Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

24 lutego 2008 r.
19:31
Edytuj ten wpis

Emerycie, dostaniesz więcej. Ciut więcej

Autor: Zdjęcie autora MAREK KLIZA
0 7 A A

Emeryci i renciści z niecierpliwością czekają na marcowe wypłaty. Dopiero wtedy dowiedzą się, o ile więcej pieniędzy będą dostawać po podwyżce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niektórzy dostaną jedną podwyżkę, inni dwie. Pierwsi - tylko waloryzację, drudzy - wezmą więcej z tytułu waloryzacji oraz wzrostu kwoty bazowej, od której obliczane jest ich świadczenie. Na samą waloryzację mogą liczyć ci, którym świadczenia przyznane zostały (lub zostaną) do końca lutego tego roku. Podwyżkę i waloryzację dostaną osoby, którym emerytury lub renty przyznano przed 1999 r. I to oni zyskają najwięcej.

Jakich kwot mogą się spodziewać? Im ktoś ma wyższą emeryturę czy rentę, tym więcej pieniędzy dostanie.

- Obliczenie, ile to będzie konkretnie pieniędzy jest trudne - mówi Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Lublinie. - Zależy bowiem od daty przyznania emerytury lub renty.

W dużym uproszczeniu można przyjąć, że wzrost kwoty bazowej oznacza podwyżkę o ok. 55 zł brutto (39,60 zł netto) na każdym tysiącu złotych świadczenia. Czyli, jeżeli ktoś ma 1000 zł (brutto) emerytury lub renty przyznanej przed 1999 r. to dostanie na rękę od marca o prawie 40 zł więcej. Do tego dojdzie jeszcze waloryzacja.

W tym roku dla emerytów i rencistów, którzy prawo do otrzymywanych świadczeń uzyskali przed 1 marca 2007 r. wyniesie ona 6,5 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia będzie to 65 zł brutto (46,80 zł netto).

Natomiast do wyliczenia wysokości waloryzacji dla osób, które rencistami lub emerytami zostały po 1 marca zeszłego roku, a przed końcem lutego tego roku wyniesie 4,2 proc. Na każdym tysiącu złotych świadczenia zyskają 42 zł brutto
(30,24 zł netto).

Emeryci i renciści nie muszą składać żadnych wniosków. Wszystkich przeliczeń dokona za nich ZUS.

Czytaj także jutro

Więcej o podwyżkach emerytur napiszemy jutro na stronie Pieniądze. Również we wtorek, w godz. 13-14 przy redakcyjnym telefonie 0 800 303 983 (połączenie bezpłatne), będzie pełnił dyżur ekspert z lubelskiego ZUS.

Komentarze 7

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 marca 2008 o 20:02
0
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka przyszłość czeka schorowanych ludzi żyjących z nędznej renty 600-700zl..Elita zarabia po kilkanaście tys a recistom dają ochłap 40 zł...
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka ... rozwiń
Avatar
biedna jak mysz kościelna / 25 lutego 2008 o 22:53
0
pytam się Was madrzy uczeni ,a kiedy podwyżki emerytów ze starego portfela w KRUS-ie, czy czekacie jak wymrzemy z głodu ,za tyle żywności które Wam wyhodowałam przez tyle lat....
Avatar
bidok / 25 lutego 2008 o 11:41
0
a żeb wy skisli
Avatar
ximar / 25 lutego 2008 o 10:12
0
Skoro z wypłat miałem średnio więcej potrącane ZUSU, to dlaczego teraz mam dostać mniejszą podwyżkę emerytury?. Podwyżka procentowa jest uzasadniona bo ten który więcej odprowadzał dostanie więcej. Dlaczego pracownicy godzą się na dwie wypłaty, jedną oficjalną na listę i drógą do ręki. To w przyszłości odbije się na ich emeryturach.
Avatar
100 g. / 25 lutego 2008 o 08:17
0
Podwyżka procentowa jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje emerytur i wg mnie jest niezgodna z zasadami równości prawa. Państwo nie wiadomo dlaczego daje więcej bogatym. Nie wiem z czego to wynika. Różnice emerytur powinny być takie same a nie pogłębiające się przez działalność państwa. Waloryzacja jest wyrównaniem wzrostu kosztów i dla biednego i bogatego powinna być taka sama
Avatar
wjk / 25 lutego 2008 o 07:54
0
Już niedługo wszyscy na utrzymaniu ZUS będą marginesem w opiekuńczym państwie.
Avatar
henryk szczepanski / 25 lutego 2008 o 06:20
0
Czyli jak zawsze - NAJWIĘCEJ dostaną ci co mają NAJWIĘCEJ!!! Natomiast ci którzy mają najmniej i żyją na granicy ubustwa, teraz zamiast być bogaczami, będą NĘDZARZAMI!!! Zamiast wyrównywać i zmniejszać rozwarstwienie społeczne, to jeszcze bardziej się je pogłębia, za następne 100 dni Polska to będzie już tylko JAŚNIEPAŃSTWO i PODDAŃSTWO!!!
Avatar
Gość / 4 marca 2008 o 20:02
0
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka przyszłość czeka schorowanych ludzi żyjących z nędznej renty 600-700zl..Elita zarabia po kilkanaście tys a recistom dają ochłap 40 zł...
"Leży w barłogu, w blasku świecy tak czarnym jak on sam. Przy zapadniętych policzkach, zaroście jego oczy wydają się dwa razy większe. W pokoju okrutnie cuchnie. Sąsiad z góry wskazuje na wiadro. - Tu się załatwia, później stuka w sufit i ja wynoszę - mówi sąsiad Rysiek.

Ubikacja jest na korytarzu, a tam Marciniak nie dojdzie. Zajmuje mieszkanie socjalne przy Przemysłowej. Brudne, w dzień porażają ściany osmolone niczym w kotłowni. Zimny piec, nie ma prądu i gazu. Marciniak: - Żyję, a już umieram."
Taka ... rozwiń
Avatar
biedna jak mysz kościelna / 25 lutego 2008 o 22:53
0
pytam się Was madrzy uczeni ,a kiedy podwyżki emerytów ze starego portfela w KRUS-ie, czy czekacie jak wymrzemy z głodu ,za tyle żywności które Wam wyhodowałam przez tyle lat....
Avatar
bidok / 25 lutego 2008 o 11:41
0
a żeb wy skisli
Avatar
ximar / 25 lutego 2008 o 10:12
0
Skoro z wypłat miałem średnio więcej potrącane ZUSU, to dlaczego teraz mam dostać mniejszą podwyżkę emerytury?. Podwyżka procentowa jest uzasadniona bo ten który więcej odprowadzał dostanie więcej. Dlaczego pracownicy godzą się na dwie wypłaty, jedną oficjalną na listę i drógą do ręki. To w przyszłości odbije się na ich emeryturach.
Avatar
100 g. / 25 lutego 2008 o 08:17
0
Podwyżka procentowa jeszcze bardziej pogłębia dysproporcje emerytur i wg mnie jest niezgodna z zasadami równości prawa. Państwo nie wiadomo dlaczego daje więcej bogatym. Nie wiem z czego to wynika. Różnice emerytur powinny być takie same a nie pogłębiające się przez działalność państwa. Waloryzacja jest wyrównaniem wzrostu kosztów i dla biednego i bogatego powinna być taka sama
Avatar
wjk / 25 lutego 2008 o 07:54
0
Już niedługo wszyscy na utrzymaniu ZUS będą marginesem w opiekuńczym państwie.
Avatar
henryk szczepanski / 25 lutego 2008 o 06:20
0
Czyli jak zawsze - NAJWIĘCEJ dostaną ci co mają NAJWIĘCEJ!!! Natomiast ci którzy mają najmniej i żyją na granicy ubustwa, teraz zamiast być bogaczami, będą NĘDZARZAMI!!! Zamiast wyrównywać i zmniejszać rozwarstwienie społeczne, to jeszcze bardziej się je pogłębia, za następne 100 dni Polska to będzie już tylko JAŚNIEPAŃSTWO i PODDAŃSTWO!!!
Zobacz wszystkie komentarze 7

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy"

Puławy nie wysłały na czas projektu budżetu miasta. "Nie chcę krępować wizji i możliwości nowej władzy" 1 4

Po raz pierwszy od lat miasto nie dotrzymało ustawowego terminu przedłożenia projektu budżetu Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Powód? Odchodzący prezydent zdecydował, że dokument do podpisu zostawi swojemu następcy. Ten będzie mógł to zrobić po zaprzysiężeniu.

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych?

Oszczędzaj z głową - sprawdź dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych? 0 0

Konta oszczędnościowe to jedno z najczęściej wybieranych przez Polaków miejsc lokowania pieniędzy. Jednak nie każdy wie, co zrobić i jak wybrać produkt bankowy, aby czerpać dodatkowe korzyści z przechowywania środków finansowych w banku. Sprawdźmy, dlaczego warto śledzić ranking kont oszczędnościowych i nie tylko.

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym"

Korowód rozpocznie akcję charytatywną. "Dla nas pomaganie innym jest czymś oczywistym" 0 0

Korowód, który jutro przejdzie ulicami Lublina i innych miast w kraju, rozpocznie tegoroczną edycję Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. Z kolei 25 listopada wolontariusze projektu Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę będą zbierać dary podczas corocznej ulicznej akcji

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko"

Kto będzie nowym starostą lubelskim? "W kuluarach przewija się tylko jedno nazwisko" 4 1

Nowym starostą powiatu lubelskiego najprawdopodobniej zostanie Zdzisław Antoń z PiS. Sam zainteresowany nie potwierdza tej informacji.

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć?

Program TV na weekend 16-18 listopada. Jakie filmy warto zobaczyć? 0 0

Co Gdzie Kiedy. Fantastyczne zwierzęta ze świata Harry'ego Pottera, oscarowe Manchester by the Sea czy klasyczny Sobowtór, to niektóre z ciekawych produkcji, które będzie można zobaczyć w ten weekend w telewizji.

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada]
16 listopada 2018, 9:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [16-18 listopada] 0 0

Co Gdzie Kiedy. Na ekrany lubelskich kin wkraczają Zbrodnie Grindelwalda, kolejna odsłona serii rozgrywającej się w świecie Harry'ego Pottera. Zapowiada się efektowne widowisko. Sprawdź weekendowy repertuar kin i teatrów z Lublina oraz regionu.

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino

Oszczędzanie na zakupach dzięki aplikacji – poznaj Kimbino 0 0

Gromadzenie pieniędzy w skarbonce czy odkładanie na konto oszczędnościowe to popularne sposoby na oszczędzanie. Niemniej – nie zawsze skuteczne. Warto swój system oszczędnościowy rozwinąć, dzięki sprytnemu podejściu do zakupów i prostej aplikacji na smartfona.

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego

Nowa szefowa PZL-Świdnik. Zastąpi Mieczysława Majewskiego 0 3

Beata Stelmach od czwartku jest prezesa zarządu zakładów PZL-Świdnik. Stelmach zastąpi Mieczysława Majewskiego, który ogłosił wycofanie się ze spółki po udzieleniu wsparcia pani prezes we wdrażaniu w nowe obowiązki.

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować?

Świąteczne szaleństwo prezentowe - jak kupować, żeby nie zwariować? 0 0

Ze Świętami Bożego Narodzenia nierozerwalnie związane są prezenty. Nie może ich zabraknąć pod żadną choinką. Z roku na rok rosną oczekiwania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak więc kupować prezenty świąteczne, żeby mieć je przygotowane na czas?

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia

Trzymał w mieszkaniu kontrabandę. Może trafić do więzienia 0 2

Trzymał w mieszkaniu i w piwnicy ponad 1500 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy o wartości ponad 26 tysięcy złotych. Mieszkaniec Białej Podlaskiej może trafić do więzienia.

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo)
film

Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak. Nowe drogi, nowe miasta (wideo) 0 0

13 000 kilometrów dróg. Litwa, Łotwa, Estonia i część Rosji z Sankt Petersburgiem i Kaliningradem. Premiera dodatku Euro Truck Simulator 2: Bałtycki szlak jeszcze w tym miesiącu.

Polacy gotowi do starcia z Holandią

Polacy gotowi do starcia z Holandią 14 0

Na Arenie Lublin odbyła się konferencja prasowa dotycząca meczu reprezentacji Polski z Holandią w ramach Europe Rugby Trophy

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne

Pierwszy etap budowy Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Czas na kolejne 0 0

Budowa pierwszego etapu Centrum Pomocy Osobom z Autyzmem na finiszu. Stowarzyszenie Wspólny Świat już szykuje się do kolejnych etapów