Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

26 stycznia 2011 r.
15:33
Edytuj ten wpis

Parlament Europejski w hołdzie ofiarom Holocaustu

0 0 A A
Parlament Europejski. Leopold Unger zapala świece pamięci Jana Karskiego (Fot. Biuro Prasowe Parlame
Parlament Europejski. Leopold Unger zapala świece pamięci Jana Karskiego (Fot. Biuro Prasowe Parlame

Wczoraj budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli dosłownie pękał w szwach, by pomieścić wszystkich przybyłych na uroczystość Międzynarodowego Dnia Pamięci Holocaustu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Jest on obchodzony w rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau, od czasu ustanowienia przez ONZ przed sześciu laty z inicjatywy Stanów Zjednoczonych i osobiście prof. Elie Wiesela.

Prof. Wiesel jest laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, b. więźniem obozu oświęcimskiego i człowiekiem, który upowszechnił termin "Holocaust” na nazwanie zbrodni hitlerowskiej na narodzie żydowskim.

On też znalazł się w gronie zaproszonych do Parlamentu Europejskiego. Także plejada wybitnych przedstawicieli świata żydowskiego.

Z Nowego Jorku przybył prezes Światowego Kongresu Żydów Ronald Lauder, z Moskwy – prezes Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor, zaś z Izraela – minister ds. dyplomacji publicznej i spraw wychodźstwa Yuli Edelstein i przewodniczący Instytutu Pamięci Yad Vashem, rabin Israel Meir Lau.



Głównym wydarzeniem wieczoru pamięci było otwarcie wystawy "Architektura Holocaustu”, pokazującej niedawno odnalezione plany architektoniczne obozu KL Auschwitz, dowodzące na długo wcześniej planowanego przez hitlerowskie Niemcy "przemysłu zbrodni”.

Przybyłych powitał przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który – by zdążyć na czas – skrócił program swej wizyty na Malcie. Mówił w swym wystąpieniu:

"Auschwitz to najbardziej przerażający symbol Holocaustu. W 66 lat po wyzwoleniu tego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego, Europa i świat pamiętają o wymordowanych tam 1.1 miliona Żydów, Polaków, Romów, Rosjan i wielu innych. Chcemy, musimy i będziemy zawsze pamiętać.

Przechowuję pamięć Auschwitz od mego dzieciństwa. Urodziłem się kilkadziesiąt kilometrów od miejsca, gdzie obóz wybudowano. Byłem, w obozowym muzeum wielokrotnie, zawsze z tym samym przerażeniem i smutkiem w mym sercu. To przywiodło mnie do uruchomienia strategicznego programu zachowania obozu jako miejsca pamięci.

Także do tworzenia Międzynarodowego Centrum dla edukacji przyszłych pokoleń. Dziś Parlament w sercu Europy jest najbardziej właściwym miejscem dla wystaw, jak ta dziś otwierana.

Niedawne odnalezienie plany architektoniczne obozu dowodzą, że wciąż musimy prowadzić dalsze badania. Musimy pokazywać wszystko, co możemy odkryć podążając za strategią, by przyszłe pokolenia wiedziały wszystko.

Plany te nie zmieniają naszej wiedzy o liczbie ofiar, ich narodowości czy tożsamości morderców. Odkrywają jednak jak metodycznie hitlerowscy przywódcy wprowadzali w życie plan "Ostatecznego rozwiązania”.

Te plany pokazują, że to wszystko nie było czynione przez ludzi prymitywnych, a dobrze wykształconych i inteligentnych. Niestety, w tym miejscu, nauka i technologia służyły złu, masowej zbrodni.

Drodzy Przyjaciele, w naszej pamięci o Shoah musi znaleźć się miejsce dla ludzi, którzy ryzykowali swoim życiem dla ratowania innych współobywateli.

Jest pośród nich Jan Karski, który dostarczył światu dowody masowej zbrodni. Są też i inni, jak Jozsef Antall i Henryk Slawik, którzy ocalili 5 tysięcy Żydów, preparując im dokumenty tożsamości.

Byli członkowie belgijskiego ruchu oporu uwalniający Żydów z transportów do Auschwitz. Byli dzielni Duńczycy, którzy uratowali niemal 99 procent Żydów, przemycając ich do neutralnej Szwecji. Było wreszcie wielu nieznanych ludzi, którzy ukrywali innych ludzi w swych domach. Wszyscy oni są zaprawdę Sprawiedliwymi Wśród Narodów Świata.

Chcę podziękować organizatorom dzisiejszej ceremonii i przekazać wyrazy mego osobistego podziwu dla pracowników Yad Vashem dla ich determinacji i poświęcenia w dokumentowaniu naszej wiedzy o Shoah. Życzę Wam sił w przekazywaniu przyszłym pokoleniom prawdy o tragedii, która dotknęła Żydów w czasie II wojny światowej.

Jest to nasz wielki wspólny cel. Jeżeli będą pamiętać, wierzę, że osiągną pokój. Będziemy pamiętać zawsze. To nasz obowiązek. Oseh Shalom!”

W chwili, gdy padło nazwisko Jana Karskiego, rozległy się oklaski. Nie był to zresztą jedyny moment uroczystości, gdy polski bohater był wspominany. Mówił o nim w swym wystąpieniu także znający go dobrze Ronald Lauder, prezes Światowego Kongresu Żydów, podkreślając globalne znaczenie misji Karskiego i fakt, że poniekąd jego dzieło było kwintesencją ratowania Żydów przez Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Prezes Europejskiego Kongresu Żydów Moshe Kantor, koncentrował się na Holocauście, jako kulminacji antysemityzmu. Wskazywał, że antysemityzm wcale nie jest po 70 latach od wybuchu II wojny zjawiskiem marginalnym, a wręcz przeżywa swój "rozkwit”.

Minister Yuli Edelstein wskazywał na specyfikę aktualnej sytuacji na Bliskim Wschodzie oraz jej podobieństwa do czasu Holocaustu. Podobnie, jak wtedy, są obecnie siły uważające, że Izrael nie ma prawa egzystencji, a Żydzi powinni zniknąć ze swego państwa. Prezydent Iranu Mahmud Ahmedineżad otwarcie wręcz mówi, że chce dokończyć dzieło, które Hitler rozpoczął przed laty.

Pochodzący z Piotrkowa Trybunalskiego, zaprzyjaźniony z papieżem Janem Pawłem II rabin Israel Meir Lau, były więzień Buchenwaldu, podkreślał, jak ważny jest fakt, że Parlament Europejski przywiązuje takie znaczenie do potępienia Holocaustu i czynienia tego w tak wyrazisty sposób. – Upewnia mnie to w przekonaniu, że taka zbrodnia nigdy już nie będzie możliwa – konkludował.

Szczególnie wzruszający przebieg miała ceremonia zapalenia sześciu świec upamiętniających sześć milionów żydowskich ofiar Holocaustu. Każda w intencji czyjejś pamięci. Do rangi symbol podniesiono fakt, że zapłonęły nie tylko dla upamiętnienia ofiar zbrodni. Jedna z nich zapalona został "in memoriam” Janowi Karskiemu.

Zapalał ją Leopold Unger, polski Żyd, znany dziennikarz brukselskiego "Le Soir”, paryskiej "Kultury” i Radia Wolna Europa, sam uratowany z Holocaustu. Zeszłoroczny laureat Nagrody Orła Jana Karskiego. – Jestem dumny, wzruszony i szczęśliwy, że ten zaszczyt powierzono właśnie mnie... – powiedział nam po uroczystości.

Finałem wieczoru był koncert izraelskiej orkiestry symfonicznej imienia Almy Rose, znakomitej skrzypaczki (siostrzenicy kompozytora Mahlera), która była więźniarką KL Auschwitz, gdzie... kierowała zorganizowaną tam przez administrację obozu kobiecą orkiestrą, i gdzie została zgładzona.






Pozostałe informacje

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Rosyjskie rakiety atakują zachodnią Ukrainę. Polskie myśliwce poderwane

Polskie wojsko poderwało myśliwce. Ma to związek z kolejnym atakiem rosyjskich rakiet na zachodnią Ukrainę.

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż
film

Przyszła zima, a zwierzętom w potrzebie jest coraz trudniej. Możemy pomóc... robiąc tatuaż

Jak zwierzęta, szczególnie te w schroniskach i nie mające swoich domów radzą sobie zimą? Co zrobić, gdy widzimy nieodpowiednie traktowanie pupili? Jak pomagać zwierzętom w ramach fundacji i na własną rękę? Na wszystkie te pytania odpowie Aleksandra Lipianin-Białogrzywy z fundacji Wzajemnie Pomocni - Fundacja dla Ludzi i Zwierząt. Dowiemy się również jak w najbliższą sobotę zrobienie tatuażu czy piercingu może wesprzeć walkę o dobro dla zwierząt.

Koszykarze Startu mają ostatnio sporo powodów do radości

Start Lublin dzisiaj podejmie Zastal Zielona Góra. Walczą o udział w pucharze

W piątkowy wieczór Start Lublin podejmie Zastal Zielona Góra. Czy podopieczni Wojciecha Kamińskiego przedłużą serię zwycięstw?

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

Wbiła partnerowi nóż w serce. Zabójczyni aresztowana

We wtorek Sąd Rejonowy w Lubartowie na wniosek prokuratury aresztował na trzy miesiące 54-letnią Ewę T. mieszkankę Niedźwiady, która kilka dni wcześniej zabiła swojego młodszego konkubenta. Kobieta dźgnęła go nożem w klatkę piersiową uszkadzając serce. Zeznała, że to był wypadek.

Samuel Mraz zdobył już w tym sezonie 9 goli

Samuel Mraz w czołówce snajperów PKO BP Ekstraklasy. Dlaczego napastnik Motoru zaczął strzelać gole?

Pewnie nie było kibica Motoru, który po dziesięciu kolejkach nie psioczył na Samuela Mraza. Napastnik ze Słowacji po tych dziesięciu występach miał na koncie... jednego gola i mnóstwo zmarnowanych sytuacji. Sztab szkoleniowcy ekipy z Lublina zachował jednak spokój, przeanalizował sytuację i wprowadził małe korekty. Jakie były efekty wszyscy doskonale wiedzą. 27-latek zakończył 2024 rok w czołówce strzelców PKO BP Ekstraklasy.

Inscenizacja interwencji ZOMO
43. rocznica stanu wojennego/dużo zdjęć
galeria

„Teleranek” rozjechały czołgi

13 grudnia 1981 r. było zimno i biało. Jak zwykle o 9 rano w telewizorze miał być emitowany kultowy program dla dzieci „Teleranek”. Zamiast bajek pojawił się generał w ciemnych okularach, który zapowiedział stan wojenny. Kreskówki Disneya zastąpiły czołgi jeżdżące po ulicach Lublina. I nie był to kolejny sezon „Czterech pancernych i psa”.

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach
historia
galeria

Stan wojenny w Lublinie na zdjęciach

W 43. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przypominamy te tragiczne wydarzenia, których celem była eliminacja opozycji demokratycznej w PRL i umocnienie władzy komunistycznej.

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca
ZDJĘCIA
galeria

Sportowcy mają wielkie i słodkie serca

W czwartkowy wieczór, w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbył się Mecz Słodkich Serc.

Choinka na LSM już udekorowana

Choinka na LSM już udekorowana

Mieszkańcy osiedla Mickiewicza tradycyjnie udekorowali osiedlową choinkę, świętując rozpoczęcie okresu bożonarodzeniowego.

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

Tworzenie i projektowanie sklepów internetowych – Klucz do sukcesu Twojego biznesu online

W dzisiejszym dynamicznym świecie cyfrowym, skuteczne tworzenie sklepów internetowych to nie tylko kwestia technologii, ale także odpowiedniego podejścia do designu i użyteczności. Z odpowiednio zaprojektowanym sklepem internetowym możesz osiągnąć znaczną przewagę nad konkurencją i skutecznie zwiększyć swoje przychody.

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Poczuj magię pisania z piórami wiecznymi

Pióra wieczne to nie tylko narzędzie do pisania, ale także symbol elegancji, klasy i indywidualności. Od dekad stanowią one niezastąpiony element codziennego życia osób ceniących tradycję oraz jakość.

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych
galeria

Aleksandra Mirosław inspiruje najmłodszych

Wczoraj XXX LO, a dzisiaj SP29 odwiedziła złota medalistka olimpijska Aleksandra Mirosław. Lublinianka rozmawiała z najmłodszymi o sporcie, wyzwaniach i codziennym życiu zawodowych sportowców.

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?
ZDJĘCIA Z CEREMONII WAŻENIA
galeria

Julia Szeremeta zmierzy się z Leną Buchner w ramach Suzuki Boxing Night. Andrzej Gołota gościem specjalnym?

Piątkowy wieczór w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli w Lublinie upłynie pod znakiem boksu. O godz. 20.45 wystartuje gala Suzuki Boxing Night 32. Gwiazdami tego wieczoru będą Julia Szeremeta oraz Damian Durkacz. W czwartek odbyło się oficjalne ważenie przed imprezą.

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Strefowanie przestrzeni – klucz do funkcjonalnego i estetycznego wnętrza

Zastanawiałeś się kiedyś, jak sprawić, by wnętrza Twojego domu były nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne? Sekretem jest strefowanie przestrzeni, które pozwala na stworzenie harmonijnego i praktycznego układu w mieszkaniu. W tym artykule przyjrzymy się, jak dzięki odpowiedniemu podziałowi na strefy możemy zyskać więcej niż tylko porządek i estetykę.

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

Gdzie szukać pracowników fizycznych i jak znaleźć odpowiednich kandydatów?

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie, znalezienie odpowiednich pracowników fizycznych stało się prawdziwym wyzwaniem dla wielu pracodawców. Globalizacja, migracje oraz zmiany demograficzne wpływają na rynek pracy, wprowadzając zarówno możliwości, jak i wyzwania. Jak więc skutecznie dotrzeć do kandydatów, którzy spełnią nasze oczekiwania?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium