Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 czerwca 2023 r.
6:13

Kto się boi i jak bardzo. Ludzie kontra wojna

0 A A
(fot. zdjęcie ilustracyjne/Pixabay)

Po wybuchu wojny na Ukrainie blisko połowa Ukraińców, 36 proc. Polaków oraz 14 proc. mieszkańców Tajwanu doświadczało objawów lęku związanego z wojną – wynika z badań naukowców z Polski i z zagranicy. Badani doświadczali objawów depresji, stresu pourazowego, stresu związanego ze scenami wojny oglądanymi w mediach oraz np. niższej jakości snu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Psycholodzy z Uniwersytetu SWPS wraz z badaczami ze Lwowa, Singapuru i Toronto przeprowadzili badanie psychologicznej reakcji na wybuch wojny na Ukrainie mieszkańców trzech krajów i regionów: Ukrainy, bezpośrednio objętej działaniami wojennymi, Polski, która przyjęła dwa miliony uchodźców z Ukrainy, i Tajwanu - zagrożonego konfliktem zbrojnym z Chińską Republiką Ludową. Pomiędzy 8 marca a 26 kwietnia 2022 r. badaniu kwestionariuszem online poddano 1625 osób (385 Ukraińców, 1053 Polaków i 188 Tajwańczyków).

Co sprawdzali naukowcy

Badacze porównali nasilenie objawów depresji (apatii, obniżenia poczucia własnej wartości, zainteresowań), lęku (niepokoju, pobudzenia emocjonalnego), stresu (napięcia emocjonalnego, zdenerwowania) doświadczanych przez mieszkańców Ukrainy, Polski i Tajwanu. Zbadali też objawy charakterystyczne dla zespołu stresu pourazowego (np. powracające obrazy, sny, myśli związane z traumą), a także pobudzenie (charakteryzujące się np. wzmożoną czujnością, zniecierpliwieniem) oraz unikanie, czyli próby pozbywania się myśli, emocji lub rozmów związanych z wojną.

Zgodnie z przewidywaniami badaczy, okazało się, że znacząco więcej uczestników badania z Ukrainy doświadczyło objawów depresji (46,5 proc.), lęku (46,3 proc.) i stresu pourazowego (73,2 proc.) niż z Polski, gdzie udział osób z objawami depresji wynosił 29 proc., osób doświadczających lęku – 36,5 proc. i stresu pourazowego – 57,2 proc. Na Tajwanie udział osób z depresją wynosił 11,2 proc., doświadczających lęku – 14,9 proc., a stresu pourazowego aż 56,9 proc.

Wojna wciąż trwa

Zdaniem prof. Agaty Chudzickiej-Czupały, poziom stresu psychologicznego, zwłaszcza poczucia bezradności i braku nadziei u polskich respondentów, mogły zwiększać takie czynniki, jak na przykład narażenie na przerażające szczegóły wojny, bliski kontakt z ukraińskimi uchodźcami.

- Ludzie w Polsce martwili się, że wojna wciąż trwa i tym, że Polska może stać się również celem agresji - tłumaczy psycholożka, prof. Agata Chudzicka-Czupała. Jej zdaniem wojna w sąsiednim kraju bezpośrednio wpłynęła na standard życia Polaków.

Najniższy poziom depresji i lęku zaobserwowano u respondentów z Tajwanu, którzy znajdowali się daleko od wojny na Ukrainie.

- Chociaż wiedza o wojnie mogła wzbudzić w nich poczucie zagrożenia, związanego z możliwością inwazji chińskiej, to odległość między Tajwanem a Ukrainą oraz niski poziom wpływu wojny w Ukrainie na codzienne życie mieszkańców mogły chronić tajwańskich respondentów przed silnym stresem psychologicznym - tłumaczy prof. Chudzicka-Czupała.

Gniew z daleka i bliska

Jak wynika z badań, 54,3 proc. tajwańskich uczestników i 80,3 proc. polskich deklarowało doświadczanie stresu w związku z oglądanymi przez nich scenami wojennymi w mediach. Ekspozycja na medialne obrazy wojny wywoływała stres u 83,4 proc. badanych z Ukrainy.

Znacznie wyższy odsetek uczestników badania z Ukrainy (36 proc.) niż z Polski (13,6 proc.) i Tajwanu (4,3 proc.) skarżył się też na niską jakość snu w związku z wojną.

Ponad 90 proc. badanych Ukraińców odczuwało gniew w związku z wojną. W Polsce do takiego odczucia przyznało się 85,8 proc. badanych, w Tajwanie 56,9 proc. Podobnie 88,1 proc. badanych z Ukrainy, 74,8 proc. z Polski i 24,1 proc. z Tajwanu miało poczucie niesprawiedliwości w związku z toczącą się wojną.

Co ciekawe, mimo że Tajwańczycy nie byli bezpośrednio zaangażowani w wojnę, średnie wyniki nasilenia objawów PTSD uzyskane przez nich w badaniu były tylko nieznacznie niższe, niż uczestników z Ukrainy, i niemal na tym samym poziomie jak u mieszkańców Polski.

Tajwańscy respondenci uzyskali istotnie wyższe wyniki, szczególnie w zakresie nasilenia unikania niż uczestnicy z Polski i Ukrainy. "Mieszkańcy Tajwanu niechętnie przyjmują informacje na temat tej wojny, przypuszczalnie właśnie z obawy, że wojna w Ukrainie zwiększyć może prawdopodobieństwo chińskiej inwazji militarnej" – uważa prof. Chudzicka-Czupała.

Kto szukał pomocy

Naukowców interesowały również potrzeby badanych w zakresie poszukiwania pomocy psychologicznej.

- Pomimo istotnie wyższego nasilenia stresu psychologicznego ponad połowa (52,5 proc.) ukraińskich uczestników deklarowała, że nie szukałaby takiej pomocy. W Polsce pomocy psychologicznej nie miało potrzeby szukać 43 proc. badanych, a w aż Tajwanie 95,7 proc. – wyliczają naukowcy.

Wszyscy badani, niezależnie od narodowości, wskazywali jednak głównie na psychologów jako osoby najbardziej kompetentne, by w tej sytuacji udzielić im pomocy. Drugą wskazywaną grupą specjalistów byli lekarze psychiatrzy.

- Niechęć do skorzystania z pomocy specjalisty zdrowia psychicznego u osób narodowości ukraińskiej, z kraju objętego wojną, może wynikać na przykład z koncentracji na podstawowych potrzebach życiowych, na instrumentalnych działaniach, związanych z ratowaniem życia, ochroną bliskich i dobytku, które wydawać się mogły badanym osobom z Ukrainy najważniejsze w tej niezwykle trudnej dla nich sytuacji - opisuje psycholożka.

Wspierać jak się da

Wyniki dowodzą, że wojna rosyjsko-ukraińska znacząco zmieniła dobrostan psychiczny i codzienne życie ludzi w objętych badaniem krajach.

Łagodzenie stresu psychologicznego i wzmacnianie aktywnych strategii radzenia sobie ze stresem wydają się niezbędne, aby pomóc ludziom w złagodzeniu skutków stresu związanego z wojną - podkreśla psycholożka. Jej zdaniem warto wdrożyć zarówno internetowe formy wsparcia psychologicznego, do których dostęp jest możliwy za pośrednictwem przeglądarki internetowej, oraz mobilne, dostępne za pomocą aplikacji, które w warunkach postępującej cyfryzacji społeczeństwa stają się coraz popularniejsze.

- Świadczenie tego rodzaju pomocy ludziom, którzy muszą zmagać się z traumatycznymi sytuacjami wydaje się niezwykle ważne. Pomoc taka jest także pożądana ze względu na stosunkowo niskie koszty jej prowadzenia oraz możliwość objęcia nią osób z bardzo odległych rejonów – podsumowuje naukowiec.

Badanie przeprowadzili psycholodzy z Uniwersytetu SWPS, prof. Agata Chudzicka-Czupała, prof. Damian Grabowski i studenci psychologii z filii uczelni w Katowicach - Marta Żywiołek-Szeja i Bartosz Pudełek, wraz z badaczami Lwowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Iwana Franki, Narodowej Akademii Nauk Edukacyjnych Ukrainy, tajwańskiego Asia University, Uniwersytetu Śląskiego, Narodowego Uniwersytetu Singapuru i Uniwersytetu w Toronto.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko
WAKACJE NAD WODĄ

Bez badań, bez ratowników. Do wody na własne ryzyko

Tylko Grabniak i Sumin na Pojezierzu Łeczyńsko-Włodawskim są tym roku zgłoszone jako kąpieliska. W pozostałych akwenach, na przykład w Jeziorze Piaseczno czy Łukcze, możnakąpać się tylko na własną odpowiedzialność.

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można
LUBLIN

Wallenroda: Zamkną część ulicy. Parkować też nie będzie można

W czwartek (13 czerwca) rano drogowcy rozpoczynają nowy etap prac przy rozbudowie ul. Wallenroda. Pracy im nie zabraknie, co oznacza niestety spore utrudnienia.

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Stracił panowanie nad pojazdem. Na ratunek nie było szans

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek w miejscowości Żółkiew. Kierowca zginął na miejscu.

Na ekspresówce jechał na wstecznym
WIDEO
film

Na ekspresówce jechał na wstecznym

Obywatel Ukrainy na drodze ekspresowej stworzył realne zagrożenie w ruchu drogowym. Podczas zatrzymania był agresywny. Został ukarany wysoką grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów.

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Co kraj, to obyczaj – jak najlepiej płacić za wakacjach?

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami i pewnie część z Was wybrała już destynację, zarezerwowała wycieczkę, myślami spakowała walizki i jest przekonana, że pozostaje jedynie czekać. Czy aby na pewno? Tym, o czym warto pomyśleć jeszcze przed podróżą bez wątpienia jest kwestia sposobu realizowania płatności na miejscu.

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Jak obniżyć rachunki za prąd i jednocześnie dbać o środowisko dzięki współpracy z Nasz Prąd?

Współcześnie coraz większą uwagę przykłada się do ochrony środowiska. Jesteśmy coraz bardziej świadomi zmian zachodzących na naszej planecie, dlatego poszukujemy ekologicznych rozwiązań w wielu aspektach życia. Rosnące rachunki za prąd powodują, że wiele osób dodatkowo szuka wyjścia ze spirali narastających kosztów, odnajdując prawdziwą korzyść w odnawialnych źródłach energii. Co wspólnego mają rachunki z dbaniem o środowisko?

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!
DLA WAS

Podcast „Dla WAS” – Nowy odcinek już dziś o 18:00!

Już dziś o godzinie 18:00 zapraszamy na najnowszy odcinek podcastu „Dla WAS”. Tym razem prowadzący przygotowali wyjątkowy temat – uzależnienia. Gościem specjalnym odcinka jest Alicja Wnuczek-Michalczewska, psycholożka i psychoterapeutka, specjalistka w dziedzinie uzależnień.

Zawodniczka Cementu-Gryfa Chełm wywalczył brązowy medal podczas międzynarodowych zawodów w Budapeszcie

Katarzyna Krawczyk i Anhelina Łysak na podium zawodów w Budapeszcie

Chełmianki na podium międzynarodowych zawodów Polyak Imre & Varga Janos Memorial Ranking Series, które rozegrane zostały w Budapeszcie

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

Prowizoryczny opatrunek uratował życie 20-latki

O uratowaniu życia decydują sekundy. Przekonali się o tym funkcjonariusze lubelskiego wydziału wywiadowczego, którzy ruszyli na pomoc młodej kobiecie, która leżała w kałuży krwi. Życie uratowała sznurówka i długopis.

Kibice z Zamościa w czasie dopingowania reprezentacji Polski w meczu towarzyskim z Turcją.
Zdjęcia
galeria

Wkrótce EURO 2024. Gdzie będzie strefa kibica w Lublinie?

Już w najbliższy piątek rozpoczyna się EURO 2024 rozgrywane w tym roku w Niemczech. Kiedy dwa tygodnie temu pytaliśmy czy w Lublinie pojawi się strefa kibica w związku z tym turniejem miasto jeszcze analizowało taką możliwość. Dzisiaj już wiemy, że strefa kibica w Lublinie się znajdzie.

Policjanci złapali amatorów cudzego mienia
ZDJĘCIA I WIDEO
film

Policjanci złapali amatorów cudzego mienia

Lubartowscy kryminalni we współpracy z policjantami z KWP złapali trzech mężczyzn odpowiedzialnych za włamanie do jednego z mieszkań na terenie Lubartowa. Mężczyznom grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Amazonki Budowlani Lublin - mistrz Polski U 16 w sezonie 2023/2024

Amazonki Budowlani Lublin z pierwszym mistrzostwem w historii

Amazonki Budowlani Lublin wygrały ostatni turniej mistrzostw Polski do lat 16 lat i tym samym zostały po raz pierwszy w historii mistrzyniami Polski w Rugby 7.

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby na weekend - ciekawe miejsca i atrakcje

Kaszuby to jeden z najatrakcyjniejszych regionów Polski, który regularnie przyciąga miłośników przyrody, nietuzinkowej kultury i kuchni kaszubskiej czy też aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Jak warto spędzić czas na Kaszubach podczas weekendowego wypadu? Poniżej znajduje się kilka propozycji dotyczących najlepszych atrakcji turystycznych.

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Dobry internet w telefonie na kartę? To możliwe!

Telefon na kartę to wygodne rozwiązanie, które nie wychodzi z mody. Nic dziwnego, bo to Ty decydujesz, kiedy i ile zapłacisz za korzystanie z usług operatora. Dokładnie taka sama swoboda użytkowania może dotyczyć internetu w telefonie – przy wyborze odpowiedniej oferty. Ciekawą opcją jest internet w Orange na kartę, z którym zyskujesz nie tylko wolność wyboru, ale też naprawdę spore paczki gigabajtów. Sprawdź dostępne obecnie pakietyinternetuw Orange na kartę i serfuj w sieci tak, jak lubisz.

Darmowe wejściówki na Budkę Suflera. Zespół zagra dwa razy
Wyjaśniamy

Darmowe wejściówki na Budkę Suflera. Zespół zagra dwa razy

Budka Suflera zagra swój jubileuszowy koncert 15 czerwca w Ogrodzie Saskim w Lublinie w muszli koncertowej im. Romualda Lipko. Wejściówki na ten koncert rozdawane były za darmo mieszkańcom Lublina. Jak jednak informowaliśmy wczoraj (10 czerwca) bilety rozeszły się zanim rozpoczęło się ich oficjalne rozdawanie. Teraz uzyskaliśmy stanowisko ratusza w tej sprawie – zespół zagra drugi raz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium