Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Łęczna

18 sierpnia 2020 r.
17:27

Jesion z Łęcznej będzie pomnikiem przyrody. "To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców"

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat
Jak wynika z badań dendrologicznych, jesion może mieć nawet 240 lat (fot. UM Łęczna)

Przy ulicy Marszałka Piłsudskiego w Łęcznej stoi wielki jesion. W zasadzie nikt na niego nie zwracał uwagi, poza Grzegorzem Ciurajem. Dzięki jego staraniom, olbrzymie, wiekowe drzewo zostanie pomnikiem przyrody. Lech Włodarski, burmistrz Łęcznej, już uruchomił procedurę uznania jesionu za pomnik przyrody.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Grzegorz Ciuraj już od dawna lobbował za tym jesionem. – To jest zjawiskowe drzewo, ściśle związane z historią Łęcznej. Już ostatnie z niegdysiejszej alei. Ten piękny okaz może mieć nawet 240 lat. Tak wynika z badań dendrologicznych. Balem się, żeby nie padł ofiarą piły spalinowej – mówi Grzegorz Ciuraj.

Sprawą zainteresował radnych oraz środowisko naukowe.

– Kilka miesięcy temu zostałam poproszona przez jednego z mieszkańców Łęcznej, Grzegorza Ciuraja, aby pomóc mu w związku z próbą objęcia ochroną drzewa o wymiarach pomnikowych rosnącego w pasie drogowym. Poddaliśmy drzewo ekspertyzie dendrologicznej, która wykazała bardzo dobry stan zdrowotny – mówi dr inż. Margot Dudkiewicz, architekt krajobrazu z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że mamy do czynienia z cennym i wyjątkowym egzemplarzem. Jego obwód na wysokości 130 cm, licząc od poziomu gruntu, wynosi 470 cm. Takie wymiary spełniają warunek uznania drzewa za pomnikowe. Dodatkowo bardzo dobra kondycja zdrowotna stanowi duży atut w takiej kwalifikacji.

Jest to jeden z 10 najbardziej okazałych jesionów w Polsce.

Jego historia jest także intrygująca. Drzewo pozostało ostatnim tak dużym egzemplarzem z dawnej alei prowadzącej od Kościoła pw. Marii Magdaleny w kierunku cmentarza przy ul. Jana Pawła w Łęcznej.

– To drzewo pożegnało kilka pokoleń mieszkańców Łęcznej. Dlatego tak ważna jest ochrona i pielęgnacja tego sędziwego okazu charakteryzującego się znacznymi rozmiarami – mówi Grzegorz Ciuraj. – Starałem się zainteresować tym okazem wielu ludzi. Tym bardziej, że jesiony giną w Polsce toczone przez grzybicę. W Szwecji są wpisane do czerwonej księgi, jako gatunek krytycznie zagrożony. Poza tym jest to ogromna fabryka tlenu, oraz ogromny „parasol” dający unikalny „jasny” cień.

W raporcie sporządzonym przez naukowców z UP czytamy m. in.: na podstawie przeprowadzonych badań i uzyskanych wyników sugeruje się objęcie ocenianego drzewa ochroną prawną i wciągnięcie go do rejestru drzew pomnikowych. Pozwoli to skutecznie chronić ostatni z egzemplarzy wchodzących w skład dawnego układu alejowego oraz podniesie prestiż terenu na którym drzewo rośnie. Taka inicjatywa jest niezbędna, gdyż zachodzi uzasadniona obawa, że drzewo to podzieli los jesionów, które zostały wycięte w alei w ostatnich latach. Jesion poddany analizie znajduje się w chwili obecnej w bardzo dobrej kondycji zdrowotnej.

– Otrzymaliśmy już wniosek w tej sprawie. Burmistrz już uruchomił niezbędne procedury, aby ten jesion objąć ochroną – mówi Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy miasta Łęczna. – Zdajemy sobie sprawę, że pomnik przyrody wygeneruje koszty, ale tak okazałe i zjawiskowe drzewo musi być pod szczególnym nadzorem.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tatuaż latem. Czy to dobry pomysł?

Tatuaż latem. Czy to dobry pomysł?

Decyzja o zrobieniu tatuażu wiąże się z wieloma emocjami – ekscytacją, oczekiwaniem i planowaniem. Lato wydaje się idealnym czasem: mamy więcej wolnego, łatwiej o spontaniczne decyzje, a odsłonięta skóra zachęca do pokazania nowej ozdoby. Ale czy wykonanie tatuażu w okresie letnim to naprawdę dobry pomysł? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać.

Wyjątkowa oprawa przyjęcia komunijnego – jak stworzyć elegancki i spójny wystrój sali?

Wyjątkowa oprawa przyjęcia komunijnego – jak stworzyć elegancki i spójny wystrój sali?

Pierwsza Komunia Święta to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu dziecka i jego rodziny. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób przykłada ogromną wagę do oprawy wizualnej tego dnia. Uroczysty obiad w restauracji lub przyjęcie w wynajętej sali wymaga przemyślanej aranżacji, która nie tylko podkreśli wyjątkowość okazji, ale także wprowadzi gości w odpowiedni nastrój. Właściwie dobrane dekoracje to klucz do stworzenia atmosfery podniosłości i elegancji. W artykule podpowiadamy, jak zadbać o każdy detal wystroju, by efekt był nie tylko estetyczny, ale i spójny.

W tym roku Kaplica Objawień będzie kaplicą na wodzie tylko z nazwy. Źródełko, niestety, nie bije

Cudowne źródełko wyschło. Kaplica na wodzie bez wody

To nie jest sytuacja nowa. Powtarza się co jakiś czas. Niestety, również w tym roku nie ma co liczyć na wodę w słynnej i popularnej wśród pielgrzymów i turystów Kaplicy Objawień w Krasnobrodzie.

Korzyści pracowników z Filipin dla gospodarki ogólnopolskiej i lokalnych biznesów

Korzyści pracowników z Filipin dla gospodarki ogólnopolskiej i lokalnych biznesów

Od momentu powstania w 2009 roku, Worksol Group stała się kluczowym graczem na polskim rynku rekrutacyjnym. Założona przez Michała Soleckiego agencja zyskała renomę dzięki łączeniu wykwalifikowanych i niewykwalifikowanych pracowników z całego świata z różnorodnymi ofertami pracy w całej Polsce. Działając w samym sercu szybko rozwijającej się gospodarki, Worksol Group stała się zaufanym partnerem zarówno dla pracodawców, jak i osób poszukujących pracy, wspierając międzykulturowe możliwości zatrudnienia i wnosząc znaczący wkład w polski rynek pracy. Dzięki sieci biur w Polsce, Japonii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz dedykowanemu zespołowi rekruterów z całego świata, Worksol zapewnia płynny proces rekrutacji, legalne zatrudnienie i kompleksowe wsparcie dla pracowników migrujących.

Ojciec Filip Buczyński: "Aby godnie żyć i umierać, potrzebne są pieniądze"
Dzień Wschodzi
film

Ojciec Filip Buczyński: "Aby godnie żyć i umierać, potrzebne są pieniądze"

Założyciel Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w Lublinie, ojciec Filip Buczyński, opowiada o codziennych zmaganiach z cierpieniem, roli wiary w obliczu śmierci oraz znaczeniu wsparcia finansowego i społecznego. W rozmowie porusza tematy duchowości, kultury chrześcijańskiej, laicyzacji społeczeństwa i siły wspólnoty, która potrafi czynić cuda.

Przebudowa skrzyżowania na DK48. Ruch jest, ale wahadłowy

Przebudowa skrzyżowania na DK48. Ruch jest, ale wahadłowy

Będzie bezpieczniej w Sobieszynie. Trwa przebudowa skrzyżowania z DK 48.

 Plac Narutowicza w Łukowie

Na razie nie będzie kostki na parkingu w centrum miasta. Jest szansa na coś większego

Nierówna nawierzchnia parkingu psuje nie tylko estetykę placu w centrum Łukowa. Zdaniem radnego Sławomira Smolaka utrudnia też życie kierowcom. Ale póki co urząd nie zastosuje proponowanego przez niego rozwiązania, bo jest szansa na większe zmiany w tym miejscu.

Avia będzie zdecydowanym faworytem meczu w Łęcznej

Środa z Pucharem Polski. Dzisiaj trzy okręgowe finały [gdzie oglądać?]

To będzie prawdziwa, pucharowa środa. Dzisiaj zostaną rozegrane trzy mecze finałowe okręgowego Pucharu Polski. Górnik II Łęczna zmierzy się z Avią Świdnik, Łada 1945 Biłgoraj zagra z Gryfem Gmina Zamość, a Kłos Gmina Chełm spróbuje sprawić niespodziankę w spotkaniu ze Startem Krasnystaw. Wszystkie mecze startują o godz. 17. Dwa z tych meczów będzie można obejrzeć na YouTube.

zdjęcie ilustracyjne

Żeby zbudować, trzeba zamknąć. Od dzisiaj lepiej omijać ulicę Przeskok

Od dzisiaj obowiązuje zmiana organizacji ruchu na ulicy Przeskok w Lublinie. Ma to związek z budową przedłużenia ul. Lubelskiego Lipca '80.

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej
ZDJĘCIA
galeria

Polak - Chorwat, dwa bratanki. Za nami koncert Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej

We wtorek w Filharmonii Lubelskiej można było przenieść się do słonecznej Chorwacji. Uczestnicy koncertu wysłuchali utworów Ludomira Michała Rogowskiego - muzyka związanego z Lublinem i chorwackim Dubrownikiem.

Motor będzie chciał szybko zmazać plamę po meczu z Piastem

Motor gra dzisiaj w Szczecinie z Pogonią. "Nie takich terenów przywoziliśmy pełną pulę"

Piłkarze Motoru dzisiaj wracają do walki o punkty. Tym razem zmierzą się w Szczecinie z tamtejszą Pogonią. To będzie zaległe spotkanie z 31. kolejki, a zawody rozpoczną się o godz. 20.30. Transmisja na Canal+ Sport 3, a u nas tradycyjnie relacja na żywo.

W środku Rafał Mekler

Nagły zwrot akcji w sprawie protestu przewoźników w Dorohusku

Sąd Apelacyjny w Lublinie podzielił decyzję wójta o zakazie protestu przewoźników przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku. Oznacza to, że trwający od poniedziałku protest powinien zostać zakończony.

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę
Koncert
30 maja 2025, 19:00

Otomo Yoshihide’s New Jazz Quintet w Lublinie. Jazz, który wywraca formę

Otomo Yoshihide – legenda japońskiej sceny eksperymentalnej, twórca, który łączy noise, jazz, punk i eksperymenty dźwiękowe – przyjeżdża do Lublina ze swoim projektem New Jazz Quintet. Jeśli myślicie, że już wszystko słyszeliście, to ten koncert wywróci Wasze uszy na drugą stronę.

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

KRUS rusza z rozpatrywaniem wniosków o rentę wdowią. Pierwsze wypłaty w lipcu

Blisko 100 tysięcy osób złożyło już wnioski o tzw. rentę wdowią w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Najwięcej dokumentów wpłynęło z Mazowsza, Lubelszczyzny i Wielkopolski.

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na kolejny sezon

Szimonetta Planeta nadal w Lublinie

Szimonetta Planeta zostaje w Lublinie na dłużej. Zawodniczka z Węgier przedłużyła swoją umowę z PGE MKS FunFloor o rok.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium