Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 lipca 2010 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Cerkiew, czyli magiczna strona Lubelszczyzny

0 0 A A

W procesji przeprowadził ikonę Matki Bożej Korczmińskiej przez granicę Polski z Ukrainą. Potem zaczął robić festiwale rockowe. Teraz chce z pomocą artystów z Polski i Ukrainy ozdobić wnętrze cerkwi w Korczminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Cerkiewny pejzaż to najbardziej magiczna strona Lubelszczyzny. Koniecznie pokażcie ją turystom w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii grecko katolickiej w Lublinie.

Zaginiona Atlantyda

Po raz pierwszy o korczmińskiej cerkwi usłyszał w 1999 roku. Wtedy wystawiono ją na licytację. W 2003 roku jej środku rosła trwa. Nad prezbiterium i babińcem nie było już dachów. – Postanowiłem ją uratować. 28 sierpnia 2004 roku udało się ją poświęcić. Z ikoną Matki Bożej Korczmińskiej w procesji poszliśmy przez granicę Polski z Ukrainą. Straż graniczna podniosła zasieki – wspomina ks. Stefan Batruch.

Na co dzień granica Polski i Ukrainy to zaorane pasy ziemi i kolczaste druty. Jej otwarcie na kilka godzin jest dla mieszkańców obu stron niezwykłym wydarzeniem. – Kiedyś cerkwie dzieliły Polaków, dziś znów je łączą – dodaje ks. Batruch. – Wiele lat stały zapomniane; zapadały się w ziemię. Ale przetrwały. Remontowane zaczynają świecić cudownym blaskiem.

W cerkwi najważniejszy jest ikonostas, który jest przejściem między światem widzialnym i niewidzialnym. – Bije od niego blask, który w jakiś sposób udziela się ludziom. Jak ja się cieszę, że z roku na rok przybywa odnowionych cerkwi. Stoją od jednej miejscowości do drugiej. Intrygują turystów. Prawie cała Lubelszczyzna jest w dotychczasowych przewodnikach opisana. A cerkwie to jeszcze zaginiona Atlantyda – mówi ks. Batruch.

13 kopuł

Aż wierzyć się nie chce, że cerkiew w Hrubieszowie ma 13 kopuł. Drugiej takiej nie ma w Europie. W środku zachowały się unikalne freski, w tym wzruszająca ikona Zaśnięcia Matki Bożej. – Najpierw widzimy ciało Matki Bożej. Wygląda, jakby spała. Ale w tyle widać postać trzymającą dziecko. To dusza Matki Bożej, która wędruje do nieba – tłumaczy ks. Jan Kot, proboszcz hrubieszowskiej cerkwi.
Na budowę cerkwi w Hrubieszowie zgodził się król Zygmunt III. Pierwszą cerkiew zbudował hrubieszowski mieszczanin Kozula. Stanęła w rynku w XVI wieku. Wzniesiono ja z cegły i była pierwszym murowanym budynkiem w mieście. W 1736 r. pożar zniszczył cerkiew całkowicie. Budowę nowej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Panny Marii zainicjowały władze carskie. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 11 maja 1873 roku. Nad Hrubieszowem zabłysło 13 kopuł.

Niewidzialna cerkiew

Kryłów nad Bugiem słynie z cudownego źródła, które wypływa spod kaplicy św. Mikołaja i kamiennej rzeźby wilka siedzącego u stóp świętego. – Według legendy, kobiety, które nie mogły zajść w ciążę kąpały się w źródełku, a potem siadały na wilku – opowiada Ryszard Wieczorek, miejscowy regionalista. Razem z Adamem Kołconem z miejscowości Prehoryłe pokazują ruiny zamku. Choć z zewnątrz nie wygląda okazale, to w podziemiach kryją się ogromne sale zbudowane z cegły palcówki.
Po cerkwi w Kryłowie nie ma ani śladu. Na cmentarzu widac jedynie jej zarysy. – Taką niewidzialną cerkiew też trzeba pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – dodaje Wieczorek.

Wędrująca cerkiew

Malownicza cerkiew w Muzeum Wsi Lubelskiej aż trzy raz zmieniała miejsce pobytu. Zbudowano ją w 1759 roku w miejscowości Uhrynów jako cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Kiedy w 1900 roku wzniesiono nową cerkiew, stara powędrowała do Tarnoszyna koło Tomaszowa Lubelskiego. Przenoszono ją od 1903 do 1904 roku, poświęcono w 1906 roku.

Do 1947 roku cerkiew służyła grekokatolikom, po deportacji ludności ukraińskiej przerobiono ją na kościół katolicki. Po 1960 roku zabytkowa cerkiew została opuszczona. Dopadli ją złodziej i wandale. Cerkiew dwukrotnie podpalano, lecz za każdym razem ratowali ją mieszkańcy. Ale do katastrofy budowlanej było coraz bliżej. W 1994 roku tarnoszyńską cerkiew kupiła Parafia Greckokatolicka w Lublinie, żeby po przeniesieniu urządzić w niej świątynię i muzeum. W 1997 roku poświęcono plac w skansenie pod budowę, w 1998 roku zakończono rekonstrukcję cerkwi, do 2001 roku konserwatorzy odrestaurowali polichromię, ikonostas i elementy wyposażenia.

Cerkiewisko

Dlaczego cerkwie tak intrygują turystów? – Jest w nich tyle cudowności i tajemnicy… – mówi ks. Stefan Batruch. Tak jest w Cielesnicy, położonej na kresach Lubelszczyzny. Znajduje się tam miejsce, zwane cerkiewiskiem. Według legendy stała tu kiedyś cerkiew. Zapadła się pod ziemię podczas uroczystości weselnej. A wraz z nią młoda para i weselni goście. Dziś w tym miejscu słychać żałosne gruchanie białej gołębicy.

100 cudów Lubelszczyzny

Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin. Czekamy na wasze propozycje do przewodnika: e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl., albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Mamy kolejną kwalifikację na igrzyska olimpijskie! Do Paryża pojedzie także lekkoatletka AZS UMCS

Za 82 dni w Paryżu rozpoczną się igrzyska olimpijskie, najważniejsza tegoroczna impreza sportowa na świecie. Kolejną zawodniczką z województwa lubelskiego, która będzie rywalizowała w stolicy Francji została w sobotę kraśniczanka Alicja Wrona – Kutrzepa, zawodniczka AZS UMCS Lublin!

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik wygrywa w Krośnie. Wojciech Białek bohaterem

Avia Świdnik zainkasowała komplet punktów po wyjazdowej wygranej 3:2 z Karpatami Krosno. Bohaterem spotkania był doświadczony Wojciech Białek, zdobywca dwóch bramek

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu
Zdjęcia/Wideo
galeria

Jesteście miłośnikami filmu Ogniem i mieczem? Warto odwiedzić zamek w Janowcu

To nie lada gratka dla miłośników ekranizacji „Ogniem i mieczem” w reżyserii Jerzego Hoffmana. Na zamku w Janowcu można zobaczyć rekwizyty z filmu od premiery którego mija 25 lat, a także stroje w których swoje role odgrywali m.in. Izabella Scorupco, filmowa Helena Kurcewiczówna i Michał Żebrowski, który wcielił się w postać Jana Skrzetuskiego.

Roztocze zaszumiało na majówkę
galeria

Roztocze zaszumiało na majówkę

Roztoczańskie atrakcje zazwyczaj przyciągają tłumy. Malownicza ścieżka Szumy nad Tanwią okazała się hitem na spędzenie czasu w majówkę.

Motocykliści pod lupą drogówki

Motocykliści pod lupą drogówki

Dzisiaj od rana policjanci z łęczyńskiej drogówki szczególnie bacznie przyglądają się kierowcom jednośladów.

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań
Magazyn
film

Kardiologia dziecięca. Niezwykle ważna dziedzina, która ma przed sobą wiele wyzwań

O trudzie ukończenia specjalizacji, wyzwaniach i rozwoju lubelskiej kardiologii dziecięcej rozmawiamy z dr. n. med. Moniką Wójtowicz-Marzec, lekarzem kierującym Oddziałem Noworodkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?
Zdjęcia
galeria

Wypożyczalnia sprzętu wodnego i minigolf już czynne. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje nad Zalewem Zemborzyckim?

Z początkiem maja uruchomiona została wypożyczalnia sprzętu wodnego w Ośrodku Słoneczny Wrotków nad Zalewem Zemoborzyckim. Nad lubelskim „morzem” można też już pograć w minigolfa. Ile zapłacimy za sportowe atrakcje?

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Remis Chełmianki i minimalna porażka Podlasia Biała Podlaska

Zespół Grzegorza Bonina wywalczył w wyjazdowym meczu z Wiślanami Jaśkowice punkt, a ekipa z północy województwa minimalnie przegrała w Połańcu z tamtejszymi Czarnymi

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

Mateusz Cierniak nie miał sobie równych w słoweńskim Krsko

W sobotę w niemieckim Stralsund i w słoweńskim Krsko odbyła się trzecia runda eliminacyjna do Speedway Euro Championship. W tych drugich zawodach kapitalną formę zaprezentował Mateusz Cierniak. Dzięki temu zawodnik Orlen Oil Motoru Lublin wystąpi w finale SEC Challenge w Daugavpils na Łotwie

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie
Zdjęcia
galeria

Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w Krasieninie

Pogrzeb Henryka Prażmy, jednego z najlepszych pięściarzy w kategorii ciężkiej w okręgu lubelskim w latach 50- i 60-tych, odbędzie się w najbliższy wtorek (7 maja) w Krasieninie. Msza żałobna zostanie odprawiona w kościele pw. Narodzenia NMP i Św. Sebastiana o godzinie 15:00. Mistrz boksu spocznie w rodzinnym grobowcu na miejscowym cmentarzu.

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy
Zdjęcia
galeria

I po Lublinaliach. Tak bawiliście się ostatniego dnia imprezy

Największa studencka impreza w Lublinie – Lublinalia, czyli łączona impreza trzech lubelskich uczelni (UMCS, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny) dobiegła końca. Przez trzy dni, od czwartku do soboty, na festiwalowej scenie wystąpiło 12 artystów. Ostatniego dnia zagrali i zaśpiewali: Organek, Kayah, Pidżama Porno i Lordofon.

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA
Zdjęcia

To muzeum koniecznie trzeba zobaczyć. Otrzymało wyróżnienie w prestiżowym konkursie EMYA

Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze zdobyło wyróżnienie w prestiżowym konkursie na najlepsze europejskie muzeum roku EMYA 2024 (European Museum of the Year Award)!

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Chciwość i pożądanie. Ludzie zawsze chcą więcej

Przyjemność, praca, pasja i miłość splatają się w moim życiu i płyną szczęśliwie w różnych dawkach. Myślę, że nie jest dobrze być poza życiowym balansem. Dobrze jest stać równo na obu nogach – ROZMOWA z Janem Hussakowskim, reżyserem spektaklu „Balladyna”, którego premierę zobaczymy 10 maja w Teatrze Osterwy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Majówka na grillu - jak nie zepsuć potraw - przepisy

Najważniejsze: nie grillujemy na żywym ogniu, który zwęgli potrawy i nada im gorzki smak. A na powierzchni potrawy wytworzą się rakotwórcze substancje.

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Tarkawica. Śmierć motorowerzysty

Dziś przed południem, 4 maja, 64-letni mężczyzna kierujący motorowerem marki Yamasaki na zakręcie w Tarkawicy (pow. Ostrówek Lubelski) stracił panowanie nad jednośladem i staranował ogrodzenie jednego z domów

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium