Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kuchnia

29 sierpnia 2008 r.
12:43
Edytuj ten wpis

Żeberka miodzio

0 0 A A

Do żeberek mam słabość. Pod każdą postacią. Ale żeberka z Osmolic? Miodzio.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
To, co robią z żeberkami w polskiej Szwajcarii nad Bystrzycą, przechodzi ludzkie pojęcie.
No bo wyobraźcie sobie koronę z żeberek otoczoną kapustą z grzybami. A wszystko podlane pszczelowolskim miodem. Żeby zrobić żeberka w koronie pojechaliśmy z Magdą Fijałkowską z Radia Lublin do domu Reginy Wróbel, która w Osmolicach jest sołtysem. Pomagała nam Anna Szcześniak, technolog żywności z jedynego na świecie technikum pszczelarskiego w Pszczelej woli.

Najpierw żeberka

Żeberka żeberkom nierówne. Najlepiej kupić je u rzeźnika w Niedrzwicy. A potem zaczynamy.

Składniki:
1 kg żeberek, 2 puszki przecieru pomidorowego, 1 łyżeczki chili, 3 łyżki miodu, 1 łyżka sosu sojowego, 1 łyżeczka zmielonej gorczycy, 1 łyżeczka ziaren gorczycy, 3 ząbki czosnku, pół łyżeczki mielonego imbiru, 1 mała cebula, 1 łyżeczka soli, 2 łyżki octu winnego, 1 papryka, 10 dag selera.

Wykonanie:
Najpierw trzeba żeberka opłukać i osuszyć. Resztę składników wymieszać w dużej misie, włożyć żeberka, przykryć i odstawić na 24 godziny do lodówki.
– To najważniejsza operacja. Sekret smaku żeberek tkwi w miodowej glazurze, której recepturę przekazywaną z pokolenia na pokolenie udoskonaliliśmy – powiedziała nam Anna Szcześniak.
– I w smaku zasmażanej kapusty zaprawionej miodem. Do żeberek w kapuście podawało się ziemniaki pieczone w popielniku węglowej kuchni. Albo w chlebowym piecu – dodała Regina Wróbel. Jako sołtys zna się na rzeczy. W dodatku pięknie śpiewa, ma na swoim koncie nagrody na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu i strzeże tradycji strzyżewickiej ziemi, zwanej polską Szwajcarią nad Bystrzycą.

Po żeberkach należy sprawić sobie specjalny rękaw do pieczenia. To drugi, współczesny sekret żeberek w koronie.
Razem z dziewczynami pieczołowicie ułożyliśmy żeberka w rękawie, dodaliśmy marynaty, zapięliśmy rękaw z obu stron i wsadziliśmy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni Celsjusza na 1,5 godziny.

Potem kapusta z grzybkami

Składniki:
1 kg kapusty kiszonej, 1 opakowanie suszonych prawdziwków, 1 cebula, 2 czubate łyżki powideł śliwkowych, sól, pieprz, miód na smak, olej.
Wykonanie:
Namoczone na noc grzyby posiekać i ugotować w wodzie, której się moczyły. Ostudzić, pokroić w paski, wody spod grzybków nie wylewać. Opłukaną kapustę ugotować, odcisnąć, dodać grzybki, zeszkloną cebulkę, doprawić solą, pieprzem i miodem, podlać wodą z grzybów i zapiec w piekarniku.
– Są dwa sekrety kapusty. Namoczone grzybki raz. I zapieczenie w piekarniku dwa – zdradziła Regina Wróbel.
– Jest jeszcze trzeci. Miód z Pszczelej Woli. Na strzyżewickiej ziemi gospodynie zawsze do bigosu dodawały miód. To jest nasz smak. Tu tak się gotuje – dodała Anna Szcześniak.

Żeberka w koronie

Przyszedł czas na finał.
Najpierw wyjęliśmy rękaw pełen rumianych żeberek na stół. Po przebiciu rękawa trysnął aromatyczny sok. Po kuchni rozszedł się obłędny zapach. Dwa pasy żeberek ułożyliśmy na sztorc na talerzu. Tak powstała korona. Dookoła rozłożyliśmy kapustę z grzybami. Nie wytrzymałem. Złapałem za żeberko z rękawa. Jakież ono było aromatyczne i soczyste. Zajadałem i patrzyłem na żeberka w koronie. Jakiż to był piękny widok.

Wśród parującego pejzażu z kapusty wyłaniały się grzybki. Gdzieniegdzie błysnęła fioletem śliwka. Nad nimi dumnie górowała korona z żeberek.
Strzyżewickie smaki dopiero czekają na odkrycie. Po żeberkach w koronie przyjdzie kolej na pstrąga lub lipienia. Też w miodowej glazurze. Już nie mogę doczekać się chwili, kiedy przy którymś z malowniczych młynów taką rybę przyrządzimy. A potem kolej na wyborne ciastka na miodzie, zwane tu całuskami.

Gotuj z Suliszem w Radiu Lublin

Wszystko o żeberkach. Z grilla, w miodowej zalewie, z piekarnika, z żeliwnego garnka. Z kapustą, z jabłkiem nadziewanym konfiturą, z pieczonymi ziemniakami. Albo z razowym chlebem. Do tego smaczne konkursy i cenne nagrody. Z delikatesowym koszem przysmaków włącznie.

Pozostałe informacje

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewacz elektryczny?

Ogrzewanie domu lub mieszkania może odbywać się na kilka sposobów, jednym z nich jest ogrzewacz elektryczny. Urządzenie o ekologicznym charakterze jest energooszczędnym wyborem dla osób ceniących sobie ekonomiczne rozwiązania. Producenci grzejników elektrycznych oferują nam modele zróżnicowane pod względem posiadanych funkcji, dlatego też bez problemu znajdziemy model dopasowany do naszych indywidualnych potrzeb.

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival
15 czerwca 2024, 0:00

Łukasz Czepiela kolejną gwiazdą Świdnik Air Festival

Organizatorzy nie zwalniają tempa i przedstawiają kolejną gwiazdę największej lotniczej imprezy po tej stronie Wisły. To znany z widowiskowego lądowania na dachu wieżowca Burdż Al Arab w Dubaju Łukasz Czepiela.

Pierwszy robot zdał maturę

Pierwszy robot zdał maturę

W zeszłym tygodniu 263 tysiące absolwentów szkół średnich zdawało egzamin maturalny z języka polskiego. W ramach eksperymentu przeprowadzonego przez Fundację Zwolnieni z Teorii do rozwiązywania arkusza przystąpił również Prymus, robot wyposażony w sztuczną inteligencję

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji
Dzień Wschodzi
film

Wodorowy Hydros wyrusza na podbój Francji

W słoneczne popołudnie na alejkach Parku Ludowego pojawił się niecodzienny gość, który wzbudził ogromne zainteresowanie. Hydros, ultralekki, ważący zaledwie 34 kg bolid, stworzony przez studentów Politechniki Lubelskiej. Już jutro ekipa wyjeżdża na Shell Eco-marathon, który odbędzie się w tym roku w Nogaro we Francji.

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Noc Muzeów 2024: Zobacz, jakie miejsca możesz zwiedzić

Wieża Trynitarska albo Ogród Botaniczny. Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał albo Muzeum Czartoryskich. A może Muzeum Badań Polarnych? Przed nami Noc Muzeów 2024. Co i kiedy można zobaczyć

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Ogromne straty po przymrozkach. Sadownicy zostali z niczym

Fala kwietniowych przymrozków dotknęła lubelskich sadowników. - U niektórych straty sięgają 100 proc. -mówi Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. Minister rolnictwa obiecuje wsparcie.

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Ekstremalne zagrożenie w lasach

Na mapce ostrzeżeń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej dziś cała Lubelszczyzna na brązowo - kolor ten oznacza ekstremalne zagrożenie pożarowe w lasach

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Zapasy krwi krytycznie niskie. Chodzi o dwie grupy

Stan zapasów krwi grupy A RhD (-) i grupy 0 RHD (-) jest bardzo niski - alarmuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

Hegemonia w Janowcu. Wójt nie miał z kim przegrać

W tej gminie opozycja nie istnieje. Przeciwko wójtowi do wyborów nie przystąpił żaden kontrkandydat, a na 15 miejsc w radzie - wszystkie 15 otrzymał jeden komitet - ten popierający Jana Gędka. Głosowanie było potrzebne tylko w jednym okręgu. Czy to jeszcze demokracja?

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Prezydent czyści spółki. Stary prezes wraca do PGK

Małgorzata Bzówka nie jest już prezesem Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu. Zastąpił ją jako pełniący obowiązki Franiszek Josik.

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej
16 maja 2024, 18:00

Spotkanie autorskie i Turniej Jednego Wiersza w Dosłownej

Już dziś w księgarni Dosłowna odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Las Literatury” oraz Turniej Jednego Wiersza.

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście uśmiechnęło się do grających w Eurojackpot i Ekstra Premię. Wiemy, w których kolekturach Lotto padły wygrane

Szczęście znowu uśmiechnęło się do mieszkańców naszego województwa. We wtorkowym losowaniu Eurojackpot grający w Zamościu wygrał blisko 900 tysięcy złotych. Z kolei w Rykach padła główna wygrana w Ekstra Premii!

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

Słowacja: premier Robert Fico postrzelony

W środę premier Słowacji Robert Fico został postrzelony. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego
Foto
galeria

Niczym białe złoto. Dzień Honorowej Dawczyni Mleka Kobiecego

45 dawczyń, 240 litrów mleka i 3622 wypełnionych butelek. Taki wynik przez 5 lat uzyskał jedyny w naszym województwie Bank Mleka Kobiecego.

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca
galeria

Lubelskie Dni Integracji: Wsparcie, różnorodność i współpraca

Innowacyjne rozwiązania technologiczne, aplikacje i różnorodność, czyli Piknik Integracyjny w ramach Dni Integracji. Wydarzenie przed pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie było okazją do zaprezentowania organizacji pozarządowych i studenckich lubelskich uczelni działających na rzecz osób z niepełnosprawnością.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!