Jak zrobić dobry szaszłyk? Zamarynować mięso, z fantazją dobrać składniki na szaszłyk i stworzyć sos, który jest ukoronowaniem grillowego talentu. Z Piotrem Wójcikiem z restauracji „Przepióreczka” w Nałęczowie postanowiliśmy pobawić się z szaszłykami.
Szaszłyki z wątróbki drobiowej
80 dag wątróbki drobiowej, 30 dag wędzonego boczku, listki świeżej szałwii, 2 czerwone cebule, czarny pieprz.
Wykonanie:
Czarny pieprz rozbić młotkiem. Wątróbki podzielić na połówki i obsypać grubo młotkowanym pieprzem. Na plasterkach boczku układać listki szałwii, zawijać wątróbki w boczek. Nabijać na szpikulce do grillowania. Przedzielać plasterkami czerwonej cebuli.
Grillować, aż wątróbki nie będą krwiste.
Po kilkunastu minutach nasze szaszłyki były gotowe. Już pierwsze kęsy utwierdziły mnie w przekonaniu, że to był strzał dziesiątkę. Delikatny smak wątróbki podbity zapachem dymu w złożeniu z boczkiem i świeżą szałwią dał rewelacyjny efekt smakowy. I choć lubię karczek, schab z kością oraz polędwiczki, to nasze szaszłyki smakowały mi bardziej.
Szaszłyk jest sztuką
Kto zaczyna przygodę z szaszłykiem, niech weźmie na grillowy warsztat pierś z kurczaka.
Mięso trzeba pokroić w dużą kostkę i zamarynować w oliwie z przyprawami. Następnie odstawić na 2 godziny do lodówki. Boczek i cebulę należy pokroić w plasterki (nie za cienkie), paprykę w kwadraty, pieczarki na połówki. Pieczarki należy dodatkowo posolić. Na szpikulce do szaszłyków nabijamy kolejno: paprykę, mięso, boczek, cebulę, pieczarkę. Ile się zmieści. Tak przygotowane szaszłyki należy posmarować oliwą zblednderowaną z przyprawami, odłożyć do lodówki na godzinę. Piec na mocno rozgrzanym grillu.