Quantcast

Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

15 grudnia 2019 r.
14:35

2,2 mln pasażerów przez 7 lat działalności Portu Lotniczego Lublin. Jakie zmiany w 2020 r.?

99 53 A A
Port Lotniczy Lublin
Port Lotniczy Lublin (fot. Maciej Kaczanowski)

Ponad 2,2 mln podróżnych skorzystało do tej pory z Portu Lotniczego Lublin. Lubelskie lotnisko we wtorek kończy siedem lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Działalność lotniczą port zainaugurował 17 grudnia 2012 roku. Jako pierwszy, tuż przed 8 rano, na pasie startowym wylądował An-26 lubelskiego przedsiębiorstwa lotniczego Exin. Wkrótce, z zaproszonymi na uroczystość otwarcia gośćmi z Warszawy, przyleciał samolot czarterowych linii Enter Air. Pierwszym samolotem rejsowym był Boeing 737-800 linii Ryanair, który o 13.25 wylądował z pasażerami z Londynu Stansted, a następnie odleciał w kierunku powrotnym.

Od tamtej pory loty z lubelskiego lotniska oferowało w sumie 13 przewoźników, a z portu skorzystało ponad 2,2 mln pasażerów. Jak wyliczają władze lotniskowej spółki, dzięki inwestycji średnie przychody regionu wyniosły 99 mln euro. Ok. 30 proc. ruchu generują osoby mieszkające na stałe poza regionem i turyści, którzy przylatując do Lublina wydają średnio 150 euro.

- Port Lotniczy Lublin na stałe wpisał się w krajobraz gospodarczy naszego województwa. Lotnisko otworzyło możliwości dla wielu firm produkcyjnych i handlowych w województwie lubelskim. Wpłynęło też znacząco na komfort podróżowania mieszkańców regionu. Siódmy rok naszej działalności kończymy wprawdzie spadkiem ilości odprawianych pasażerów, ale jest on kontrolowany. To konsekwencja, podjętej przez linie Wizz Air dwa lata temu, decyzji o ograniczeniu oferowania i zamknięciu bazy operacyjnej w Lublinie. Już dzisiaj wiemy, że ilość miejsc w samolotach w przyszłym roku, nie tylko naszego głównego partnera linii lotniczych Wizz Air, ale też innych przewoźników, znacząco się zwiększy i powróci do wartości z poprzedniego roku – przekonuje prezes PLL Krzysztof Wójtowicz.

Po rekordowym 2018 roku, kiedy z lotniska skorzystało ponad 455 tys. podróżnych, tegoroczne statystyki są dużo gorsze. Przez 11 miesięcy tego roku w porcie obsłużono niespełna 330 tys. osób. Władze lotniska liczą, że w przyszłym roku uda się ponownie przekroczyć barierę 400 tys. pasażerów.

Jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń na lotnisku było zwiększenie przez Polskie Linie Lotnicze LOT liczby rejsów do Warszawy, które w niektóre dni są wykonywane po dwa razy dziennie. Umożliwiają one przesiadki na rejsy krajowe, europejskie i międzykontynentalne.

Wiadomo, że 2020 rok rozpocznie się nienajlepiej, bo 6 stycznia linie TUI Fly wykonają ostatni lot do Antwerpii. Jest to związane ze zmianą strategii jednego z wiodących biur podróży, które zamierza skupić się na rejsach czarterowych. Dzięki temu w trakcie najbliższych wakacji w Porcie Lotniczym Lublin wykonywane będą sezonowe połączenia do tureckiej Antalyi i bułgarskiego Burgas. Bardzo prawdopodobne jest także uruchomienie trasy do Heraklionu na greckiej Krecie. Jeśli chodzi o regularne połączenia, w grę wchodzi przywrócenie lotów do Monachium, które w ubiegłym roku zostały zawieszone w związku z upadłością obsługujących je linii BMI Regional.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
pytajnik / 15 grudnia 2019 r. o 15:34
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
 Ale konkretnie: jaka powazna firma zainwestowala w Swidniku lub Lublinie od czasu powstania lotniska i jak sie ma jego budowa do wedle ciebie "rozwoju" regionu? PS: nie musisz odpowiedac bo po pierwsze ZADNA; po drugie: caly "rozwoj" czyli infrastruktura i "inwestycje: typu place, drogi rowerowe, fontanny itp to "fundusze unijne"...
 Ale konkretnie: jaka powazna firma zainwestowala w Swidniku lub Lublinie od czasu powstania lotniska i jak sie ma jego budowa do wedle ciebie "rozwoju" regionu? PS: nie musisz odpowiedac bo po pierwsze ZADNA; po drugie: caly "rozwoj" czyli infrastruktura i "inwestycje: typu place, drogi rowerowe, fontanny itp to "fundusze unijne"... rozwiń
Avatar
zaorać lotnisko / 15 grudnia 2019 r. o 15:10
Wpływ pośredni lotniska na gospodarkę regionu - 99mln . Dobre sobie. Podobna metoda liczenia do tej, którą stosują wytwórnie fotograficzne licząc straty liczbą pirackich kopii.
Avatar
Ha / 15 grudnia 2019 r. o 15:05
Od liczby pasażerów - wolałbym poznać wyniki finansowe :) Ale chyba nie ma się czym chwalić...
Avatar
pytajnik / 15 grudnia 2019 r. o 16:09
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
Ale konkretnie: jaka powazna firma zainwestowala w Swidniku lub Lublinie od czasu powstania lotniska i jak sie ma jego budowa do wedle ciebie "rozwoju" regionu? PS: nie musisz odpowiedac bo po pierwsze ZADNA; po drugie: caly "rozwoj" czyli infrastruktura i "inwestycje: typu place, drogi rowerowe, fontanny itp to "fundusze unijne"...
Rozmawiałeś z prezesami wszystkich nowych firm w Lublinie, że piszesz "żadna"? Naprawdę sądzisz, że z lubelskiego lotniska korzystają WYŁĄCZNIE turyści i ci co pracują zarobkowo zagranicą? Bezrobocie w mieście jeszcze kilka lat temu wynosiło kilkanaście %, teraz spadło poniżej 5%. To jest właśnie efekt tego, że miasto się rozwija - efekt budowy lotniska, obwodncy, remontowania dróg, rozwijania strefy ekonomicznej. 10 lat temu wszyscy omijali Lublin szerokim łukiem, teraz co rusz słychać o nowych inwestycjach i nowych miejscach pracy i to w przeróżnych branżach.
 Powtarzam: jaka duza firma zaiwestowala po wybudowaniu lotniska? Budowe lotniska uzasadniano glownie sciagnieciem wielkich inwestorow do regionu i tej funkcji lotnisko nie spelnilo bo spelnic nie moglo. Jedyne sensowne uzasadnienie istnienia tego lotniska to loty do miast na Zachodzie gdzie pracuje najwiecej ludzi z naszego regionu ale i tej funkcji lotnisko nie spelnia bo kierunkow malo lub zostaly zlikwidowane i jest drogo. Nie ma zadnej logiczne korelacji miedzy budowa lotniska a spadkiem bezrobocia; no chyba, ze latwiej bylo stad uciec tym, ktorzy jeszcze chcieli wyjechac za chlebem.
 Powtarzam: jaka duza firma zaiwestowala po wybudowaniu lotniska? Budowe lotniska uzasadniano glownie sciagnieciem wielkich inwestorow do regionu i tej funkcji lotnisko nie spelnilo bo spelnic nie moglo. Jedyne sensowne uzasadnienie istnienia tego lotniska to loty do miast na Zachodzie gdzie pracuje najwiecej ludzi z naszego regionu ale i tej funkcji lotnisko nie spelnia bo kierunkow malo lub zostaly zlikwidowane i jest drogo. Nie ma zadnej logiczne korelacji miedzy budowa lotniska a spadkiem bezrobocia; no chyba, ze latwiej b... rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 15:18
zlikwidować to coś, i tak mieszkańcy subregionu bialskiego i puławskiego korzystają z Okęcia, a subregion chełmsko - zamojski z Rzeszowa, poza tym uruchomienie Radomia to gwóźdź do trumny kompleksów wyludniającego się lublina
Avatar
Kingry / 16 grudnia 2019 r. o 09:32
niewypał, który miał sluźyć leczeniu kompleksu niższości małego lublina
 Mały Lublin. Zejdź na ziemię. Łącznie ze studentami 400.000 mieszkańców + Świdnik 40.000. Aglomeracja jak się patrzy. Piękna obwodnica, klimatyczne Stare Miasto . Brawo Lublin.
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 20:44
to przewoźnicy decydują o tym skąd latają ich samoloty a nie prezesi czy zarządy lotnisk
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 16:02
Do odp.: istnienie tego lotniska nie ma ŻADNEGO wpływu na zmniejszenie się bezrobocia w Lublinie. Bezrobocie zmniejsza się z roku na rok w całej Polsce, Lublin nie jest żadnym pozytywnym wyjątkiem.
Avatar
uhahany / 15 grudnia 2019 r. o 18:00
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
Ale konkretnie: jaka powazna firma zainwestowala w Swidniku lub Lublinie od czasu powstania lotniska i jak sie ma jego budowa do wedle ciebie "rozwoju" regionu? PS: nie musisz odpowiedac bo po pierwsze ZADNA; po drugie: caly "rozwoj" czyli infrastruktura i "inwestycje: typu place, drogi rowerowe, fontanny itp to "fundusze unijne"...
Rozmawiałeś z prezesami wszystkich nowych firm w Lublinie, że piszesz "żadna"? Naprawdę sądzisz, że z lubelskiego lotniska korzystają WYŁĄCZNIE turyści i ci co pracują zarobkowo zagranicą? Bezrobocie w mieście jeszcze kilka lat temu wynosiło kilkanaście %, teraz spadło poniżej 5%. To jest właśnie efekt tego, że miasto się rozwija - efekt budowy lotniska, obwodncy, remontowania dróg, rozwijania strefy ekonomicznej. 10 lat temu wszyscy omijali Lublin szerokim łukiem, teraz co rusz słychać o nowych inwestycjach i nowych miejscach pracy i to w przeróżnych branżach.
Powtarzam: jaka duza firma zaiwestowala po wybudowaniu lotniska?
PwC, Lingaro (IT), Borg Automotive, Varroc. Nie wiem czy to dużo, ale nawet tego nie było przedtem.
 Wow, zaiste imponujace. Radze sprawdzic jakie i ile firm inwestuje w innych czesciach Polski. Wlasciwie wszystko co powstalo na tym lubelskim zadupiu bylo wybudowane za "komuny" i najczesciej sprzedane "zagranicznym inwestorom" albo zlikwidowane.
 Wow, zaiste imponujace. Radze sprawdzic jakie i ile firm inwestuje w innych czesciach Polski. Wlasciwie wszystko co powstalo na tym lubelskim zadupiu bylo wybudowane za "komuny" i najczesciej sprzedane "zagranicznym inwestorom" albo zlikwidowane. rozwiń
Avatar
Gość / 15 grudnia 2019 r. o 17:55
Proszę podać ile podatnik dołożył do tego emigracyjnego biznesu.
Avatar
totyle / 22 grudnia 2019 r. o 10:42
niewypał, który miał sluźyć leczeniu kompleksu niższości małego lublina
Mały Lublin. Zejdź na ziemię. Łącznie ze studentami 400.000 mieszkańców + Świdnik 40.000. Aglomeracja jak się patrzy. Piękna obwodnica, klimatyczne Stare Miasto . Brawo Lublin.
 Lubelskie to chyba najbardziej zacofane i najbrzydsze woj,. w Polsce; jedynie starowka w Zamosciu trzyma jako taki poziom, Lublin to pozydowskie, ponure i obskurne miasto ale ceny swiatowe, Swidnik to postkomunistyczny wytwor  - brzydkie blokowisko zapelnione chamami ze wsi, Naleczow to parodia uzdrowiska a Kazimierz Dolny to kiczowaty i jarmarczny miszmasz. A wiocha to pola i nieuzytki oraz "wille" z nakradzionych materialow. Zenada.
 Lubelskie to chyba najbardziej zacofane i najbrzydsze woj,. w Polsce; jedynie starowka w Zamosciu trzyma jako taki poziom, Lublin to pozydowskie, ponure i obskurne miasto ale ceny swiatowe, Swidnik to postkomunistyczny wytwor  - brzydkie blokowisko zapelnione chamami ze wsi, Naleczow to parodia uzdrowiska a Kazimierz Dolny to kiczowaty i jarmarczny miszmasz. A wiocha to pola i nieuzytki oraz "wille" z nakradzionych materialow. Zenada. rozwiń
Avatar
lotnik / 18 grudnia 2019 r. o 11:34
KOszt kolei 10 razy większy, obwodniczy x11. Lotnisko jest niezbędne by u nas biznes się utrzymał i rozwijał.
Avatar
Rurek / 16 grudnia 2019 r. o 19:30
Rzeszów nie jest problemem bo jest zwyczajnie za mały. Radom jako znacznie większe miasto od Rzeszowa z lotniskiem które będzie wielkości Okęcia faktycznie nam może namieszać. Ale tak samo mieszają Balice lotnisku z Rzeszowa. Znacznie lepsza i bogatsza oferta niż w Rzeszowie.
Avatar
poznaniak / 16 grudnia 2019 r. o 13:07
Poznan zyczy Lublinowi rozwoju bo  w przyszłości może będą loty 1x na tydzien  , atak prywatnie największym problemem  jest Rzeszów Radom czy Warszawa które pogryzają lubelskie lotnisko 
Avatar
Gucio / 16 grudnia 2019 r. o 11:33
LOT  za tuSSka ledwie dyszał, szykowali go na niewolę pod szkopa - teraz podwoił ilość obsługiwanych pasażerów i ma gigantyczne zyski. Można ?!
 to zasługa Prezesa
Avatar
gość / 16 grudnia 2019 r. o 11:32
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
kosmodrom jeszcze niezbędny
...i tor F1, ktory sciagnalby inwestorow i jest wyznacznikiem rozwoju np.: Monako czy Singapur to znakomite przyklady.
chłopie, zejdź na ziemię ...
Wiesz co to jest "ironia"? Omg co za tepy narod...
 to tylko opcja ...
 to tylko opcja ... rozwiń
Avatar
rozgonić ekipę po-zsl-lsd / 16 grudnia 2019 r. o 10:02
LOT za tuSSka ledwie dyszał, szykowali go na niewolę pod szkopa - teraz podwoił ilość obsługiwanych pasażerów i ma gigantyczne zyski. Można ?!
Avatar
Kingry / 16 grudnia 2019 r. o 09:32
niewypał, który miał sluźyć leczeniu kompleksu niższości małego lublina
 Mały Lublin. Zejdź na ziemię. Łącznie ze studentami 400.000 mieszkańców + Świdnik 40.000. Aglomeracja jak się patrzy. Piękna obwodnica, klimatyczne Stare Miasto . Brawo Lublin.
Avatar
ddt / 15 grudnia 2019 r. o 22:21
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
kosmodrom jeszcze niezbędny
...i tor F1, ktory sciagnalby inwestorow i jest wyznacznikiem rozwoju np.: Monako czy Singapur to znakomite przyklady.
chłopie, zejdź na ziemię ...
 Wiesz co to jest "ironia"? Omg co za tepy narod...
Avatar
Antoni / 15 grudnia 2019 r. o 21:46
W dzisiejszych czasach brak lotniska to skazywanie regionu na marazm i stagnację. Żadna poważna firma nie zainwestuje tam gdzie nie latają samoloty. Obecnie brak dostępu do portu lotniczego, to jak brak obwodnicy.
kosmodrom jeszcze niezbędny
...i tor F1, ktory sciagnalby inwestorow i jest wyznacznikiem rozwoju np.: Monako czy Singapur to znakomite przyklady.
 chłopie, zejdź na ziemię ...