Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

22 września 2021 r.
20:48

Podwyżki mogą uziemić Port Lotniczy Lublin

15 7 A A
Spore ożywienie w Porcie Lotniczym Lublin przyniosły letnie miesiące. Z wykonywanych od połowy czerwca do połowy września wakacyjnych połączeń do Burgas i Splitu (Wizz Air) oraz Gdańska (LOT) skorzystało ponad 14 tys. podróżnych
Spore ożywienie w Porcie Lotniczym Lublin przyniosły letnie miesiące. Z wykonywanych od połowy czerwca do połowy września wakacyjnych połączeń do Burgas i Splitu (Wizz Air) oraz Gdańska (LOT) skorzystało ponad 14 tys. podróżnych (fot. Piotr Michalski/Archiwum)

Droższe bilety lotnicze i likwidacja wielu tras z regionalnych lotnisk – to możliwe skutki proponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżki opłat za obsługę lotów. Podniesieniu stawek sprzeciwia się m.in. Port Lotniczy Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŻP pobiera od linii lotniczych dwa rodzaje opłat za obsługę operacji lotniczych w Polsce. Pierwsza to opłata terminalowa naliczana za start i lądowanie na każdym lotnisku. Drugą jest opłata trasowa za każdy lot samolotu w przestrzeni powietrznej nadzorowanej przez służby kontroli ruchu lotniczego.

Według planów agencji od 1 stycznia przyszłego roku miałyby obowiązywać nowe stawki. Opłata terminalowa dla warszawskiego lotniska im. Chopina miałaby wzrosnąć z 343,08 zł do 524,58 zł, czyli o 53 proc. Podwyżka ma być jeszcze bardziej dotkliwa w przypadku operacji z portów regionalnych. Tu wzrost ceny sięga aż 70 proc. – z 791,12 zł obecnie do 1347,76 zł. Z kolei opłata trasowa, obecnie wynosząca 195,70 zł ma być wyższa o 50,11 zł.

– Dla wszystkich lotnisk regionalnych oznacza to zmniejszenie konkurencyjności wobec lotniska im. Chopina i innych portów zagranicznych, w których podwyżki nie są tak duże – komentuje Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin. – Zgłosiliśmy PAŻP swoje uwagi do tego projektu i liczymy na wsparcie całej branży lotniczej przez państwo – dodaje. I odsyła do listu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, jaki niedawno trafił na biurka premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Koniec wielu połączeń?

Organizacja zrzeszająca lokalne lotniska (w tym lubelskie) sprzeciwia się proponowanym podwyżkom argumentując, że przełożą się one na wzrost cen biletów lotniczych i mogą spowodować znaczące zmniejszenie ruchu pasażerskiego.

– Obecnie linie lotnicze mozolnie odbudowują swoją siatkę połączeń, co może potrwać nawet kilka lat. Tymczasem plany kontynuacji podziału na strefy opłat terminalowych i obciążenie wzrostami kosztów jedynie lotnisk regionalnych, mogą ten proces zahamować, lub w bardziej negatywnym scenariuszu spowodować utratę wielu połączeń lotniczych – czytamy w piśmie.

Do premiera w tej sprawie pisał też m.in. Michael O’Leary, prezes linii lotniczych Ryanair. Jego zdaniem wzrost opłat może zagrozić rentowności komercyjnej marginalnych tras w Polsce, w większości wykonywanych do lotnisk regionalnych. – Wynikiem tego będzie utrata siatki połączeń, lokalnych miejsc pracy i powiązanych korzyści gospodarczych – stwierdza O’Leary.

Interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury wysłał lubelski poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk, który proponowaną podwyżkę nazywa „niezrozumiałą”. – To wpisuje się w to, że polski rząd stawia przede wszystkim na lotnisko centralne, wykańczając i dobijając regionalne porty lotnicze, prowadzone przede wszystkim przez samorządy – twierdzi parlamentarzysta. I przypomina sytuację z ubiegłego roku, gdy Port Lotniczy Lublin, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie otrzymał ani złotówki z przygotowanej przez rząd tzw. tarczy lotniskowej, która miała zrekompensować polskim lotniskom kilkumiesięczny przestój związany z pandemią.

Szukają alternatyw

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podwyżki tłumaczy m.in. kryzysem związanym z pandemią. Ale ten dotknął całą branżę lotniczą, która odczuwa skutki mniejszego zainteresowania podniebnymi podróżami w związku z obawą przed zakażeniem koronawirusem i wprowadzanymi w ostatnich miesiącach przez poszczególne kraje obostrzeniami w przekraczaniu granic.

Port Lotniczy Lublin w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, obsłużył ponad 357 tys. podróżnych. W 2020 roku ta liczba spadła do 124 tysięcy. Przez osiem miesięcy tego roku z lotniska skorzystało niespełna 53 tys. osób.

Obecnie w rozkładzie lotów znajduje się sześć kierunków: Londyn Luton, Doncaster Sheffield, Oslo Torp i Eindhoven (wszystkie oferowane przez Wizz Air), Dublin (Ryanair) i Warszawa (LOT). Te trasy mimo pandemii cieszą się sporym zainteresowaniem, ale niewykluczony jest scenariusz, że ze wzrostem zachorowań na COVID-19 poszczególne loty mogą być odwoływane, jak to miało miejsce przy poprzednich falach pandemii.

Dlatego lotnisko od jakiegoś czasu szuka dodatkowych źródeł przychodów, innych, niż te związane z obsługą podróżnych. Stąd większy nacisk na usługi cargo czy plany budowy hangarów dla prywatnych samolotów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Harpagan / 23 września 2021 r. o 07:11
+10
PiS dąży do likwidacji lotnisk regionalnych. Stadniny prawie zlikwidowali, teraz czas na lotniska. Co na to Pituch? Co na to Tułajew i Soboń?
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 23 września 2021 r. o 07:22
+8
Widać cele Rządu są to oczywiste - zlikwidować lotniska regionalne i je przejąć za 1 złotych. Słowami Posła co szukał "Carycy Katarzyny" - "po to by mieć tam jakiś wpływ na to ..."
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 września 2021 r. o 08:42
+7
oj ludzie ludzie... obiecali POlske w ruinie i słowa dotrzymują !! A ciemny lud się cieszy że dostali podwyżki... posłowie po 60|%, a obywatele, prądu, gazu, paliwa, chleba, wody...
Avatar
Welsfagoloan911 / 4 października 2021 r. o 20:12
+1
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i lijekove Vib / AIDS Ultra Vibros 11 koji ih mogu izliječiti ili omogućiti da idu dalje   Pošaljite us an email   E-MAIL;   E-mail;   Marialadrimaholyclinic@gmail.com   WhatsApp: Pitajte me   Iskreno
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i li... rozwiń
Avatar
Jasin / 23 września 2021 r. o 16:05
+1
Napisano dzisiaj o 10:34 A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd? rozwiń
Avatar
Monisia / 23 września 2021 r. o 10:34
0
A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Avatar
Gutek / 23 września 2021 r. o 09:34
0
PiS robi wszystko ,aby wizualnie centralny port lotniczy miał racy bytu , bo do tej pory to było spełnianie marzenia prezesa .
Avatar
Welsfagoloan911 / 4 października 2021 r. o 20:12
+1
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i lijekove Vib / AIDS Ultra Vibros 11 koji ih mogu izliječiti ili omogućiti da idu dalje   Pošaljite us an email   E-MAIL;   E-mail;   Marialadrimaholyclinic@gmail.com   WhatsApp: Pitajte me   Iskreno
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i li... rozwiń
Avatar
Jasin / 23 września 2021 r. o 16:05
+1
Napisano dzisiaj o 10:34 A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd? rozwiń
Avatar
Monisia / 23 września 2021 r. o 10:34
0
A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Avatar
Gutek / 23 września 2021 r. o 09:34
0
PiS robi wszystko ,aby wizualnie centralny port lotniczy miał racy bytu , bo do tej pory to było spełnianie marzenia prezesa .
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 września 2021 r. o 08:42
+7
oj ludzie ludzie... obiecali POlske w ruinie i słowa dotrzymują !! A ciemny lud się cieszy że dostali podwyżki... posłowie po 60|%, a obywatele, prądu, gazu, paliwa, chleba, wody...
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 23 września 2021 r. o 07:22
+8
Widać cele Rządu są to oczywiste - zlikwidować lotniska regionalne i je przejąć za 1 złotych. Słowami Posła co szukał "Carycy Katarzyny" - "po to by mieć tam jakiś wpływ na to ..."
Avatar
Harpagan / 23 września 2021 r. o 07:11
+10
PiS dąży do likwidacji lotnisk regionalnych. Stadniny prawie zlikwidowali, teraz czas na lotniska. Co na to Pituch? Co na to Tułajew i Soboń?