Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

2 lipca 2010 r.
15:11
Edytuj ten wpis

Cerkiew, czyli magiczna strona Lubelszczyzny

0 0 A A

W procesji przeprowadził ikonę Matki Bożej Korczmińskiej przez granicę Polski z Ukrainą. Potem zaczął robić festiwale rockowe. Teraz chce z pomocą artystów z Polski i Ukrainy ozdobić wnętrze cerkwi w Korczminie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Cerkiewny pejzaż to najbardziej magiczna strona Lubelszczyzny. Koniecznie pokażcie ją turystom w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii grecko katolickiej w Lublinie.

Zaginiona Atlantyda

Po raz pierwszy o korczmińskiej cerkwi usłyszał w 1999 roku. Wtedy wystawiono ją na licytację. W 2003 roku jej środku rosła trwa. Nad prezbiterium i babińcem nie było już dachów. – Postanowiłem ją uratować. 28 sierpnia 2004 roku udało się ją poświęcić. Z ikoną Matki Bożej Korczmińskiej w procesji poszliśmy przez granicę Polski z Ukrainą. Straż graniczna podniosła zasieki – wspomina ks. Stefan Batruch.

Na co dzień granica Polski i Ukrainy to zaorane pasy ziemi i kolczaste druty. Jej otwarcie na kilka godzin jest dla mieszkańców obu stron niezwykłym wydarzeniem. – Kiedyś cerkwie dzieliły Polaków, dziś znów je łączą – dodaje ks. Batruch. – Wiele lat stały zapomniane; zapadały się w ziemię. Ale przetrwały. Remontowane zaczynają świecić cudownym blaskiem.

W cerkwi najważniejszy jest ikonostas, który jest przejściem między światem widzialnym i niewidzialnym. – Bije od niego blask, który w jakiś sposób udziela się ludziom. Jak ja się cieszę, że z roku na rok przybywa odnowionych cerkwi. Stoją od jednej miejscowości do drugiej. Intrygują turystów. Prawie cała Lubelszczyzna jest w dotychczasowych przewodnikach opisana. A cerkwie to jeszcze zaginiona Atlantyda – mówi ks. Batruch.

13 kopuł

Aż wierzyć się nie chce, że cerkiew w Hrubieszowie ma 13 kopuł. Drugiej takiej nie ma w Europie. W środku zachowały się unikalne freski, w tym wzruszająca ikona Zaśnięcia Matki Bożej. – Najpierw widzimy ciało Matki Bożej. Wygląda, jakby spała. Ale w tyle widać postać trzymającą dziecko. To dusza Matki Bożej, która wędruje do nieba – tłumaczy ks. Jan Kot, proboszcz hrubieszowskiej cerkwi.
Na budowę cerkwi w Hrubieszowie zgodził się król Zygmunt III. Pierwszą cerkiew zbudował hrubieszowski mieszczanin Kozula. Stanęła w rynku w XVI wieku. Wzniesiono ja z cegły i była pierwszym murowanym budynkiem w mieście. W 1736 r. pożar zniszczył cerkiew całkowicie. Budowę nowej cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Panny Marii zainicjowały władze carskie. Wmurowanie kamienia węgielnego odbyło się 11 maja 1873 roku. Nad Hrubieszowem zabłysło 13 kopuł.

Niewidzialna cerkiew

Kryłów nad Bugiem słynie z cudownego źródła, które wypływa spod kaplicy św. Mikołaja i kamiennej rzeźby wilka siedzącego u stóp świętego. – Według legendy, kobiety, które nie mogły zajść w ciążę kąpały się w źródełku, a potem siadały na wilku – opowiada Ryszard Wieczorek, miejscowy regionalista. Razem z Adamem Kołconem z miejscowości Prehoryłe pokazują ruiny zamku. Choć z zewnątrz nie wygląda okazale, to w podziemiach kryją się ogromne sale zbudowane z cegły palcówki.
Po cerkwi w Kryłowie nie ma ani śladu. Na cmentarzu widac jedynie jej zarysy. – Taką niewidzialną cerkiew też trzeba pokazać w przewodniku "100 cudów Lubelszczyzny” – dodaje Wieczorek.

Wędrująca cerkiew

Malownicza cerkiew w Muzeum Wsi Lubelskiej aż trzy raz zmieniała miejsce pobytu. Zbudowano ją w 1759 roku w miejscowości Uhrynów jako cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy. Kiedy w 1900 roku wzniesiono nową cerkiew, stara powędrowała do Tarnoszyna koło Tomaszowa Lubelskiego. Przenoszono ją od 1903 do 1904 roku, poświęcono w 1906 roku.

Do 1947 roku cerkiew służyła grekokatolikom, po deportacji ludności ukraińskiej przerobiono ją na kościół katolicki. Po 1960 roku zabytkowa cerkiew została opuszczona. Dopadli ją złodziej i wandale. Cerkiew dwukrotnie podpalano, lecz za każdym razem ratowali ją mieszkańcy. Ale do katastrofy budowlanej było coraz bliżej. W 1994 roku tarnoszyńską cerkiew kupiła Parafia Greckokatolicka w Lublinie, żeby po przeniesieniu urządzić w niej świątynię i muzeum. W 1997 roku poświęcono plac w skansenie pod budowę, w 1998 roku zakończono rekonstrukcję cerkwi, do 2001 roku konserwatorzy odrestaurowali polichromię, ikonostas i elementy wyposażenia.

Cerkiewisko

Dlaczego cerkwie tak intrygują turystów? – Jest w nich tyle cudowności i tajemnicy… – mówi ks. Stefan Batruch. Tak jest w Cielesnicy, położonej na kresach Lubelszczyzny. Znajduje się tam miejsce, zwane cerkiewiskiem. Według legendy stała tu kiedyś cerkiew. Zapadła się pod ziemię podczas uroczystości weselnej. A wraz z nią młoda para i weselni goście. Dziś w tym miejscu słychać żałosne gruchanie białej gołębicy.

100 cudów Lubelszczyzny

Razem z czytelnikami Dziennika Wschodniego i słuchaczami Radia Lublin, w konsultacji z historykami, regionalistami i naukowcami chcemy opracować listę 100 najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w regionie. Patronat nad wydawnictwem przyjął dr Krzysztof Grabczuk, Marszałek Województwa Lubelskiego. Współpracujemy z Departamentem Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie i Radiem Lublin. Czekamy na wasze propozycje do przewodnika: e-mail: waldemar.sulisz@dziennikwschodni.pl lub jerzy.szubiela@dziennikwschodni.pl., albo zwykłą pocztą: Dziennik Wschodni, 20-081 Lublin, ul. Staszica 20. Z dopiskiem "100 cudów Lubelszczyzny”.

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium