złotych.

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów
galeria
film

Ślusarzy nam trzeba, a nie magistrów

W ramach wojewódzkiej inauguracji kształcenia zawodowego 2024/2025 głos zabrali m.in. wiceminister edukacji Joanna Mucha oraz wojewoda lubelski Krzysztof Komorski. Politycy zachęcali młodzież do nauki konkretnych zawodów oczekiwanych przez rynek pracy

Rewanżowy mecz ekip z Lublina i Torunia już w najbliższy piątek przy Al. Zygmuntowskich

Sprowadzili nas troszkę do parteru, czyli opinie po meczu Apator Toruń – Orlen Oil Motor Lublin

Chyba nadal wielu kibiców i ekspertów jest w szoku, że Apator Toruń w pierwszym meczu półfinałowym PGE Ekstraligi pokonał Orlen Oil Motor aż 51:39. To oznacza, że przed rewanżem „Anioły” są w całkiem niezłej sytuacji. Mistrzowie Polski z Lublina szybko muszą się pozbierać, bo rewanż już w najbliższy piątek. Jak pierwsze starcie oceniają przedstawiciele obu ekip?

Gospodarze wygrali XX Memoriał Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik

Jakub Guz (PZL Leonardo Avia): Wygrana cieszy, ale są jeszcze elementy nad którymi musimy pracować

PZL Leonardo Avia triumfowała w XX Memoriale Tragicznie Zmarłych Siatkarzy Avii Świdnik. W finale świdniczanie pokonali lokalnego ligowego rywala CHKS Chełm 3:1.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium