Inwestycje szkolne dominują w projekcie budżetu na przyszły rok. Mniej będzie zaś inwestycji drogowych. Za to ma się poprawić organizacja pracy w Radzie Miasta, bo teraz sesje są nagrywane na… kasety magnetofonowe
- Otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 50 procent na ul. Kwiatkowicką z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych tzw. schetynówek - mówi Mirosław Włodarczyk, burmistrz Kraśnika. - To jest duża i kosztowana inwestycja. W przyszłym roku należy wykonać i to od podstaw ul. Konopnicką. Jakiekolwiek łatanie tej drogi nie ma najmniejszego sensu, taka jest ocena ekspertów. I dodaje: Dróg do remontu jest więcej. Za zabezpieczone w budżecie pieniądze moglibyśmy zrobić więcej mniejszych ulic, ale te duże inwestycje są potrzebne.
Miasto dalej chce inwestować w szkołach. Jest to kontynuacja rozpoczętych już działań, które mają służyć rozwojowi sportu w mieście. Plany zakładają budowę kolejnych hal sportowo-widowiskowych - w Szkole Podstawowej nr 3 i dokończenie rozpoczętych prac w Zespole Placówek Oświatowych nr 2. Nową salę gimnastyczną mają mieć też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6.
- Prowadzone będą prace związane z modernizacją Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji - dodaje Michał Mulawa, rzecznik Urzędu Miasta w Kraśniku. - W ich ramach utworzony zostanie m.in. park linowy i siłownia zewnętrzna.
W przyszłorocznym projekcie budżetu urzędnicy zaplanowali też m.in. modernizację centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 4. Ma zostać też wykonana instalacja oddymiania w miejskich przedszkolach. Powstać mają też nowe place zabaw.
Plany zakładają też zwiększenie liczby mieszkań socjalnych. Do tych celów miasto chce zaadaptować budynek po dawnym internacie przy ul. Armii Krajowej.
- Z innych zamierzeń inwestycyjnych należy wymienić również wydatki na zakup gruntów - wymienia Mulawa. - W roku 2015 miasto planuje sfinalizować rozmowy prowadzone z PKP oraz dokonać przejęcia gruntów i budynku PKP zlokalizowanego przy ul. Kolejowej. Ponadto nastąpią wykupy działek pod kolejne drogi i tereny publiczne zgodnie z założeniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Mają się poprawić także warunki pracy radnych. Teraz sesje są rejestrowane na kasetach magnetofonowych. - To jest na pewno jakaś zaszłość i trzeba to uporządkować - przyznaje Łukasz Wyka z Wydziału Inwestycji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska kraśnickiego ratusza. Na razie jest to jeszcze zapis w prowizorium budżetowym ale urzędnicy chcą zrobić nagłośnienie zarówno w Urzędzie Stanu Cywilnego gdzie są obrady jak też Sali konferencyjnej w Urzędzie Miasta, gdzie obradują członkowie poszczególnych komisji. W projekcie budżetu został też wpisany system głosowań i debat.