Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

17 maja 2022 r.
9:26

Lubelskie. 7 tysięcy osób może zostać bez wody w kranie

Autor: Zdjęcie autora agdy
5 0 A A
(fot. Archiwum)

Radni będą się zastanawiać nad zmianami w zakładzie, dzięki któremu w kranach w całej gminie jest woda. Wójt alarmuje, że będzie katastrofa, bo są zaległości w opłatach za prąd, który zasila hydrofornie i oczyszczalnię.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na piątkowej sesji w porządku obrad jest zaplanowane podjecie tylko jednej uchwały. W sprawie przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu w jednostkę budżetową Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Chodlu.

– Potrzebuję ośmiu głosów poparcia, żeby przeprowadzić przekształcenie. Radnym stawiam sprawę jasno: jeśli tego nie zrobimy, zakład budżetowy upadnie, 7 tysięcy mieszkańców nie będzie miało wody w kranach. Nie będzie też odbioru ścieków płynących. Trzeba działać szybko. To ostatni moment, żeby z ZGKiM powstała jednostka budżetowa. Już jest pismo przedprocesowe, bo zakład zalega z opłatami za energię elektryczną, mówimy o kwocie rzędu 200 tysięcy złotych – wylicza Przemysław Kowalski, wójt gminy Chodel.

ZGKiM to niewielkie przedsiębiorstwo. Odpowiada za to, żeby do wszystkich miejscowości docierała woda, bo cała gmina ma wodociąg. System obsługuje sześć hydroforni. Kanalizacja jest tylko w Chodlu, gdzie od 1998 roku działa oczyszczalnia. W ZGKiM pracuje 10 osób.

Władze gminy zapewniają, że planowane przekształcenie w żaden sposób ich nie dotknie. Zostaną formalnie przeniesieni do jednostki budżetowej z zachowaniem uposażeń, warunków pracy itp.

Co ma dać zmiana, która nawet nie będzie zmianą nazwy? – Musimy natychmiast przekazać pieniądze by zapłacić zaległe rachunki za prąd zużywany przez hydrofornie i oczyszczalnię. Podwyżki cen energii są lawinowe i obserwujemy jest od kilku lat. Teraz są jeszcze dotkliwsze. W 2018 roku prąd kosztował niecałe 134 tys. złotych , w zeszłym ponad 200 tys. złotych. W tym będzie jeszcze więcej. A gmina nie może przekazywać zakładowi pieniędzy na bieżące utrzymanie. W grę wchodzą jedynie gminne dotacje inwestycyjne i to w kwocie 50 proc. budżetu zakładu. Przy jednostce budżetowej w jaką chcemy przekształcić ZGKiM jest prawna możliwość dofinansowania – tłumaczy wójt.

– Nie mam pojęcia jak zagłosują radni. W czwartek będzie komisja, może argumenty wójta nas przekonają. Na razie zbyt mało wiem o tej sprawie. W sumie jesteśmy zaskoczeni tą propozycją, choć o złej sytuacji finansowej zakładu budżetowego się mówiło. Ale nie wiem czy tworzenie możliwości prawnej pozwalającej z budżetu gminy pokryć zobowiązania zakładu gospodarki komunalnej to dobre rozwiązanie – mówi Aleksandra Motyka, przewodnicząca Rady Gminy Chodel.

Rozmowy mogą być burzliwe, bo pewnie nie tylko przewodnicząca się zastanawia czy ten moment nie jest dobrą okazją by w ogóle zastanowić się nad funkcjonowaniem ZGKiM.

– Może na naszą gminę by wystarczył referat a nie jednostka budżetowa, które zajmuje się jedynie wodociągami? Może można poszukać oszczędności, żeby dokładać z budżetu gminy mniej? Zobaczymy jakie wójt ma argumenty – dodaje Aleksandra Motyka.

Na dodatek kosztom finansowania w 2021 roku ZGKiM mieli się przyglądać radni z Komisji Rewizyjnej. W grudniu zeszłego roku zaplanowali, że w III kwartale tego roku, w ramach rutynowych czynności, zajmą się tą sprawą. Wizyta w zakładzie była planowana na okres urlopowy.

Drugą sprawą jest ustalanie cen za wodę i ścieki. Aktualnie obowiązujące stawki – 3,31 zł w I grupie taryfowej i 3,33 zł w II grupie za metr sześcienny wody – które zatwierdzają Wody Polskie nie bilansują wydatków na energię elektryczną.

Wójt pytany czy w związku z tym mieszkańców w najbliższym czasie czeka podwyżka cen wody przyznaje, że takie korekty będą konieczne ale nie nastąpią w tym roku. Zmiana taryf i uzgodnienia z Wodami Polskimi to żmudna procedura.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP
25 maja 2024, 19:00

Ostatni etap. Pożegnalny koncert zespołu KAMP

KAMP! wyruszył w ostatni etap pożegnalnej trasy Endless Party. W najbliższą sobotę zespół zagra pożegnalny koncert w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Gospodarzem święta był komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Jacek Szcząchor.
Dużo zdjęć
galeria

33 świeczki na torcie nadbużańskich pograniczników

Były awanse, odznaczenia i koncert – tak hucznie obchodzono 33. rocznicę powstania Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie. Pogranicznicy z NOSGchronią jeden z nadłużsych odcinków polskiej, a zarazem unijnej granicy.

Kto najlepiej ratuje życie?
Foto/wideo
galeria
film

Kto najlepiej ratuje życie?

3 dni, 36 zespołów i 6 konkurencji. Zespoły ratownictwa medycznego z całej Polski przyjechały do Lublina.

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie
Zdjęcia/Wyniki
galeria

Liga la. Tak biegają, skaczą i rzucają najlepsi uczniowie w Lublinie

Uczennice z SP nr 4 i uczniowie z „12” wygrali drużynową ligę la w Lublinie. Młodzi lekkoatleci z lubelskich szkół rywalizowali w czwartek na stadionie przy al. Piłsudskiego w dziewięciu konkurencjach: biegach na 60 m, 100 m, 300 m i 1000 m, sztafetach 4x100 m, skoku w dal i skoku wzwyż, rzucie oszczepem oraz w pchnięciu kulą.

Kadrowa miotła w Bogdance

Kadrowa miotła w Bogdance

Zaczęła się kadrowa karuzela w Bogdance. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że Seweryn Szwarowski, Mariusz Wojdanowski i Adam Laskowski stracili dyrektorskie posady. Byli to ludzie z ekipy byłego prezesa Kasjana Wyligały.

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Studentka UMCS z nagrodą Grand Press Photo

Za nami ogólnopolska gala Grand Press Photo 2024. Wśród laureatów w kategorii dla młodych znalazła się studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Willa Raabego
galeria

Drugie życie willi Raabego. Warszawska firma rysuje projekt wielkiego remontu

To może być zabytkowa perełka Białej Podlaskiej. Powstaje projekt modernizacji dawnej willi Raabego przy ulicy Łomaskiej. Obecnie to siedziba oddziału muzeum. Ale jest w opłakanym stanie.

KPR Padwa Zamość stanie przed szansą sprawienia niespodzianki

Padwa Zamość zagra z Zagłębiem Lubin o Orlen Superligę. Nie mają nic do stracenia

W pierwszym meczu barażu o Orlen Superligę KPR Padwa Zamość zmierzy się z Zagłębiem Lubin. Początek piątkowego starcia w Zamościu o godzinie 19

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium
Zdjęcia
galeria

Marszałek nagrodził studentów. Wiemy, ile wynosi stypendium

Osiągają nie tylko wysokie wyniki w nauce i aktywnie działają w kołach naukowych, wydają publikacje, ale także odnoszą sukcesy artystyczne i sportowe. W czwartek blisko 300 uzdolnionych studentów zamieszkujących lub studiujących w naszym regionie otrzymało stypendia od marszałka województwa lubelskiego.

Jakub Karolak podpisał nowy kontrakt z Polskim Cukrem Startem Lublin

Jakub Karolak zostaje w Lublinie

Polski Cukier Start ogłosił w czwartek, że w klubie zostaje Jakub Karolak. 30-latek podpisał w Lublinie nowy, dwuletni kontrakt.

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Biżuteria męska – jak wybrać najlepsze dodatki do stylizacji eleganckich i casualowych

Mężczyźni w każdym wieku chętnie sięgają po biżuterię męską. Wybór dodatków jest w tym sezonie ogromny, dlatego z łatwością wybierzemy te pasujące do naszych stylizacji. Pamiętajmy, że nie każda biżuteria pasująca do stylizacji casualowej będzie nadawała się do pracy czy na ważne wyjście. Jak wybrać najlepsze dodatki do kreacji casualowych i eleganckich?

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Działka przy ulicy Jasnej w Lublinie zostanie sprzedana przez miasto

Radni Prawa i Sprawiedliwości mówią o betonowaniu miasta. Z kolei radni prezydenta Krzysztofa Żuka odbijają piłeczkę. Twierdzą, że działka jest za mała, aby przekazać ją na cele społeczne. W głosowaniu rozstrzygnięto przyszłość małej działki w samym centrum miasta.

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Jak nadpłacać kredyt hipoteczny? O czym należy pamiętać?

Z nadpłatą kredytu hipotecznego bank ma do czynienia wtedy, gdy kredytobiorca zdecyduje się na wcześniejszą spłatę części pożyczonej kwoty. Wysokość nadpłaty nie jest ściśle określona i zależy od możliwości finansowych klienta. Często nadpłata to równowartość dwóch lub trzech rat. Sprawdź, jak najlepiej nadpłacać kredyt hipoteczny.

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Charlie z Holandii to oszust. Omotał i okradł 35-latkę

Zapożyczyła się w banku i wśród znajomych. Bo poznany przez aplikację randkową Charlie, podobno Holender obiecywał 35-latce złote góry. Kobieta straciła przez swoją łatwowierność naprawdę duże pieniądze.

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Rada Miasta Lublin w końcu w komplecie

Na pierwszej sesji Rady Miasta stolicy Lubelszczyzny obecnych było wyjątkowo 30 radnych, a nie tylu, ilu powinno czyli 31. Teraz Rada Miasta jest już skompletowana, wszyscy radni złożyli przysięgi i prace ruszyły w normalnym trybie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!