Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lotnisko

22 września 2021 r.
20:48

Podwyżki mogą uziemić Port Lotniczy Lublin

15 6 A A
Spore ożywienie w Porcie Lotniczym Lublin przyniosły letnie miesiące. Z wykonywanych od połowy czerwca do połowy września wakacyjnych połączeń do Burgas i Splitu (Wizz Air) oraz Gdańska (LOT) skorzystało ponad 14 tys. podróżnych
Spore ożywienie w Porcie Lotniczym Lublin przyniosły letnie miesiące. Z wykonywanych od połowy czerwca do połowy września wakacyjnych połączeń do Burgas i Splitu (Wizz Air) oraz Gdańska (LOT) skorzystało ponad 14 tys. podróżnych (fot. Piotr Michalski/Archiwum)

Droższe bilety lotnicze i likwidacja wielu tras z regionalnych lotnisk – to możliwe skutki proponowanej przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżki opłat za obsługę lotów. Podniesieniu stawek sprzeciwia się m.in. Port Lotniczy Lublin.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

PAŻP pobiera od linii lotniczych dwa rodzaje opłat za obsługę operacji lotniczych w Polsce. Pierwsza to opłata terminalowa naliczana za start i lądowanie na każdym lotnisku. Drugą jest opłata trasowa za każdy lot samolotu w przestrzeni powietrznej nadzorowanej przez służby kontroli ruchu lotniczego.

Według planów agencji od 1 stycznia przyszłego roku miałyby obowiązywać nowe stawki. Opłata terminalowa dla warszawskiego lotniska im. Chopina miałaby wzrosnąć z 343,08 zł do 524,58 zł, czyli o 53 proc. Podwyżka ma być jeszcze bardziej dotkliwa w przypadku operacji z portów regionalnych. Tu wzrost ceny sięga aż 70 proc. – z 791,12 zł obecnie do 1347,76 zł. Z kolei opłata trasowa, obecnie wynosząca 195,70 zł ma być wyższa o 50,11 zł.

– Dla wszystkich lotnisk regionalnych oznacza to zmniejszenie konkurencyjności wobec lotniska im. Chopina i innych portów zagranicznych, w których podwyżki nie są tak duże – komentuje Piotr Jankowski, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Lublin. – Zgłosiliśmy PAŻP swoje uwagi do tego projektu i liczymy na wsparcie całej branży lotniczej przez państwo – dodaje. I odsyła do listu Związku Regionalnych Portów Lotniczych, jaki niedawno trafił na biurka premiera Mateusza Morawieckiego i ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Koniec wielu połączeń?

Organizacja zrzeszająca lokalne lotniska (w tym lubelskie) sprzeciwia się proponowanym podwyżkom argumentując, że przełożą się one na wzrost cen biletów lotniczych i mogą spowodować znaczące zmniejszenie ruchu pasażerskiego.

– Obecnie linie lotnicze mozolnie odbudowują swoją siatkę połączeń, co może potrwać nawet kilka lat. Tymczasem plany kontynuacji podziału na strefy opłat terminalowych i obciążenie wzrostami kosztów jedynie lotnisk regionalnych, mogą ten proces zahamować, lub w bardziej negatywnym scenariuszu spowodować utratę wielu połączeń lotniczych – czytamy w piśmie.

Do premiera w tej sprawie pisał też m.in. Michael O’Leary, prezes linii lotniczych Ryanair. Jego zdaniem wzrost opłat może zagrozić rentowności komercyjnej marginalnych tras w Polsce, w większości wykonywanych do lotnisk regionalnych. – Wynikiem tego będzie utrata siatki połączeń, lokalnych miejsc pracy i powiązanych korzyści gospodarczych – stwierdza O’Leary.

Interpelację w tej sprawie do ministra infrastruktury wysłał lubelski poseł Koalicji Obywatelskiej Michał Krawczyk, który proponowaną podwyżkę nazywa „niezrozumiałą”. – To wpisuje się w to, że polski rząd stawia przede wszystkim na lotnisko centralne, wykańczając i dobijając regionalne porty lotnicze, prowadzone przede wszystkim przez samorządy – twierdzi parlamentarzysta. I przypomina sytuację z ubiegłego roku, gdy Port Lotniczy Lublin, mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie otrzymał ani złotówki z przygotowanej przez rząd tzw. tarczy lotniskowej, która miała zrekompensować polskim lotniskom kilkumiesięczny przestój związany z pandemią.

Szukają alternatyw

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podwyżki tłumaczy m.in. kryzysem związanym z pandemią. Ale ten dotknął całą branżę lotniczą, która odczuwa skutki mniejszego zainteresowania podniebnymi podróżami w związku z obawą przed zakażeniem koronawirusem i wprowadzanymi w ostatnich miesiącach przez poszczególne kraje obostrzeniami w przekraczaniu granic.

Port Lotniczy Lublin w 2019 roku, czyli jeszcze przed pandemią, obsłużył ponad 357 tys. podróżnych. W 2020 roku ta liczba spadła do 124 tysięcy. Przez osiem miesięcy tego roku z lotniska skorzystało niespełna 53 tys. osób.

Obecnie w rozkładzie lotów znajduje się sześć kierunków: Londyn Luton, Doncaster Sheffield, Oslo Torp i Eindhoven (wszystkie oferowane przez Wizz Air), Dublin (Ryanair) i Warszawa (LOT). Te trasy mimo pandemii cieszą się sporym zainteresowaniem, ale niewykluczony jest scenariusz, że ze wzrostem zachorowań na COVID-19 poszczególne loty mogą być odwoływane, jak to miało miejsce przy poprzednich falach pandemii.

Dlatego lotnisko od jakiegoś czasu szuka dodatkowych źródeł przychodów, innych, niż te związane z obsługą podróżnych. Stąd większy nacisk na usługi cargo czy plany budowy hangarów dla prywatnych samolotów.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Harpagan / 23 września 2021 r. o 07:11
PiS dąży do likwidacji lotnisk regionalnych. Stadniny prawie zlikwidowali, teraz czas na lotniska. Co na to Pituch? Co na to Tułajew i Soboń?
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 23 września 2021 r. o 07:22
Widać cele Rządu są to oczywiste - zlikwidować lotniska regionalne i je przejąć za 1 złotych. Słowami Posła co szukał "Carycy Katarzyny" - "po to by mieć tam jakiś wpływ na to ..."
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 września 2021 r. o 08:42
oj ludzie ludzie... obiecali POlske w ruinie i słowa dotrzymują !! A ciemny lud się cieszy że dostali podwyżki... posłowie po 60|%, a obywatele, prądu, gazu, paliwa, chleba, wody...
Avatar
Welsfagoloan911 / 4 października 2021 r. o 20:12
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i lijekove Vib / AIDS Ultra Vibros 11 koji ih mogu izliječiti ili omogućiti da idu dalje   Pošaljite us an email   E-MAIL;   E-mail;   Marialadrimaholyclinic@gmail.com   WhatsApp: Pitajte me   Iskreno
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i li... rozwiń
Avatar
Jasin / 23 września 2021 r. o 16:05
Napisano dzisiaj o 10:34 A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd? rozwiń
Avatar
Gutek / 23 września 2021 r. o 09:34
PiS robi wszystko ,aby wizualnie centralny port lotniczy miał racy bytu , bo do tej pory to było spełnianie marzenia prezesa .
Avatar
Welsfagoloan911 / 4 października 2021 r. o 20:12
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i lijekove Vib / AIDS Ultra Vibros 11 koji ih mogu izliječiti ili omogućiti da idu dalje   Pošaljite us an email   E-MAIL;   E-mail;   Marialadrimaholyclinic@gmail.com   WhatsApp: Pitajte me   Iskreno
Oprezno   Cilj je informirati širu javnost, zdrave muškarce i žene. Koga declines   Odmah donirajte koštanu srž (bubrežne organe) bubrezima, testisima and 100% ozbiljnom contact. E-mail; marialadrimaholyclinic@gmail.com   jer nas ima mnogo   Pacijenti kojima is eating a trenutno potent transplantation bubrega.   Potražite priliku prodati svoj bubreg u gotovini kako biste ga financirali   Mi ćemo kupiti tvoje   Bubrezi for € 980,000   Jetra: € 700,000   Eggs: 9,000,000 €   Koštana srž: € 900,000   a imamo i li... rozwiń
Avatar
Jasin / 23 września 2021 r. o 16:05
Napisano dzisiaj o 10:34 A K0mu P0trzebna ta studnia bez dna utrzymywana przez najuboższy "plebs" w całej UE? Chyba dewelo-buraczK0m, którzy mogą sobie wynajmować biznesowe czartery na pijacK0-roochackie wypady P0 całym świecie (na fakturę vat i w K0szty oczywiście), bo mają pas startowy P0d ręką.
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd?
Przelogowanko, cyk, przelogowanko...Choćbyś się i milion razy zesr... - nie wygrasz, Monio. Moje zawsze będzie na wierzchu. Porzuć wszelkie złudzenia. Z równowagi też mnie nie wyprowadzisz. Ja mam dużo czasu i cierpliwości. Nie spinaj tak d..y, nie napalaj jak szczerbaty na suchary. Ze mną nie wygrasz. Nie szkoda Ci czasu i kasy za prąd? rozwiń
Avatar
Gutek / 23 września 2021 r. o 09:34
PiS robi wszystko ,aby wizualnie centralny port lotniczy miał racy bytu , bo do tej pory to było spełnianie marzenia prezesa .
Avatar
Janusz_Paliwas / 23 września 2021 r. o 08:42
oj ludzie ludzie... obiecali POlske w ruinie i słowa dotrzymują !! A ciemny lud się cieszy że dostali podwyżki... posłowie po 60|%, a obywatele, prądu, gazu, paliwa, chleba, wody...
Avatar
Przyjaciel_lub_NIE / 23 września 2021 r. o 07:22
Widać cele Rządu są to oczywiste - zlikwidować lotniska regionalne i je przejąć za 1 złotych. Słowami Posła co szukał "Carycy Katarzyny" - "po to by mieć tam jakiś wpływ na to ..."
Avatar
Harpagan / 23 września 2021 r. o 07:11
PiS dąży do likwidacji lotnisk regionalnych. Stadniny prawie zlikwidowali, teraz czas na lotniska. Co na to Pituch? Co na to Tułajew i Soboń?
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Polski Cukier AZS UMCS Lublin wykorzystał przerwę w rozgrywkach na zmiany kadrowe

Z klubem po niespełna trzech sezonach pożegnała się Emilia Kośla. 21-letnia skrzydłowa w tym sezonie raczej rozczarowywała – średnio zdobywała zaledwie 2 pkt na mecz. Wcześniej jej statystyki, ale także rola w drużynie były znacznie lepsze. Kośla miała w obecnych rozgrywkach właściwie tylko 1 dobry występ. Miał on miejsce na otwarcie sezonu, kiedy w rywalizacji z Polskimi Przetworami KS Basket 25 Bydgoszcz zdobyła 8 pkt

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Żona nie miała kontaktu z mężem. Strażacy musieli siłowo wejść do mieszkania

Zatrucie tlenkiem węgla było prawdopodobną przyczyną śmierci 38-letniego mieszkańca Tomaszowa Lubelskiego. Służby ratunkowe zaalarmowała żona zaniepokojona brakiem kontaktu z mężczyzną.

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Odkurzacze automatyczne vs. bezprzewodowe – wygoda i komfort sprzątania

Utrzymywanie porządku w naszych wnętrzach jest konieczne, bowiem znacznie wpływa na wygodę oraz komfort korzystania z pomieszczenia. Nie dla każdego jednak czynność sprzątania bywa przyjemna, warto zatem maksymalnie ją sobie ułatwić. Doskonałym pomysłem okazują się być odkurzacze automatyczne.

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości borderline - czym jest osobowość z pogranicza?

Zaburzenia osobowości są złożone i mogą stanowić problem w codziennym funkcjonowaniu. Zaburzenie osobowości typu borderline (BPD) jest jednym z najbardziej znanych schorzeń i może mieć znaczący wpływ na życie człowieka. Osoby z BPD często zmagają się z niestabilnymi związkami i intensywnymi reakcjami emocjonalnymi, a także z problemami dotyczącymi tożsamości i zachowania. Objawy mogą być bardzo różne u poszczególnych osób, co utrudnia postawienie diagnozy.

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Dzieci czekają na nowe przedszkole. Ale radni są na wojnie z wójt

Niektóre dzieci dojeżdżają do przedszkola kilkanaście kilometrów, bo w tym działającym w ich gminie jest mało miejsc, a warunki dla maluchów wołają o pomstę do nieba. Gmina Kąkolewnica zdobyła już dotację na budowę nowej placówki. Ale przeciwko są radni, którzy zarzucają, że projekt będzie zbyt drogi.

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Siatkarki Tomasovii wykonały zadanie, AZS UMCS Lublin bez przełamania

Mecze dzień po dniu, a do tego hala inna niż zwykle. Okazuje się, że to żaden problem dla Tomasovii. Drużyna Stanisława Kaniewskiego w piątek ograła SMS PZPS II Szczyrk 3:0, a w sobotę powtórzyła ten wynik w starciu z Maratonem Krzeszowice. Efekt? Niebiesko-białe wskoczyły na drugie miejsce w tabeli.

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Co powinna obecnie uwzględniać dobra opieka medyczna

Opieka medyczna – w założeniach pacjentów – powinna być skuteczna, szybka, komfortowa i pochłaniająca jak najmniej kosztów. Tylko, że to teoria: wyzwania, jakie niesie za sobą codzienna dbałość o zdrowie i aktywność wobec chorobowych wyzwań sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się np. prywatne pakiety medyczne. Warto w tym kontekście zastanowić się, co powinna uwzględniać odpowiedniej jakości opieka lekarska. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, jaka jest różnica między świadczeniami w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia a prywatnym leczeniem. Świadczenia, które zapewnia NFZ opłacane są niejako na podstawie składek, które opłaca się w ramach umów o pracę. Można więc założyć, że każda pracująca osoba składa się na całokształt działalności NFZ, a co za tym idzie – poszczególne badania, zabiegi i inne rozwiązania.

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

Woda skażona i kłopot dla tysięcy ludzi, a wójt śmieszkuje na Facebooku

„Mieszkańcy szukają informacji, martwiąc się o swoich bliskich a otrzymują garść bełkotu sięgający swym poziomem kulturowym żylety na trybunach”. To jeden z komentarzy zamieszczonych na profilu gminy Wólka (powiat lubelski). Dotyczy tego, co oznacza komunikat o warunkowej przydatności wody do spożycia ujęć Łuszczów Pierwszy i Sobianowice. Napisał je sam wójt.

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Mundial 2022: Kto dziś gra i gdzie obejrzeć mecze? (29 listopada)

Od wtorku startuje ostatnia kolejka fazy grupowej. Z tego też względu mecze w każdej z grup będą się już odbywały o tej samej porze. Najpierw dojdzie do rozstrzygnięć w grupie A. O godz. 16 Holandia zmierzy się z Katarem, a Senegal z Ekwadorem.

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Zrobiła na nim tak duże wrażenie, że szybko stracił głowę

Krótka internetowa znajomość 40-latka z osobą podającą się za amerykańską żołnierkę zakończyła się utratą 15 tysięcy złotych.

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej
2 grudnia 2022, 18:00

Jaś Kapela z tomem wierszy "Wojownik MDMA" w Księgarni Dosłownej

"Wojownik MDMA" to tytuł najnowszej książki Jasia Kapeli, którą kontrowersyjny autor będzie promował w lubelskiej Księgarni Dosłownej (Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12). Spotkanie zaplanowano na 2 grudnia o godz. 18.

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 zł to niewiele, ale ziarnko do ziarnka i będą paczki dla potrzebujących rodzin

10 złotych to kwota, na której wydanie właściwie każdy może sobie pozwolić. I tylko o tyle prosi Magdalena Tereszczuk z Tomaszowa Lubelskiego, która organizuje akcję „Paczka za dychę”. Chce pomóc jeszcze przed świętami co najmniej dwóm potrzebującym polskim rodzinom.

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Mundial 2022: Portugalia – Urugwaj 2:0. Awans bez żadnych problemów

Dublet Bruno Fernandesa zapewnił Portugalii wygraną nad Urugwajem i awans do fazy pucharowej. Tym samym ekipa z półwyspu iberyjskiego do ostatniego meczu w grupie może podejść z dużym luzem. Natomiast Urusi, choć całkowitych szans na awans nie stracili znaleźli się w arcytrudnej sytuacji

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci
galeria

Miała być atrakcją Centrum Spotkania Kultur. Fasada za 2,7 mln zł nie świeci

Nie działa jedna z architektonicznych atrakcji Centrum Spotkania Kultur. Montaż multimedialnej fasady kosztował ponad 2,7 mln zł. Jedynym rozwiązaniem wydaje się być wymiana wszystkich sterowników na całej ścianie frontowej budynku

 Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 29 listopada 2022 r.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!