W sklepach i na straganach pojawiły się szparagi. Sezon na nie krótki, a w smaku są znakomite, więc warto tego specjału spróbować. Dla smaku i dla zdrowia.
Tradycja
Jak kupować?
Zwracać uwagę, żeby były świeże. Najlepiej sprawdzić ich jędrność przez dotyk, bacznie uważając, by nie miały zbyt zdrewniałych końcówek. Zdrewniałe są dowodem na to, że połowę szparaga wyrzucimy, zamiast się nim rozkoszować. Świeży szparag musi nosić swoją główkę prosto i jakiekolwiek odchylenia od pionu wskazują, że z takim szparagiem w kuchni nie ma co.
Jak przyrządzić?
Obrane szparagi należy na powrót związać w pęczek i gotować na stojąco, tak by główki wystawały nad powierzchnię wrzątku. I to jest największa tajemnica w gotowaniu szparagów. Główki młodych szparagów są tak delikatne, że wystarczy im gotowanie na parze. Inne tajemnice polegają na zagotowaniu wody z tłuszczem, solą i cukrem oraz gotowaniu al dente (na pół twardo), bo nie ma nic gorszego niż rozgotowane szparagi.
Z czym najlepsze?
Do szparag świetnie pasują też cieniutkie plasterki chudej szynki, otoczonej warstewką tłuszczyku. Do tego można dodać sos holenderski. Najwięksi smakosze zajadają szparagi z serami pleśniowymi. Na zimno. Lub pod serową pierzynką. Prosto z piekarnika.
Szparagową ucztę uzupełnia się dobrym rieslingiem o owocowym aromacie lub białym winem.
Szparagi z pietruszkowym masełkiem
- 1 kg szparagów
- 4 plastry wędzonej szynki
- 150 g masła
- 2 jajka
- natka pietruszki
- sól i pieprz
Wykonanie:
Szparagi ugotować według zasad, omówionych wyżej. Drobno posiekać ugotowane jajko, wrzucić na roztopione masło, dodać posiekaną pietruszkę, zamieszać i natychmiast wyłożyć na szparagi. Podawać z plastrem szynki. Smacznego.